Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Gaguse
Gaguse 2024. 01. 09. 11:27
Előzmény: #214519  EURHUF_goes_to_haven
#214520
mire gondolsz pontosan?
EURHUF_goes_to_haven 2024. 01. 09. 11:23
#214519
@Gaguse segítenél értelmezni a 2 lentebbi cikket ? Én olvasom rosszul a grafikont, vagy lentebb a kolega ? Milyen családi dotálással számoljak amit kifelejtettem (mondom ezt gyermektelenként, akit épp üldöz a kormány...)
EURHUF_goes_to_haven 2024. 01. 09. 11:17
Előzmény: #214517  Murdoch
#214518
Ez biztos a szívcsakra különadó.. itt kell laknod, hogy elhidd.. 
Murdoch 2024. 01. 09. 11:16
Előzmény: #214514  Gaguse
#214517
Nem baj:
https://www.mnaport.com/en-CZ/media/property-index-overview-of-european-residential-markets
'...In contrast, the most affordable owner-occupied housing across Europe in 2022 was recorded in Belgium and Norway, where residents need the equivalent of less than five gross annual salaries to buy a standard new home. They are followed by Denmark and Slovenia...'
EURHUF_goes_to_haven 2024. 01. 09. 11:14
Előzmény: #214514  Gaguse
#214516
https://g7.hu/kozelet/20230307/megvenni-es-berelni-is-kiemelkedoen-nehez-a-magyar-lakasokat-ami-miatt-penzugyileg-is-egyre-megfontoltabbak-a-magyarok/
Ezt találtam , ez alapján továbbra is tartom. Bécs- Budapest bérleti díj a fizetés 20-40% a pl. 
De megnézheted a " Lakásár/jövedelem-mutató az európai fővárosokban (2022 III. negyedév)" táblázatot, ahol igen Párizs felfelé nagyon kilóg, de pl ott van Brüsszel Koppenhága, Helsinki, Róma Bécs is (RÓZSASZÍN vonal, hogy hány évnyi jövedelem )
Ez alapján kevesebb város van ahol drágább vásárolni, mint ahol olcsóbb.. Dehát kinek mi.
Sok_az_allja 2024. 01. 09. 11:09
Előzmény: #214475  J0hnnyEnglish
#214515
EÜ:. Szerintem jön a magán egészségügyi rendszer... annyira elhanyagolták, hogy az állami lassan teljesen kiüresedik, igazából nem tudom, hogy mitől működik még. Nekünk még belsős infó se kell, mert belülről látjuk ahogy omlik...
Gaguse
Gaguse 2024. 01. 09. 11:06
Előzmény: #214513  EURHUF_goes_to_haven
#214514
én látom a lakásár/jövedelem táblát, nekem sincs előfizum... hm....
EURHUF_goes_to_haven 2024. 01. 09. 11:04
Előzmény: #214512  Gaguse
#214513
A lakásárak negyedéves változása látszik csak. Az meg nem sokat mond
Gaguse
Gaguse 2024. 01. 09. 11:03
Előzmény: #214511  EURHUF_goes_to_haven
#214512
elég a lakásár/jövedelm táblázat, azt látni...
EURHUF_goes_to_haven 2024. 01. 09. 11:02
Előzmény: #214507  Gaguse
#214511
Nincs előfizetésem így nem látom a cikk nagyrészét. Emlékeimből rémlik valami, de alapján nem álllok neki reagálni rá
EURHUF_goes_to_haven 2024. 01. 09. 11:01
Előzmény: #214505  Stg
#214510
Kaliforniára nincs rálátásom így maradtam EU-n belül azan belül is inkább az osztrák német tengelyen. Korábban volt HSZ, hogy sokszor drágán is csak gyenge minőségű ingatlant kapni. Egy kedves barátom most vesz egy ingatlant a nyugati határszélen, 125M ért, úgy hogy még fog rákölteni 30-40 et, hogy az ingatlan egyik szintjét mai kényelemre hozza. 250m2 es ingatlan, jó helyen telekkel. Ez magyarországon nem egy racionális ár sajnos. Ha ezt a mennyiséget átváltjuk EUR- ra azért a környező országokban is kapni ezt-azt. (lehet hogy nem hodály méretű házat telekkel, vagy hasonló részben felújítandót, de szerintem ma egy fiatal saját önerőből , öröklés nélkül még a dotációkkal is (tételezzük fel, hogy pénzügyileg racionális ) nehezzen vagy egyáltalán nem tud ingatlanhoz jutni. És akkor nem is egy családi házról beszélünk ahol fel lehetne nevelni a 3 gyereket. Megmondom őszintén nekem ez nagyon csípi a szemem a magyar ingaltanpiacban.
