Topiknyitó: Portfolio 2013. 08. 16. 06:30

Devizahitelek: itt a tökéletes mentőcsomag?  

Ugrás a cikkhez
Örökre megszabadítana az árfolyamváltozásoktól, és azonnal a negyedével csökkentené a törlesztőrészleteket. Kezdetben évi mintegy 47 milliárdba kerülne, később viszont egyre olcsóbb lenne, így ésszerű elosztással az állam és a bankok számára is...

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=2&i=187950
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2013. 08. 23. 09:32
Előzmény: #519  Törölt felhasználó
#520
Esetleg most, hogy az orsz kockázat javult... miért nem csökkennek a hitelek?
Törölt felhasználó 2013. 08. 23. 09:26
Előzmény: #518  Törölt felhasználó
#519
Véleményem szerint nem jog vita! Vagyis nem ebben a formában! Az bizonyos, hogy a bank "jogszerűen" járt el, (szerződés szerint) mivel van lehetősége egyoldalúan szerződést módosítani!
Itt abban lehet/van a kutya elásva, hogy erről a hitelfelvevőt tájékoztatták-e, és nem csak elintézték az árf kockázattal! Ugyanis... ha jól tudom... cds-re, bedőlésekre nem lehetett biztosítást kötni! Ergo nem is volt benne a "palettában"
Az megint kérdés, hogy A megváltozott külsős körülmények (valóban orsz kockázat, forr költség növ.) kívül a bank, a SAJÁT profitmentése érdekében emelhette-e volna a terheket!
Nem tartom valószínűnek.. mert akkor mindenhol így csinálná, és 1 bank se menne csődbe soha, sehol!
Törölt felhasználó 2013. 08. 23. 09:20
Előzmény: #516  Törölt felhasználó
#518
"Így van.. vissza kell fizesse... az árfolyam buktával együtt, de..."

Én ennyit mondok évek óta az itt markukat tartóknak, meg a spekulációs céllal most magukat rászorultnak kikiáltóknak.

"az irreális módon megemelt kamatok/kez költségek"

Ez meg egy szimpla magánjogi vita. Ha jogszerűtlen, akkor az nem jár a banknak, természetesen. A tények viszont makacs dolgok, 1000 feletti per indult ugyanis már és egyben sem nyert az adós ilyen ügyben (egyetlen jogerősen is pert nyert adós van, ott a vételi-eladási spread volt a vita tárgya). Illetve az államnak lehetne még tömegesen vizsgálatot indítania. Volt ilyen, nem tártak fel szabálytalanságot. Azt persze lehet mondani, hogy nem vizsgáltak elég alaposan.
Törölt felhasználó 2013. 08. 23. 09:20
Előzmény: #516  Törölt felhasználó
#517
Itt jön az, ha ezeket a + terheket leveszed, akkor már nem is biztos h bedőlt "volna" az adós! Ezért nem lehet "csak az adós felelőssége" a bedőlés!
Törölt felhasználó 2013. 08. 23. 09:15
Előzmény: #515  watson
#516
Így van.. vissza kell fizesse... az árfolyam buktával együtt, de...
és itt jön a bank felelőssége.. a túlbecsült ingatlan (verseny heve tegnap), az akciós törlesztő is túlhúzva (ismét verseny heve), az irreális módon megemelt kamatok/kez költségek (a bedőlt adósok, végtörlesztések...miatt)
Ezek a dolgok is az adós felelőssége?
Az általad emlegetett bank/állam kock-ot is az adós fizesse meg? nemár!
watson
watson 2013. 08. 23. 09:10
Előzmény: #511  Törölt felhasználó
#515
Tévedsz, te elbeszélsz penznyelo mellett,
a hitel adós szempontjábóli bedőlése kizárólag az adós felelőssége.
Ahhoz mi köze az adósnak hogy több ilyen is van (banki kock.), vagy ahhoz hogy a több ilyen kevesebb adóbevételt eredményez az államnak (nemzetgazd kock.)

olvasd el mégegyszer!
"- Az, hogy a hitelt felvette, az az adós felelőssége.
- Hogyha sok bedőlt hitel van/lesz, az a bank felelőssége.
- Hogy nemzetgazdasági kockázat lett az egészből és ilyen méreteket ért el, az szabályozási felelősség. "
Törölt felhasználó 2013. 08. 23. 09:08
Előzmény: #511  Törölt felhasználó
#514
Senki nem mondta, hogy csak az adós a hibás. De a hitel felvétele maga az kizárólag az ő felelőssége, tehát vissza kell fizesse, kamatostul.
watson
watson 2013. 08. 23. 09:04
Előzmény: #501  Törölt felhasználó
#513
abszolút egyetértünk.

"ha általános pénzosztás van, akkor az mindenkinek jusson egyenlően."

"az állam segítsen, adjon ingyen jogi tanácsot, támogatást a pereknél. Ezek _után_ ha a szerződések jogszerűek, érvényesek, akkor a hitelesek fizessenek, ameddig tudnak, _aztán_ kérjenek szociális segélyt a többi hajléktalannal, munkanélkülivel, nehéz sorsúval egyező feltételekkel és elbírálási mechanizmussal. "

"Csak választási kampánynak jó az egész, amit megint az adófizetők fizetnek (megint)."

nade mivan a pszáf-el (már megint ;) ?
Törölt felhasználó 2013. 08. 23. 09:04
Előzmény: #510  Törölt felhasználó
#512
Nem a termék része a kockázatkezelés bank részről? Neszopassmár:DDDD
A bank "csak úgy adta mindenkinek" és nem Ő a felelős?:-DDDDDDDDDDDDDDDDDD
Te napról napra lejjebb vagy esküszöm :)

"Az nem a termék része, hogy marikanénin kívül a rossz szabályozás miatt még sok józsibácsi is felvett ilyet"

miért, akkor ez minek a része? Egyáltalán hogyan kaphatott? A bank annak ad hitelt, akinek az állambácsi mondja? na kész... ma is végeztem veled:)
Törölt felhasználó 2013. 08. 23. 09:02
Előzmény: #509  Törölt felhasználó
#511
Erről van szó... mind 3 felelőssége... ezt ugatom én is...mivel itt mind3 pont fenn áll... ezért nem lehet CSAK AZ ADÓS a felelős:)
Törölt felhasználó 2013. 08. 23. 09:02
Előzmény: #507  Törölt felhasználó
#510
"Leírtam már a napokban, hogy szerintem a végeredmény a lényeg!"

A végeredmény a HITEL maga. Az nem a termék része, hogy marikanénin kívül a rossz szabályozás miatt még sok józsibácsi is felvett ilyet és ettől országos probléma lett az egészből.
Törölt felhasználó 2013. 08. 23. 09:00
Előzmény: #505  Törölt felhasználó
#509
El hát. Attól még, mert a bank a szabályozás szigorúságának hiányában magasabban húzta meg a határokat, az nem menti fel az adóst a vállalt kötelezettségei alól. Ne keverjük már a dolgokat. Attól még nem teheted zsebre visszafizetés nélkül a hitelt, mert a rendszer szabályozása nem volt kellően szigorú.

Ezt is százszor leírtam már.

- Az, hogy a hitelt felvette, az az adós felelőssége.
- Hogyha sok bedőlt hitel van/lesz, az a bank felelőssége.
- Hogy nemzetgazdasági kockázat lett az egészből és ilyen méreteket ért el, az szabályozási felelősség.
watson
watson 2013. 08. 23. 09:00
Előzmény: #506  Törölt felhasználó
#508
külön kell választani a hitelt és a feltételeit. A hitel egy szerződés, a szabályai meg egy jogi környezet. A labdát is úgy kell rúgni ahogy a játékszabályok vannak.
Törölt felhasználó 2013. 08. 23. 08:59
Előzmény: #505  Törölt felhasználó
#507
Leírtam már a napokban, hogy szerintem a végeredmény a lényeg!
bank/állam duónak egy "normális" terméket kellett volna h kiadjanak a "fogyasztóknak" (normális kockázat, normális szabályok..stb) A 2 dolgot nem lehet szétválasztani. Bankok tudták mit adnak ki,mivel gyakorlatuk volt/van ebben.... az adós viszont NEM TUDOTT minden buktatót!
Törölt felhasználó 2013. 08. 23. 08:53
Előzmény: #505  Törölt felhasználó
#506
(természetesen nem azt, ami az adósra vonatkozik)
Törölt felhasználó 2013. 08. 23. 08:51
Előzmény: #504  Törölt felhasználó
#505
Adós szempontjából külön lehet választani a hitelt és a szabályait?
Törölt felhasználó 2013. 08. 23. 08:50
Előzmény: #503  Törölt felhasználó
#504
"Ha másmilyennek kellett volna lennie, akkor nem hibás?"

Százszor leírtam, ez szabályozási feladat.
Törölt felhasználó 2013. 08. 23. 08:47
Előzmény: #502  Törölt felhasználó
#503
Egy kérdés... kérlek válaszolj!
" Az azonban valóban jogos, hogy sokkal szigorúbbnak kellett volna legyen"

Ha másmilyennek kellett volna lennie, akkor nem hibás? Tudom h a hibás szót nem preferáljátok, ezért másként fogalmazok!

Ha másmilyennek kellett volna lennie, akkor nem hibáztak azok, akik így kiadták?
Törölt felhasználó 2013. 08. 23. 08:34
Előzmény: #499  Törölt felhasználó
#502
Kiegészítés: Az azonban valóban jogos, hogy sokkal szigorúbbnak kellett volna legyen.
Törölt felhasználó 2013. 08. 23. 08:29
Előzmény: #496  Törölt felhasználó
#501
Nem tudom, mi a többes szám, de én biztos nem. Egy dolog ismeretleneknek nettó rosszat kívánni hozzád hasonlóan, vagy azt mondani, hogy ha általános pénzosztás van, akkor az mindenkinek jusson egyenlően. Én csak ennyit írtam. Ha éppen devizahitelezés a hívó szó, akkor deviza opcióban...
A konkrét probléma kapcsán pedig a jogállami menetrend valami hasonló: A devizahitelesek legyenek szívesek a bankokkal lefocizni, hogy jogszerűek-e az aláírt szerződések, vagy sem. Ha ebben egyenlőtlenek a jogérvényesítési lehetőségeik, akkor az állam segítsen, adjon ingyen jogi tanácsot, támogatást a pereknél. Ezek _után_ ha a szerződések jogszerűek, érvényesek, akkor a hitelesek fizessenek, ameddig tudnak, _aztán_ kérjenek szociális segélyt a többi hajléktalannal, munkanélkülivel, nehéz sorsúval egyező feltételekkel és elbírálási mechanizmussal. Ha jogtalanok a szerződések, akkor meg a bíróság hozzon ítéletet, és a bankok teljesítsék. Ha ebben bebukás közelbe kerülne 1-2-n bank, az állam majd akkor vizsgálja, hogy van-e rendszer szintű kockázat, vagy hagyhatja bedőlni őket.

Senki nem tudja, hogy valójában hány embert kellene "megmentetni". Egy adott pillanatban éppen nem fizető ügyfél állapot az elég kevéssé indok a megmentésre. Ezer oka lehet, hogy ma éppen miért nem tud, és holnap miért tudna újra fizetni valaki. És az is elég érdekes kérdés, hogy mit is jelentsen a megmentés, és ki fizesse. Teljes mentesség a felelőtlen döntésük valamennyi következményei alól (borzasztóak lennének a társadalmi hatásai), vagy az éh- és fagyhaláltól mentsük meg legalább a gyerekeiket?
Ebben nem lehet igazságosan dönteni egyszerű, általános szabályok és eljárások alkalmazásával. Csak választási kampánynak jó az egész, amit megint az adófizetők fizetnek (megint).

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók