Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2020. 04. 17. 10:30
Előzmény: törölt hozzászólás
#68100

A lényeget megint nem érted meg szokás szerint. Mindenki visít, hogy a tulajok márpedig nem fognak veszteséget lenyelni és azért nem fognak esni a zárak.
Miközben a) egyre csökkenő tranzakciószám volt, ahogy mentek fel a zárak, tehát kevés tulajt érint a tényleges veszteség b) részben az a) pont miatt is és úgy egyébként is a tulajok túlnyomó része csak virtuális és nem tényleges veszteséget "szenvedne" el egy csökkent ár mellett
Itt írtam példának azokat, akik mondjuk a 90-es években megvették a kéglit pár százezer forintért vagy kapták, örököltek, vagy korábban vették.
Ennyike. Ha el kell adni, akkor ábrándozhatnak a millió / m2 vagy a panelek esetében a 6-700e / m2 árakról, de aki így tesz az kötözni való bolond. Aki el akar adni, az meg benyel egy nagy veszteséget, de és ez a lényeg, hogy virtuális veszteséget egy elképzelt csúcsközeli árhoz képest, ami mindig is egy illúzió volt és csak rövid bírta tartani a piac is.
yooio 2020. 04. 17. 10:26
Előzmény: #68097  elemerorsos
#68099
Ez is teljesen igaz. 
Tegyuk fel ha 1 evig nem tudod kiadni, de nincs likviditasi bajod. Ha odajonne a szomszed, hogy o ezt akkor 20 %al olcsobban elvinni, akkor pofanverned, vagy pofanverned? 😂😂
Törölt felhasználó 2020. 04. 17. 10:25
Előzmény: törölt hozzászólás
#68098
Jó dolog a piacgazdaság, csak konkurencia ne legyen? :D
elemerorsos 2020. 04. 17. 10:23
Előzmény: #68094  buyandhold
#68097
Ezzel én is így vagyok. Van 2015-ös bérlőm, akinek azóta nem emeltem. Bő 10% a hozamom. Ma a piaci ár alatt vagyok kb. 20%-kal. Emiatt nem parázok, ennyiért szerintem a mostani vírushelyzetben is ki tudnám adni. Persze van később vett lakásom is, ami 7-8%-ot hoz Euró alapon, vagyis a forintos vételárhoz képest már 8-9%-ot. Ezt miért dobjam el? Egy forintban 5%-os MÁP-ért?? Ha most fél évig nem lenne kiadva, akkor is verném a MÁP-ot erre az évre, a többiről nem is beszélve!
teglaherceg 2020. 04. 17. 10:21
Törölt hozzászólás
#68096
yooio 2020. 04. 17. 10:21
Előzmény: #68094  buyandhold
#68095
Jol csinaltad. Az en lakasaim yield on costja is 10/12 %, van egy 6,2ert vettem, 90 + rezsibe adon, masikat 6ert, 70 + rezsibe. A 6,2esre 1,2 millat radobtam felujitasra, a masikra kb efy petakot nem koltotem vetel ota.(kb 100/120 ezer, hasznalt huto, hasznalt suto, par hasznalt butor, mikro) boven kijon a 12-15 % is :) en is akarom hogy essen, venni akarok!!! 😀
buyandhold 2020. 04. 17. 10:17
Előzmény: #68090  yooio
#68094
en az elmult 5 evben se vartam emelkedest, csak a tisztes 10% hozamot a berleti dijbol... azota nem is emeltem a berleti dijon, pedig azota mar 25%al nottek a dijak,, viszont most nem is csokkentek
egyik berlom mondta, hogy gondolkozik kulfoldon... modom neki, maradjon, de ha elmegy en utanna ma 25%al tobber fogom kiadni a lakast
teglaherceg 2020. 04. 17. 10:16
Törölt hozzászólás
#68093
elemerorsos 2020. 04. 17. 10:16
Előzmény: #68087  buyandhold
#68092
Én örülnék, ha lenne esés, mert tudnék olcsóbban venni. És nagyon sok ismerősöm van így vele. De nem láttam még értelmes levezetést arra, hogy miért csökkennének az árak, amikor hiteltörlesztési moratórium van, nulla kamat, és nincs igazi alternatív befektetés. A helyzet valójában ugyanaz, mint az elmúlt 5 évben volt, leszámítva a határzárat, ami most ideiglenes turbulenciát okoz a bérleti piacon.
