Topiknyitó: PImre 2007. 02. 02. 11:48

Árfolyamnyereségadó kiszámítása  

Most számoltam ki az adóbevalláshoz szükséges adataimat. Mit mondjak, az Equitas nem könnyítette meg a helyzetemet. Igaz, hogy a törvény is valami olyasmit ír elõ, hogy nekik csak a vételeket és az eladásokat kell igazolniuk (ezt elküldték), a számolás az én dolgom.



Ennek ellenére segített a PETI Webbroker rendszere, ugyanis a Nyereség/Veszteség gomb alatt kezdõ idõpontnak 2006. szeptember 1-ét, befejezõnek pedig 2006. december 31-ét választva szépen sorolja és összegzi a nyereséges ügyleteket és azok jutalékát, illetve a veszteséges ügyleteket és azok jutalékát.



Ez aztán kimásolható Excel táblázatba, ha az ember meg akarja õrizni. Számolgatni nem könnyû vele, mert a számformátummal adódnak kisebb gondok, de ez is megoldható.



Ami még lényeges, és helytelenítem, hogy nem hívta fel rá a figyelmemet a cég az igazolásnál, hogy az adóbevallás 0653-04 számú lapján a 151. sorba kell írni a nettó nyereséget, és annak a 20%-a az adó. És ezzel a számmal kell megemelni a 0653-B lapnak a 30. sorát. Aki letöltött programmal csinálja, annak ez utóbbi automatikus.



Azért írom le, mert magam sem könnyen találtam meg, hátha segít ez nektek.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
BuySell 2007. 02. 20. 10:39
Előzmény: #239  Törölt felhasználó
#240
Most lehet lesz egy nagyon hülye kérdésem de most teljesen összezavarodtam:

tegyük fel az éveben volt 20 000 ft nyereségem egy papíron és 10 000 ft veszteségem egy másikon.
TEHÁT ilyen esetben a 20 000 ft nyereségem, vagy a 20 000 - 10 000 ft profitom után kell adózni?????????

Most nem értem hogy mondjuk a 10 000 ft veszteséget akkor csak a jövő évi adóalapból lehet majd levonni és tavalyra a 20 000 után adózok??
Törölt felhasználó 2007. 02. 20. 10:10
Előzmény: #238  Törölt felhasználó
#239

szívesen!
Törölt felhasználó 2007. 02. 20. 10:05
Előzmény: #236  Törölt felhasználó
#238
Bocs rosszul írtam: Köszi Yabbagabb!
csuloktata 2007. 02. 20. 10:04
Előzmény: #234  kispangit
#237
kispangi

Szerintem elég az a oszlopba beírni a veszteséget, de a 0- ból soha nem lehet baj:)
Törölt felhasználó 2007. 02. 20. 10:03
Előzmény: #235  Törölt felhasználó
#236
Ez jó hír a javából. Köszi Yabbagab!
Törölt felhasználó 2007. 02. 20. 09:59
Előzmény: #234  kispangit
#235

dietline:

Teljes szabadságod van.
NEM SZÁMÍT MIT KAPTÁL A BROKERCÉGTŐL.
TE DÖNTÖD EL, HOGY MI VOLT A KÉSZLETPÁROSÍTÁSI MÓDOD, ÉS HOGY AUG31-EI ZÁRÓT NÉZEL BEKER. ÁRNAK VAGY SEM. - ez van az e heti HVG-ben.
kispangit 2007. 02. 20. 09:32
Előzmény: #233  csuloktata
#234
Akkor én most a következőképpen járok el:
-Számított adóalap -33.800 Ft;
-a 0653-04-en a 151. sor 'd' oszlopba beírok 0-t;
-az 'e' oszlopba az adóhoz szintén 0-t;
-az 'a' oszlopba a 'következő évre átvitt veszteség'-hez beírom a 33.800-at.
Ez így zseton?
csuloktata 2007. 02. 19. 19:00
Előzmény: #232  Törölt felhasználó
#233
Beküldtem a bevallást, s leszartam mit írogat az IEB. A bevallásod analitikával neked kell alátámasztani! Egyedül a közölt broki díjakat fogadtam el.
Törölt felhasználó 2007. 02. 19. 18:51
Előzmény: #231  Törölt felhasználó
#232
IEB ma küldött egy levelet, hogy bocsika, az előzőt elkúrtuk, ezt+azt nem vettünk figyelembe, itt a jó számla. Hát remek. Még jó, hogy még nem adtam be az adóbevallást. Mi lenne, ha már beadtam volna? Az APEH elfogadja, hogy hülye volt a bank?
Törölt felhasználó 2007. 02. 19. 10:14
Előzmény: #229  Törölt felhasználó
#231
visszatérve az általam felvetett kérdésre (napon túli tőkeáttétel kamatköltsége, melyet IEB nem számolt el), ezeket találtam az Equitas lapján, szerintetek ebbe nem fér ez bele? Hiszen "az értékpapir megszerzésével öszzefüggő kiadás," vagy nem?

III/b. pont az értékpapírhoz kapcsolódó járulékos költség:

a. az értékpapír megszerzésekor fizetett illeték,

b. az értékpapír megszerzésével, tartásával vagy átruházásával összefüggő, a magánszemélyt terhelő igazolt kiadás (ideértve különösen az értékpapír megszerzésével, tartásával vagy átruházásával összefüggésben nyújtott, a tőkepiacról szóló törvény szerinti befektetési szolgáltatási tevékenység, kiegészítő befektetési szolgáltatási tevékenység vagy árutőzsdei szolgáltatási tevékenység ellenértékét is),

c. az értékpapír megszerzésének alapjául szolgáló vételi (jegyzési) jog és az értékpapír átruházásának alapjául szolgáló eladási jog ellenértékeként a magánszemélyt terhelő, igazolt (ingyenes vagy kedvezményes jogszerzés esetében ideértve a jog megszerzésekor adóköteles bevételt is) összeg,

d. kölcsönbe vett értékpapír esetében a visszaadott (visszaszolgáltatott) értékpapír megszerzésére fordított érték, vagy - ha a kölcsönbe vevő az értékpapírt visszaszolgáltatni nem tudja - a fizetett kártérítésnek a tőkepiacról szóló törvény szerinti legkisebb összege.

Törölt felhasználó 2007. 02. 19. 10:11
Előzmény: #227  matgab
#230
Értem én a jogszabályt, mert vagyok talán annyira értelmes, hogy a hülyeséget megértsem.
Tehát, ha régebben vettem egy értéket, és azt eladom, akkor: (változatok)
1./ nagyot kaszálok és nem adózok;
2./ nagyot adózok;
3./ nagy veszteséget viszek át a következő évre;
4./ a nagy veszteséget csupán elszenvedem;
Minden egy pillanatnyi dátumtól függ. Hát ez világos, ésszerű, igazságos és főleg jogszerű.
Van valakinek valami ismerete hasonlóról érték vétele és eladása kapcsán? Mert nekem nincs, sőt az ilyen változatokat a demokráciákban tiltják a pénzügyi jogszabályok.
(részletre vett autó eladása, ingatlan vétele és eladása, APEH adó befizetése, stb.)
Törölt felhasználó 2007. 02. 19. 09:55
Előzmény: #224  kispangit
#229
Nekem is megjött, de számlazárásról nincsen benne semmi.
Ebben a kimutatásban minden tétel FIFO-val és a bekerülési árral van számolva.
Ad-e a törvény egyértelmű utalásokat arra valahol, hogy nekem már az eladásoknál meg kell határozzam a FIFO, LIFO, stb és azt, hogy a bekerülési illetve az aug 31.-i árral számoljon a brókercég. Esetleg megmarad a szabadságom arra, hogy az adóbevallásnál döntsek?
Szerintem a készletértékelés az talán egyértelműbb, mert elég köztudott dolog, de az aug 31 vagy sem az számomra legalábbis kétséges.
Ez utóbbit vizsgálva, ha megnézem az ebroker megbízási ablakot, akkor a két alternatíva egyikét sem választva is megadható a megbízás és nem jelölődik ki prioritásként egyik sem, mint például a készletértékelésnél, ami default-ként FIFO
Nekem ezek a dolgok kb. 40eft plussz befizetést jelentenek vagy sem?
Tud valaki okosat mondani erre?
kispangit 2007. 02. 19. 09:26
Előzmény: #227  matgab
#228
Plusz még az, hogy itt azonnali pénzbehajtásról szól a történet, nem vacakoltak azzal, hogy mit vágnak ketté...
matgab 2007. 02. 19. 09:20
Előzmény: #225  Törölt felhasználó
#227
racional, mivel az aug 31.-i árfolyamot is figy-be veheted az árf. nyer meghatározásánál, ezért gyakorlatilag olyan az aug 31, mintha minden részvényedet akkor vetted volna, onnantól indul a játék.
Persze ha az aug 31-es árf. kisebb, mint a beker értéked, akkor ezt figy-be veheted.
És ezért k.vára senkit nem érdekel adószempontból, hogy neked mennyi ktg-ed vagy veszteséged volt aug 31 előtt, mert akkor adózni sem kellett a nyereség után.
Ez van ezen nem értem mit nem lehet érteni. De ha én tudnám rosszul akkor előre is elnézést kérek, de nem valószínű, hogy az APEH túl jóindulatú lenne, ha ezeket beszámítanád..
Törölt felhasználó 2007. 02. 19. 09:13
Előzmény: #225  Törölt felhasználó
#226
szemesi úr , a helyzet tisztázására, hivatalos szakvéleményt kért erről, amelyben szerepelt, hogy az aug 31 előtti veszteség, nem hozható át.

A járulékos költségek pedig jutalék, és számlavezetési díj-ban kimerül.

Persze semmi sem biztos, mint ahogy itt valaki 3 apeh helyről 3 különböző információt kapott.
Törölt felhasználó 2007. 02. 19. 09:04
Előzmény: #217  Törölt felhasználó
#225
„Itt a fórumon idáig az a nézet uralkodott ,hogy
- Az adóalap csak az aug 31 utáni ügyletek veszteségével csökkenthető
jgy”
Ezzel vitatkoznék:
A 67/A§ részletesen foglalkozik azzal, hogy a tőzsdei ügyletből (összetett és származtattott is) származó jövedelmet (azaz a nyereséget) mi csökkenti (pl: járulékos költségek, árfolyamveszteség)
Ellenben qrvára nem foglalkozik a veszteséggel, csupán az (5) bekezdés végén zárójelben oda biggyeszti, ezzel viszont számítás szempontjából egyenlővé teszi a nyereséggel.
Ha viszont ez így van, akkor áthozható-e az aug 31 előtti költség, és ha a költség igen, akkor a veszteség is?
További kérdések:
A részvény vagy portfolio mint kiderül a 67/A §-ból is, nem csupán az árfolyamértékből áll, hanem egy pénzügyi egyenlegből, amelyet ez a jogszabály most próbál kettévágni egy dátummal, amely egy pénzügyi nonszensz. Ez így mesterkedésekre adhat okot. A jogszabály úgy lenne tiszta, hogy a dátum után vett, és csak annak eladásából keletkező eredményből lehet csak egyenleget vonni. SZVSZ.
kispangit 2007. 02. 19. 08:39
Előzmény: #223  matgab
#224
Megjött az IEB-től a javított változat.
1/ Nyereség: adóalap csökkenthető a brokidíjjal;
2/ Veszteség: adóalap tovább csökkenthető a brokidíjjal (tehát a mínuszt még nagyobb mínusszá lehet tenni)
3/ Real time: adóalap vele nem csökkenthető
4/ Számlazárási díj (vagy mi, nálam valami 302 Ft): adóalap vele csökkenthető.

Ez tul.képpen fair enough, nálam volt néhány ügylet, ami csekély nyereség mellett a brokidíjjal már mínuszba ment, így adózni utána már nem kell, sőt csökkenti az adóalapot. Valami 350.000 Ft nyereségem volt brokidíjak nélkül, 170.000 Ft veszteség mellett; képzeljétek el, mi lenne, ha keménykedik a Pénzügy, és ez után kellene adózni! Elég volt elszenvedni a veszteséget...
Summa summarum -33.800 Ft-tal zártam az adóévet, amit "boldogan" átviszek idénre.
matgab 2007. 02. 19. 07:37
Előzmény: #222  Törölt felhasználó
#223
Vettem egy lakást és berendeztem hogy tudjak hol nyugodtan tőzsdézni...
Elszámolhatom a költségek közé? :))

Gyerekek ne legyetek már ennyire naívak! Szarban van az ország, tessék adózni, és legközelebb (legyen az bármikor is) majd jobban választani...
Vagy ahogy megmondták: el lehet menni, kérem szépen...
Törölt felhasználó 2007. 02. 18. 18:57
Előzmény: #221  Törölt felhasználó
#222
ezek rózsaszín vágyálmok :)))

Törölt felhasználó 2007. 02. 18. 18:50
Előzmény: #220  Törölt felhasználó
#221
nemtom sztem annál szorosabban a tőzsdéhez köthető költség mint real time szolgáltatás kevés van. Persze nem alapvetően szükséges, de ha van akkor hadd irjam már le.
A laptop, internet, benzinszámla az más, azzal egyetértek hogy nem.

De a kölcsönvett pénz utáni kamat is alap, nem? Hát a kölcsönvett pénzzel nyerek
20ezret jutalékok után az árfolyamon, de közben fizettem 30e kamatot akkor azért nem igazán nyertem rajta, nem?

Topik gazda

PImre
4 3 4

aktív fórumozók