brexit mát betegesen unalmas és abszurd. Pártállástál függetlenül itthon mit szólna a közvélemény, ha bármilyen összetételű kormányunk, parlementünk évekig nem tudna érdemi döntést hozni egy az egész országot érintő kiemelten fontos kérdésben.
alakul.... A WTO lesújtott az EU-ra - Erste Tízórai Kereskedési szünnap van ma NémetországbanRég nem látott mértékű esést hozott a tegnapi nap Európában. A FTSE100 például 3,2%-ot esett, amire utoljára 2016. januárban volt példa, de a többi európai részvénypiacon is jelentős volt az esés és nem igazán volt menedék előre, hiszen a STOXX Europe 600 index minden szektora csökkenést mutatott. A CAC40 3,1%-ot, a DAX pedig 2,8%-ot csökkent. Ma a német újraegyesítés évfordulója kapcsán nemzeti ünnep van Németországban, ami egyben kereskedési szünnapot is jelent. Igaznak bizonyultak a kiszivárgott hírek, a WTO tényleg az USA javára döntött az Airbus illegális állami támogatása miatti, évek óta húzódó ügyben. Kisebb változás, hogy az eredeti 8 milliárd dolláros összeg helyett 7,5 milliárd dollárnyi termékre vethet ki vámot az USA a WTO jóváhagyásával. A kínálkozó lehetőségre az USA szinte egyből lecsapott és október 18-tól már be is vezeti az új vámokat. Az USA 10%-os vámot vet ki az európai repülőkre és 25%-os vámot olyan európai termékekre, mint a whiskey, a bor vagy a sajt. Az intézkedések várhatóan a francia gazdaságnak fognak leginkább fájni. Az EU máris jelezte, hogy nem hagyja annyiban a dolgot és válaszlépéseket fontolgat. Így a kölcsönös üzengetést követően lényegében megnyílt a vámháború európai frontja is. Junker összegzése szerint tartalmaz ugyan pozitív előrelepéseket az új brit Brexit javaslat, de vannak problémás pontjai, melyeken tovább kell dolgozni. Boris Johnson ismét a brit parlament felfüggesztését szeretne elérni, bár ezt egyszer már jogellenesnek minősítette a bíróság. Legújabb elképzelése szerint az ülésszak október 8-án véget érne és csak 14-én folytatódna. A The Times értesülései szerint az EU készen áll a Brexit határidő meghosszabbítására, amennyiben Boris Johnson kérvényezi azt.
Misztikus október! - Erste Reggeli Erste kommentár A váláság előtt általános volt a nézet, hogy októberben jön az esés, hogy aztán egy mikulás rallyval fejezzük be az évet. E mögött az a viselkedés állhat vagy álhatott, hogy normál piacon az alapkezelők sokszor kicsit visszafoghatták befektetéseiket és tartalékolhattak az év végi hajrára. Kérdés, hogy ez a hatás az elmúlt években mennyire működött. 2005, 2006, 2007, 2008-ban rendre 18, 6, 17, 46 százalékos eséseseket láthattunk a BUX indexben, azaz ez a hatás elég jól működött. Még a válság kiteljesedése is októberberre esett, hogy aztán a következő márciusban elinduljon a cirka 10 éve tartó rally. A válságot követően viszont picit megváltozott a kép. Hiszen azóta a 11 alkalomból hatszor emelkedést, ötször (az ideivel együtt) csökkenést láthattunk. Ráadásul az elmozdulások is jóval kisebbek voltak, mint a válság előtt, hiszen plusz 16 és mínusz 6 százalék közötti elmozdulást láthattunk. Ez abban is megnyilvánul, hogy a régebbi piaci szereplők beszélgetnek még erről a hatásról, míg az újabbak alapvetően semmibe veszik. Sőt a levegőben benne van, hogy a mostani esés jó lehetőséget teremt vételekre. S valljuk meg, hogy aki hisz abban, hogy a világgazdaságban nem lesz nagyobb visszaesés a jegybankok áldásos tevékenységének köszönhetően, az tényleg halászhat a zavarosban. Ilyen lehet a várhatóan jó eredményt felmutató OTP (akvizíciók), vagy a Richter, amely túl lehet az Esmya és a szerializáció okozta sokkon. Ráadásul az utóbbi tegnap a 4.800 forintos technikai támaszszintre esett. Ugyankkor aki inkább a negatív forgatókönyvben hisz, az bizonyos értelemben a 2008-as forgatókönyvre számíthat, hiszen az sem „tőzsde” válság volt olyan értelemben, hogy a részvények nem voltak túlértékelve, nem volt tőzsde buborék. Hanem a gazdasági környezet szakadt olyan gyorsan össze, hogy azzal váltak túlértékelté a részvények. Voltak vállalatok, melyek megrendelés állománya néhány hét alatt lefeleződött, s lehetne folytatni a sort. Kérdés, hogy most jöhet-e egy ilyen válság. Egy biztos, a jelenlegi lassulás a beszerzésekben félelmetes és lehet aggódni rajta, de ez inkább előremutató és felkészít a rosszra, nem úgy, mint 2008-ban. Ugyanakkor az is igaz, hogy a befektetők egészen néhány nappal ezelőttig átnéztek a recessziós félelmeken azzal a tudattal, hogy a jegybankok segítenek, mint ahogy már pl. a Fed háromszor is megtette, s „longosok” nevethettek a végén. A veszély most inkább onnan jön, hogy amíg a gazdasági szereplők és a döntéshozók (kormányok, jegybankok) elébe mennek a bajnak, addig a piaci szereplők kevésbé foglalkoznak vele. Ma az elmúlt két napos nagyobb esést követően egy teljesen természetes korrekciót láthatunk, ami nem feltétlenül jelenti a korrekció végét, de számos esetben támaszokat közelítettek meg az indexek vagy a részvények. Azért a mai napon kitarthat az emelkedés a nap végéig.
Mtelekom