EURHUF_goes_to_haven 2024. 01. 09. 11:01
Előzmény: #214505  Stg
#214509
Kaliforniára nincs rálátásom így maradtam EU-n belül azan belül is inkább az osztrák német tengelyen. Korábban volt HSZ, hogy sokszor drágán is csak gyenge minőségű ingatlant kapni. Egy kedves barátom most vesz egy ingatlant a nyugati határszélen, 125M ért, úgy hogy még fog rákölteni 30-40 et, hogy az ingatlan egyik szintjét mai kényelemre hozza. 250m2 es ingatlan, jó helyen telekkel. Ez magyarországon nem egy racionális ár sajnos. Ha ezt a mennyiséget átváltjuk EUR- ra azért a környező országokban is kapni ezt-azt. (lehet hogy nem hodály méretű házat telekkel, vagy hasonló részben felújítandót, de szerintem ma egy fiatal saját önerőből , öröklés nélkül még a dotációkkal is (tételezzük fel, hogy pénzügyileg racionális ) nehezzen vagy egyáltalán nem tud ingatlanhoz jutni. És akkor nem is egy családi házról beszélünk ahol fel lehetne nevelni a 3 gyereket. Megmondom őszintén nekem ez nagyon csípi a szemem a magyar ingaltanpiacban.
DAXHU 2024. 01. 09. 10:58
Előzmény: #214504  slash
#214508
Szerintem a fő oka a robbanásnak, hogy itthon divat az ingatlan birtoklás. Erre alapoztak, alapoznak a támogatások és a piac is. Tehát sokak célja az első, második, harmadik ingatlan. Ebből adódóan, amint kedvezőek lesznek a banki feltételek, előugranak a lesben állók és elkezdenek hitelből vásárolni.
Gaguse
Gaguse 2024. 01. 09. 10:55
Előzmény: #214506  EURHUF_goes_to_haven
#214507
várom a válaszod a lenti cikkre ;)
EURHUF_goes_to_haven 2024. 01. 09. 10:53
Előzmény: #214504  slash
#214506
Kihagytad azt a hatalmas építőipari dotációt . akarom mondani családtámogatást (csok + babaváró , autócsereprogram , 3+3 milliós támgatás), akarom mondeni minde építőanyag áfa csökkentést... na izéé érted... 
Stg 2024. 01. 09. 10:50
Előzmény: #214497  EURHUF_goes_to_haven
#214505
Egy nagyon jó felvetésnek tartom ezt a bejegyzést.
Figyelem itt az utóbbi időben kevésbé vált érdekessé az ingatlan, amit meg is értek, az utóbbi évben elég unalmasan alakul a görbéje.Ezzel szemben élénk gazdasági, közgazdász, szociológiai eszmecserék zajlanak, aminek úgy látom a kicsengése hogy nagyon rossz, eladósodott, szétrohadt hekzetben van az ország.
Az ingatlanok áraiban , viszont nagyon sokan további emelkedést várnak, csökkenést kevesebben.
Ahogy én látom pedig, főként a városi ingatlanok értéke szorosan kell kapcsolódjon az ország gazdasági, és egyéb jóléti mutatóihoz.
Annyit hogy a 3-4-5 szörös arányt kicsit túlzónak érzem, én 2-3 szorost gyakrabban látok.(már itt a szomszédokban. Kaliforniában nyilván 5.)
slash 2024. 01. 09. 10:47
Előzmény: #214497  EURHUF_goes_to_haven
#214504
"Értem, hogy miért "robbantak fel" magyarországon, és látom azt is hogy most éppen csökkennek kint. Valahogy a kettő között mégse jön ki  a matek. Ha itt minden annyira olcsó, alacsonyak a keresetek akkor az ingatlannak se lett volna szabad ennyir utolérnie a nyugatot. "
Azért robbantak fel mert rengeteg gazdag magyar van. DE korlátoltak és nem gondolkodnak külföldi ingatlanban, a tőzsdétől félnek, PMÁP 10 éve nem volt, így  vesznek egy tuti házat lakni, ezer kislakást kiadni Pesten meg egy tuti balatoni nyaralót és egy kikötőhelyet Füreden és jónapot.  Ennyi itthon a gazdagság. Nekik nem kell lakás Nyugaton a jó melók környékén mert minek? A pénz itthon marad és forog köztük és ez egy öngerjesztő folyamat, A panel is azért dobott egy 3-4es szorzót mert a felét befektetők vették meg. 
Gaguse
Gaguse 2024. 01. 09. 10:44
Előzmény: #214500  EURHUF_goes_to_haven
#214502
hát nem tudom, ez itt egy 2023.06 os cikk, ezek szerint ugye kb ugyan ott van a német és a magyar (mivel itthon volt egy 25% os infla) de ugye a lakásár/jövedelem mutató szerint messze nem BP a legdrágább ;), Prága, Pozsony, varsó de még Zágráb is drágább a jövedelm - lakásár mutató szerint.... 

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek