Idõközönként felmerül a feltétel nélküli alapjövedelem koncepciója, így érdemesnek láttuk áttekinteni ennek lehetséges gazdasági és társadalmi hatásait. Az MNB közgazdászainak véleménye szerint a feltétel nélküli
inkább erre reagálj:
"alacsony jegybanki alapkamat = a technológia intenzív termelés - azaz az élőmunka kiváltás - szubvencionálása"
max annyit tennék hozzá, hogy "mesterségesen lenyomott" kamatszintről van szó
Az MSZP mindig is komcsi párt volt, csak néha piacbarát gazdaságpolitikát hirdettek, hogy benyalják magukat a nyugati "centrumba". Botka is egy huszonakárhány éve politizáló pártkáder. Csak azért szalonképes, mert Szegeden jó eredményeket tud felmutatni, de amúgy ő is egy "kutya az alomból".
A pártfanatikusokra általában igaz. Az, hogy Orbán utá Botka is visszatért a kommunista irányhoz, azt nem lehet pártfanatizmus nélkül elfogadni, sem Orbán, sem Botka esetében.
Azt nem értik meg a 99%-ban robotizalt társadalomról ugatók, hogy a ludditák korának gazdasági szintjéhez most is elég lenne a lakosság 1%-ának a munkája, ellenben az igények elég sokat növekedtek.
Rövidtávon azért növekedne az infláció, mert az alapjövedelmet kapók nagyobb arányban költenék el, mint akiktől el akarják venni a vörös komcsik. A megtakarítások meg csak áttét útján alakulnak át fogyasztássá. Viszont hosszútávon meg valóban 0 hatással lenne az inflációra, csak a gazdasági növekedést meg szépen lenullázná.
A "részletkérdések" témakör majd csak később jön a zombie-tankönyvben. Addig légy türelemmel az olyan "lényegtelen" dolgokat illetően, hogy a felesége autóját miért nem tüntette fel a saját vagyonnyilatkozatában :)
Pontosan. Gondolom te is ugyanezt gondolod Rogán Tóniékról is, mikor anno lixusbaloldaloztak, meg hülyenépszavazással nyomtak a demagógiát, most meg...
Tulajdonképpen a rezisztens baktériumtörzsek elterjedéséért is a monetáris politika felel. Az obszcén jegybankárok nélkül nem lenne olyan sok pénz antibiotikumokra, így nem használnák annyit a kórházakban. Sőt, a Toba-vulkán kitörése is arra vezethető vissza, hogy kb. 65e évvel ez előtt az akkori jegybankárok meg akarták semmisíteni a monetáris bázis egy jelentős részét, mert a bénaságuk miatt elszabadult az infláció. Csak aztán túl sok áldozatot mutattak be a Bohemian groove-on a nagy Manitunak. és az "kicsit" túlméretezte a kitörést. Erős tehát a gyanúm, hogy a Homo neanderthalensis "elnevezésű" uncsitesóink kihalásáért is a felelőtlen monetáris politika tehető felelőssé!
a robotizáció max akkor probléma, ha
1. mesterségesen szubvencionálják (pl. a 2008 óta uralkodó segghülye monetáris politikai kurzus), ill. 2. belépési korlátokkal és adóterheléssel komplett társadalmi csoportokat áraznak ki a munkaerő piacról (ma azt aki nem képes kitermelni a minimálbér SZUPERBRUTTÓJÁT azaz több mint havi 250 ezer forintot egyszerűen nem éri meg legálisan foglalkoztatni teljes munkaidőben...)
Én nem gondolom, hogy a robotizálás káros dolog lenne, és azt sem, hogy azzal szoros összefüggésben kellene a feltétel nélküli alapjövedelmet bevezetni vagy nem bevezetni...
Nyilván ahogy ma is vannak fogyasztási javakat, és vannak termelő eszközöket előállító szervezetek, ugyanúgy lesznek a jövőben is -gondolom. Esetleg a robotizáció bővülésével az utóbbiak aránya nő. És az is biztos, hogy teljesen sokáig nem teszik feleslegessé az embert.
megjegyzem a jelenlegi - globális szinten koordinált - segghülye monetáris kurzus nélkül tizedannyi robotizálás se lenne mint most...
alacsony jegybanki alapkamat = a technológia intenzív termelés - azaz az élőmunka kiváltás - szubvencionálása
azaz
a nettó idióta alapjövedelem csatakiáltás helyett inkább a pénznyomtatásra és kamatmanipulálásra alapozott jegybanki ámokfutás ellen kéne fellépni...
Mi a baj a feltétel nélküli jövedelemmel?
Ugrás a cikkhez