A magyarok 60 százaléka elutasítja Paks II orosz állami vállalat által, orosz hitelből való megépítését, és kétharmada a megújuló energiaforrásokat részesítené előnyben - derül ki A Medián 2014 decemberében készített, reprezentatív...
a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=3&i=210254
Természetesen ez a hiba már sose fog előfordulni mert már alapból más tipusú reaktor Paks. a probléma inkább az ilyenekben van: . "a tervezők tudták, hogy a reaktor bizonyos körülmények közt veszélyes, de szándékosan titkolták ezt a hibát." . És hát a mostani orosz módszerekből kiindulva nekem nem az jött le hogy sokkal transzparansebbek és vállaljak a hibáikat.
"Egy másik fontos tényező, ami hozzájárult a katasztrófához, az volt, hogy az üzemeltetőket nem értesítették a reaktor egyes hibáiról. Egyikük, Anatolij Sztyepanovics Gyatlov[58] állítása szerint a tervezők tudták, hogy a reaktor bizonyos körülmények közt veszélyes, de szándékosan titkolták ezt a hibát." . "
Még fontosabb hiba volt a szabályzórudak tervezési hibája. Az atomreaktorokban a szabályzórudakat azért teszik a reaktorba, hogy lassítsák a reakciót. Az RBMK reaktorokban azonban a rudak vége grafitból készült, a hosszabbítók (a szabályzórudak végén található 1 méter hosszú rész) üregesek voltak, vízzel megtöltve, a közepe pedig – ami tulajdonképpen az egésznek a lényege, ez nyeli el a neutronokat, hogy lassítsa a reakciót – bór-karbidból készült.
Az első pár pillanatban, amikor a szabályzórudakat a reaktorba illesztették, nem a neutronelnyelő anyagot tartalmazó része került be, hanem a grafitvég. A grafit neutronmoderátor, ami nem lassítja a reakciót, hanem segíti. A szabályzórudak aktiválásánál tehát az első pár másodpercben a rudak növelték a láncreakció sebességét, nem pedig lassították. Erre a kezelőszemélyzet nem számított és nem is tudott róla."
Egy épülő atomerőműnél mindig figyelembe veszik a megtörtént baleseteket, sőt az üzemelőknél is módosítanak. Ugyanaz a baleset ugyanolyan formában már nem történhet meg, nem is beszélve a generációs fejlődésről. De az emberi butaság ellen soha nincs teljes védelem. . Különösen akkor ha az oroszok nem is hajlandóak/nem tudnak egy uniós elvárásoknak megfelelő tervet produkálni. (Ez volt az Unió minimum elvárása amikor rábólintott Paks2-re). A magyar OAH csak ezt kéri már egy évtizede, és szerencsére eddig még kitartott minden politikai nyomás ellenére. Legújabban már a jogkörét próbálják csökkenteni, ld. pár hsz-szel korábban. Ha ez sikerrel jár és az oroszok olyan tervek alapján kezdenek kivitelezni amilyenek alapján szoktak, "majd megoldjuk, vagy a kivitelező megoldja", ez lesz az igazi biztonsági kockázat.
Félig-meddig ironizáltam, de Szijjártó oroszbarátsága sajnos komoly. Ez a hatalom nem sokat tett az orosz energiafüggőség csökkentéséért, de szereti szuverénnek képzelni magát miközben érthetetlenül becsicskul az oroszoknak. Csernobil ugyanolyan jó ajánlólevele az atomenergiának mint Fukusima, de egy szuverén ország külügyére mégsem példálózhat az orosz medvével, csak várhatja, hogy megint szomszédosak legyünk a birodalmával.
Szijjártó Péter: Fukusima-álló lesz a két új paksi blokk https://www.portfolio.hu/gazdasag/20231106/szijjarto-peter-fukusima-allo-lesz-a-ket-uj-paksi-blokk-649811 "A két új blokk abszolút úgynevezett Fukusima-álló lesz, ami azt jelenti, hogy kettős vasbeton fal, vagyis dupla falú hermetikus védőépület veszi körül a nukleáris létesítményt, tehát minden külső behatásnak, a legdurvábbaknak és robbanásnak, vagy akár egy repülőgép rázuhanásnak is ellen tud állni." _________________________________ Jó, jó, de mi lesz, ha jön a földrengést követő cunami, 10 méteres tengeri hullámokkal? Mi jobban tartunk Csernobiltól, mint az oroszbarát Szijjártó Fukusimától.
Csak jó vége lehet. Lesz végre engedélyezett létesítési terv és még talán időben elkészülhet - akár egy teljesen új és új helyen - az erőmű, mielőtt az akkugyárak összedöntik a vill.en. rendszert. Turbinák és vezérlés nélkül nincs reaktor, így a GE és a Siemens is vállalhatja a beszállítást. De várjunk még, mert nem biztos, hogy Orbánék tényleg érzékelik a falat, pedig már nekimentek, és valóban az oroszok tudnának kemények lenni ha akarnának. Túl kell esni rajta, a jelenlegi helyzetben, ahová Orbánék miatt kerültünk, nem nagyon van más lehetőségünk mint egy atomerőmű.
Ha az oroszok ki lesznek rúgva a Paks2 projectből annak nem lesz jó vége....A szerződésszegés miatt államosíthatják az orosz otp is...A gáz és olaj se lesz biztos és búcsút mondhatunk egy jó darabig az orosz turistáktól is...
És az elfogadhatatlan, hogy egy európai kormány mindenfajta európai jogszabály híján, ki tudja milyen politikai vagy ideológiai okokból blokkolja egy másik ország saját energiaellátásának biztonsága érdekében szükséges fejlesztéseit– szögezte le. Szijjártó Péter az energiaügyekért felelős orosz miniszterelnök-helyettessel folytatott előző napi egyeztetésével kapcsolatban elmondta, hogy Alekszandr Novak megerősítette, hogy a moszkvai kormány számára kiemelt stratégiai jelentősége van a paksi beruházás sikeres végrehajtásának.
"Ismeretlen okból távozott a paksi bővítésért felelős államtitkári posztjáról Süli János, aki 2019-ben ismeretlen okból kirúgta a bővítésért felelős Aszódi Attilát. Az orosz Roszatomra bízott beruházás legfontosabb részletei mind a mai napig titkosak. Hosszas csúszások után az atomhivatal kiadta az erőmű létesítési engedélyét, de csak fenntartásokkal, a terveket még át kell dolgozni." Tavaly az "atomhivatal" (OAH) főigazgatója is indoklás nélkül mondott le posztjáról.
"Mi a mesterterv, hogyan gondolják, hogy bármely ország lakossága el fog majd a jövőben fogadni egy orosz építésű atomerőmű projektet" https://www.portfolio.hu/gazdasag/20220305/paks2-moralis-es-etikai-aggalyok-merultek-fel-aszodi-szerint-531267 "Olyan alapértékeket, az ENSZ Alapokmányába foglalt alapszabályokat sért egy nukleáris létesítménynek a fenyegetése és támadása, hogy nyilvánvalóan Oroszországgal szemben hosszú ideig komoly szankciók várhatóak; és már önmagukban a szankciók miatt is, de ennek a morális aspektusai miatt is nyilván fel kell tenni, abszolút jogos az a kérdés, hogy hogyan lehet ezzel a beruházással tovább menni"
2026-ra ?! Még a Roszatom is csak 2029-30-ra merte jósolni tavaly. Engedély azóta sincs, arról sem tudok, hogy az osztrákok feladták volna a földrengésveszély miatti vétójukat, az oroszok meg a napokban írják ki magukat a civilizált világból. Egyre halottabb lesz az egész projekt. Ahogy telik az idő a nagy érv, hogy nem lesz áramunk is egyre inkább cáfolható. Ja, és Paks1-et sem kell feltétlenül 2032-37-ben leállítani. Már tavaly ezt mondták, és nem is akárkik: https://hvg.hu/kkv/20211001_A_Paks_2_engedelyezese_csuszik_es_ezzel_meg_jol_is_jarhat_az_orszag
"Az új atomerőművi kiépítés az 1982-től kezdve üzembe helyezett négy paksi 500 MW-os atomerőművi reaktorblokk mellett épül fel, első 1200 MW-os blokkjának tervezett üzembe helyezési időpontja 2023.[2] A legújabb információk szerint a két új, VVER-1200 teljesítményű, 3+ generációs atomerőművi blokk építése 2018-ban kezdődik meg és azok várhatóan 2025-ben, illetve 2026-ban kezdhetik meg működésüket.[3]" . https://hvg.hu/gazdasag/20140114_OrbanPutyin_megallapodtak_Paksrol . Paks 1 tervezett leállási ideje meg 2032 és 2037. Végüis csak beletervezték a "normális" 5-10 éves csúszást és így már kb tényleg paks 1-et váltaná ki. Mert eléggé meglepődnék ha 2023-ban tényleg beindulna az első blokk, de még 2026-ra se szerintem.
