Topiknyitó: PImre 2007. 02. 02. 11:48

Árfolyamnyereségadó kiszámítása  

Most számoltam ki az adóbevalláshoz szükséges adataimat. Mit mondjak, az Equitas nem könnyítette meg a helyzetemet. Igaz, hogy a törvény is valami olyasmit ír elõ, hogy nekik csak a vételeket és az eladásokat kell igazolniuk (ezt elküldték), a számolás az én dolgom.



Ennek ellenére segített a PETI Webbroker rendszere, ugyanis a Nyereség/Veszteség gomb alatt kezdõ idõpontnak 2006. szeptember 1-ét, befejezõnek pedig 2006. december 31-ét választva szépen sorolja és összegzi a nyereséges ügyleteket és azok jutalékát, illetve a veszteséges ügyleteket és azok jutalékát.



Ez aztán kimásolható Excel táblázatba, ha az ember meg akarja õrizni. Számolgatni nem könnyû vele, mert a számformátummal adódnak kisebb gondok, de ez is megoldható.



Ami még lényeges, és helytelenítem, hogy nem hívta fel rá a figyelmemet a cég az igazolásnál, hogy az adóbevallás 0653-04 számú lapján a 151. sorba kell írni a nettó nyereséget, és annak a 20%-a az adó. És ezzel a számmal kell megemelni a 0653-B lapnak a 30. sorát. Aki letöltött programmal csinálja, annak ez utóbbi automatikus.



Azért írom le, mert magam sem könnyen találtam meg, hátha segít ez nektek.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
PImre 2007. 02. 06. 09:09
Előzmény: #77  Törölt felhasználó
#80
Kata, maradjunk az Imrénél, jó! :-). De én az útmutató szövegéből indultam ki, és úgy értelmeztem (lehet, hogy akár tévesen), hogy amennyiben a bekerülési ár helyett a fordulónapi árfolyamot tekinted beszerzési árnak, azt azért teszed, mert időközben emelkedett. Mégpedig többel, mint a brókerdíj. Tehát szvsz fiktív bekerülési árhoz nem rendelhetsz tényleges költséget.
Törölt felhasználó 2007. 02. 06. 00:30
#79
Nem értem a szenvedést az eq által kiküldött adatokkal.

Webbrokiban van olyan hogy nyereség/veszteség beállítod az időt (2006 szept 1- 2006 dec 31) és minden ki van köpve brokidíjjal, nyereséggel, veszteséggel.

Az egészet ki is nyomtathatod, és az apeh nem fog belekötni (nekem már volt ilyen behívásom ahol nem tudták értelmezni hogy csak nyereségem volt, mert beírtam a nyereség-veszteség értéket)

Amit meg küldtek azt nyugodtan lehet kukázni :)
Törölt felhasználó 2007. 02. 05. 23:44
Előzmény: #77  Törölt felhasználó
#78
Üdv!

Az lenne a kérdés, hogy az évelején Januártól-szeptemberi időszakig nagyobb veszteség volt , mint szeptember után, azt le lehet írni?
Mert az e-broker a kimutatást csak szeptembertől küldött az pedig nem a legjobb

Törölt felhasználó 2007. 02. 05. 23:13
Előzmény: #76  PImre
#77
imruska, ha ezt a logikát követnénk, akkor az aug 31 előtti beker árat sem vehetnéd figyelembe, hiszen az is kívül esik a nevezett időponton
tehát ha vettél otit kb 6000-ért, azért többet fizettél a juti összegével, tehát a nyereséged annyival is kevesebb
PImre 2007. 02. 05. 22:03
Előzmény: #73  Hasse
#76
Hasse, ezt nem érzem ilyen egyszerűnek. Az én logikám szerint (aminek persze nincs köze az APEH logikájához) az augusztus 31. előtti jutalék akkor számolható el, ha a tényleges (augusztus 31. előtti) vételárat tekintem kiindulópontnak. Ha viszont az augusztus 31-i árfolyamot tekintem szerzési értéknek, akkor nem hinném, hogy az annál korábbi jutalék elszámolható.
Jaj de jó lenne erre egy szakértő válasza!
Törölt felhasználó 2007. 02. 05. 20:44
Előzmény: #74  Törölt felhasználó
#75
Bocsi, a linkek mégegyszer:
APEH: link
BÉT: link

Törölt felhasználó 2007. 02. 05. 20:42
#74
Üdv!

A fórum hozzászólásai alapján nem derült ki számomra a következő dolog: adott évben (2006) több a veszteségem, mint a nyereségem. 2006.09.01 utáni időszak érdekes, tehát nem kell ezzel bonyolítanom a dolgot szerencsére. Szembe tudom-e állítani az X Ft nyereségemmel szemben az Y-X Ft veszteséget (+egyéb ktségek), amelyet 2006-ban értem el? Azért kérdem, mert kétféle dolgot olvastam.

Az egyik az APEH 0653.pdf-nek (link 48.oldalán a Tôzsdei ügyletbôl származó jövedelem
és adója rész alatt olvasható:
"A tôzsdei ügyletbôl származó jövedelem csökkenthetô –
legfeljebb annak mértékéig – az elôzôek szerinti tôzsdén
2006. augusztus 31. napját követôen kötött ügyletek során
elszenvedett árfolyamveszteséggel és az összetett vagy származtatott
ügyleten elszenvedett veszteséggel."

Egy másik olvasmány szerint (BÉT oldalán: link a következő az eljárás:
"Lényeges momentumként szerepel, hogy a tőzsdei ügyletek esetén a nyereséggel szembe
állítható a veszteség. Az adózó döntése szerint az adóévet közvetlenül megelőző év, illetve
az adóévet megelőző két év veszteségei állíthatók szembe az adott adóév nyereségével. Így
először a 2007. adóév nyereségével állítható szembe az idei veszteség, majd a 2008. adóévvel
az idei és a jövő évi veszteség."

Szerintetek melyik az igaz? Mindkettő?

Köszönöm előre is a választ
Hasse 2007. 02. 05. 19:19
Előzmény: #72  Törölt felhasználó
#73
Igen, ha azt az adott időszakban eladtad.
Törölt felhasználó 2007. 02. 05. 16:36
#72
Azt nem tudjátok, hogy a járulékos költségekhez be lehet -e számítani a 2006 aug.31 elõtt vett részvények jutalékát is?
Hasse 2007. 02. 04. 22:59
Előzmény: #70  PImre
#71
Most az alternatívák közül ki lehet választani a lehető legkisebb árfolyamnyereséget eredményezőt, ezt volt aki ki is tudta számolni. Behívnak adóellenőrzésre, egyszerűbb odarakni a bevallás mellé az igazolást, mint számolgatni.
PImre 2007. 02. 04. 22:48
#70
Látom, többen bosszankodnak, hogy a brókercég (Equitas, Erste, stb.) nem adott részletes adatokat. Először én is szentségeltem, aztán leültem és a Kata által az imént ismertetett módon kiszámoltam magamnak.

Azért értsetek meg valamit! A brókercég most nem számolhatja ki helyetted az adót, mivel a törvény alternatívákat enged meg. Képzeld el, ha a cég kiszámolná, Te meg másképp akarod számolni. Akkor milyen dühös lennél! És ha pont emiatt a különbség miatt hivat be az APEH ellenőrzésre.

Egy része a panasznak jogos: Helyes lett volna, ha a brókercég a levelében leírta volna a technika lényegét, és azt, hogy az egyes adatokat a bevallás melyik sorába kell majd írni.
PImre 2007. 02. 04. 22:36
Előzmény: #68  balta
#69
Balta, kösz! Egyébként a kodifikációs technika szempontjából érthető az "eldugás". Ugyanis a hatálybaléptető rendelkezéseket, valamint a törvény megszületése pillanatában alkalmazható egyszeri eltérések lehetőségét általában a törvények záró rendelkezései között szokták meghozni. Kerestem is ott, csakhogy most nagyon hosszú a záró rendelkezések szakasza is.
balta
balta 2007. 02. 04. 21:41
Előzmény: #45  PImre
#68
PImre: Azt jól eldugták a Záró rendelkezések közé: 223. § (14) bekezdés
Törölt felhasználó 2007. 02. 04. 21:21
Előzmény: #66  Törölt felhasználó
#67
Kipostázta?Az erste küldött egy e-mailt és ennyi!!
Törölt felhasználó 2007. 02. 04. 21:12
#66
Az equitas ezért elmehetne a francba azzal a köteg szarral amit kipostázott. Bebaszták a kötéslistát egy borítékba, aztán ennyi.
Hasse 2007. 02. 04. 21:08
Előzmény: #46  Törölt felhasználó
#65
Most én úgy gondolnám, hogy 25 %-os osztaléknál volt EHO és ha jelezted, hogy nem éred el a 400000 rugót, akkor vonta a brókercég a 4 %-ot. Nekem mondjuk csak a magyartakonynál vontak januárban, ami most franc tudja mi nek számít.
Hasse 2007. 02. 04. 21:04
Előzmény: #51  mezuska
#64
Úgy látom, eddig csak a repülősök tudták kiszámolni a végeredményt is.
Hasse 2007. 02. 04. 20:46
Előzmény: #60  Törölt felhasználó
#63
6 Ft mintha a névértéke lenne a Humetnek.
Törölt felhasználó 2007. 02. 04. 19:43
Előzmény: #61  Törölt felhasználó
#62
66 de detto :D
Törölt felhasználó 2007. 02. 04. 19:26
Előzmény: #60  Törölt felhasználó
#61
nem volt humetem, sajnos most van, 69-en vettem kicsit, én se vok nóóóóóórmális!!!

Topik gazda

PImre
4 3 4

aktív fórumozók