Topiknyitó: Törölt felhasználó 2022. 03. 04. 17:49

Fától az erdőt - gazdaságról vegyesen  

Bármilyen gazdasági elemzés, gondolat, kereskedési és befektetési ötlet megosztható személyeskedés nélkül. Az alternatív megközelítések is helyet kapnak.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Madeinhungary 2023. 01. 27. 10:50
Előzmény: #22499  yooio
#22500
igen, igen, eddig wave 3-at mondogatott végig lefelé, most meg bull kezdetet. Kontraindi?
yooio 2023. 01. 27. 10:16
#22499
Pomperj lassan bullos. Sell will come. 
EURHUF_goes_to_haven 2023. 01. 27. 08:51
Előzmény: #22497  EURHUF_goes_to_haven
#22498
RISC előnye ha jól tudom még, hogy egy egyetemi gondozásban van, és teljesen ingyenes. Szemben az ARM designaival.
EURHUF_goes_to_haven 2023. 01. 27. 08:51
Előzmény: #22496  upgrayeddAKS
#22497

Off
Én úgy tudom hogy az ARM, mint fejlesztő készít processzor designokat, (in-order vagy out-of order ) Amikre pl épít a qualcomm, apple, samsung designt, talán Mediatek is, amit TSMC vagy samsung legyárt. RISC amennyire tudom egy csökkentett utasításkészlet, így univerzális procit nem lehet rá csinálni de speciális feladatokra pl számológép, router, vagy speciális funkciók jók (unverzálistnagyon nehezen amire jobb a CISC) 
ARM azért értékes, mert ők fejlesztik a jövő kis fogyasztású processzorait (kb félúton a RISC és a x86 között) és aki birtokolja az irányítja a jövőt . 
x86 azért nem jövő álló, mert hordozza magával az évtizedes dogmákat, a kompatibilitás megőrézse miatt nagy megújulásra már nem képes, és az apple meg is mutatta az M1- M2 vonallal, hogy van élet azon kívül is.
nVidia megvétel is azért esett kútba mert nem lehetett volna garanáltni, hogy a többi gyártó (AMD, Apple, stb) továbbra is ugyanolyan jó fejlesztéseket kapjon, mivel nVidia a szerver érába akart azzal betörni, nagy fogyasztás, teljesítmény, így a kis fogyasztásó telefon chippek fejlesztése sérült volna.
Taiwan megszállása jelenleg pont amiatt veszélyes, mert ha a TSMC gyára megsérül vagy megsemmisül, akkor egy időre nincs alternatíva (úgy tudom az említett 2 USA gyár még nem operál)
https://www.makeuseof.com/risc-vs-cisc/
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2023. 01. 27. 00:14
Előzmény: #22492  Bandi_ujonc
#22496
Nem, ez elsősorban mint befektető érdekel, de nem csak úgy. Persze nem esett távol az alma a fájától... (ez kivételesen nem Apple-joke volt...) Ha van vmi infód, bátran oszd meg velünk :) Amúgy pl. a TSMC szempontjából majdnem mindegy, ők minkét "lóra" tettek téteket, képesek szinte mindent legyártani, ezért is építenek 2 új üzemet az USÁ-ban. Ha földrengések, aszály, a Kínai Néphadsereg :) vagy bármi más miatt fennakadások lennének a tajvani üzemekben, akkor az USA nem marad jó procik nélkül :)
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2023. 01. 27. 00:09
Előzmény: #22493  El_Kebir
#22495
Szívesen.
yooio 2023. 01. 27. 00:07
Előzmény: #22490  upgrayeddAKS
#22494
Ezert nem bizom alapkezelore a penzem. :)
El_Kebir
El_Kebir 2023. 01. 26. 23:42
Előzmény: #22484  upgrayeddAKS
#22493
kösz. (ez tényleg ebbe a témába való)
Bandi_ujonc 2023. 01. 26. 23:29
Előzmény: #22484  upgrayeddAKS
#22492

ez a szakmád?
nekem ez nem így rémlik (RISC): amik sokkal gyengébbek ugyan a CISC-prociknál
kkv14 2023. 01. 26. 23:22
Előzmény: #22490  upgrayeddAKS
#22491
Ismerős .  Nyilasi nem tudott a shorttól  elszakadni . 5éven keresztül várta a beszakadást a válság után.
 A befektetők kb. harmadát kapták vissza a pénzüknek.
 Aztán vegyük hozzá az elmaradt haszont  hiszen a tőzsdék azokban az években folyamatosan felfelé mentek.
Tanulság a mai időkre is , nem szabad elvakultan, rögeszmésen csak azért is tőzsdézni.
Sok hozzászólásban benne van itt a topicokban is az egyirányú elvakult látásmód.
 
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2023. 01. 26. 23:08
Előzmény: #22476  yooio
#22490
:)  Nagyon nem árt megismerni Nyilasi Attila story-ját meg azt, amit a Nyilasi Származtatott anyámtyúkja alap :) elért 2010 és 2015 között... Nem csak az OTP Supra tud rossz hozamokat/éveket kihozni, hanem potenciálisan minden alapkezelő... Sőt nagy ritkán a RenTec   https://en.wikipedia.org/wiki/Renaissance_Technologies ; is téved, pedig ott aztán van bőven szellemi muníció...
Bandi_ujonc 2023. 01. 26. 23:05
Előzmény: #22471  Placi82
#22489
Most néztem meg más okból, 2004 október elején már gmailről küldtem emailt.
Most döbbenek rá, mennyire megöregedtem. 
Lehet ezért vagyok ennyire bölcs.
Te hogy látod?
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2023. 01. 26. 23:02
Előzmény: #22479  emerald
#22488
Van azért benne valamennyi paranoia, mondjuk kell is egy ilyen országban :)
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2023. 01. 26. 22:59
Előzmény: #22483  Placi82
#22487
Hello :) Nem túl gyakran fórumozok, csak néha útközben, stb. bele-beleolvasok telóról, viszont nem akarok onnan "pötyögni" :)
kkv14 2023. 01. 26. 22:58
Előzmény: #22478  emerald
#22486
Ha már ide kerültem...  Félreérthető , mert én a 34922- re válaszoltam, kérdeztem. a hosszú zavaros feltételezésekből álló irományra, aminek a vége az volt ezek után mindenki abba fektessen amibe akar....
Erre a kérdés , -te mibe...
Szerintem igenis van jó befektetés, nem kell kitalálni sötét jövőket, csőd , török út stb és rémiszteni.
Pl mondja az állampapír nulla érték.
Én meg azt mondom igenis rendkivűl jó lehetőségek vannak.
akkor vállalom : hosszú kötvény alap     PMÁP változó Kinai részvények
Már többször írtam, PDD,  BILI és így tovább .    Sírás helyett gondolkozni kellene ,mikor mit, miért ?
Amúgy tisztelem jó beírásaidat.
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2023. 01. 26. 22:50
Előzmény: #22484  upgrayeddAKS
#22485
Szóval azt gyanítom, hogy a SMIC simán le tudta volna körözni pl. a Samsungot, ha neki is lenne EUV-s gyártósora - de nincs, és addig nem is lesz, amíg úgy látják jónak a döntéshozók :) A DUV-vel el lehet boldogulni egy ideig azonban. De olyan sok pénz lenne kifejleszteni egy "igazi" EUV-konkurens technológiát, hogy azzal nem akarnak nagyon foglalkozni, inkább megvárják, amíg megvehetik ill. DUV-t használnak helyette. Szóval így tudnak arról "gondoskodni", hogy mindig lépéshátrányban legyenek a kínai gyártók, és nem csak azok... (persze ez egy elég szűk szegmens, ettől még nem fog kardjába dőlni a panda...) :) ...vagy tombolni az irodában :)  https://www.youtube.com/watch?v=_gsTrPQ9Lbo
upgrayeddAKS
upgrayeddAKS 2023. 01. 26. 22:40
#22484
Az, hogy Kína miben tud és miben nem tud "piacvezetővé" ill. "trónkövetelővé" válni belátható időn belül, az komplex történet.
Kezdeném a konklúzió(k)val/(-kal) - no nem azért, mert Nolan "Memento"-ja ennyire tetszik, bár tény, hogy szerintem jó :) vagyis a következtetés: a kínaiak szop...ágon vannak jelenleg a félvezető-gyártásban, de az 5G (és "by extension" a 6G stb.) technológiákban nagyon is jók, van ott "keresnivalójuk". A "semiconductor-piacon", a.k.a. félvezető-gyártásban a legtöbb, amit tehetnének, hogy szépen odamennek "koldulni" a TSMC-hez, ami kb. olyasmi, mintha a mi kis csipás-csipollánk elmenne tanácsokért az MKKP-hez (kétfarkú kutyákhoz) vagy mondjuk az ellenzékhez, a.k.a. "dollárbaloldal" :) - mert még mindig jobban jár, mintha Márióhoz megy Cipolla. (Thomas Mann-joke on the horizon, baby) :)  Annyi a különbség a kutyás változathoz képest, hogy az MKKP (és az ellenzék is) töredéke a a FIDESZ-hez képest szinte minden tekintetben (pénz, paripa, fegyver), azonban a TSMC mondjuk a kínai SMIC-hez képest (is) jóval erősebb, mint idehaza a politikában a FIDESZ. A lényeg: not gonna happen, nem fog megtörténni. (Ráadásul a hazug csipás-csipollát hamarabb utolérik, mint a sánta, kétfarkú kutyát... hehehe.)
Kb. SOHA nem fog elmenni sem a SMIC, sem egyéb kínai gyártó "koldulni" a TSMC-hez, részben PR-okokból, no meg "kinda' defeats the purpose", vagyis okafogyottá válna a kínaiak gyártó-álma, ha elmennének Tajvanra (bér)gyártatni. Pedig a TSMC a Samsung és az Intel előtt is jár egy-két lépéssel, a SMIC előtt meg végképp, voltaképp a SMIC a "futottak még" kategóriában tud csak mozogni - no persze profitot képes termelni, sőt. Bőven lesz mindig is piaca a SMIC-nek, hiszen nem kell mindenhová a legfejlettebb chip. No de hogyan is alakult ez ki?
Ez is a japánokkal kezdődik :) mert kezdetben vala a japán félvezető-ipar (a.k.a. "semi"), ami még mindig erős, mindig jelentős, de már nem az élvonalban van, sőt. Saját következtetésem, és nem biztos, hogy mindenben jól látom, de a japánok sikerei win-win-win (stb. - még párszor win) szcenáriók voltak: jól járt velük Japán, az USA és a világ is, sokat fejlődtek mind technológiailag, mind gazdaságilag. (Nem azt akarom éreztetni, hogy a japán gazdasági csoda kizárólag ezen múlt, mert nem ezen. Ennél jóval több van a sztoriban amúgy is.) De tény, hogy az USÁ-tól japán cégek erősen diszkontált áron tudták licenszelni a félvezető-technológiát. Erre japán cégek sorának épült (rész)bevétele, s épül (bár kisebb részben) a mai napig. (Itt jegyezném meg, hogy a chipgyártó berendezések annyira komplexek, hogy külön szakosodott részlegek és vállalatok foglalkoznak vele, amik NEM gyártanak chipeket, de azokat gyártó (pl. fotolitográfiai) berendezéseket igen.) A fotolitográfia nem az egyetlen lépése a chipgyártásnak, de kritikus lépése. Egyébként ha már itt tartunk: a Távol-Kelet ilyetén "felemelekedésében" kulcsszerepet játszottak az olyan "szereplők" is, mint Szingapúr, ami pl. jelentős "silicon wafer" gyártó (+kereskedő), vagyis a szilícium lapkákat, amiből majd pl. a chipek készülnek, ők is képesek a megfelelő minőségben (de nem mennyiségben... ehhez rengeteg üzem kell) legyártani. A délkelet-ázsiai térség hatalmasat profitált ebből, mondhatni: az, hogy a japánok "megszerezték" átmenetileg a kvázi-hegemóniát a "semi" iparágban, az az egész térséget "felemelte" ill. nyilván segített benne. Kína úgy tudott jelentős gyártóbázissá válni, hogy erre jelentősen "rámozdult", voltaképp a japánok, stb. által kitaposott ösvényt gyorsan bejárta. Tanulság: ha valaki ezt az ösvényt bejárja, akkor PÁR területen a felhalmozott tőkéből tud akár élvonalbeli fejlesztő/gyártó is lenni, lásd 5G. DE nem minden innovatív területen lesz igazán erős. (Nota bene: nem mondom azt, hogy a SMIC vagy bármely kínai chipgyártó "sz..rt" gyártana, csak azt, hogy még a Samsung is messze fejlettebb. Az egészben az a vicc amúgy, hogy a legtöbb chip ma az ARM Holdings technológiájára is épít, ők "találták fel" az ún. RISC-processzorokat (erős sarkítás volt, inkább tették elfogadhatóvá, népszerűvé, stb.), amik sokkal gyengébbek ugyan a CISC-prociknál, de a fogyasztásuk is a töredéke, és a "sok" processzormaggal (a.k.a. CPU mag) lehet a teljesítményt növelni. Néha pont úgy, ahogy a régi időkben is megoldották: van mondjuk matematikai ko-processzor a lebegőpontos műveletekre, stb. A teljesség igénye nélkül említem, hogy többnyire 1-2 CPU mag az extrém számításigényes feladatokra "szakosodott", és a többi ált. a "normál üzemmódot" tudja energia-hatékonyan vinni. A fogyasztás kimondottan fontos tényező, egyébként az ARM nagy felfedezése az volt, hogy a MILIWATT tartományban is lehet CPU-magot tervezni (mármint a TDP-jét). Ebbe most nem mennék bele nagyon, a lényeg úgyis az, hogy ezt sem a kínaiak találták ki/fel, hanem csak licenszelik az ARM-tól, ami eredetileg brit cég, de volt már annak japán befektetője is a Softbank "személyében", sőt mivel nem tudta eladni az NVIDIÁ-nak, ezért még mindig a banké. (Amúgy az ARM (és a RISC) egy önálló műfaj, külön érdemelne szót, de nem most...)
Szóval ott tartottunk, hogy a japánok "nagy ászok" voltak, s valamennyire a mai napig azok a "semi" területen. A Nikon és a Canon a mai napig gyártanak pl. fotolitográfiai eszközöket, amikkel elég fejlett chipeket lehet gyártani, de messze nem a legfejlettebbeket. Azokhoz az (amúgy holland) ASML gyártja a berendezést, amihez a SMIC is rendszeresen eljár "koldulni" másod- ill. harmadvonalbeli gépeket, mert nyilván az ASML nem adhat el a kínaiaknak élvonalbelit. Azért nem adhat, mert az amcsik igen bölcsen és előrelátóan "megtarották maguknak" a jogokat, tehát nem a HOLLAND részlegük kapta meg az EUV technológiához fűződő jogokat, hanem az amerikai az ASML-en belül. (Az EUV (kis kitérő erről lentebb) jelenleg a legfejlettebb chipek gyártásához szükséges technológia, de persze az ASML már doglozik az "utódján", míg a kínai SMIC-nek (vagy egyéb cégnek: akár japán, akár kínai vagy egyéb) még az EUV-hoz mérhető sincs.)  Mondhatni: az EUV (mint extreme UV, azaz ultraibolya, s ez nem egy új Michael Bay-féle akciófilm, amiben a decens titkárnő, egyben extrém-sport rajongó Ibolya / Violet a snowboard-pályán ultraizgalmas kalandokat él át... a motherboard-jával, hehe, ugyebár a motherboard az alaplap angol elnevezése, és semmi köze a snowboard-hoz, bár adott esetben a motherboard is lefagyhat :)
Miért annyira érdekes az EUV? Mert a "konkurenciája", a DUV technológia lényegesen több limitációt tartalmaz, tehát nyugodtan kijelenthetjük, hogy az EUV fejlettebb. Más kérdés, hogy az EUV-berendezéseket elég spéci "koalícióval" lehet csak gyártani, pl. az ASML egyik fontos beszállítója a Carl Zeiss (német) optikai vállalat, ami olyan "tükörsima" felületű lézertükröket gyárt, hogy ha felnagyítanánk mondjuk Németország méretűre a tükröt, akkor a legnagyobb egyenetlenség, "kitüremkedés" is csak néhány miliméter lenne. (Szóval Extreme Ultra Violet, a Bay-film akciósztárja a motherboardjával jókat tudna snowboardozni rajta, természetesen a hódokat kímélve... a hódok félhódra verése Németországban állatkínzásnak minősül, és egytől öt évig terjedő Michael Bay-filmnézéssel büntetendő. A (fél)hódos viccek ott egyelőre nem büntetendőek, de a Hágai Nemzetközi Bíróság még a háborús bűnök körébe "sorolhatja", ha pechem van. Addig is büntetlenül vegzálom szerencsétlen hódokat a szóvicceimmel, vigyázva arra, hogy hódkóros azért ne legyek.)
Sarkítva (sharkítva) :) a dolgot, hogy a (tőzsde)cápák is jóllakjanak, a kínai SMIC-nek az a nagy mákja, hogy a TSMC által gyártott procik főleg (értsd: ez a módusz) "szifonokban", az Apple termékeiben vannak (no meg jenki harcászati eszközökben, hehe), vagyis rengeteg alternatíva létezik, ami az ár/érték arány tekintetében JOBB. A Samsung meg annyival azért nem jobb a SMIC-nél, valószínűleg ők nem koncentrálnak annyira nagyon a CPU/GPU "tandemre", hiszen a cég szinte mindent gyárt: kijelzőket, memóriákat, stb. (De van hajózási, pénzügyi, hadiipari részlege is.) Ráadásul a konkurens (btw. amerikai) Qualcomm (QCOM) érezhetően jobb processzorokkal van felvértezve. A legtöbb "androidos" mobilban vagy a Samsung terméke van, vagy a QCOM-é, vagy a SMIC-é. (Nota bene: a QCOM csak TERVEZI a processzorokat, de nem tudja legyártani, nincs gyártókapacitása. Uezt az ún. fabless modellt alkalmazza még az Apple, az Nvidia, AMD, ARM, stb. is. Sőt az ARM inkább a licensz-díjakat szedegeti be, nem gyártat. Btw. az ARM-ban masszív részesedést akart szerezni az Nvidia, de 2022-ben kútba esett a terv. Ezért is írtam, hogy maradt a Softbanké.) Szóval ebben a témában a kínai játékosok (amik közül szerintem egyértelműen a SMIC a legfejlettebb ma, amúgy egy füst alatt a legnagyobb is) szinte labdába sem tudnak rúgni technológiai értelemben, és mennyiségi értelemben is csak azért, mert rengeteg telefont "defaultból" Kínában szerelnek össze, így ott rakják bele a procikat is. De (mint arra célozgattam) vannak kifejezetten jó kínai termékek, ált. azért CPU/GPU terén inkább "terelik maguk előtt" az élbolyt, amiket jellemzően a TSMC gyárt le valamelyik megrendelőjének.
Placi82 2023. 01. 26. 22:26
Előzmény: #22474  upgrayeddAKS
#22483
Szervusz. Jo hogy latni! Nem surun jarsz erre, mostansag:). 
yooio 2023. 01. 26. 22:15
Előzmény: #22480  Bandi_ujonc
#22482
Igen, de kezdhetted volna in medias res. :)
kajli_man
kajli_man 2023. 01. 26. 21:57
Előzmény: #22473  Placi82
#22481
A gyengülő dollár miatt újra lángra kaphat a parázs (pl.: emelkedő üzemanyag árak). Egyetértek yooio-val, libatömés van.

Topik gazda

aktív fórumozók


friss hírek További hírek