Minden létező gondolatra van már fórum, erre a kb. 80 éves stratégiára pedig még nincs... a value investor a részvényt annak tekinti, ami valójában: üzletrésznek. Eszerint értékeli azt, és diszkontáron vásárol belőle.
Eséssel riogatnak, pedig ez csak annyit jelent hogy olcsóbban lehet jó üzletrészeket vásárolni. :)
Mennyivel jobban hangzana ez:
"Akció! 20 % leárazás az üzletrészek piacán!"
Ezeket a kutatásokat nem vonom kétségbe. De én EU és Usa piacokról nem indexeket, hanem egyedi részvényeket választok ki. Ugyanezt csináltam a magyar piacon 2011-2014. között. A bux sehova nem tartott, value elvek szerint viszont megfelelő hozamot értem el. Mindez nem jelenti azt, hogy erre a jövőben is képes leszek, de óvatos bizakodásra ad okot számomra.
Usa-Eu piacról több részvényről is úgy látom, hogy irreálisan túlértékeltek, szóval nem csodálkoznék, ha az általad írt várakozás teljesülne.
A többi régióból az etf-ek tartása viszont jó ötlet lehet. Japánt már kinéztem magamnak, aztán még átrágom a többi régiót is a napokban, hetekben.
A "milyen regiokbol erdemes tartani?" kerdest egeszen maskepp latjuk.
1)A fo korrelaciok ugy neznek ki, hogy SPY-al korrelalnak a tobbi regiok +0.4 korul, es regiokon belul a cegek korrelalnak 0.7 korul. Szoval, diverzifikalashoz okosabb mas regiokat is nezni.
2)A kovetkezo 10 evre a varhato hozamok megiscsak a legfontosabbak.
A US+EU regioban ebbol a chartbol olvashato ki a tapasztalat es varakozas.
Ami az, hogy az indulo P/E szam meghatarozo: minel magasabb, annal kevesebb lesz a hozam a kovetkezo evtizedben.
Nezd meg jol: a ket kulonbozo kutatas ugyanerre az eredmenyre vezet.
Most USA+EU regioban a P/E= 25 es 19, szoval az USA-ban kovetkezo 10 evre a varhato hozam negativ 1-5% varhato. Az EU ban is igen szereny, 0-5% a valoszinu.
Ehhez kepest az alulertekelt regiok, mint Brazil, Colummbia, Russia, Poland, Spain, stb. ahol a P/E 10 alatt van, sokkal igeretesebb: ott a varhato hozam a kovetkezo 10 evre 15-22% tartomanyban van.
3)A GDP novekedesi uteme is erosen korrelal a hosszutavu hozamokkal. Most
US-EU GDP novekedes 1.2-1.6%, az igen gyenge mas regiokhoz kepest.
Peldaul
India 7.1%
Kina 6.7%
Filippino 6%
Indonez 5.2%
Torok 4.8%
Egypt 6%
Es ezek kozul a fele eppenseggel TA alapon is ciklikus/secularis bull piacban van.
4)Vegul: a jellemzo ciklushosszak most az SPY-ban 4, 35, 46 hetesek. Lasd Fourier transform chart.
Ha ignoralod a hullamokat, akkor nincs jo eselyed az elozoek szerint.
Ha viszont csak a 2 hosszabbat koveted, es az evi 2 trade-bol megvan, mar akkor a varhato hozamod sokkal jobb.
Pl. A 35 hetes ciklus elso felet (kb. 4 honap) longban, masodikat semleges cashban toltod, mar akkor +350 pont az elvi hozamod, mert ekkora az amplitude atlagos merete.
Ha csak 50%-ra tradelsz jol, mar az 180 pont, szoval SPYban merve 8%. Es evente van masfel ciklus mostanaban. Az maris 12%, es sokkal tobb, mint a buy-and-hold strategiatol varhato.
Szoval szerintem:
A kovetkezo 10 evben vagy a jobb EM piacokon legyel, es tartsd.
Vagy maradj SPY+DAX-ban, de tradeld a ciklusokat.
Persze, legjobb eredmenyre akkor van eselyed, ha EEM piacokon legjobban tradelsz ;-)
Most nalam Brazil, Columbia, India a kedvencek; szektorban meg olaj, szen.
Ahogy Tibi is írta, a "hír" a Gazprom háza táján még mindig Putyin :)
Hiába frankó egy cég, ha nem akarják venni a nagyok. Hatalmas gázmezőkön csücsül, amik egyre könnyebben kitermelhetők lesznek (Szibéria olvad és olvad...), és a gázvezeték-hálózata már nagyjából készen van.
De ott van még mindig a korrupciós- és a politikai kockázat. C'est la vie...
Tavaly vettem Gazpromot a frankfurti tőzsdén (GAZ:FRA), azóta kétszer fizetett osztalékot, osztalékkal együtt most kb. nullán állok. Ha hihetünk a számoknak, és 7% a roe, miközben 0.3 a p/b, akkor elég komoly hozampotenciállal bír. A riasztó tényező Putyin, a szankciók, és ami ezzel járhat. Emiatt marad a Gazprom az egyetlen orosz befektetésem. A Surgut is jól néz ki így átfutva, de olajos céget sem akarok már venni. A Surgutnál az osztalék szerintem kevesebb lesz jövőre, lehet, hogy az orosz költségvetéshez kellett minél többet befizetnie most. A Gazpromnál az osztalékfizetés jóval egyenletesebbnek tűnik a Surguthoz képest.
Remélhetőleg a Gazpromot jó sokáig tarthatom, kiváló megtérüléssel.
Nezted mostanaban Gazprom es Surgutnyeftgas-t? OGZPY SGTPY
1)Gazprom most P/e=5 nel van, amikor a gaz ara 20 eves melyponton van. Es lesz az dragabb. Raadaul oriasi a veetekhalozat, es mar investaljak a kinai agat is.
2016ban volt 5% dividend, es jovo evtol 3 evre a nyereseg 50%at kotelesek (elvben, torveny szerint) kifizetni, az mai arakon 10% folotti Yield.
Szoval, van benne ez a 30% diszkont is raadasnak, ha tartod 3 evig.
Gazprom ara sok eve esik, de mintha stabilizalna 2 eve. Es ha lejon 3.8 ala, en alighanem beleveszek egy rendes csomagot. Tudom, BP nagyon rafazott...de a kinai hadsereg erosebb naluk ;-)
Gazprom a vilag legnagyobb gazcege es 1/3 aron van a tobbihez kepest...es azok is olcsok most mind.
Surgut meg p/e=2, 2016 evi dividend 20% volt. Tudsz ezekrol valamit?
Value Investing