Minden létező gondolatra van már fórum, erre a kb. 80 éves stratégiára pedig még nincs... a value investor a részvényt annak tekinti, ami valójában: üzletrésznek. Eszerint értékeli azt, és diszkontáron vásárol belőle.
Ez mind szép és jó, és valószínűleg igazad is van. A nagy kérdés, hogy ez mennyi ideig tarthat is mikor fordulhat vissza? 1-2 év? 5-10 év? Vagy több? Általában a tőzsdei ciklusok sokkal tovább tartanak, mint az egyes emberek anyagi erőforrásai.
Az amerikai részvénypiac teljesítményét nézegettem az elmúlt három évben. Russel2000 két és fél éves teljesítménye szűk 8 %. Márpedig ez tartalmazza a legtöbb részvényt és sokkal jobban reprezentálja a teljes gazdaságot mint Nasdaq. Mivel Sp500 tagjainak fele is hasonló teljesítményt mutatott, igaz lehet az az értékelés amit valahol az elmúlt hetekben olvastam miszerint az amerikai részvények 95 százaléka nem tudta az elmúlt két évben az inflációt se túlteljesíteni. Ebből azonban következik, hogy az 5 ba áramlik minden nyomtatott pénz, mohóság, Robinhoodosok stb . Így már teljesen érthető azt a részvények miért forognak 100 feletti P/e-n. Számomra azonban mindez fokozott óvatosságra int , hiszen előbb vagy utóbb ez a fenntarthatatlan folyamat meg fog állni, és akkor a mostani Domino hatás visszafelé fog elsülni? Apple ennek a majdani visszaforduló folyamatnak vesztese lehet, hisz jelenleg a nyertese.
Az előzmény probléma oka az volt, hogy IB - valószínűleg valamilyen visszatérítés/jóváírás miatt - nem pontosan 15% osztalékadót mutatott ki. Én pedig vakon elfogadtam számaikat alapozva a kinyilatkoztatott adómértékre. Így aztán előállt egy minimális mértékű adóhiányom, melyet javító bevallásban benyújtva már elfogadta a rendszer az adóbevallásomat.
egész aktív vagy :) köszi a linket, kőzművesek nálam hiányoznak a portfólióból, viszont a blogod adott ötletet! milyen szempontok alapján választasz ebben a szegmensben?
Feltételezés(em) szerint ez mégiscsak egy value cég (és remélhetőleg nem value trap) jelen állapotában. Akkor pedig a visszatérés a középértékhez nem indokolatlan várakozás.
Szoktam a forrást megjelölni, legtöbbször az adott cég éves és negyedéves jelentéseiből veszem ki, ha olvasol ilyeneket, akkor egy idő után könnyű kimazsolázni. Ez a tuti, az autentikus forrás. Plusz még a finviz.com, onnan a statements-re kattintva a Marketwatch-ra visz át, azt is szeretem nézegetni. Meg még a Morningstar-t is nézem, az se rossz. Ezeket régebben össze szoktam vetni a cégek riportjaival, és legtöbbször egyeztek, nincs késés az adatokban. Sok olyan aggregátor van, ahol nem jók az ilyen adatok, Investing pl., ezeket elhagytam.
Igen, gyakran lezárom a pozíciót. Ennek eredménye abszolút semleges pozíció, hiszen tisztán cash-ben vagyok ilyenkor. A warrant is egyfajta (kizárólag long, csak vásárolható OTC) opció, melyet a bankok mixelnek ki.
Nem értem miért és mikor érné el az 5 éves átlagot? Persze 5 év múlva simán lehetséges, de ha ilyen potenciált nézünk, akkor nincs ennél biztonságosabban u.ilyen hozammal kecsegtetö sok más value cég? Pl RTX?
Átlagos 5 éves P/E 12 körül van. Ugyanez EPS-ben 7.3 . Jelenleg az EPS TTM csak 3, de a hullám alját (1.3) márciusban elhagyva a következő két negyedév már javuló tendenciát mutat. Amennyiben az EPS TTM eléri az 5 éves átlagot (és ez még konzervatív) a szintén átlagos P/E-vel számolva kijön a 80 körüli célár.
Köszönöm, ez jól el is gondolkoztatott QCOM ügyben is... . Volt már olyan, hogy "lezártad" a kiírt opciód egy ellenirányú művelettel, nehogy ellened menjen a piac később? (Gondolom, sokszor, de tévedhetek is...) Ilyenkor nyilván csökken a kapott prémium a fizetett prémiummal... de semleges lesz a pozid. (Végig kell gondolnom, hogy deltasemleges, netán gammasemleges is...bakker, de régen tanultam ezeket... elvileg mind2.) Egyébként kiírásnál a prémium a fő cél amellett, hogy ne legyen a vevőnek ATM? Vagy a bid/ask spread legyen minimális? Netán optimalizálsz? (Warrantoknál én pl. vettem deep OTM-et is (ott szerintem nem is lehet kiírni, csak megvenni vagy a megvettet eladni a market makernél, bár azt még nem próbáltam, hogy eladjam, amim nincs... most végig kell gondolnom, hogy warrantoknál van-e egyáltalán értelme a kiírásnak... bár más az opciódiagram, de hogy jogilag, stb...) rossz vicc, hogy lényegében 2006 óta hébe-hóba veszek warrantokat, és ezekbe még eddig bele sem gondoltam. Lekötött a bid/ask spread meg hogy max. mennyi lehet, meg mennyi a delta és a theta, (a többi görög betűt általában ignoráltam, de nem mindig), mikor fut ki, stb. Pl. örömmel konstatáltam a kedvező "görögöket", amikor a GS 3 és 5 (?) éves kifutású arany warrantját megláttam kis spreaddel :) persze ennek ellenére lezártam kb. fél éven belül :) A technikai oldalát ki fogom próbálni, az a biztos, már csak azért is, mert nekem "longos" beidegződéseim vannak, amikor veszem az opciót, pontosabban warrantot...) Pedig 100 János anno felhívta arra a figyelmet, hogy nem csak a long oldal létezik :) De azért csak hiányosak az alapok :)
Februárban, amikor az egekben volt az optimizmus a piacokon, akkor se érte el még a 70$t se. Kíváncsi lennék, hogy mi alapján jött ki neked 80$-os célár rá.
WDC kedvenc részvényem volt sok évig, de amikor én vettem 30 körül sok éve, stabilan nyereséges volt, kiváló fundamentumokkal és stabilan bövülö értékesítésekkel. Hät most nyoma sincs ennek?
Value Investing