buyandhold 2020. 04. 17. 10:14
Előzmény: #68089  elemerorsos
#68091
nagyon egyetertek, ...az ujraindulas is verseny, kulonosen jo gondolat, milyen igaz...
yooio 2020. 04. 17. 10:13
Előzmény: #68087  buyandhold
#68090
Az teljesen igaz sztem is, hogy az armageddont varok csalodni fognak. En se tudom merre megy, de az biztos, hogy az evi 20 % emelkedesnek lottek. 
Azt ki is merem jelenteni hogy 2 ev mulva nem 40, de meg 20/25 %al se lesz dragabb a lakas. 
elemerorsos 2020. 04. 17. 10:08
Előzmény: #68077  buyandhold
#68089
Ugyanezt látom én is. A 80-at érő lakást hirdetik 130-ért és leviszik 120-ra vagy 110-re :-) Na bumm. Ez nem csökkenés. És igen, pár hét és vége. A politikusok lassan megértik, hogy az újraindulás is egy VERSENY, aki hamarabb indul újra, az elszívja a munkaerőt a környező országokból, plusz hamarabb tud a termelési láncba bekapcsolódni, és emiatt olyan szereplők, akik nem kapcsolódnak be, hosszú távra is kieshetnek...
yooio 2020. 04. 17. 10:07
Előzmény: #68083  buyandhold
#68088
Ez is egy teljesen teves megallapitas, ez egy hangulatindikator. Mikor van egy ceg amiben tulajdonos vagy, akkor annak a cegnek mogottes erteke van. Ha napon belul esik 30 %ot akkor a mogottes cegertek 30 %ot esett 8 ora alatt? Nyilvan nem, emelkedesben ugyanez. Attol meg a mogottes cegertek alig valtozik vmit naprol napra. (Ugyanaz a hitelportfolio, piaci reszesedes, cash termelo kepesseg stb) Nyilvan most annyiert lehet eladni, ha akarod epp. Azert elhuzodo valsagban a tozsde mindig hamarabb pattan mint a lakaspiac, nalunk is 2013/2014ben indult el, holott a tozsde mar reg talpraallt. Ha ez flash crash marad, akkor ez nem lesz igaz, de ha nem, es realgazdasagbah gondok lesznek, az mindenkit erint. Ha nem akarsz eladni, maxa csokkeno berleti dijakon keresztul, de erint. 
buyandhold 2020. 04. 17. 10:07
Előzmény: #68082  yooio
#68087
Nem vagyok jos, soha nem is mondtam ilyet, es soha nem is hittem egy magamrol. ezert sikerultek jol a befekteteseim. aki azt hoszi tudja a jovot, az nem lesz sikeres befekteto...
tehat en nem allitottam semmit az ingatlanarak jovojerol
egyesek viszont minden nap 100szor leirjak a joslatukat.
hozzajuk egy keresem lenne: fogalmazzanak meg egy agzakt allitast(ha mernek)
 Ha csokkenes lesz: 
1. mikorra, adjanak meg egy idopontot, nem lehet percre pontosan, de de egy -ig datumot, ha kell rahagyassal. nem legyen 5 even tul, mert azt mar meg sem erjuk, max 2 evre josoljanak elore
2. mekkor csokkenes lesz. nem pontosan, hanem min.%
3. akar pontos lakastipus, lokacio megjelolessel
kb. ilyenre gondoltam: 1 even belul, a BP-i belvarosi lakasara felere fognak esni, tehat lesznek hirdetesek 500ft per nm áron.
ezt tartol egy korrekt elorejelzesnek, amit utanna tudunk ellenorizni...
az a rombadol az ingatlanpiac tipusu beszolasok meg bofogesnek is gyenge
elemerorsos 2020. 04. 17. 10:04
Előzmény: #68067  tihamer
#68086
Melyik részen akarsz ingatlant venni? Florida?
