Minden létező gondolatra van már fórum, erre a kb. 80 éves stratégiára pedig még nincs... a value investor a részvényt annak tekinti, ami valójában: üzletrésznek. Eszerint értékeli azt, és diszkontáron vásárol belőle.
Tegnap kidobtam 2 céget a portfóliómból, lehet hogy még lesz más is amitől megszabadulok. Kell a cash, hogy ha esetleg nemcsak felfele mennek az indexek, akkor legyen puskapor, amit ellőhetek. A hét elején már vettem Intelt 49,5-ért, úgy hogy most inkább kivárok kicsit és meglátjuk. Szeretnék még belőle bőviteni, illetve figyelőlistás az LMT és OHI is újra képbe került azzal, hogy 30 alatt van az árfolyama. Nov 4-én fog jelenteni, azt mindenképpen megvárom.
Tegnap Lockheed Martin tette közzé a negyedéves jelentését, amit eléggé negatívan fogadott a befektetői közösség, majdnem -12% ért kevesebbet a nap végén. Szerintem érdemes ezt a céget is figyelni. . Teva még közzé se tette tegnap a jelentését (ma fogja), de már megelőlegezve a számokat, kapott egy több mint 7%-os maflást. 9$ alatt visszavenném, ha ma a jelentést követően esetleg tovább ütik.
"ATT kemény dió a spin-off és a várható osztalékvágás okozta bizonytalanság miatt." - és pont ez a bizonytalanság leviheti olyan mélyre az árfolyamot, hogy akinek a stratégiájába beleillik, szívesen beszálljon, ahogy én is bővítettem 26$ körül, és 22$ alatt terveztem még venni. Én is 35-40$ körülire értékeltem magamnak az AT&T részvény értékét. Én arra számítok, hogy amikor a spinoff lezajlik, a létrejövő 3 cégből látok majd legalább 1-et, amelyiket alulárazottabbnak látok a többinél, és a másik kettőből át tudom ebbe csoportosítani a zsét.
ATT kemény dió a spin-off és a várható osztalékvágás okozta bizonytalanság miatt. Amennyiben a céget jelen állapotában nézzük, úgy modellem szerint 35 körül jön ki a fair érték. Feltételezve, hogy a részvényesi érték nem fog jelentősen sérülni a tranzakció után sem, a meglévő ATT és az új társaságtól kapott részvények együttesen legalább ezt az értéket kell elérjék. A mutatványért kapott 50 Mrd pénzzel csökkenthető az adósságállomány, amitöbblet pénzügyi mozgásteret teremt. Így aztán reményeim szerint ATT részvényesként jól jövök ki belőle. Addig pedig gyűjtögetem az osztalékot.
Szerintem annak nagyon kicsi a valószínűsége, de persze kizárni nem lehet. Tavaly márciusban se ment le 40 alá amikor mindent ütöttek vágtak. Micron nem teljesen értem miért olyan nagy szám most.
Nekem volt egy köröm TEVA-ban, 9-ért vettem, 10-ért eladtam. Azóta már ugyanezt eljátszhattam volna még egyszer, csak túl mohó voltam, és lentebb akartam vásárolni. De mindenesetre figyelgetem, és 9 alatt újra vissza akarok szállni.
Köszi szépen! Mindig nagyon hasznos meglátásaid vannak, amiket érdemes komolyan venni. IBM-ben én sem hiszek, és nem is látom, hogy nagyon változnának, nincs is belőle. Viszont Intelben szerintem nagy potenciál van, és a jelenlegi áron egyáltalán nem drága. Ami érdekes adalék, hogy Pat Gelsinger az új CEO kivül belül ismeri a céget, több mint 30 évet húzott le korábban az Intelnél, úgy hogy meg van benne a potenciál, hogy felvegyék az AMD-vel a harcot. Nekem 54-ről és 58-ról van belőle, de fogok bőviteni 50 alatt is még. https://www.intel.com/content/www/us/en/newsroom/news/leader-pat-gelsinger-as-new-ceo.html
Szerintem INTC merőben más helyzet, mint IBM. Ugyan tekinthetünk erre is egyfajta cash cow-ként, de árbevétele 50%-t növekedett 5 év alatt. Ez aztán vitte magával az EPS TTM-t is, ami 2.5-ről 5.9-re (non GAAP) nőtt a 2011-2016 közötti stagnálást követően. Így aztán nem is lehet nagyon csodálkozni, hogy a p/o 25% alatti és az 5% körüli osztalékemelés rendszeres. Pusztán a számai alapján (ha itt is kizárjuk a trendet, azaz nem extrapolálunk), akkor konzervatív/dinamikus céláram 55/70 . Némi kvalitatív adalék, hogy a megnövekedett szórakoztató ipari chip kereslet kiszolgálására fókuszálva képtelen az ipari felhasználókat kiszolgálni (ahol egyébként monopol helyzetben van). Piaci hírek szerint az ipari terület árbevétele csak 6-7%-a a teljesnek (ami egyébként szintén hatalmas összeg). Több hónapos csúszásban vannak ezen szegmens kiszolgálásával. Így aztán úgy tűnik, hogy elég jó árazási pozícióban van pillanatnyilag. Kérdés persze ennek hosszútávú fenntarthatósága. Ebbe az iparágba igen magas a belépési korlát, ezért új szereplő megjelenésével egyik napról a másikra nemigen kell számolni.
IBM-nél a fő probléma véleményem szerint, hogy árbevétele stagnál már mintegy 5 éve és nem látszik érdemi novekedési kiút. Ennek eredményeképpen aztán az EPS trendszerűen esik 14.3 vs.8.7 . Az pedig teljesen mindegy ennél a trendnél, hogy a negyedéves eredmények a konszenzust meghaladják, vagy nem. Mára a p/o ratio is 75% körül van a korábbi 30% szinthez képest. Ez nem jelez semmi jót a jövőbeli osztalékok tekintetében. Mára a debt/EBITDA értéke is meghaladja a kritikusnaktartott 4 szintet. Jelenlegi számaikat vizsgálva (ha a trendtől eltekintünk) nálam a célára 100 körül van. Ezért én még ER előtt kiszálltam belőle. Igaza lett W. Buffettnek, amikor mintegy 5 évvel ezelőtt kijelentette, hogy már másképpen tekint IBM-re és felszámolta a teljes kapitalizáció kb.10%-ra rúgó befektetését.
Value Investing