Topiknyitó: Törölt felhasználó 2013. 04. 04. 12:05

Matolcsy egy zseni!!  

Magyarországon a vállalati hitelek állománya 2008 vége óta folyamatosan csökken. Ez a jelenség különösen hátrányosan érinti a kis- és középvállalkozásokat, mivel őket a hitelkínálati korlátok is jobban sújtják, illetve nehezebben találnak maguknak alternatív finanszírozást. A jelenlegi makrogazdasági környezetben - törvényi felhatalmazás alapján - lehetőség van arra, hogy az MNB a hitelintézetek együttműködésével egy célzott hitelprogrammal - az árstabilitás veszélyeztetése nélkül - a fenntartható gazdasági növekedést támogassa.



A Növekedési Hitel Program alapvető célja, hogy kedvezményes jegybanki finanszírozás segítségével a kis és középvállalatok finanszírozási helyzetén segítsen, mert az kiemelten fontos a termelőkapacitások, valamint a munkahelyek megőrzése és gyarapítása céljából. A kedvezményes kamatláb a hitellel rendelkező vállalatok számára az alacsonyabb törlesztő részleteken keresztül alacsonyabb költségeket eredményez, melynek mind jövedelmezőségi, mind likviditási szempontból pozitív a hatása. A mérséklődő adósságszolgálati terhek miatt csökken a hitelállomány minőségének romlása, így végső soron a banki portfólió-minőségre is pozitív hatással lehet. Mindezek mellett a program a bankok mérlegpozícióján keresztül a hitelezési képességet is javíthatja.



A lakossági hitelezés és a devizahitelek problémájának kezelésére számos kormányzati program áll rendelkezésre, ezért a jegybank nem tervezi hasonló program kidolgozását a lakosság számára.

A Növekedési Hitel Program része továbbá a gazdaság külső sérülékenységének a mérséklése, ami egyben lehetővé teszi a jegybanki kamatkiadások csökkentését is. A kedvezményes kamatozású jegybanki refinanszírozás nyújtása, amely a kkv hitelezés ösztönzését célozza, növeli az MNB mérlegfőösszegét és ezen belül a forrásoldalon a 2 hetes kötvény állományát, így a GDP ma már 1%-ához közelítő kamatkiadásokat. A kéthetes kötvényállomány felépülése jórészt az államadósságon belül a devizaadósság aránya növekedésének, illetve az ország válság előtt és alatt nyilvánvalóvá vált pénzügyi sérülékenységéből kiinduló devizatartalék emelkedésnek volt egyenes következménye, amely jelenleg az MNB forrásoldalának legnagyobb tétele. Ennek költsége - amely beavatkozás nélkül tovább emelkedne a kedvezményes jegybanki finanszírozás forrásköltségével - azonban mérsékelhető az ország sérülékenységének csökkentésével.



Kedvezményes jegybanki refinanszírozás forint alapú kkv hitelek folyósítására



Az MNB a hitelintézetek bevonásával Növekedési Hitel Programot kezdeményez, melynek során átmeneti jelleggel, korlátozott mennyiségben, kedvezményes kamatozású refinanszírozási hitelt nyújt kereskedelmi bankok számára. A program keretösszege 250 milliárd forint, a jegybanki hitel kamata 0%.

A programban részt venni kívánó hitelintézeteknek a kedvezményes kamatozású jegybanki hitelt fix feláron kell a kkv-k számára tovább adni. Szándékaink szerint ez a felár nem lesz nagyobb 2 százalékpontnál, így a vállalati hitel kamata maximum 2% lehet. Ennek eléréséhez szükség lehet garanciaprogramok igénybevételére is. Erről és a program további részleteiről az MNB tárgyalást kezdeményez a hitelintézetekkel.



A tárgyalások során a jegybank számít az üzleti szféra képviselőinek együttműködésére is a kedvezményes hitelek megfelelő célzottságának kialakításában azzal a céllal, hogy a kedvezményes hitelek kizárólag azokban az ágazatokban és azokat a kis- és középvállalati adósokat érjék el, amelyek egészséges üzleti modellel rendelkeznek és növekedni szeretnének. Becsléseink szerint a hitelszűke nem egyformán érinti a vállalati szektor szereplőit. Különösen hátrányosan sújtják a szigorú hitelkínálati korlátok a kis- és középvállalkozásokat, ugyanakkor a számukra a banki finanszírozásnak nincs valódi alternatívája. Iparági megoszlás szerint vizsgálva a hitelkínálatot azt tapasztaltuk, hogy a hitelezési feltételek olyan ágazatokban is jelentősen szigorodtak, amelyek a potenciális növekedés szempontjából kulcsfontosságúak lehetnek. Ezzel szemben más, tartós értékesítési problémákkal küszködő iparágakban kényszerhitelezésre, vagyis a tartósan rossz hitelképességű vállalatok mesterséges életben tartására utaló jeleket látunk.



Mindezek miatt indokolt lehet a kedvezményes hitel ágazat és vállalatméret alapján célzott felhasználása.

A program hatására a jegybank mérlegfőösszeg megnő. Eszközeinek állománya teljes kihasználtság esetén a 250 milliárd forintos refinanszírozó hitellel emelkedik, miközben forrásoldala is ugyanennyivel bővül. A többlet sterilizációs állományra fizetett kamat az MNB közvetlen hozzájárulása a hitelezés ösztönzéséhez, ugyanis ezzel szemben eszközoldalon kamatmentes hitel jelenik meg. Ezt a költséget azonban ellensúlyozza a program további eleme.

A hitelintézetek programhoz való hozzájárulása a velük való megállapodás alapján úgy valósulna meg, hogy egy átlagos kkv-t jellemző hitelkockázati szintnek megfelelő felár helyett csak - a hitelintézetekkel folytatandó tárgyalás kiindulópontját képező - 2%-ot építenek be a hitelkamatokba. Az alacsonyabb felár miatt kieső jövedelmet azonban kompenzálhatja az adósok javuló fizetési képessége, ami a jóval a piac alatti kamattehertől remélhető.



A jegybank a hitelprogrammal nem vállal fel vállalati hitelkockázatot. Ennek a kockázatnak a felmérése és kezelése továbbra is a bankrendszer feladata. A program tehát azon túl, hogy a kisebb vállalatokat célozza, és esetleg ágazati preferenciákat is fog tartalmazni, a források allokálásában alapvetően a kereskedelmi bankok hitelezési döntéseire támaszkodik.



A jegybanki hitelprogram célzottságánál, méreténél és egyszeri jellegénél fogva nem befolyásolja a kamatpolitika vitelét és hatékonyságát, azaz nem jön létre "kettős kamatláb". A kamatpolitika továbbra is óvatos és kiszámítható marad. A program célzottsága biztosítja, hogy a kedvezményes finanszírozás az üzleti aktivitást élénkítse, és ne befolyásolja a pénzügyi eszközárakat. A program keretében kihelyezhető, alacsony kamatozású refinanszírozás maximális mennyisége pedig korlátozott, a hazai bankok teljes vállalati hitelállományának mindössze 4%-a, a kkv hitelállomány 7%-a.



A hitelösztönzés ezen formája nem veszélyezteti az MNB elsődleges célját, az árstabilitás fenntartását. A jelenlegi, tartós kereslethiánnyal jellemezhető makrogazdasági környezetben az infláció tartósan a cél alatt maradhat. A célzott hitelösztönzés hozzájárulhat a potenciális növekedés erődítéséhez azáltal, hogy nem hagyja leépülni a termelőkapacitásokat. Tekintettel arra, hogy a program középtávon a potenciális kibocsátásra is hat, az ebből fakadó középtávú inflációs nyomás elhanyagolható, így az elsődleges cél szempontjából nem befolyásolja érdemben a kamatpolitikát.



Kedvezményes jegybanki refinanszírozás KKV devizahitelek forintra váltására



Az MNB - szintén a hitelintézetek bevonásával - átmeneti jelleggel, korlátozott mennyiségű, kedvezményes refinanszírozási hitelt kíván folyósítani kkv adósok fennálló devizahiteleinek forintra konvertálásához. A program keretösszege 250 milliárd forint, a jegybanki hitel kamata 0%. A program további feltételei - felár nagysága és célzottsága tekintetében - is megegyeznek az előző programpontéval. A program keretében kihelyezhető, alacsony kamatozású refinanszírozás maximális mennyisége itt is korlátozott: a hazai bankok kkv devizahitel-állományának legfeljebb a 15%-a.



A forinthitelekhez való nehéz hozzáférés mellett a kkv-szektor másik nagy problémája a kintlévő devizahitelek magas aránya. A kkv-hitelállomány közel fele deviza alapú, melynek összege 1860 milliárd forint (állomány 54%-a), 15000 vállalathoz kapcsolódóan. Ezeknek a hiteleknek a devizaneme nagyrészt euró (86 százalék), kisebb részt svájci frank (14 százalék). A svájci frank alapú devizahitelekkel rendelkező kkv-knak (257 milliárd forint) feltételezhetően nincs természetes vagy mesterséges fedezete, így ezek a cégek jelentős árfolyamkockázatnak vannak kitéve. A kkv-devizahitelek forintra váltását célzó program javítja az érintett vállalatok hitelképességét, és kiszámítható gazdálkodást tesz lehetővé számukra.



Annak érdekében, hogy az érintett devizahitelek forintra konvertálása ne okozzon volatilitást a forint árfolyamában, a jegybank a végtörlesztés esetén már sikerrel alkalmazott eljárást követi: a hitelek devizakonverziójához a hitelintézetek számára devizát bocsát rendelkezésre piaci áron a devizatartalék terhére annak feltételével, hogy a hitelintézetek vállalják, hogy abból a rövid lejáratú külföldi forrásaikat fizetik vissza. Így az ország rövid devizatartozásai és devizatartaléka ugyanolyan mértékben csökkennek, vagyis Magyarország devizatartalék-megfelelése változatlan marad.



A kétéves likviditást nyújtó hiteltender felfüggesztése



Figyelembe véve a tartósan kedvező külső pénz- és tőkepiaci környezetet, valamint a bankok tartósan stabil likviditási helyzetét, az MNB a kétéves fedezett hiteltendert határozatlan időre felfüggeszti. Pénzpiaci turbulencia esetén az eszköz reaktiválásával lehetőség van a likviditási sokkok kezelésére és annak biztosítására, hogy a hosszú források hiánya ne legyen gátja a vállalati hitelezésnek.



A gazdaság sérülékenységének és az ezzel együtt járó kamatkiadások csökkentése



Az MNB a Kormánnyal és a hitelintézetekkel közösen programot dolgoz ki a gazdaság sérülékenységének csökkentésére. A program az ország rövid külső adósságának 1000 milliárd forintos csökkenését célozza meg, ami - az eddig is alkalmazott szabályoknak megfelelő módon - mérsékli a jegybank devizatartalék-igényét. Ezzel párhuzamosan a kéthetes MNB-kötvény állománya - a jegybank elsődleges célja és a pénzügyi stabilitás veszélyeztetése nélkül - 3600 milliárd forintra csökken. A program során a tartalék-megfelelést az biztosítja, hogy az MNB devizaeszközének felhasználása és az egy éven belül lejáró külföldi adósság azonos mértékben csökken. A devizatartalékok legfeljebb egy tizedének a felhasználása (annak a sebezhetőségi forrásnak a mérséklésére, amely miatt a tartalék megképzésre került) teljesen összhangban van a jegybanki tartalékolás - a pénzügyi piacok által eddig is - elfogadott alapelveivel. A program során egyúttal az ország bruttó külső adóssága is mérséklődne.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
geza77
geza77 2021. 11. 10. 19:51
Előzmény: #7695  geza77
#7700
miközben a zlotyi estére megpihen, visszakorrigált a FOSrint csak zuhan, mint a felpolírozott bezsírozott vasgolyó hátszélben 
Jacques FOSrint   363.605 +3.445    +0.96%             pln 4.6079 +0.0225    +0.49%
siralom
Stiv
Stiv 2021. 11. 10. 19:38
Előzmény: #7698  geza77
#7699
Ellenzékben mást mondtak a benzinárról is. Az igazság nem tetszik ezeknek..
geza77
geza77 2021. 11. 10. 19:28
Előzmény: #7696  Stiv
#7698

és kínszenvedés a rántotthús formájú banánállam polgárainak!
aszongya 2008ban orvbán, h bizalmi, vezetési válság miatt zuhan a forint!  és most mi miatt?
azt is mondta, hogy a kis és középvállalkozói réteg van a legnagyobb veszélyben, ha ez akkor így volt, így van most is, csak nem érdekli már
Orbán Viktor a TV2 Mokka c. műsorában. Téma: a forint árfolyama, Gyurcsány Ferenc felelőssége. (2008. október 22.)
https://www.youtube.com/watch?v=7pb4D6bBtdc
Stiv
Stiv 2021. 11. 10. 19:21
Előzmény: #7696  Stiv
#7697
Úgy látszik mostantól az lesz a trend,hogy külföldre szórják a magyarok pénzét...
Magyarország 52 millió dolláros kötött segélyhitel-programot indít Ruandában, ami az eddigi legnagyobb volumenű program, amelyet hazánk eddig valaha is elindított Afrikában - jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Kigaliban.
.
https://www.origo.hu/gazdasag/20211110-az-afrikai-kontinens-eddigi-legnagyobb-magyar-kotott-segelyhitel-programja.html?utm_source=hirkereso&utm_medium=referral&utm_campaign=hiraggregator
Stiv
Stiv 2021. 11. 10. 19:07
Előzmény: #7695  geza77
#7696

Elképesztő,hogy a kormány milyen kussban van forint témában.  
 Minden egyes nap kín szenvedés a forintnak.
.
Szépen néz ki az usdhuf is
.
316
geza77
geza77 2021. 11. 10. 17:10
Előzmény: #7693  Stiv
#7695
ha ez begyűrűzik ide nézhetünk, lesz itt 2 számjegyű infláció hamarosan
mádzsááár jacques FOSrint    363.495    +3.335     +0.93%
ukrán hrivnya                                30.0772  -0.1171    -0.39% román lei                                         4.9488  +0.0040    +0.08%
indiai rúpia                                    85.6595  -0.3105     -0.36%
török líra                                        11.3101  +0.0376    +0.33%
lengyel zlotyi                                   4.6171  +0.0318    +0.69%
cseh korona                                  25.2200  -0.0030     -0.01%
horvát kuna                                     7.5154  +0.0014    +0.02%
egy csak egy balf@sz vezetőkkel bíró ország nincs talpon a vidéken! fekszik, hempereg a tr@gyaban.
Csak a magyarok hagyják, hogy ilyen szinten lopják el munkájuk értékét!! és csak egy olyan velejéig romlott szemét csapat van aki ezt meg meri tenni!!
Stiv
Stiv 2021. 11. 10. 16:28
Előzmény: #7693  Stiv
#7694
EURHUF 
363
Stiv
Stiv 2021. 11. 10. 16:25
Előzmény: #7692  geza77
#7693
 Több mint harmincéves csúcson az amerikai infláció.
 .
Októberben 6,2 százalékos infláció alakult ki az Egyesült Államokban. A magas infláció egyrészt a gazdasági növekedést, a válságból való kilábalást lassíthatja, másrészt befolyásolhatja a Fed monetáris döntéseit, a szigorítás megkezdésének az ütemtervét.
https://www.vg.hu/nemzetkozi-gazdasag/2021/11/tobb-mint-harminceves-csucson-az-amerikai-inflacio
.
Az arany szép ugrást csinált, 
XAUUSD
1858.50
geza77
geza77 2021. 11. 10. 12:10
#7692
mutyiország folyamatosan rosszabbul teljesít, kiemelkedően szarul már a 2018as választások óta!
H$F    362.085   +1.925      +0.53%
CZK      25.1970  -0.0260     -0.10%
HRK        7.5162  +0.0022    +0.03%
PLN        4.6017  +0.0164    +0.36%
INR        86.0325  +0.0625    +0.07%
RON         4.9482 +0.0034    +0.07%
UAH        30.1325 -0.0619    -0.20%
emerald 2021. 11. 09. 18:06
Előzmény: #7685  Stiv
#7691
Ott van a lopott pénzük kimentve, naná hogy a mi adónkból fizetik a biztonságot.
geza77
geza77 2021. 11. 09. 17:44
#7690
signal2
signal2 2021. 11. 09. 16:10
Előzmény: #7688  Stiv
#7689
Ezzel speciel egyetértek. Nem egészséges a folyamatos belső migráció Budapest irányába. 
Én egy egyszerű lépéssel segítenék a helyzeten: engedném, hogy Budapesten 3% legyen az iparűzési adó + maximumra emelném a válallkozásoknak az ingatlan adót. Aztán dönthetnek a cégek, hogy ide jönnek, vagy inkább vaklami vidéki városba. 
Stiv
Stiv 2021. 11. 09. 16:05
#7688
Matolcsy leszámolna Magyarország vízfejűségével.
https://nepszava.hu/3137354_matolcsy-leszamolna-magyarorszag-vizfejusegevel
.
Okos gondolat...
Stiv
Stiv 2021. 11. 09. 16:04
#7687
Még szerencse,hogy csak 54 milliárdból újul meg az MNB székháza.
"melyet a jegybank az évek óta nyereséges gazdálkodásából fedez"
(Megnézném ha euró lenne akkor mit tudnának pénzügyileg produkálni.)
.
Okos döntés felújítani amikor elszálltak az építőanyagárak.
Nem mellesleg elég komoly pénzügyi gödörben az ország de azért is most kell felújítani a székházat.
Stiv
Stiv 2021. 11. 09. 13:39
Előzmény: #7685  Stiv
#7686
A világon 30 leggyengébb pénz között a forint, és mi adunk külföldre bármilyen jogcímen támogatást.
.
Ezen elgondolkodhatnának egy kicsit. 
Stiv
Stiv 2021. 11. 09. 13:10
#7685
Azért az se semmi, hogy Magyar hitelből épül kiberbiztonsági központ a Seychelle-szigeteken.
Egy biztos,hogy ez se lesz visszaadva, közben meg el vagyunk adósodva.
.
Elmondta, hogy a Seychelle Köztársaság biztonságosnak számít, miután lakossága 80 százalékát már beoltották a koronavírus ellen, így megállapodást kötöttek az oltási igazolványok kölcsönös elismeréséről is. 
.
"Ennek megfelelően a magyar állampolgárok szabadon utazhatnak majd a turistaparadicsomnak számító országba, függetlenül attól, hogy milyen vakcinát kaptak"
.
Hirtelen miért lett annyira fontos ez a turistaparadicsom??? Talán ez lesz az új nyaralóhelyük?? 
.
https://mfor.hu/cikkek/makro/magyar-hitelbol-epul-kiberbiztonsagi-kozpont-a-seychelle-szigeteken.html
Stiv
Stiv 2021. 11. 09. 12:26
Előzmény: #7682  geza77
#7684
Ha csehek meg lengyelek egyszerre nagyobbat emelnek az se jó a forintnak. A lengyeleknél az októberi infláció 6,8 százalékra nőtt,Jövőre a fogyasztói áremelkedés még nagyobb, 5,8 százalék lesz a júliusban jósolt 3,3 százalék helyett. A 2023-ra vonatkozó inflációs előrejelzést 3,4 százalékról 3,6 százalékra változtatta a lengyel jegybank hétfőn.
.
https://www.portfolio.hu/gazdasag/20211108/meg-jovore-is-emelkedo-inflacioval-szamol-a-lengyel-jegybank-509414
.
A csehek ennél is nagyobbat léptek a múlt héten: az addig másfél százalékos alapkamatot 125 bázisponttal 2,75 százalékra emelték.
.
Ameddig nem közelíti meg a magyar alapkamat a cseh alapkamatot addig befellegzett a forintnak.A lengyel alapkamat se fog megállni ezen a szinten.
.
https://magyarnemzet.hu/gazdasag/2021/11/kamatot-emelnek-a-visegradi-orszagokban-is
zsolti78 2021. 11. 09. 11:57
#7683
6% infláció?
dübörgünk itt is :DD
 elinflálják az egységsugarú narancshívő pénzét, de gyurcsány, mzp, brüsszel, mindenki más hibás :DDD
geza77
geza77 2021. 11. 09. 11:42
Előzmény: #7680  Stiv
#7682

a csehek nagyobb emelés hatására sem táltosodtak meg, tegnap épp nem erősödtek
a negatív reálkamat nálunk a legmagasabb sajnos ez nem erősíti a fo$rintot
az alapkamat emelés tovább terhelné a költségvetést, nagyon óvatosan próbálnak lavírozni, de a hosszú évek laza politikája hatására, most letérdelnek maguk elé remélem
eddig minket sz.pattak, remélem mostantól ők fognak...
Stiv
Stiv 2021. 11. 09. 11:39
Előzmény: #7679  signal2
#7681
Októberben 630 milliárd forintos mínusszal zárt az államháztartás központi alrendszere. Ez a valaha volt legmagasabb tizedik havi deficit.
.
Meg ingyen elajándékozzuk a drága vakcinákat...

Topik gazda

kublaj1
4 3 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek