Azok a részvények nem voltak a piacon, nem kereskedtek velük, így a bevonásuk se járt mással, mint a megnyugtató tudattal, hogy ezen is túl vagyunk.
Azóta viszont a piacról kezdtek kivonni részvényeket, felvásárolni azokat. Ettől a bő 550.000 db részvénytől csodát nem kell várni, de talán elindult valami.
Én úgy gondolom, hogy a kötvényesből részvényessé vedlett befektetők jó része nem kereskedik a részvényekkel. A kötvényüket se adták oda, sokuk csak azért került a tőzsdére, mert részvényt kaptak.
Volt vagy 1,5 millió részvény korábban is a piacon, és a mellé jöttek azok, akik a kötvényük helyett kapott részvényeket idővel eladták, eladnák. De ez nem az összes részvényes.
Nem tudom mennyi részvényes válna meg a részvényeitől ilyen árakon, de biztos nem 10 millió darab részvénnyel kell számolni.
Előbb-utóbb érezhetővé válik, hogy az ENEFI vonja ki a piacról a részvényeket. Nem túl likvid a papír, elvileg bármikor jöhet egy árfolyamugrás.
A perek, a bizonytalanság persze nem segíti ezt. De egyszer azoknak is vége lesz.
Ha két évvel ezelőtt megkérdezlek, hogy szerinted két év múlva, azaz mostanság hogy fog kinézni a cég, akkor ezt az állapotot festetted volna le? Vagy azt mondtad volna, hogy nem is fog létezni a cég? Esetleg 10 Ft-os árfolyamot vizionáltál volna?
Én őszintén megmondva rosszabb helyzetre számítottam, nem gondoltam volna, hogy ennyire stabilizálódik a helyzet. Persze vannak érdekes események, ilyen a legutóbbi román pénzügyi bepróbálkozás, de ez is rendeződni látszik, még ha lesz még újabb esemény is, amitől hirtelen megint csak a cég végleges elbukásának a képe kerül elő pár hétre.
Ezeket a lépéseket komplexen kell nézni , mint folyamatot... Egy egy kisebb eseményt kiragadni nem szerencsés ... Sumaksag nyomai mai napig fellelhetők , de az irány alapvetően pozitív a csőd óta...
Mint ahogy "Boole" írta előbb-utóbb a piac beárazza a részvény valós értékét....
A dolgozói részvényeket ha jól emlékszem kb. 366Ft-on lehetne átváltani, de lehetséges, hogy ez az ár már magasabb....
Ha nem lépnek valamit, akkor nagyon soká lehetne átváltani, ki kellene mozdítani az árfolyamot ebből a sávból....
Nem valószínű, hogy a dolgozóit bevonnák. A dolgozóihoz nem nyúlhatnak, ehhez külön közgyűlési felhatalmazásra lenne szükség. Elképzelhető ezért kellett a ESCO részvényeit áthozniuk, mivel a dolgozói részvényprogramra félretett csomag terhére bevonást se kezdeményezhetnek. Nem szeretek találgatni, de lehet egy ilyen jogi megfontolás volt az ügylet mögött.
Az ESCO részvényekre rá is kérdeztem egy közgyűlésen, mi lesz velük, hogyan fogják azokat bevonás előtt az ENEFI-be áttenni, a válasz az volt, hogy ez technikai kérdés, majd ha sorra kerül, akkor megoldják.
Feltételezem így oldották meg.
Az ár egyrészt piaci, másrészt az eddigi vásárlások átlagára is 144,28 Ft volt. Az ESCO ugyan átlagban drágábban vásárolt, azaz ott e miatt árfolyamveszteség keletkezik, de a konszolidált eredményt ez nem érinti.
Teoretikus kérdés: ha osztalékot szavazna meg a közgyűlés, akkor a csődegyezségben érintett, de még át nem vett részvényekre ki kellene azt fizetni? Esetleg félre kellene tenni, hogy ha majd átveszik, akkor fizessék ki? Kíváncsi vagyok, hogy ilyen helyzetben vajon hogyan kezeli a jog Botos úr részvényeit.
Tudatában vagyok annak, hogy nincs képben osztalékfizetés, ezért is csak elméleti a kérdés.
Pontosan erről lehet szó. Azt gondolom, hogy részvényben jelenleg túl nagy a diszkont. Előbb-utóbb a fair könyv szerinti értékhez kell konvergálnia, ami a részvénybevonás után közelebb esik a 300-hoz, mint a 200-hoz. A magyar piacon azonban jól látszik, hogy kevés a piaci szereplő. Hiányzik a MNYP-ok árkarbantartása, ami nem tudja megakadályozni a dolgok megtörténtét, csak sokkal több időbe kerül.
Csak tipp, hogy talán a dolgozói részvényeket is be akarják majd vonni????
Az tény, hogy az ESCO-tól azért kell áthozni a saját részvényeket, mert csak így lehet bevonni (tőkeleszállítást) előkészíteni...
ENEFI - THE BEST