Topiknyitó: Törölt felhasználó 2022. 03. 04. 17:49

Fától az erdőt - gazdaságról vegyesen  

Bármilyen gazdasági elemzés, gondolat, kereskedési és befektetési ötlet megosztható személyeskedés nélkül. Az alternatív megközelítések is helyet kapnak.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
KrisztinaI 2023. 02. 10. 18:14
Előzmény: #23139  szieszta
#23140
Ő nagyon ügyesen  tudja manipulálni a piacot mindig az utolsó pillanatban.
Szerintem kezdenek rájönni, hogy nem tudnák teljesíteni a targetet. :-)
szieszta 2023. 02. 10. 16:17
#23139

https://www.portfolio.hu/uzlet/20230210/fordulat-az-arhaboruban-aremelesre-keszul-a-tesla-596250
Musk szépen keveri a lapokat. Az árcsökkentés hírére kezdett el rallyzni a részvény és majdnem duplázott.
A reklám megvolt, most már lehet keresni vele.
offshort
offshort 2023. 02. 10. 15:38
Előzmény: #23137  KrisztinaI
#23138
Egyelőre ne foglalkozz a többlábasokkal. (diagonal, calendar, vertical, butterfly, condor .... stb) 
Call vétel-eladás, Put vétel-eladás. (szimulácion!!) 
Amikor már ezeket érted/érzed, akkor érdemes tovább lépni. szvsz
KrisztinaI 2023. 02. 10. 15:29
Előzmény: #23136  offshort
#23137
Igen,  a 4 alapesetet értem, a belső és az időértéket. A calendar scenarioban már több dolog van egymásra építve, és érdemes a görög betűcskéket érteni. A calendar esetben az egyiket (vega) váltotzatja és azzal machinál, de jó, ha a többit is érted, hogy mi történik.
offshort
offshort 2023. 02. 10. 15:12
Előzmény: #23134  KrisztinaI
#23136
Azért kell a legegyszerűbbekkel kezdeni! Pl call vétel kb 30 napos lejárattal. (nem élesen, csak szimulácion!)
Az idő ahogy egyre telik, egyre kevesebb, ugy amortizálja az opcio bekerülési árát.
Gondolj arra amikor egy kaja szavatossági ideje a lejárathoz kezd közelíteni! 
A boltos két héttel elötte leárazza, megprobálja féláron eladni, nehogy rá romoljon! 
Kicsit sántít a hasonlat , de igy gyorsba megteszi! :))
 
offshort
offshort 2023. 02. 10. 15:01
Előzmény: #23133  KrisztinaI
#23135
A grafikon függőleges tengelye a profit, 0 felett plusz, 0 alatt veszteség. (T+0-nak hivják)  
A vizszintes tengely az alaptermék árfolyama. (NVDA) 
300 NVDA árfolyam körül van a max veszteség, 
(kb 650, jobb oldal alul, ez a max, ettől több nem lehet, ez (is) a qrva jo benne!), 
190 vagy alatta a max profit. (800-1100, bal felül) 
KrisztinaI 2023. 02. 10. 13:09
Előzmény: #23133  KrisztinaI
#23134
Szerintem a tökéletes tananyag a kettő ötvözetéből. A kajli-féle videókban a srác a göbét nem mutatja, de józan paraszti ésszel elmondja neked az alapokat, ezért nem rémülsz halálra, mert játéknak látod az egészet.
A legtöbb oktató anyagban, vagy ha beírod a google-ba az opicós fogalmakat (akár alapfogalmakat is), egy csomó ábrát és elvont valamit fognak neked mutatni, amiből egy szót sem értesz, ha  kezdő vagy, és nem érted, hogy az egyébként kézzel fogható szinten mit jelent.  Ezért haragszom ezekre,  és nem tudok vele mit kezdeni, nem azért, mert nem vagyok hajlandó tanulni. Ezen szinten, ahol ez a calendar dolog van, viszont már kell a görbe, mert különben nagyon nehéz annyiból letudni, hogy az egyik pozíciód gyorsabban amortizálódik, mint a másik :-) Majd olvasom még tovább, hátha kiderül, hogy yooio mit akar varázsolni ezen a szép görbén. :-) Egy része homályosan rendben van, a másik része még hiányzik. :-)
KrisztinaI 2023. 02. 10. 12:55
Előzmény: #23130  offshort
#23133
Köszi, igen,valóban ő ezt nem magyarázza, az alapot meg lehetett enélkül is érteni, de amikor az egyes paraméterekkel kezdesz játszani, ahogy ti, akkor már nem fog menni.
Meg egy kérdés: a 190-es ár ugyanolyan  számított ár, mint a komplex példa magyarazatában? Feltetelezem, hogy igen.
yooio 2023. 02. 10. 12:14
Előzmény: #23129  offshort
#23132
Igen. 
KrisztinaI 2023. 02. 10. 11:49
Előzmény: #23125  KrisztinaI
#23131
ui. visszatérve Indiára, szerintem a cég most már arra kezd rájönni, hogy UK-ből Mo-ra vinni, majd onnan Indiába hosszú távon annyira nem kifizetődő, mert Indiában az előállított munka minősége nem olyan, így már ott is automatizáción törik inkább a fejüket.
offshort
offshort 2023. 02. 10. 11:46
Előzmény: #23127  KrisztinaI
#23130
Ja, jó hogy említed a kajli féle videókat. 
Vagy 3-at átpörgettem gyorsba, a kopasz fickónál sehol nem láttam kockázati grafikont.
Lehet anélkül is, de a vizuális megjelenítés szerintem hatékonyabb! 
Könnyebb összenézni az alaptermék chartjával, hogy mik is az adott opcios pozival szembeni elvárások.
offshort
offshort 2023. 02. 10. 11:40
Előzmény: #23106  yooio
#23129
A graf szerint 190/195 körül van a max profit. 
Ha előbb elérné mint a gyj (febr.24), akkor gondolom zárod az egész pozit?
KrisztinaI 2023. 02. 10. 11:40
Előzmény: #23127  KrisztinaI
#23128
Ezek nagyon jó anyagok, értelmesen magyaráznak. :-)
KrisztinaI 2023. 02. 10. 11:39
Előzmény: #23126  offshort
#23127
Köszi, ezeket is elmentem, amúgy nagyon jó volt, az sem baj, hogy haladó volt, mert mutatta, hogy miből mit csinál, de elkezdte elmagyarázni, a vegát és a többit, tehát már kezd valami halvány sejtése lenni az embernek, hogy ezek mit jelentenek az ábrákon, illetve abból, amit küldesz majd meg lehet érteni azt sokféle változót, amire utalt.
Már néhány alap megvan a kajli-féle videókból, de látom, hogy még van sok fogalom, hogy ezeket a mindenféle görbéket meg lehessen érteni.
Majd nekiülök később. :-)
Köszi szépen még egyszer. :-)
offshort
offshort 2023. 02. 10. 11:33
Előzmény: #23119  KrisztinaI
#23126
 Várj, ez inkább haladó anyag! Aki most kezd ismerkedni az opciózással, az nem valószínű h érteni fogja. Azért nincs ott yooio alsó görbéje, mert itt a dupla diagonállal foglalkozik a leírás! 
Az teljesen más. Az két diagonál szétfeszített terpesze, amivel le lehet fedni egy viszonylag széles sávot. Ezzel (is) lehet játszani oldalazásra. 
Kicsit megtévesztő az "iránymentes" elnevezés! 
Ha tovább kattintgatsz, akkor van ott elég bő anyag az alapokhoz! (wiki-re az oldalon) 
(megint spóroltam neked egy fél tanfolyamot  :))  

https://huntraders.com/hu/tozsde/opciok/az-opcio-fogalma ;

https://i.imgur.com/C1wsDHf.png
KrisztinaI 2023. 02. 10. 11:32
Előzmény: #23124  kajli_man
#23125
Nem, persze sosem az, de visszatérve a cégre, ahol dolgoztam,  ott is kb 5-10 ember találta ki az egész Finance-t, a többi csak körbeadminisztrálta. Ők minősülnek azoknak a középkategóriás dologzóknak, akiket ki lehet ChatGPT szerű valamivel helyettesíteni.
Szerintem a Mekis embreket nehezebb helyettesíteni.... nézd meg, hogy hogy szenvednek, ehhez képest ChatGPT meg tudott írni egy MBA esszét. :-)
https://www.youtube.com/watch?v=oJkQkr3Yy2Q
Én voltam Indiában, ott nagyon látványos volt, hogy annyira olcsó volt a munkaerő, hogy nem volt érdemes helyettesíteni drága technikával, vagy Dél-Afrikában, ahol az egyik helyi elmondta, hogy amikor elköltözött Svájcba, nem tudta, hogy hogy kell a mosógépet bekapcsolni, mert otthon mindig volt bejárónő, de Svájcban megtanulta elég gyorsan, mert nagyon drága lett volna takarítónőt fizetni,  Afrikában pedig rámcsodálkoztak, hogy fehér emberként hogyhogy nincsen. :-)
kajli_man
kajli_man 2023. 02. 10. 10:57
Előzmény: #23123  KrisztinaI
#23124
Nem ilyen fekete-fehér a kép szerintem gallérok alapján. A meki pont jó példa, hogy fele annyi ember nem kéne oda (és valószínűleg nem is lesz 10 év múlva). 
KrisztinaI 2023. 02. 10. 10:48
Előzmény: #23122  kajli_man
#23123
Nem tudom, de az tuti, hogy a cégek nagy része, amivel a fiúk FF-ben játszanak azok nagyjából a Gamestop szintjén mozognak. Ügyesek voltak, de el kell tenni a profitot.
Az AI-nak szerintem nem lesz vége, de nagyjából a ChatGPT tűnik az egyetlennek, ami épkézláb output-ot tud generálni. Szerintem kőkeményen rá fognak menni a white collar workerek-re, mert sokba kerülnek, sok van belőlük. Nemzetközi multi-ban voltam HQ employee, nagyon sok embert láttam jó pénzért egész nap kávézni. Az emberek kb 50%-át azonnal haza lehetett volna már akkor küldeni, senkinek nem tűnt volna fel, a többihez már lehet, hogy egy kicsit szofisztikáltabb dolog kellett volna. ChatGPT szerű dologgal haza lehet még 20-30%-ot küldeni szerintem, és kell kb a maradék 20-30%, akik critical thinking keretében igazítják a modellt, és kész.
 Úgy tűnik, hogy a blue collar workerek maradnak, nem tudják őket kihelyettesíteni, és nem kerülnek annyiba,  a McDonaldsban továbbra is emberek fognak dolgozni zajban és forró olaj mellett.
kajli_man
kajli_man 2023. 02. 10. 10:39
Előzmény: #23121  KrisztinaI
#23122
Ez az AI mánia egy nagyon szép, időben bedobott PR bomba arra, hogy elfedje a pocsék MSFT, GOOGL, stb. jelentéseket és az árfolyam ne essen be. Hamarosan vége a bulinak.
KrisztinaI 2023. 02. 10. 10:35
#23121
Úgy tűnik, hogy ez az AI development mánia  kőkeményen a white collar dolgozókat fogja megcélozni.
While OpenAI has really risen to fame with the release of ChatGPT in November 2022, the U.S.-based artificial intelligence research and deployment company is about much more than its popular AI-powered chatbot. In fact, OpenAI’s technology is already being used by hundreds of companies around the world.
According to data published by the enterprise software platform Enterprise Apps Today, companies in the technology and education sectors are most likely to take advantage of OpenAI’s solutions, while business services, manufacturing and finance are also high on the list of industries utilizing artificial intelligence in their business processes.
Broadly defined as “the theory and development of computer systems able to perform tasks normally requiring human intelligence, such as visual perception, speech recognition, decision-making, and translation between languages” artificial intelligence (AI) can now be found in various applications, including for example web search, natural language translation, recommendation systems, voice recognition and autonomous driving. In healthcare, AI can help synthesize large volumes of clinical data to gain a holistic view of the patient, but it’s also used in robotics for surgery, nursing, rehabilitation and orthopedics.
Source: Statista ->
http://keptarhely.eu/view.php?file=20230210v01xccu7.jpeg

Topik gazda

aktív fórumozók


friss hírek További hírek