Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Zsolt90 2022. 08. 03. 17:19
Előzmény: #174966  Batiszkáf
#175000
ó, hogy ez mennyire nem igaz. Én is csak mondtam, mondtam 2018 óta, aztán most már nem otthon élek. Szerintem az én ismerőseim is azt hitték, hogy csak mondom, mondom, aztán végül mégse fogok menni. Meg is lepődtek, amikor szóltam, hogy mi költözünk. 
szalab 2022. 08. 03. 17:12
Előzmény: #174995  Pistike12
#174999

2006-2008 között lassan növekedett, most hevesebben. Ennek oka részben a világgazdasági környezet ( nulla közeli alapkamat, olcsó energiaárak), részben a magyar kormány ingatlanpiacot fűtő intézkedései, ezeket nem részletezem, hiszen többen jól leírták a fórumon. Akkor a visszaesés sem erőteljes volt, hanem inkább egy többéves stagnálási időszak következett.
De azt is vegyük figyelembe, ott az alapkamatemelés sem olyan sokkszerű volt, mint most.
Január óta az alapkamat 2,4-ről ment fel 10,75-re  bő fél év alatt. Akkor a legnagyobb növekedése 2008 április és 2008 október között volt 8-ról 11,5-re.
Jól szigetelt, modern, energiatakarékos lakáosoknál lehet nem lesz visszaesés (nominálisan akár emelkedhetnek is), de máshol egy komolyabb korrekció szinte biztos.
,
stolz
stolz 2022. 08. 03. 17:11
Előzmény: #174997  Törölt felhasználó
#174998
Ja, Kádár is mindig ezt mondogatta. :D
Törölt felhasználó 2022. 08. 03. 17:10
Előzmény: #174993  szalab
#174997
Törölt felhasználó 2022. 08. 03. 16:55
Előzmény: #174993  szalab
#174996
És mit csinálj? Mindenütt óriási mértékű negatív reálkamat van, USA, EU is. Nálunk ehhez még jön a HUF eszméletlen gyengítése. Mi lesz majd?
- valami okból visszaerősödik a HUF, miközben a világban a kamatok felmennek, a HUF kamat pedig még feljebb? - ha igen, akkor magyar állampapír ezerrel
- Powell leáll a kamatemeléssel - ha igen, akkor SP500 megy az égbe ezerrel, és ingatlan se fog lefelé menni idehaza, viszont gyengítjük majd tovább a HUF-ot is - állampapír bukta lesz.
- megkapjuk az EU pénzeket? - ingatlanok is mennek az égbe tovább, állampapír már nem lesz olyan jó
- nem kapunk semmit, huxit kilátás? - török út - minden EUR-ba vagy USD-be menekítve.
Na melyik lesz a befutó? Fogalmam sincs, maradok a minden IS legyen elvnél, ahogy eddig.
Pistike12 2022. 08. 03. 16:50
Előzmény: #174993  szalab
#174995
Igen. De esés sem volt latható csak fokent a forintositas okán. De az ingatlanpiac akkor mar 2006 ota stagnalt nem nőtt most ledig fel es fel. Érdekes. 
Törölt felhasználó 2022. 08. 03. 16:47
Előzmény: #174992  Törölt felhasználó
#174994
Nézzétek meg az Office Space c filmet is, nálam az egy alapmű.
szalab 2022. 08. 03. 16:44
Előzmény: #174990  Pistike12
#174993
Csak ugyanazt tudom leírni... a lakásárak lassan fordulnak, lassan követik a gazdasági változásokat. 2008. 3. negyedévben a lakásárak még növekedést mutattak, miközben már mindenki tudta, hogy iszonyat válság van, az alapkamat pedig 11,50% volt....
Törölt felhasználó 2022. 08. 03. 16:42
Előzmény: #174986  PBoborjan
#174992
Törölt felhasználó 2022. 08. 03. 16:34
Előzmény: #174978  Placi82
#174991
Berliniék szidják a kormányt! Tudod miért? Mert gondolnak a gyerekeik jövőért is! Ez a kormány csak a mában él. Mindig csak az aktuális fa……t. Nyomja , de a jövő rengeteg ember számára bizonytalan. Azon kívűl fújtak egy baszott nagy lufit az ingatlan piacon, és ha az kidurranhat nagyot fog szólni. Gondolj bele. Fel vetették rengeteg emberrel a hatalmas hiteleket. Az energia , élelmiszer , üzanyag , a törlesztő el fog szállni. Lesznek itt még meglepetések. Nagyon sokan elfelejtették , vagy még csak tanultak 2008 - ban. 
Pistike12 2022. 08. 03. 16:27
Előzmény: #174989  szalab
#174990
Persze. Meg rosszabb lett, de mar egy eve megy a kamatemeles es a reccs. Es 1 negyedev ota sem csökkentek a hirdetesi arak. Sőt! Extrem modon mennek fel. Most lennek ingatlanvaltasban igy nezem a piacot, de az emberek qva éhesek lettek. Videki nagyvarosban uj epites ingatlan 40-50mval olcsobban van hirdetve mint a hasznaltak. A lakasarak siman 1mpernm lett a csaladihazak pedig 1m felettiek! Nagyon bizonytalan lettem... 
szalab 2022. 08. 03. 16:10
Előzmény: #174983  Pistike12
#174989
Egyrészt ezek az adatok még első negyedévre vonatkoznak, akkor még nem volt rezsiemelés, az orosz-háború éppencsak elkezdődött, a kamatok a kamat még csak akkor kezdett emelkedni. Akkor még lehetett jóval barátibb áron hitelhez jutni, viszont, hogy jelentősen emelkedni fog, ezt sokan látták, ezért előrehozták, siettették a lakásvásárlást.  Ehhez jön, hogy az aktuális gazdasági helyzetet a lakásárak általában késve követik.
Szóval szvsz majd látszódnak a korrekció jelei, azt a lakáspiac sem úszhatja meg. Hogy mekkora lesz a korrekció, az persze nagyban függ attól, mekkora válsággal nézünk szembe (egyelőre ez még csak a válság előszobája.... ha lesz komoly recesszió, növekvő munkanélküliséggel... attól egyrészt kíméljen meg minket az ég, másrészt úgy állnak a földbe a lakásárak majd, mint annak rendje)
Boomer 2022. 08. 03. 16:07
Előzmény: #174985  Pistike12
#174988

