Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
XisCixis 2021. 08. 05. 10:19
Törölt hozzászólás
#127580
Murdoch 2021. 08. 05. 10:18
Előzmény: #127573  berlini
#127579
Szép munkát fektettél a lenti kommentbe :)
Nekem elég annyi, hogy ncseed, akinek a stílusa néha megugrotta az ingerküszöbömet, de ettől függetlenül korrektül leírta a tényeket és Hathor is megingott. Én is ezen a véleményen voltam, vagyok továbbra is, lassacskán majd kiderül mi az irány.
Gaguse
Gaguse 2021. 08. 05. 10:15
Előzmény: #127576  berlini
#127578
igen :D meggyőző érvek na :D 
Törölt felhasználó 2021. 08. 05. 10:15
Előzmény: #127566  Murdoch
#127577
Múlt héten körbesétáltuk Újpestet, megnéztük a kínálatot kívülről. Tapasztalatok:
- új sorház nem jön be (ez kulturált fogalmazás arra, mi jutott eszembe),
- új ikerház 119 milláért 193 nm-es telken hirdetve: még laknak a régiben, el se kezdték lebontani, és ez nem telekméret.
- ház 86 M-ért: lokáció, telekméret nagyon jó, lakható, de új tető kellene, szigetelni kellene (hirdetés szerint szigetelt, de nem), teljes belső felújítás is kellene (nem putriból mennénk, tehát van egy szint a jelenlegi lakásunkban, ebből nem szeretnénk lejjebb adni).
- ház 84 M-ért: lokáció, telekméret jó, nem lakható (teljes felújítás kellene, csak a főfalak maradnának).
- ház 97 M-ért, ami pár hete még 118 M volt: lokáció, telekméret jó, ház túl nagy (belül a képek alapján rendben van, tetőcsere és szigetelés kellene).
- ház 97 M-ért, ami ma reggelre 89 M lett: lokáció, telekméret jó (teljes felőjítást igényel).
- ikerház 85 M-ért: lokáció, telekméret nagyon jó, de teljesen összeépülve és egyelőre közös telken az ikerrel (teljesen felújítandó emelet ráépítéssel, de az ikernek nincs emelete).
Felújítás nélküli nincs, és fogalmam sincs, mennyibe is kerülne, a 3 millió támogatás ezen a szinten aprópénz.
berlini
berlini 2021. 08. 05. 10:13
Előzmény: #127575  Gaguse
#127576
Végre egy hozzászólásom ami meggyőző volt. Ugye?
Gaguse
Gaguse 2021. 08. 05. 10:11
Előzmény: #127573  berlini
#127575
őőő. okké! 
Törölt felhasználó 2021. 08. 05. 10:09
Törölt hozzászólás
#127574
berlini
berlini 2021. 08. 05. 10:05
Előzmény: #127558  Murdoch
#127573
Hát akkor én is beadom a derekamat.
Hiszen tényleg minden az esés mellett szól.
- az MNB belevadult a kamatemelésbe. Addig nem hagyják abba amig nem lehet már folyószámlán is isreálhozamot kapni. (Mondjuk 1%-os infla mellett 2%-ot.)
- Matolcsi visszavonja a zöldhitelt, sőt aki épitési engedélyt kér társasház épitésére annak kell befizetni a jegybankhoz 0%-os jegybanki kötelező betét formájában.
- A NER-nek mutatnak egy dokumentumfilmet ami alapján leesik, hogy gyerekáldás a legszegényebb országok legszegényebb lakossági szegmensében kiugró. Orbán rájön, hogy ezt itthon is alkalmazni kell. El kell szegényiteni a lakosság többségét. ML napiparancsba kapja, hogy ezentúl az úniós pénzek kétharmadát kell ellopni az eddigi fele helyett. Ehhez képest a lakásvásárlás fontossága háttérbe szorul. Sőt külön adót vetnek ki minden épitkezésre. (Kivéve a stadionok)
- Belső vizsgálat indul a NERlovagok körében. Akinél a felmérések után kiderül hogy több mint 100 lakása van, annak kötelező felajánlani a felét a Nagy Magyar Foci alapba. Ksőbb szigoritások jönnek itt is. cserébe minden károsult NER lovag államtitkári fizetéssel alkalmazva lesz a kormány valamely fontos szervénél, ezzel szaporitva a jelenlegi kb 300 fős gárdát. (Mátyás fekete seregének a létszámát lassan megközelitve)
- elkerülndő, hogy az intézkedések negativ hatására kormányváltás legyen jövőre, alkotmánymódositással beviszik egész Magyarországot egy nagy alapitványba. A mindenkori kormányoknak ezek után magyarországot illetően nem lesznek számottevő  döntési jogositványai. Egy életfogytiglanos (sőt örökölhető) tagsággal felállitott Kuratórium felel innentől majd az ország ügyeiért, kezeli a bevételeket. A mindenkori kormánynak persze fontos felelőssége marad. Működtetnie kell az egészségügyet, oktatást. Minden évben erre a célra a kuratórium kiutal egy szép nagy összeget, aminél csak arra kell vigyázni, hogy az az előző évinél legalább 10%-kal kevesebb legyen.  
- Magyarország kilép az Unióból. A MAXIT szerződésben az Únió bevállalja, hogy állampolgárai eladják az összes (nemcsak befektetési célú) lakásait Budapesten.
Mindez egy kisebb esést (kb 50%/év) vált ki majd az ingatlanpiacon. Később ez még begyorsulhat. Sőt be is kell, mert erre külön Nemzeti Konzultációt irnak majd ki azzal a kérdéssel, hogy hány kiló kajszi ára a reális egy naphegyi lakásért. 
ha az ellenzék nyer akkor még rosszabb lesz minden. 
Nem tudom hogy hogyan de ebben hinnünk kell, hiszen Gyurcsány, meg Elmút Nyóc ÉV, meg a feme sem tudja miért. (Mindent én sem tudhatok.)
XisCixis 2021. 08. 05. 10:03
Törölt hozzászólás
#127572
Murdoch 2021. 08. 05. 09:59
Előzmény: #127569  Törölt felhasználó
#127571
Na igen, csak ismerősöméknél van az a szitu, hogy évek óta nem veszik meg a házat (annyiért, amennyiért), viszont most jöhet a kétszámjegyű felújítás.
Gaguse
Gaguse 2021. 08. 05. 09:55
Előzmény: #127569  Törölt felhasználó
#127570
hát, szvsz akkor mostanában nem fogja eladni :D pont le..rom mit akar venni belőle...
Törölt felhasználó 2021. 08. 05. 09:53
Előzmény: #127565  Gaguse
#127569
Nem érted, ő csak akkor adja el, ha tud belőle venni 3 lakást. Ez a motivációja, ha bejön, rendben van, ha nem, akkor nem adja el, és kész.
XisCixis 2021. 08. 05. 09:52
Törölt hozzászólás
#127568
Gaguse
Gaguse 2021. 08. 05. 09:48
Előzmény: #127565  Gaguse
#127567
itt döntöttem el, hogy ez a vége a piacnak és bottal sem szabad megpiszkálni innen már :D
Murdoch 2021. 08. 05. 09:47
Előzmény: #127563  Törölt felhasználó
#127566
Ránéztem pár kerületre, tucatnyi tavaly ősszel eltűnt eladó ház került be a kiadók közé. A mostani kínálat esetében gyakorlatilag hónapok óta nincs mozgás, újaknál sem. Az újaknál mondjuk még látok reményt az MNB-s hitellel, a használt házak szerintem a jelenlegi árszint mellett eladhatatlanok lesznek.
Gaguse
Gaguse 2021. 08. 05. 09:45
Előzmény: törölt hozzászólás
#127565
hát a vidéki 80 millás kecók majd szépen lemennek 40-50 millára. 1 dolgot az emberek figyelmen kívül hagynak. Amikor elindul a szopóroller, depresszió lesz, félelem és futás! Ilyen környezetben hamar szűk lesz az ajtó és a nagypofájú eladók hamar dobálni fogják a milliókat lefelé ;) 
A következő jelenet velem történt meg pár hónapja: megtekintés után a 63 millás házra mondta 55m kp-t. Rendesen zihált az emberünk, hogy figyelj " ennek az árából 3 lakást szeretne venni" (a lőtéri kutyát nem érdekli) 2 hét múlva visszahívtam, hogy mi a helyzet, azt mondja drágább lett az ingatlan, kérdezem mennyi, azt mondja 74 millió :D 2 hét alatt felvitte az árat 11 millával, nem normálisak. Szépen elköszöntem és sok sikert kívántam az eladásban. Kb 1,5 éve árulja a madár, úgy néz ki fogja is még sokáig :D 
Törölt felhasználó 2021. 08. 05. 09:40
Törölt hozzászólás
#127564
Törölt felhasználó 2021. 08. 05. 09:40
Előzmény: #127556  Hathor
#127563
Azt elfogadom, hogy nagy általánosságban ez egy valószínű forgatókönyv. No de egy-egy szegmens (lokáció, típus, állapot kombináció) ettől eltérhet. Belváros? Családi házak? Agglo?
Úgy érzem, hogy 2022. végéig kizárólag a hitelfeltételek változása hatna a piacra. 
A másik a moratórium megszüntetése lenne, de ez legkorábban 2022. június végére várható, és onnan még kell legalább félév ahhoz, hogy kényszerhelyzetek kialakuljanak.
A harmadik, hogy a következő egy évre várható bérleti díjak mellett semmi nem indokolja, hogy bérbeadási céllal bárki bármit is vegyen, legfeljebb az inflációtól való félelemből vesz most befektetési céllal bárki bármit.
Gaguse
Gaguse 2021. 08. 05. 09:37
Előzmény: #127560  mr_bob
#127562
mert vett 1 garzont jó sok hitelből, most már mehet a rakéta lol :D
XisCixis 2021. 08. 05. 09:36
Törölt hozzászólás
#127561

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek