A pénzügyi válság kitörése után, 2009-ben a Bitcoin feltalálásával kiszabadult a szellem a palackból: az emberiség többé már nem fogja elfelejteni, hogyan kell egy központi felügyelet nélküli virtuális pénzt létrehozni. Blummer Tamás Bitcoin...
a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=2&i=188046
Hogyan lehet bitcoin-t venni?
A bitstamp szálmlanyitásom napok óta pending statuszban, a főoldalukon van egy message, hogy túl nagy az igény, nem győzik a feldolgozást.
"Ki is iger, es mit is pontosan egy bitcoin mogott?"
Ki és mit nyer egy arany, vagy egy részvény vásárlásával.
A bitcoin olyan, mint egy virtuális arany, mely korlátozott mértékben áll rendelkezésre és amolyan digitáisan tárolt részvényszerűen áll rendelkezésre, melynek a kibocsátása matematikailag szabályozott, viszont általánosan devizaként lehet elfogadni.
Azaz valami olyasmi, ami eddig nem létezett.
"Normalisan egy penz mogott egy orszag nemzeti bankja iger vasarlo erot."
Itt meg az egész világ (bitcoin felhasználói).
Ráadásul szigorúan monoton exponenciálisan növekvő "energia" kell az elinflálásához.
"Sokszor elofordult mar, hogy az exponencialisan emelkedo argorbe sokaig tartott? Matek, anyone?"
Az előzőek adják választ erre. Ez nem olyan szokványos dolog.
Mindaddig, amíg nem lesz egy olyan felelőtlen, mohó hülye, aki begyűjti magának a bitcoinok jelentős részét, addig tarthatja, vagy növelheti az értékét. De ugye ismerjük az emberi természetet. Várhatólag lesz olyan hülye, aki pillanatnyi előnyökért, akár csödbe is megy, mert ugye ki fogja elfogadni ekkor már. És nem lesz jegybank, aki kivon a forgalomból, vagy elinflál, ha kell. Ebben az esetben már csak a tömegpiszózis fog számítani.
"az osszes gazdasagi hatalom..."
Az előzőekből következik, hogy sok lúd disznót győz alapon nem rajtuk fog múlni. Hacsak be nem gyűjtik a bitcoint, vagy valamilyen törvényi úton bele nem nyúlnak.
Az előző miatt (mivel elvben van lehetőség a közösségi el nem fogadásra is) egy darabig a hiány miatt még jobban emelkedni fog az ára, aztán nem fogadják el, ez utóbbi sikere miatt, amivel az usa, ha jól hallom már próbálkozik (de világszinten kell*), azonnali bizalomvesztés lesz.
* mivel amíg van egy gép, ami bizalmat élvez a rendszer bármikor, bárhol 100%-ban fel fog tudni állni. Mégis mit tehet ezellen egyetlen "hatalom". Az illegális tartalmak netes kereskedését le tudták állítani. Azt sem, pedig a lopás, az mindenhol, mindenki fejében lopás... még annak is, aki elköveti, de ez teljesen más eset.
"1) Ki is iger, es mit is pontosan egy bitcoin mogott? Normalisan egy penz mogott egy orszag nemzeti bankja iger vasarlo erot. Szoval, ki es mit?"
A végtelenített QE-k nem éppen a bizalomerősítésről szólnak.
"2)Az tenyleg jozanul elkepzelheto, hogy egy Fold nevu bolygon, ahol az osszes gazdasagi hatalom 15-20%-a , FED, ECB, oriasbankok, biztositok, hitel intezetek, stb. mukodnek, ott azok hagyjak majd, hogy a bitcoin lenyomja oket? "
Egyrészt az is elképzelhető, hogy a bitcoin-t is a nagy USA befektető házak hívták életre és karolták fel a háttérben, másrészt a bitcoin önmagában sem a hitelpiacot, sem pedig a tőzsdéket nem veszélyezteti, sőt, egy újabb termék, amire bármelyik befektetési ház ráharaphat és profitot termelhet belőle.
"3) Sokszor elofordult mar, hogy az exponencialisan emelkedo argorbe sokaig tartott?"
Ez szerintem nem jó kérdés. Ha a bitcoin elterjed, mint befektetési forma ill. fizetőeszköz, akkor még óriási emelkedés van benne, ha nem, akkor lenullázódik.
"Ez az egész őrület a BITCOIN és LTC körül remek lehetőség arra hogy a piacról kiszivattyúzzák a már régóta havonta a piacra zúdított USD mennyiséget. "
Természetesen a bitcoin-nal nem lehet dollárt kiszivattyúzni sehonnan. Ha bitcoin-t veszel dollárért, akkor az a dollár az eladóé lesz és nem eltűnik. A forintod sem tűnik el, ha veszel egy kiló kenyeret.
Ezen kívűl havi 85 mrd a QE, míg a btc összkapitalizációja 12 mrd körül van.
Tehát nagyjából és nem számolva az egyéb költségeket úgy értelmezem ez a bányászat jelen pillanatban veszteséget termel.
Persze ez ugye lehet ideiglenes.
Igaz, hogy a rendszer úgy van megalkotva, hogy amúgy is egyre nehezebb (egy idő után szinte lehetetlen) bányászni, nem is beszélva arról, hogy a növekvő számítástechnikai kapacitás meg csökkenti az esélyedet, ugyanakkor töretlen a népszerűsége, ráadásul az energiatermelés ára is változik.
Ezeknek a kombinációja adja meg, hogy szuperszámítógépekkel (vagy rendszerekkel) lesz-e hatékonyabb a bitcoin szerzése, vagy valamilyen cserealapon (legyen az deviza, vagy bármilyen tárgy).
Ha megnézed az éves statisztikát, akkor láthatod, hogy a helyzet tényleg változik.
Feltételezzük hogy van egy 1000 Giga Hash/sec teljesítményű gépem.
Ha csatlakozok egy Bányász társasághoz ( Mining Pool-hoz ) mekkora reális esélye van annak hogy az 1000 Giga Hash/sec teljesítményt vagy ennek legalább 80%-át el lehet érni a géppel?
Törölt felhasználó2013. 11. 28. 18:24
#192
Sziasztok BITCOIN fórumozók!
Itt egy link melyen megtalálhatóak az elmúlt 24 óra BITCOIN statisztikái. link
Van néhány tétel mely nem világos számomra.
Az oldal legalján található a
"Bányász profit sor"
Van köztetek valaki aki elmagyarázná ezeknek a negatív tételeknek a jelentését?
Jelenleg a rendszer nyolc tizedesjegyig engedélyezi a Bitcoinok bontását (tehát 0,000.000.01 BTC a legkisebb kezelhető egység), de ez később, szükség esetén minden további nélkül kitolható még bármeddig.
Üdv:
Azért felvetném a bitcoin oszthatatlanságát, azaz fizetőeszközként itt a nagy lufiban gyakorlatilag magát szorítja ki.
Azt kell sztem látni, hogy van egy nagy igény egy globál új pénzre, értékmérőre, ami nem függ jegybankkoktól, politikusoktól, nem inflálódik.
Erre ez alkalmatlan.
Törölt felhasználó2013. 11. 28. 17:04
#188
Ez az egész őrület a BITCOIN és LTC körül remek lehetőség arra hogy a piacról kiszivattyúzzák a már régóta havonta a piacra zúdított USD mennyiséget.
A háttérben őrült nagy játék megy.
Kína tele van USD-vel, a kínaiak meg olyanok hogy ha a szomszédnak van, akkor addig nem nyugszik míg neki is lesz.
Csak meg kell nézni az autóparkjukat a tengerparti Metropoliszokban.
Sokan lepukkant lakótelepi házban laknak, de 5-ös long BMW-k és AUDI-k hada áll a parkolókban.
És egyenlőre a népesség egész kicsi százaléka az aki beszállt a játékba.
Viszont a média tesz róla hogy futótűzként terjedjen a BITCOIN láz.
Véleményem szerint ha csak a kínai piacot nézem, ez a jelenlegi 1226,60 USD csúcs még megy fel jócskán...
sztem attol függ a sorsa, hogy mennyire valik az interneten elfogadott fizetöeszközze. ha mar el is lehet valojaban költeni pl. az amazonon, akkor hozza fog igazodni az arfolyam a devizakhoz.
A Twitter (többet ér mint az összes bitcoin a rally után) esetén mi a garancia a profitabilitásra? Hogy nem tűnik el majd mint a Myspace?
Látni kell, hogy abitcoin sokáig csak játék volt, majd szép lassan felkapták. kapitalizációja viszont csak most érte el egy nemzetközileg jegyzett tözsdei cég értékét. Mondjuk úgy, kb. innen indul a játék.
Hosszú távon a kódolt defláció miatt halálraitéltnek tartom, de ez még nagyon sok sok év...
A bull-oknak ajanlok 3 alapgondolatot megfontolni:
1) Ki is iger, es mit is pontosan egy bitcoin mogott? Normalisan egy penz mogott egy orszag nemzeti bankja iger vasarlo erot. Szoval, ki es mit?
2)Az tenyleg jozanul elkepzelheto, hogy egy Fold nevu bolygon, ahol az osszes gazdasagi hatalom 15-20%-a , FED, ECB, oriasbankok, biztositok, hitel intezetek, stb. mukodnek,
ott azok hagyjak majd, hogy a bitcoin lenyomja oket?
3) Sokszor elofordult mar, hogy az exponencialisan emelkedo argorbe sokaig tartott? Matek, anyone?
"Az egy dolog, hogy ez a jelenlegi exponenciális őrült rally nyilván lufi jegyeket mutat."
Ez nem ilyen egyértelmű. Az arany is lufi jeleit mutatta? Jó kicsit lassabban de az is ilyen rallit produkál, csak az egy érett termék gigantikus kapitalizációval.
A bitcoinról azt kell tudni, hogy jelenleg kb 10m db van, és bő 20 db lesz maximum! De ez a létrehozott bitcoin, mint a papírpénz, elpusztulhat, de később már nem lehet nyomtatni.
Ha 100$al számolsz, akkor a piaci kapitalizáció, ha minden bitcoin meglenne, akkor 10 mrd$, töredéke mondjuk a FaceBook kapitalizációjának.
Egyszer csak elindult a ralli, és mindenki akart. De mivel nincs sok, és vége, ezért igazán nem tud most kipukkanni a lufi, annak ellenére, hogy 1 hóanp alatt 5x-re nőtt az árfolyam, és pár év távlatában pedig 10'000xesére.
Ami majd boríthatja, az éppen az előkerülő elfelejtett tárcák.
Pár éve még mint volt is róla cikk 10'000 bitcoin volt egy pizza.
ha valaki megtalálja a 10'000-100'000 bitcoinját, neadj isten kicsit többet, akkor hirtelen 10-100m$-t talál hirtelen, amit gyorsan el is ad ijedtében. Nagyon nehéz felmérni ténylegesen mennyi bitcoin van ténylegesen forgalomban.
A másik probléma, hogy mivel nem stabil az ára, ezért tényleges árazás nem alakulhat ki benne...
Másrészt a kódolt defláció idővel az ellensége is lehet, ez sem egészséges ha fizetőeszköz akarna lenni. Szwerintem inkább az aranyhoz hasonéó szerepe lehet, kevésbé macerás a forgalmazása és a tárolása, de a hackerek miatt nem is olyan biztonságos. (végül ezt is inkább nevesített letétben/ ETFekben fogják tárolni, mint a legtöbb privát arany befektetést)
Csak idő kérdése, hogy a Bitcoin elsöpri a pénzügyi rendszert?
Ugrás a cikkheza teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=2&i=188046