Segítettek az árak tornászásában és magasan tartásában:
.
- rezsicsökkentés
- kötvényesek, külföldi vásárlások nagy volumene pl V. ker
- babaváró
- csok
- falusi csok
- zöld hitel
- áfa csökkentés
- 3+3 felújítási támogatás
- magyar viszonylatban soha nem látott olcsó hitelek
- Gépkocsi nagycsaládosoknak
- MNB fejlődő ország ellenére kötvényt vásárolt (pénzt nyomtatott) Japán, USA, EKB mintára holott más kis ország ilyet nem csinált (venezuela kb)
- Forint árfolyam és általános áremelkedés, infláció
- TINA (there is no alternative) nem volt hova menni csak tőzsdére, nincs betéti kamat
- bankadó
- ....
.
Elég sokat tettek érte.
Sokaknak ez világos volt mit jelent, de volt akinek még ezek előtt is:
.
http://www.zsiday.hu/blog/vegy%C3%A9l-lak%C3%A1st-am%C3%ADg-lehet
Vodafonelive
Vodafonelive 2022. 08. 03. 16:02
Előzmény: #174966  Batiszkáf
#174987
Elmult 9 evemben 3x dolgoztam kulfoldon 3 kulonbozo orszagban, az utolso kulfoldi munkahelyen mar diplomas pozicioban csak a tapasztalatszerzes miatt jottem haza es jobban motivalt, mint a penz. Most mar forditva latom. Ugyhogy nem ertek veled egyet. 😉
PBoborjan
PBoborjan 2022. 08. 03. 16:00
Előzmény: #174968  Boomer
#174986
Pár éve jellemző volt nálunk a dolgozói szegénység egyszerűbb munkakörökben. Aztán jutt a hullám ami a fizikai és szakmunkát felértékelte.
Most az állami alkamazottak szívnak legjobban.
Pistike12 2022. 08. 03. 15:55
Előzmény: #174984  sh0rt0s_r0b0t_v0.42
#174985
Ez nem magyarázat erre a volumenre. 
sh0rt0s_r0b0t_v0.42
sh0rt0s_r0b0t_v0.42 2022. 08. 03. 15:53
Előzmény: #174983  Pistike12
#174984
Igy tunteti el a NER az adofizetoktol ellopott penzeket: kisgyerek nevere, anyos nevere, kutya nevere veszik a lakasokat barmi aron. Elevulesi idot kivarja a lopott vagyon a tegla trezorban. 
Pistike12 2022. 08. 03. 15:49
#174983
Sziasztok
Kérlek vki magyarazza meg nekem, hogy lehet az, hogy a friss KSH MNB adatok alapján kb az elmúlt 8 év legnagyobb nominalis lakásár növekedése volt úgy, hogy a bubor 12%, az infláció a jövedelmek eszközre forditható részébe bőven belepharap valamint a média is válságotól hangos tovabbá a reszvenyek feleződtek es a kötvények bőven a bérbeadási hozam felett vannak. 
Ezek a fentiek tökéletesen az ingatlanpiac ellen játszanak. Ezek ellentétei voltak azok az elmúlt 8 evben amik kilottek az árakat. Epp ezen tenyezők megfordulása viszont nem hogy nem hat rá hanem jobban növeli. 
Törölt felhasználó 2022. 08. 03. 15:17
Előzmény: #174978  Placi82
#174982
Laci, pont ezért vagyok mérges a kormányra.
Örököltünk két ingatlant, melyek együttesen a nem is olyan túl régi öröklés pillanatától a mai napig kb bő 3-szorozták az értéküket.
Van mellette pénzügyi megtakarításunk, magyar államkötvényben és ETF-ekben/részvényben. Nem tudok olyan zsonglőr lenni, hogy ugyanebben az időszakban akárcsak megközelítőleg is ennyivel megnövelhettem volna a pénzügyi megtakarításaink értékét. Nőttek, de korántsem ilyen mértékkel, pedig a munka jövedelemből megtartott pénz is odament. Furcsa, de szerintem nagyságrenddel jobban értek a pénzeszközök kezeléséhöz, mint az ingatlanhoz.
Fentiek eredőjeként szép lassan közeledik az ingatlanok értéke a pénzügyi megtakarítások felé (arányaiban mindenképp).
Összefoglalva, amihez nem értek, annak nőtt az értéke jelentősen a vagyonon belül, amivel foglalkoztam is, annak pedig csak mérsékelten. 
Meg vagyok győződve, hogy amíg a Fidesz itt hatalmon lesz, addig továbbra is ez marad az irány, az ingatlan értéknövekedése jelentős lesz. Lehet, hogy lesz egy rövid buktató benne, de utána ismét kilő majd az égbe.
Törölt felhasználó 2022. 08. 03. 15:12
Előzmény: #174978  Placi82
#174981

Nekem csak egy kérdésem van ehhez a nagyívű megnyilvánulásodhoz.
Te patriótának tartod magad?

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek