sajnos a 2008ban indult topik müködese ellehetetlenült (az eredeti moderator mar nem aktiv, a portfolio moderator pedig többszöri jelentes ellenere sem kezd semmit a kialakult helyzettel), remelhetöleg itt folytatodhat tovabb egy kevesbe szürrealis diskruzus
ilyen full technikai lebonyolitasi aprosagok miatt meg plane nem ertem, hogy miert a ceget es miert nem a lebonyolito ügyfel2-t marasztaltak el. Illetve remelem - meg ha relativ kis összegröl is van szo - a Pannergy valamilyen modon megprobalja ezt a büntetest "atterhelni" arra, aki a tenyleges hibat elkövette.
Azért se megy, mert konkrétan le van írva a rendeletben, csak akkor mentesülhetnek, ha többek között: 3. cikk (1) b) a részvényekkel folyamatos kereskedést folytató kereskedési helyszínen beadott megbízások nem adhatók be az aukciós szakaszban, és az aukciós szakasz előtt beadott megbízások nem módosíthatók az aukciós szakaszban;
Azaz a kereskedés elején, végen, vagy az azt megszakító aukciós szakaszokban új megbízást nem lehet beadni, a bent lévőt módosítani.
Kb. esélytelen megmondani, hogy az MNB milyen esetre veszi elő a piacbefolyásolás kártyát. Pl. a NAP Nyrt árfolyamát 9000 Ft-ig húzták fel, miközben teljesen egyértelmű volt, hogy akkor kb. 1000 Ft volt a reális ár. Vagy itt van a Multihome csoda, ami a csúszfelhúzásban 47 milliárdos kapitalizáción forgott. Egy sarki ingatlanközvetítő irodácska. És a felhúzás forgalmának folyamatát elnézve a nagy tételek biztos, hogy belsős kezek között mozogtak, mert amúgy rég visszazuhant volna az árfolyam. By the way, még most is "többet ér" a Multihome, mint a saját részvények nélküli Pannergy. Reálisan a töredékét kellene érje. MNB ott nem lát piaci manipulációt?
Egy biztos: Az nem megy amit korábban a pannergynál csináltak, hogy nyitóban meg záróban beraktak mindig egy fix darabszámot a könyvbe. Ennél biztos hogy több munkát kell berakni, de azért szerintem nem megugorhatatlan.
jo ez a komment azota jött, miota en mar fogalmaztam az esszemet. Szoval akkor meg vegyük esetleg azt is hozza, hogy mittomen....megjött valami penze az embernek es pont befektetne es az elöbb vazolt 5000es trade meg meg az elözö napok atlaganak x%a feletti kötes is.
Az előírásban inkább az a mókás rész, hogy max olyan áron lehet venni, ami az utolsó független ügylet ára volt, vagy az épp aktuális max független vételi ajánlat közül a magasabb. Azaz illikvid papírnál ez "könyvben ácsorgást" jelenthet. Kíváncsi lennék, hogy ez más srv-k eseteben szokott-e teljesülni. Pl. OPUS is rendre veszeget. Mennyire ármeghatározó náluk az srv? Azaz mennyire diktálják így a vásárlásaik során a kialakuló árat?
es amugy jo ez nagyon nagy evidencia kell legyen, hogy nez ki ez a "ki bonyolitja a forgalmat" kerdes? Mert ez a kötekedö jozan paraszti esz azt mondatna velem, hogy - jo az ilyen önkötes tenyleg lehessen mar manipulaciokent kezelve (mondjuk ev vegi adooptimalizalasnal ha nincs kire adni?) - de egy tradehez eleve mindig 2 fel kell. Ha az önkötest kizarjuk akkor hogy tudja valaki a forgalom 100%at adni? Pelda: illikvid appair...all bent 5000 dbos elado, 1 ajanlat, en vagyok az "aktiv" fel aki bead azon az aron 5000 dbos vetelt es megveszem azt a pakkot, egesz nap nem törtenik több trade. Ilyenkor en hany szazalekat bonyolitottam a napi forgalomnak. 100%at? ha igen, miert en? mert en voltam az "aktiv fel"? Vagy csak 50%ot? Vagy hogy van ez kiszamolva? Elkepesztö amugy, ilyenekkel 10+ ev utan nem vagyok tisztaban, de miert is kene?!? De tenyleg ilyen sztorikat olvasva most komolyan ilyentöl is tartani kell, hogy mindenfele manipulacios elöre megfontolt szandek nelkül ilyenekre is figyelni kell?
Nem piacbefolyásolás, ha egyetlen tranzakció születik egy nap egy adott papírra. Én kötöttem többször ilyet. Az mondjuk inkább befolyásolás, hogy beadsz egy nagy megbízást aukciós szakaszban, majd visszavonod.
A Pannergy srv programja esetében a MAR-nak való megfelelés nem az aktuális nap forgalmának 25%-át meg nem haladó vásárlást írt volna elő, hanem egy korábbi időszakból számolt átlagforgalom 25%-át nem lehetett volna átlépni. A rendelet nem írja elő azt, hogy a konkrét kereskedési napon is kell ez teljesüljön. Ennek számolására szolgál a korábban idézett passzus, azaz az átlagforgalmat vagy a program közzétételi hónapját megelőző hónap átlagforgalma (ez esetben a teljes srv program alatt ennek 25%-a a napi max srv), vagy a vásárlást megelőző 20 kereskedési nap srv-től tisztított átlagának 25%-a vehető meg.
Be lehet programozni, de ha be lesz programozva és mindenki ezt választja, akkor nem lesz soha forgalom. A nulla 25%-a nulla. Mi lesz előbb, tyúk vagy tojás?
Az MNB-nél már rég elgurult a ........ Keress rá mondjuk Móricz Gábor és a BIF esetére. Röviden: a BIF kiadott egy közleményt, miszerint minden csilli-vilki, szipi-szupi lesz, és olyan della hegyek jönnek, hogy ihaj. Ezt Móricz meggondolatlanul komolyan vette, és az jött ki nála, hogy akkor a részvény sokkal többet ér. Majd elkövette azt a banális hibát, hogy 1-2 millió Ft-ért (nem elírás) részvényt vett. Ezek után mi jött? Igen, az MNB piacbefolyásolásnak ítélte ezt meg (nem a BIF közleményét, hanem azt, hogy annak kijövetele után valaki ezt elolvasta, elhitte, és ennek hatására részvényt vett), pénzbírság és feljelentés. Ez olyan 8-10 éve volt. De az MNB is fejlődik, lassan már azt is belefogalmazzák a határozataikba, hogy az ügyfél esetleg mit gondolt.
Mondjuk egy brókercégnél erre ma már simán belehet programozni egy számítógépet is: 2 óránként számolja meg mennyi forgalom volt és vegye meg a 25%-át,.
hogy lehet akkor vasarolni egy illikvid papirt? ilyen fermi paradoxon szerinti sötet erdöben lehet az MNB szerint kereskedni, hogy fuu baszki, ha en "lövök" elöször....mi lesz ha nem jön senki? Ki mer igy venni elsönek? Es ha nem jön senki utana?!...akkor mi lesz velem?
azert amugy ez 1 vicc....hogy akkor ilyen miatt maganszemelyt elkaszalhatnak? hogy ez megtörtenne, hogy mert az ember nem broker nem er ra egesz nap figyelni...vagy mondjuk elözö naprol bent marad az ajanlata. Es akkor az teljeseül...es az az aznapi forgalom...vagy mondjuk 50% lesz nap vegere. Akkor ö önhibajan kivül piacbefolyasolassal vadolhato?
Persze hogy mehet piacin is a SRV, csak egy kicsit munkaigényesebb mint eddig volt! Innentől nem működik az, hogy reggel nyitóban berak a broki a könyvbe 1500db vételt, aztán elmegy plázázni, kondizni, ebédelni és a délutáni szunya után beugrik záróra berakni még 1000 db vételt a könyvbe. Nem, innentől - ahogy más papíroknál is- figyelni kell egész nap és ha volt már egy adott forgalom mennyiség , pl már volt 4k, akkor piacin megvesz 1000db-ot, aztán ha volt megint 4k akkor megvesz megint 1000db-ot. Egy nagy forgalmú napon így akár bőséges mennyiséget is lehet venni. Különben könnyen úgy jár, hogy vesz reggel 1000db-ot és ha senki nem vesz aznap semmit, akkor a cég vette a napi forgalom 100%-át. Na ez nem megy.
Kb 0,7 Ft/rv kevesebb érték van a vállalatban. De végigolvasva a kommenteket (köszönöm az utánajárást sok fórumtársnak), ez egy olyan jogalkalmazásnak tűnik, ami indokolható és jogos, de az értékrendem alapján nem igazságos. A jogszabály sajnos nagyon bekorlátozza egy ilyen részvény esetében a saját részvény vásárlást. Kíváncsian várom, mi fog történni a közgyűlési felhatalmazás megvalósításával.
Igen de ettől ugye az érték még ott van a vállatban konkrétan a 2023-as eredmény nagyrésze amit a piac jelenleg nem áraz, ha nem is lesz srv hanem mondjuk jön egy része osztalékba egyből észreveszi mindenki
PANNERGY - moderalt