Sima értékpapírszámlán ha eladsz valamit az év során az SZJA-nak a tárgya, és be kell írni az éves nyereséget az SZJA bevallásba és az adót megfizetni. (Ha veszteséges, azt is érdemes beírni, mert később felhasználható 2 évig a veszteség.) Ebből a szempontból irreleváns hogy magyar értékpapír számla, vagy EU-s, vagy amerikai, és az is hogy volt-e kiutalás.
Viszont a magyar brókerek kiállítanak év vége után egy igazolást az SZJA-hoz szükséges levezetéssel, nem kell neked számolgatnod.
TBSZ-en annyit kereskedsz amennyit akarsz 5 évig, nincs adó, de az a feltétele hogy 5 évig nem utalhatsz ki 1 forintot sem. Mert ha kiutalsz, az TBSZ feltörésnek számít, és visszamenőleg be kell fizetni minden adót mintha nem TBSZ-en lettél volna. (Sőt, még rosszabbul is járhatsz, mert TBSZ feltörés esetén nem lehet az "adókiegyenlítés" nevű dologgal élni amit fent említettem.) Illetve 3 év után még van egy kedvezményes kiszállási lehetőség (15% helyett 10%), ha nem tudod az 5 évet kivárni.
Ha TBSZ helyett normál számlán pihentetsz egy részvényt 5 évig, akkor 5 évig amíg nem történik semmi, nem kell adózni ez után a részvény után. Viszont amikor eladod, akkor a teljes 5 éves nyereségre adózol, (eladási érték - vételi érték)*15%.
A kiutalás-beutalás dolgot talán a kriptóból keverhetted ide, annál van úgy az adózás hogy a kriptóba belépés ("beutalás") veszteség, és forintba/devizába kiszállás ("kiutalás") nyereség, viszont kriptovilágon belüli tranzakciók nem számítanak adózás szempontjából.
Magyar Állampapír tulajok