Minden létező gondolatra van már fórum, erre a kb. 80 éves stratégiára pedig még nincs... a value investor a részvényt annak tekinti, ami valójában: üzletrésznek. Eszerint értékeli azt, és diszkontáron vásárol belőle.
MIC több szegmensben operál. talán a repülőtér üzemeltetés és üzemanyag a domináns. Ők szolgáltatást végeznek kormányzatoknak, katonaságnak, repülőtereknek stb. AYR pedig repülőgép lízinggel foglalkozik. A vállalati életciklus érettebb fázisában lehet, mint pl. AL, mert az árbevétele inkább stagnál, párosulva viszonylag magas osztalékhozammal. Ezek a cégek ütésálló árbevételi struktúrával rendelkeznek. Remélhetőleg nem nagyon zakkannak meg piaci katyvasz esetén. Szerződéseik ugyanis hosszútávúak (tartós bérlet), eszközeik jól ki vannak használva, magas jövedelmezőséggel működnek. Így aztán, ha semmit nem csinálnak, az előző évi árbevételt tárgyévben többé-kevésbé tudják hozni. Én egyébként REIT-szerűen próbálom az értékelésüket végezni. Az eszközállományuk szerintem ugyanis pénzügyileg hasonlóan viselkedik (piaci értékét lassan elvesztő, folyamatos cash flow-t termelő jószág, amely flottából történő kivonás után még jóval a könyv szerinti érték fölött értékesíthető). Ezért az osztalékfedezettség vizsgálatakor korántsem P/E-t, vagy egyszerűen a FCF-t érdemes nézni, hanem az FFO-t.
Pár hete a 12-es táblára kellett átírnom, mert oda rakta a dividend adatot...aztán most meg vissza kell írnom a 10-esre, mert a szolgáltató is visszarakta. Köszi, működik.
A szokásos: index(importhtml("https://finance.yahoo.com/quote/"aapl"/key-statistics?p="aapl"", "table",12),1,2) - a cellahivatkozás helyett most aapl tickert használok, hogy ez a fórum engedje beilleszteni. Eddig működött, most azt írja ki, hogy az index 2. értéke csak 0 vagy 1 lehet. 2018-ban egy táblázatba nem lehet csak úgy bemásolni egy ilyen evidens adatot, ez katasztrófa. Ha van ötleted javítani, légyszi segíts. :)
SIG ma jelent nyitás előtt. Éven belül a negyedéves EPS trendje visszatérő, felismerhető mintázatot mutat. Nem meglepően a IV.név a legerősebb, majd folyamatosan csökken úgy, hogy a TTM növekszik (utóbbi egy évben inkább stagnált). Jelentős polarizálódási folyamat van az EPS-ben. Az eredmény egyre nagyobb része keletkezik egyre rövidebb idő alatt (év végi szezon). Míg 2012-ben 48%, 2015-ben már 55%, 2018-ban pedig már 66%. Ez mára addig fajult, hogy az EPS konszenzus -0.3 lett. Ezt persze támogatta az utolsó earnings call is. Másrészről a kiskereskedelem közelmúltbeli szárnyalása talán némi indikációt adhat és mégsem lesz olyan gyászos az eredmény.
NWL nekem is fennakadt rostán. Ami aggaszt és talán okozhatta is az immáron 1 éve tartó trendszerű árfolyamcsökkenést, hogy az eladatlan raktárkészlet drámaian megnövekedett. Amíg az ágazati medián 50 , NWL 120 nap körül van. Ez (is) eredményezhette, hogy a működési cash flow/net income (kb. 1:3 arány), ami nem tipikus és inkább egészségtelennek tűnik. Másik forrása lehet ennek a jelenségnek, ha a gyártó kitömi az értékesítési csatornát, de itt nem erről van szó. NWL nagy akviráló (ha megnézzük, ki is van tömve goodwill-lel). Utolsó mutatványát egyelőre nemigen tudta megemészteni. 15Mrd cash-ért megvásárolta Jordant, ami 6 Mrd/év korábbi árbevételből csinált 14Mrd/év-t. Az utolsó akvizíció úgy tűnik megbolygatta az éves EPS ciklust is. Korábban évente ismétlődő szép mintázatot mutatott, emelkedő trenddel. Most a trend ugyan megmaradt, de a negyedéves EPS jelentésekből nem olvasható ki semmi, inkább ötletszerűnek tűnik. Nyilván van nekik gyakorlatuk ilyesmiben és nem kell félteni őket. Ha legyőzik a problémákat, jelentős emelkedés állhat előttük.
Value Investing