"Amerika és Franciaország szerintem jobb." Biztosan?2003. 04. 11-én a fűtőelem tisztítást NÉMET tecnikusok végezték. A tisztító-hűtő folyadék áramlásának mennyiségét lényegesen lecsökkentették. Ez nem lett volna közvetlenül baj, ha megfelelő ideig így működik, csakhogy felelőtlenül elmentek valahová és felügyelet nélkül hagyták (kb 4óra) a tiszítandó fűtőelem kötegeket, a lényegesen lecsökkentet mennyiségű hűtőfolyadékáramlással. A fűtőelemek, mivel tudták a fizikát, annyira felfűtöttk magukat, hogy a fűtőelemeket magába foglaló kötegek szétnyíltak, a fűtőelem tabletták szétporladtak. Így nem lehetett a szokásos módon kiemelni azokat. (A daruval is volt probléma.) A szellőzőrendszeren át elég sok xenon, kripton és radioaktív jód is kijutott a szabadba. (Nyeltük a jódtablettát, mint kacsa a nokedlit.) A sérült, szétporladt anyagokat hogy-hogynem az oroszok tudták kiemelni jó három év múlva. Hogy ez mibe fájt anyagilag, csk találgatni lehet. Tanulság: itt is emberi hanyagság, felelőtlenség okozta a bajt!
Olcsóbban? Szeretem az őszinte érzéseket. Például van, aki szereti a pénzt. Ráadásul tőzsdefórumon vagyunk. Vannak más értékek is. Üzletelsz-e agresszorral? Elfogadsz-e tőle hitelt? Csak pénzzel fizetsz-e vagy egy szelet függetlenséggel és demokráciával is?
Ha van egy erős gyerek, aki négy és fél évtizedig ideiglenesen az otthonodban állomásozik és mindent rádkényszerít, akkor nem örülsz annak, hogy megszabadultál tőle és önként visszahívod?
Ha van egy 10 méter hosszú háztetőd aminek a fele már lassan befejezi működését, nem logikus hogy azt hívod aki csinálta korábban a tetőt, aki mindent ismer róla? Nem hívsz egy tök új arcot, aki lehet azt se tudja, mi merre. Tényleg logikus.. Azt meg hagyjuk, hogy Amerikának is van kellő tapasztalata a háborúkban és a katonai megszállásban... mert ez a topic nem erről szól.
Az oroszoknak nagy tapasztalatuk van a háborúkban és a katonai megszállásokban is. Megbocsátom, ha ezt sem látod függőségnek. Úgy diverzifikálok, hogy mástól veszek atomerőművet, ha már Paks1-et is az oroszoktól vettük.
Attól még az oroszok építik, mert talán nekik van a legnagyobb szakértelmük ezen a területen, még az atomerőmű a magyaroké nem az oroszoké! Én ezt nem látom függőségnek, már bocs. És hogy diverzifikálsz?
#1041 utolsó mondata Egy atomerőmű csak orosz lehet? Megengedheti magának az ország, hogy az eddiginél is jobban függjön az oroszoktól? Mit csinálok? Idejében diverzifikálok.
Nem erre gondoltam, de megpróbálom átvinni a gondolatmenetet... Csernobil 1986-ban történt, 36 éve történt. Azóta Európában nem történt nukleáris baleset, pedig azért van pár atomerőmű, mindenki tudja, hogy Csernobil-ban is emberi mulasztások tömkelege miatt történt, ami történt. Megfelelő környezetben tökéletesen biztonságos és nincs alternatívája ezt kéne megérteni egy egyre több energiát fogyasztó világban. De energia biztonság alatt én azt értettem, hogy nem engedheti meg egy ország sem magának, hogy legalább a fogyasztása 80%-át ne termelje meg maga. Gondolj már bele ha az energia import 60% körül van és egyszer csak tök mindegy mi miatt, de azt mondják ,hogy ne adj isten 5x annyiba kerül mostantól, mert ennyiért tudjuk hozni az energiát, vagy azt mondják nincs több, mert nekünk is kell vagy máshova kell.. Mit csinálsz? Leáll minden. Energia nélkül nincs semmi. Ezt értettem én energia biztonság alatt..
Itt tényleg van olyan ember, aki szerint a Paks II-öt nem kellene megépíteni? Gratulálni tudok neki, majd ha nem lesz áram napokig... majd akkor gondoljon rá. Hallottatok olyanról már, hogy energia biztonság? Stratégia dolog, hogy ne importtal keljen az áramot már előteremteni..
Szeretem megérteni is azokat a szavakat és kifejezéseket is, amiket használunk. Mi a repedt répa a "stratégiai nyugalom"? Ennek mintájára mit jelentene a "taktikai kapkodás"? "A 2022. március 4-i felvételek, a nemzetközi sajtóban megjelenő, több hivatalos forrás – többek között a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség – által megerősített információk szerint az előrenyomuló orosz csapatok elfoglalták az ukrajnai Zaporizzsjai Atomerőmű telephelyét, és ennek során egy oktatási épület több találatot is kapott, majd órákon keresztül égett. A támadás súlyosan sérti a nemzetközi egyezményeket és minden olyan alapelvet, amelyet a nukleáris szakmában vallunk." https://aszodiattila.blog.hu/2022/03/04/katonai_tamadas_az_egyik_ukran_atomeromu_ellen Orbánék a legnagyobb nyugalommal stratégiázták el az orosz energiafüggőségünket. Olyan partnerrel szerződtek, akiknek egy szerződés vagy az ENSZ alapokmánya nem jelent semmi. Orbán nyugodtan lehet oroszbarát. Magánemberként. Kormányfőként viszont már a magyarok érdekeit kellene képviselnie az orosz érdekekkel szemben.
„az
oroszokkal való üzletelés mindig értékválasztást is tükröz.
Értékválasztás volt 1849-ben, 1919-ben, 1945-ben, és 1958-ban, Nagy Imre
kivégzésekor is. Mert, akik az oroszokkal üzletel, az nem lehet a
szabadság pártján" „A keleti szelek, Európának ezen részébe,
demokráciát és szabadságjogot sohasem fújtak. (...) Egy orosz–magyar
üzlet gazdasági értelemben akár még hasznosnak is tűnhet, de történelmi
tapasztalat az, hogy ez mindig a demokrácia feladásával jár."
Szijjártó sajnálkozott a Sberbank megszűnése miatt https://telex.hu/belfold/2022/03/02/szijjarto-peter-kulugyminiszter-orosz-ukran-valsag-sberbank-bank-gazdasag "Ha nem épül atomerőmű Magyarországon, akkor nem lehet fenntartani a rezsicsökkentés eredményeit, akkor brutális energiaáremelkedés következik." Mindenképpen brutális energiaáremelkedés következik. Ez még jó is ... az oroszoknak. Szijjártó agyába beégett, hogy egy atomerőmű csak orosz lehet. Pedig másoktól is lehet atomerőművet venni. Az atomerőműről még csak-csak meg lehetne győzni engem, de az orosz atomerőműről semmiképpen. A titkosított adatokkal meg végképp nem.
Oroszok számára ennek a háborúnak a legnagyobb hátránya nem a SWIFT lekapcsolása. Évek alatt fogják megtapasztalni, hogy senki se fektet be náluk, és egyre kevesebben veszik meg tőlük a nyersanyagjaikat.
Ez nyilván egy szélsőséges megszólalás, hogy a fidesz szavazói is értsék. Nagy a függőség az oroszoktól, csökkenteni kell. Urán árán keresztül, karbantartás, bővíttés stb. további függőségbe sodródunk. Diverzifikálni kell.
Paks2 megvalósíthatósága a szankciók nélkül is finoman szólva kétséges volt, most viszont egyértelművé vált. . "... a biztonságpolitikai kockázatok, ... hogy Magyarország energiaellátását ilyen mértékben a kiszámíthatatlan és megbízhatatlan partner Oroszországtól függővé tenni rendkívül veszélyes kísérlet, most maradéktalanul valóra váltak. És most kell szembenézzünk a másik súlyos problémával is ... Paks2-vel nem az a legnagyobb baj, hogy a kormány csinálja, hanem az, hogy erre a lapra tett fel mindent, és miatta elmulasztotta azokat a fejlesztéseket, amelyek egyébként Paks2 nélkül lehetővé tették volna az ország energiaellátásának biztosítását. Most válik világossá, mekkora, történelmi léptékű bűn volt a kormány részéről a szélerőművek tilalma, az energiahatékonysági beruházások, épületfelújítások elmulasztása, a napenergia hasznosításának évekkel való elodázása. ... A Fidesz cinikus politikai játszmáinak vége. Magyarország energiabiztonsága nem lehet dilettáns politikai kalandorok játékszere." https://www.facebook.com/javorbenedek/posts/507109780778684
Eredetileg versenyt akartak a számba vehető cégek között, de aztán a miniszterelnök úr hirtelen egyszemélyi szakértője lett a kérdésnek, és megállapodott Putyinnal.
Paks 2-t, meg az energia kérdését ki kell hagyni a szankciós kérdésekből, mert egyébként mi fogjuk megfizetni a háború árát. https://infostart.hu/belfold/2022/02/27/orban-viktor-paks-2-t-ki-kell-hagyni-a-szankcios-kerdesek-kozul Aha. A háború árát így is, úgy is meg fogjuk fizetni, sőt már fizetjük is. Paks1 már amúgy is orosz. Atomerőművet nem csak az oroszoktól lehet venni. Pláne nem a rendszeresen agresszorkodó oroszoktól. Az energiaellátásunk amúgy is függ az oroszoktól. Stratégiai hiba és bűn, ha ezt még növeljük is.
2016. 08. 12. 11:15 #540 Mit értenek az oroszok szerződésen? Pártunk és kormányunk úgy erőlteti a szerződést az oroszokkal, mintha az oroszok számára egy szerződés bármit is jelentene. Oroszországnak óriási katonai ereje van, amit nem fél használni. Itt van két hírhedt szerződés: Varsói szerződés: link Budapesti szerződés: link ______________________________________ Vak tyúk is talál szemet, ha a jövőbe kell látni. Öt és fél évet vártunk erre a kibaszott orosz-ukrán háborúra, de csak kivártuk.
"Az tény, hogy az Osztrák Környezetvédelmi Ügynökség április 27-28-án egy
kétoldalú megbeszélésen a magyar kormánynak már bemutatta ezeket a
következtetéseket. Fichtinger Gyula, az OAH főigazgatója másnap
lemondott."
"Ami az elmúlt időszakban az Országos Atomenergia Hivatal körül történik, az valószínűleg nem független a tanulmány megállapításaitól, és sok szempontból ijesztőbb, mint maguk a szeizmológiai kockázatok. Kérdés az is, hogy az Európai Bizottság, amely oly rugalmasnak bizonyult a belső piaci és a versenyjog alkalmazása kapcsán, ugyanilyen előzékenyen félrenéz-e, ha nukleáris biztonsági kockázatok merülnek fel." EGY NORMÁLIS ORSZÁGBAN AZONNAL FEL KÉNE FÜGGESZTENI PAKS II-T
Az osztrák kormány megrendelésére készült szakértői tanulmány szerint a paksi telephely a magyar szabályozás és a nemzetközi ajánlások alapján nem alkalmas atomerőmű létesítésére. https://www.facebook.com/javorbenedek/posts/5448752938499460
karbonsemlegesség Most ez az új jelszó, amit az atomlobby sulykol. Valamennyire még igaz is, de a karbonsemlegesség ára a tízezer és százezer éves sugárveszély. Az atomenergia talán megindokolható, ám az erősen ellenjavalt, hogy éppen az oroszoktól vegyünk még többet. Csernobil nem túl jó referencia. A karbonsemlegesség hasonló ahhoz, mintha a leprát vagy a kolerát azzal népszerűsítenénk, hogy csak elhanyagolható influenzás tünetekkel jár.
Kína csinált egy mesterséges Napot, 200 millió Celsius-fokkal állítanának elő "végtelen" mennyiségű energiát . A kínai tudósok 2020-ban kezdenék el tesztelni a HL-2M nevű fúziós reaktort, amiből a nemzetközi tudományos élet is sokat tanulhat. . A lassan már teljesen mögöttünk álló évtizedben több fontos lépés is történt a fúziós erőművek kifejlesztése terén. Miközben Franciaországban továbbra is zajlik az ITER építése, Kína nemrég csinált egy mesterséges Napot, amellyel "végtelen" mennyiségű energiát termelnének. És most egy újabb hírrel álltak elő: 2020-ban bekapcsolhatják majd azt a szerkezetet, ami szintén a Napot utánozva állítana elő energiát. . Az IFLScience beszámolója szerint a kínaiak Csengdu városában kezdenék meg a kísérleztet a HL-2M nevű készülékkel. A fúziós reaktort már egy ideje építik, a munkálatok állapotáról pedig néhány héttel ezelőtt egy konferencián számoltak be a tudósok. . A Napban zajló folyamatokat a tokamak nevű berendezés segíti majd leutánozni. Ez egy fánk alakú szerkezet, amelynek belsejében a Nap magjánál is forróbb plazma található, amit a mágneses mezők kontrollálnak. A plazma előállításához hidrogént és deutériumot használnak majd fel. . A kutatók azt remélik, hogy sikerül majd elérni a 200 millió Celsius-fokos hőmérsékletet, ami megkétszerezné a szintén kínai EAST rekordját. A kísérletek elvégzése viszont nemcsak a kínaiak, hanem a nemzetközi ITER-projekt számára is fontos lesz, az ország ugyanis ezzel a tudományos eredménnyel járul majd hozzá a közös munkához. . Ha sikerül a kísérlet, az azt jelenti, hogy a magfúzióval sikerül a hidrogénekből héliumot létrehozni, ami óriásig mennyiségű energiát szabadít majd fel. Ezt felhasználva lehetne elektromos áramot generálni, ám a mai atomreaktorokkal ellentétben lényegében sugárzó anyag létrejötte nélkül. . https://hvg.hu/tudomany/20191229_kina_fuzios_reaktor_hl_2m_mesterseges_nap#utm_source=hirkereso&utm_medium=listing&utm_campaign=hirkereso_2019_12_29
Észnélküli, rövidtávon gondolkodó döntések, szakmai/energiapolitikai/ellátásbiztonsági/környezetvédelmi szempontok figyelmen kívül hagyása, egységes energiastratégia hiánya, a szokásos rablógazdálkodás mellett. . A Mátrai Erőmű állítja elő az ország villamosenergia igényének 1/5-ét alaperőműként (mint Paks), és felelős a hazai co2 kibocsátás 14 %-áért, amit már európai szinten is jegyeznek. Nem lehet egy alaperőművet a piaci helyzetének megtartása mellett naperőművé átalakítani (a technológia jelenlegi állása mellett), és nem lehet azt mondani, hogy csatlakozunk az uniós klímaegyezményhez, de előbb lássuk a pénzt. Van még más eszköz is az unió kezében, pl. a co2 kvóták ára, már 15-20 euro/tonna hazavágja a termelést. Akkor pedig jön a visszaállamosítás, vagy a rejtett állami támogatás, mert a ner nem járhat rosszul. (Rezsicsökkentésről még nem is beszéltünk).
Felsőbb utasításra megvették. Pedig az tudva levő, hogy 2028-ig az összes blokkját be kell zárni az erőműnek, és finanszírozni kell az elbontást és a rekultivációt. Csak eddig úgy volt, hogy majd kapnak rá egy valag uniós pénzt. Ez utóbbi körül lehet most valami bibi. Lehet, hogy tényleg jelentősen visszaesik az uniós pénz a következő költségvetési időszakban, és erre mégsem jut majd annyi.
Nem csodálkoznék ha 10 éven belül komoly áramellátási gondjai lennének az országnak. Az nem fog menni, hogy csak a profitra hajtanak termelési és elosztási oldalon is a Mészáros Művek, Paks2 nélkül. Azzal, hogy az Eon-Titászt is megszerezték magukat hozták nehéz helyzetbe, a Mátrai Erőműnél már el is indult a kapkodás, a végső teherviselő természetesen a fogyasztó lesz, árban és áramszünetekben. (Közben az Uniót is meg fogják pumpolni). Mészáros cége látja majd el árammal a Tiszántúlt Mészáros Lőrinc már szabadulna az erőművétől
"A 444.hu
cikke szerint a fehérorosz szolgálatok tetten érték Oleg Zinovjevet,
aki éppen kenőpénzt vett át egy orosz és egy fehérorosz vállalat
munkatársaitól, amiért cserébe azt vállalta, hogy eltekint a szükséges
biztonsági ellenőrzésektől, és így megfelelő engedélyek hiányában
engedte beépíteni az őt lefizető cégek szellőztetőberendezését. A készülő atomerőmű hasonló típusú, mint amit Paksra terveznek építeni (VVER-1200). Nem ez az első eset, hogy a Roszatomnál korrupción érnek valakit."
„Az mfor.hu információi szerint Varga Mihály
pénzügyminiszternek sikerült egyezségre jutnia a paksi hitelszerződés
egyes feltételeinek megváltoztatásáról. Megbízható kormányzati forrásunk
szerint a megállapodás részeként az eredetileg tervezettnél később
kezdődhet az oroszok által nyújtott 10 milliárd eurós hitel törlesztése,
és az utolsó részlet rendezése is az új helyzethez igazodik. Tudomásunk
szerint a kamatozást nem érintik a szerződéses módosítások. Vagyis immár a paksi bővítés szerződéses dokumentumaiban is rögzítve lett, hogy csúszik az atomerőmű beruházása.”
De jo hogy ennyi szakerto van itt. 2002-2010 kozott is szakerto kurmanyunk volt, az is melyen jo volt! :)) Bangone mikor kezd el erteni ehhez is? Es Agica? :))
Szijjártó: Nem jókedvünkben veszünk gázt az oroszoktól https://index.hu/gazdasag/energia/2019/05/02/szijjarto_nem_jokedvunkben_veszunk_gazt_az_oroszoktol/ Magyarország boldogan vásárolna energiaforrást több országból, de ennek előfeltétele a szükséges infrastruktúra kiépítése és a beruházási döntések meghozatala, ezek azonban a nemzetközi partnereken múlnak. ---- Éppen ez a gond Paks2-veel. Jókedvünkből szerződtünk az oroszokkal. Az atomerőmű nem gázvezetéken jön. Oroszbarát kormányunk a gázimportnál tud a kényszerre hivatkozni, de Paks2 esetében nem indokolta semmivel, hogy az orosz medve mivel kényszerítette rá a saját akaratát és a saját geopolitikai érdekeit Orbánra.
Mártha Imre, a volt MVM-vezér zsebszerződésnek nevezte a kiperelt, és csak részben megismerhető Paks II.-szerződést. A beruházás előkészítésében is részt vevő Mártha az ATV Egyenes beszéd című műsorában arról beszélt, hogy szerinte akár nemzetközi politikai okai is lehettek a szerződés öt évvel ezelőtti villámgyors megkötésének. . Az MVM tavaly leváltott vezérigazgatója azt mondta, ő nem írta volna
alá a most nyilvánosságra került paksi szerződést. Azt mondta, hogy
zsebszerződésnek tűnik a Jávor Benedek által kiperelt, így most megismert paksi szerződés, ő maga ennél kisebb volumenű beruházásra sem írt volna alá ilyen gyenge szerződést. . A Paks 2 beruházást egyébként támogató Mártha Imre a kiperelt
szerződést azért is tartja zsebszerződésnek, mert szerinte az
gumiszabályokat tartalmaz a kilencven oldalon. Bár nem lehet kilóra
mérni egy szerződést, de azt mégis szokatlannak nevezte, hogy egy tíz
évig épülő beruházás nincs részleteiben, apróra leszabályozva. https://hvg.hu/gazdasag/20190405_Volt_MVMvezer_Zsebszerzodesenek_tunik_a_paksi_szerzodes?fbclid=IwAR2KWiWV1oKIT3WaPbchpnDIYvyf7fs7Dgy-9QzAA396Eoa80bLD5-1k4x8
A többség elutasítja Paks II.-t
Ugrás a cikkheza teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=3&i=210254