Törölt felhasználó 2020. 04. 17. 10:04
Előzmény: törölt hozzászólás
#68085

Akik egyre drágábban vettek 2015-2019 között azok nyilván nem akarják eladni és benyelni a veszteséget. A vicces része viszont az, hogy elég kevés tranzakció volt az említett időszakban. A média meg a lakásár őrület felnagyította a piacot, de a valóságban fele vagy még kevesebb tranzakció volt mint a 2000-es években. Írt erről az ingatlanműhely már többször, hogy milyen hamis a kép a drasztikusan lecsökkent tranzakciószám miatt.
Ami ebből következik, hogy viszonylag kevés az olyan tulaj, akinek fájdalmas veszteséget kellene benyelni. A többség meg korábban vette, kapta, örökölte. Mondjuk a 90-es években megvette 300e forintért és el se akarta adni eddig, neki nem kell semmilyen tényleges veszteséget benyelnie. Azoknak se kell veszteséget benyelni, sőt nyerőben vannak, akik 2013/14-ben vettek, akár még 30-40%-os esés után is.
Persze ha valaki abba a csapdába esik, hogy a csúcsra járatott árakról ábrándozik, az úgy jár mint a sok balek, akik azért ragaszkodnak egy részvényhez, mert volt az 15e forint is például.
Az ingatlanpiac annyira sokrétű, hogy ezek a sommás így lesz meg úgy lesz meg amúgy lesz kijelentések nem értelmezhetőek a helyi viszonyok ismeret nélkül. Én egy kisebb területet és szegmenst nézek, de még itt is lehetnek egyedi élethelyzetek és egyedi vételek.
Van egy lakó usákokban dolgozik és ki van adva a kéglije. A bérlő nem fizet, mert nem tud, a tulajt kirúgták usában, már szólt a közös képviselőnek, hogy a bérlő fizeti majd a közös költséget, mert eddig ő utalta, de kell neki minden pénz, mert kint akar maradni. A bérlő sem akar fizetni, mondja a közös képviselő, hogy sokan nem utalták a közös költséget áprilisban. Nem lesz ez így jó. Kint usákoknál van 20m munkanélküli, jó eséllyel nem tud majd elhelyezkedni most, de még nem akar hazajönni. Nem is tudna, mert a bérlő állítólag nagyon kemény, hogy ő nem fog kiköltözni. Gondolkodom rajta, hogy feldobok egy -10-15m-os összeget a tulajnak, mert jó a kégli, de a problémás bérlő miatt és a munkahely elvesztése miatt most nagy szarban van a tulaj és hiper sebességgel kéne eladnia. Nem akarja egyébként eladni, de nála például lehet, hogy muszáj lesz.
berlini
berlini 2020. 04. 17. 10:03
Előzmény: törölt hozzászólás
#68084
Szerintem a te alapvetésed téves.
Van egy helyzet. Bezárkózás. Az ember még a boltba is félve megy be.
Ki az a kretén, aki ilyenkor önként áll neki hirdetni?
De ha már ő ezzel nem foglalkozik. 
Mit gondol, hányan jönnek el megnézni a lakást?
Tehát maradnak a kényszerhelyzetben lévők.
Válás nem az. A lakást később is el lehet adni. Befagyott piacon úgy sem működik a másik oldal, tehát az eladandó nagy helyett 2 kicsit venni.
Az örökség mint kényszer? 
Ezt abszolút nem értem. Meg kellett igérni a haldokló nagyinak, hogy azonnal dobra lesz verve a lakás a temetés után? Nemár!
Nem birja a hiteleit? 
Hitelmoratóriumról hallottál már?
Ezek után ha valaki tényleg el akarja adni, az nagyon öngyilkos hajlamú.
De persze ezt mindenkinek magának kell eldönteni. Ő bizony eladja. Vevő nincsen, de eladja. Biztos lesz valaki aki megsajnálja és a tavalyi ár minusz 15%-ért megveszi. 
De hát mi az a kis minusz, hiszen itt a világvége!
Ezek után megkönnyebbülten hátra lehet dőlni és már csak egy apróságot kell eldönteni. 
Mit kezd a sietős árengedményes eladás után a vételárral?
De ez sem probléma.
Itt a fórumon az okosok már tavaly kitalálták.
MÁP+ a csodabefektetés. Hozott is reálértékben eddig minusz 2%-ot.
De ragaszkodni kell hozzá.
Hátha csoda történik és utólag változtatnak a feltételeken (nem vicc, itt olvastam!!!!) Hiszen mennyire fontos az államnak a kisbefektető.
Vagy ha nem jön be a csoda, akkor idén is lesz egy pár százalékos minusz a MÁP-os befektetéseken.
De ez nem számit. Hiszen ez még mindig csak minusz 20% veszteség lesz. Mi ez összehasonlitva azzal ha kivárt volna és jövőre csak a vételár felét kasszirozta volna.
Hiába, itt mindig tanulok valamit.
buyandhold 2020. 04. 17. 09:58
Előzmény: #68081  mr_bob
#68083
igazad lehet, engem csak az zavar, hogy az ingatlanarak meg se moccannak, itt megis osszeomlasrol aradozik mindenki... a reszvenyarak meg felezodtek, de ezek szerin ez nem szamit...kis ellentmondast latok..
azt vegkepp nem ertem, hogy miert 1 evre hivatkozol??? aki pont akkor vette, annak relevans. de aki januarban vette, azt mit erdekli, hogy 1 eve mennyi volt...vagy aki 2 eve vette....
elarulok egy nagy tozsdei titkot: DE, a reszvenyed pont annyit er, amennyi a mostani arfolyam...nehogy ma a te OTP reszvenyed most is 15ezret erjen, csak azert, mert most nem adod el???? Ha igy lenne, nallad okosabb befektetok addig vennek, amig az arfolyam fel nem menne 15ezerre. hidd el a profik allitjak be ennyire az arat, mert most ennyit er...
yooio 2020. 04. 17. 09:54
#68082
Kicsit felrement ez a beszelgetes, mert azt hangsulyozni hogy a sok lakassal rendelkezok nincsenek rajenyszerulve arra, hogy lakast adjon el, az egy dolog.
Aki bukta a munkajat, vagy berelt fenn es nincs munka, az kisebbe koltozik/koltozik. Azert a turizmus nem fog helyreallni egyik naprol a masikra, es eleg sok ember/vallalkozas el ebbol. Beinditja a dolgot, mert ezek az emberek nem fogyasztanak olyan szinten, ami visszafogja a teljes gazdasagot vegso soron. 
A lakaspiac olyan mint a teherhajo, lassan fordul, lassan csokken, lassan all meg az arcsokkenes, es aremelkedes is. 
Meglatjuk, nem tudom mi lesz, de nem emelkedesre tendal. 
mr_bob
mr_bob 2020. 04. 17. 09:47
Előzmény: #68077  buyandhold
#68081
"a reszvenyek meg osszefostak magukat, es nem is allnak fel evekig...
ilyenkor derul ki, hogy mi a valsagallo befektetes..."
Az S&P500 kb. tavaly májusi szinten van, szóval kb. 1 év emelkedése égett el, ez azért távolt van az "összefosástól". Amúgy meg miért kellene eladni? Kit érdekel, ha most fél-egy évig ilyen az árfolyam? Részvényt nem rövidtávra vesz az ember (aki igen, az hülye). Az a baj, hogy itt elég sok embert megzavar az, hogy a részvények másodpercenként változó árfolyamát lehet látni... Téged érdekelne az ingatlanod árfolyamának/árának a változása percről-perce? Valószínűleg nem, úgy ahogy a hosszú távú befektetőket sem érdekli az aktuális részvény árfolyam...

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek