Topiknyitó: Portfolio 2013. 08. 16. 06:30

Devizahitelek: itt a tökéletes mentőcsomag?  

Ugrás a cikkhez
Örökre megszabadítana az árfolyamváltozásoktól, és azonnal a negyedével csökkentené a törlesztőrészleteket. Kezdetben évi mintegy 47 milliárdba kerülne, később viszont egyre olcsóbb lenne, így ésszerű elosztással az állam és a bankok számára is...

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=2&i=187950
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
egyszer 2013. 08. 22. 21:20
Előzmény: #456  Törölt felhasználó
#460
Szerintem az árfolyambuktát nem most kell fizetni.

Most az extra kamat teherre kell megoldás..

s jobb árfolyamon kell majd kiszállni, nem most veszteséget realizálni
Törölt felhasználó 2013. 08. 22. 21:20
Előzmény: #456  Törölt felhasználó
#459
állami kamattámogatásos hitelnek (erste) thm-je 6,6% (alap kamat)kez költség 0,21%... juró dev hitelnek meg 8,99:DDDDD
Ennyit erről...:DD
Phylaxa 2013. 08. 22. 21:18
Előzmény: #451  egyszer
#458
Valóban nem hallottam a lengyelekről, csak gondoltam ismerve őket,( a kérdésem is ezt sugallta ), hogy ott alapvetően piacbarát dolgokról lehet szó és nem szabályozással tiltják a hülyeséget. :)
JUVENTINO 2013. 08. 22. 21:15
Előzmény: #454  Phylaxa
#457
Így van. Mindenről tudtam, és tudok is. De ha már ennyi emberen kell segíteni, és már a jegybank is beszáll, akkor segítsenek így. Mert amiket felsoroltál, már javában visszafizette mindenki a bankoknak, kamatostól!
Törölt felhasználó 2013. 08. 22. 21:14
Előzmény: #452  JUVENTINO
#456
"Azon az árfolyamon törleszteni, amin felvette a hitelt."

Hát persze, hogy ez lenne a jó a devizahiteleseknek. Alacsonyabb frankkamaton árfolyamkockázat nélkül fizetni. Én is vennék Suzuki áron Ferrarit.

De ki fizesse az árfolyambuktát:
- a bankok?
- az állam?
- ki?
Phylaxa 2013. 08. 22. 21:14
Előzmény: #453  Törölt felhasználó
#455
Ezt nem a politikusoknak kell mondani, hanem a gazdasági vezetőknek. A politikusok jönnek mennek, de ők állítólag maradni szeretnének és jó üzleteket kötni, eladni termékeket. Ha így folytatják akkor lassan már nem lesz kinek.
Phylaxa 2013. 08. 22. 21:12
Előzmény: #442  JUVENTINO
#454
Csakhogy a valódi árfolyamkülönbözetről tudhattál, mivel egy gyerek is tud róla.

A 6%-os kamatról is tudhattál, mert aláírtad.

Amiről nem tudhattál, az a rengeteg egyéb amit még ma is csak találgatnak, hogy mi lehet. Ugye?
Törölt felhasználó 2013. 08. 22. 21:11
Előzmény: #450  Phylaxa
#453
" Aki a piacot nem becsüli annak nem lesz piaca."

Ezt leginkább Orbánéknak mondd.
JUVENTINO 2013. 08. 22. 21:10
Előzmény: #447  Törölt felhasználó
#452
Persze igazad van. Csak tudod, a sok trükközés helyett, szerintem ez lenne a legjobb megoldás minden devizahitelesnek. Azon az árfolyamon törleszteni, amin felvette a hitelt.
egyszer 2013. 08. 22. 21:09
Előzmény: #439  Phylaxa
#451
tudtommal a lengyeleknél azért csökkent, mert működik a piaci törvényszerűség (szolgáltatói verseny), s így ott a CHF alap kamatváltozást lekövette a már felvett dev hitelek kamatai is (hogy megtartsák a klientúrát, a bankok maguktól csökkentettek)
S ha azt kérdeznéd, hogy ugyanez hazánkban miért nem történt meg? Akkor arra azt válaszolnám, hogy a Fidesz a fürdővízzel kiöntötte a piaci versenyt is.

Tehát 2010-ben azt a hibát követte el (több hiba és több jó között), hogy nem csak az új dev hitelt tiltotta meg, hanem a dev hitel cserét is (asszem)
Szóval szerintem ez a gáz...

Annyi még hozzá, hogy a 2% indokolatlan piaci FT kamat emelésben, a végtörlesztésnél minden banki szereplő a legnagyobb bank után ment (ezért lett a 600 e végtörlesztő helyett csak 170 e)
Miért tartozik ide ez? Mert a fentiek sztem csak akkor működnek:
A: A piac a meglévő szerződéseket is folymatosan versenyezteti (nincs erre szabályzói korlát)
B: ha a banki szakma összezár (lsd 2011 vége 2012 eleje végtörlesztésnél), akkor az államnak mesterségesen szereplői jelenléttel a valós versenyszituációt ki kell alakítani (Pl. németben a sok szereplős piac miatt erre a momentumra ott nincs szükség, s ebből a szempontból ott jól működik a piac)

Egyéb infó: valszeg ti nem nagyon néztek jobbos médiát, mert ott a lengyel példát több helyen többször taglalták..
Phylaxa 2013. 08. 22. 21:08
Előzmény: #445  Törölt felhasználó
#450
Tudod néha azt kívánom, hogy gondolkozzanak el a vezetők (nem a politikusok) azon, hogy mi történne, ha egy évig senki sem venne fel hitelt nálunk. Lenne sírás abban biztos vagyok. De talán még akkor sem ébrednének fel a hülyeségükből. Aki a piacot nem becsüli annak nem lesz piaca.
Törölt felhasználó 2013. 08. 22. 21:06
Előzmény: #446  datoja
#449
"Ha ennyi adatból nem tudtak helyesen kockázatot elemezni,miért nem kértek többet?"

Mire alapozod, hogy nem kezelték helyesen a kockázatot? A legmagasabb NPL rátája a szabadfelhasználású Ft hitelnek van.
Törölt felhasználó 2013. 08. 22. 21:05
Előzmény: #433  Törölt felhasználó
#448
Ha "lenne mit felülvizsgálni" akkor nem vert át? :)) Különben leírtam pár dolgot, amit a szerződésben 99% h nem volt benne:)
Törölt felhasználó 2013. 08. 22. 21:01
Előzmény: #442  JUVENTINO
#447
Én pedig szeretnék '95-ös 100 Ft-os árfolyamon OTP részvényeket venni.

Ja, hogy ez nem így működik, hogy szeretném és úgyis lesz?
datoja 2013. 08. 22. 20:59
Előzmény: #429  Törölt felhasználó
#446
A kockázatot a banknak kellett ismernie, ahogy a szerelőnek az autót.Minden adatot amit kért, az ügyfelek a rendelkezésére bocsájtották: fizetés,családtag fizetése,kezestárs fizetése, mindenki anyagi helyzete,munkahelye,stb. Ha ennyi adatból nem tudtak helyesen kockázatot elemezni,miért nem kértek többet?Egyáltalán mire föl folyósították a hitelt, ha nem a saját kockázat elemzésükre?Csak a hasukra csaptak és annak adtak, aki kért? Akkor meg mit beszélnek kockázatról, kockázat elemzésről?
Törölt felhasználó 2013. 08. 22. 20:58
Előzmény: #439  Phylaxa
#445
A lengyeleknél nyilván szigorúbbak a szabályok, nyilván számonkérhetőbb és ellenőrzöttebb a bankon a kamatárazás és a szabályozás által jobban kikényszerített verseny eredője okozta azt, amit nálunk nem.

Az ügyfelek a hitelek felvételéért felelősek.
Törölt felhasználó 2013. 08. 22. 20:58
Előzmény: #436  datoja
#444
Nos ebben igazad van, ettől még nem tudja majd fizetni a dev. hitelét.De ez nem ilyen egyszerű, mert ugye említettük páran a hitelfelvételi korlátokat/lehetőségeket... Sokan túlvállalták magukat ilyen/olyan okokból. Nekem anno a fizum 33%-át engedte megterhelni az oti, amikor építkeztem, pedig nagyon kellet volna a pénz akkor...
Törölt felhasználó 2013. 08. 22. 20:57
Előzmény: #439  Phylaxa
#443
Igen, pont azért csökkent.
Mert nálunk van egy egyoldalú szerződésmódosítás lehetősége és az sem kizárt, hogy egy valós tételt és egy elméleti tételt is elszámoljanak a valóság és egy biz. szempontból rossz törvény lehetőségében.
Más kérdés, hogy hosszú távon a bankok gyakorlatilag maguk alatt is vágták ezzel a fát... igaz, hogy az adós előbb esik le, de rövid távú nyerészkedés itt a cél...
JUVENTINO 2013. 08. 22. 20:55
Előzmény: #439  Phylaxa
#442
Nekem is van devizahitelem, 2008 óta(chf:145 Ft).
Én azt szeretném, ha a hitelemet még a maradék 15 évben-de ha módom és lehetőségem lenne rá, előtörleszteni-, ugyanezen az árfolyamon tudnám törleszteni.
Törölt felhasználó 2013. 08. 22. 20:52
Előzmény: #435  Phylaxa
#441
"De ezt már tényleg csak azért írtam, hogy lásd mekkora a különbség a hazai és nyugati hosszú kondíciók között."

Persze, hogy nagy. De ez SZABÁLYOZÁSI kérdés, ezt írjuk itt jópáran a vita eleje óta.

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók