Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Placi82 2021. 08. 23. 00:28
Előzmény: #129777  berlini
#129780
Pedig de. Nézz utána majd egy banki hitel szerződésben. Érdekes olvasmány. Az ördög a részletekben rejlik. 
Placi82 2021. 08. 23. 00:26
Előzmény: #129773  berlini
#129779
Ezt az évi nettó 5000 Mrd forintos Nettó megtakarítást honnan vetted? Ezt kérdeztem. De mindegy. Erre kértem volna adatot. Amúgy ez egy f@szsag a táblázat. Mert a nem tőzsdei részvények, és egyéb tulajdoni részesedés 22.000 Mrd!!forinttal szamolja ami nagyon téves felfelé. Nagy túlzás. Hasonlítsd össze a többi megtakarítások értékével. De ez hosszú.
berlini
berlini 2021. 08. 23. 00:22
Előzmény: #129776  Törölt felhasználó
#129778
...és ne hagyd ki az UFO-kat sem.
berlini
berlini 2021. 08. 23. 00:21
Előzmény: #129774  Placi82
#129777
"Ja és a hitelek kamata, nem a jegybanki alapkamat hoz, hanem a kötvények hozamahoz van kötve."
Tévedés.
A hitelkamatok számitási alapja a Bubor, ami igenis az alapkamathoz van kötve (egy kicsit komplikáltabban, de semmiképpen nem a kötvénykamatokhoz.)
Törölt felhasználó 2021. 08. 23. 00:18
Előzmény: #129774  Placi82
#129776
Szerintem visszatér a vírus, és elkezdenek csökkenni az ingatlan árak. Ezt arra alapozom, hogy naponta kb 10 ezer áldozat van világszerte, ami kb a 60 %a a csucsidoszaknak. Az oltások nem tartanak örökké, egyre kevésbé mennek el az  emberek az újabb és újabb oltasokra, újabb mutánsok jelennek meg
berlini
berlini 2021. 08. 23. 00:18
Előzmény: #129774  Placi82
#129775
Egyetértek!
nem tudjuk, hogy mikor lesz világválság ismét.
De nem én kezdtem egy tuti várakozással.
Azt irtad, hogy van 3 várakozásod és abból tuti hogy bejön 2.
(Moratóriumot nyugaodtan kihagyhatjuk)
Minek irtad le mint szinte tényt, ha - ahogy most irod - senki sem tudhatja?
Márpedig amig ezt senki sem tudhatja, addig ugyan maradjunk már azoknál a faktoroknál, amelyek most is hatnak az ingatlanpiacra.
Mert azok a tények.
Placi82 2021. 08. 23. 00:13
Előzmény: #129772  berlini
#129774
Apa azt se te se én nem tudatjuk, mi mikor következik be. A következő hitelválság, annak elementáris kovetkezmenyeivel, kamatemeles, a hitelezés befagyasa, pénzpiaci bizalom eltűnése, hogy mikor következik be? Jövő héten vagy 10 év mulva. Lovesunk sincs basszus!  De ha te biztosan tudod akkor játszd meg a tőzsdén, kereskedjed le! hajrá és milliárdos leszel. Úgyhogy ezen nagyon felesleges vitatkozni.
Moratóriumot, ha az MNB re hallgat Viktor, akkor ősszel kivezeti számítsom szerint, de tevedhetek. 
Olvassd vissza már! Azt írtam hogy 3 feltételnek kell teljesülni. Nem varakozasomat írtam le. Ja és a hitelek kamata, nem a jegybanki alapkamat hoz, hanem a kötvények hozamahoz van kötve. De mindegy. 
Amúgy meg milyen válságról írtál, hogy már volt 2018 ban?? És emiatt a következőt 10 évre várod? 
berlini
berlini 2021. 08. 23. 00:03
Előzmény: #129771  Placi82
#129773
Most hirtelen ezt találtam.
Egy hónappal ezelőtt betettem egy linket, ahol az is látszott hogy a jelenlegi 57000 milliárdos nettó pénzügyi vagyon másfél évvel ezelőtt 49000 milliárd ft körüli volt.
https://www.napi.hu/magyar-gazdasag/mnb-haztartasok-vagyona-penzugyi-szamlak-keszpenz-betet-hitel-reszveny-nyugdij-biztositas.734839.html
A nettó pénzügyi vagyon definiciójában benne van, hogy abból a lakossági tartozások le vannak vonva. Igy a moratórium hatása - miközben jelentkezik a plusz oldalon - a minusz oldalon ugyanannyit növel is.
berlini
berlini 2021. 08. 22. 23:56
Előzmény: #129769  Placi82
#129772
Én viszont leirtam, hogy a 3 várakozásod miért nem következik be.
Inkább arra válaszoljál.
Miközben a moratórium végét magad cáfoltad, igy elméletileg is csak 2 várakozás marad.
tehát inkább arra várnám a választ hogy mitól lesz most gazdasági világválság és mitől nőnek hatalmasat a hitelkamatok miközben az MNB nagyon óvatosan emelget.
Amúgy tudod, hogy miért ez a kamatemelési periódus a legjobb a bankoknak?
Mert a marzsok nőnek és a kihelyezett hitelek is. (Az előbb leirtam miért)
De szerintem hagyjuk a témát.
A gyerekkorom mikulás várakozásai is jobban meg voltak alapozva. 
Placi82 2021. 08. 22. 23:52
Előzmény: #129741  berlini
#129771
Ezt az évi nettó 5000 Mrd forintos Nettó megtakarítást honnan vetted? Moratórium alatt, a hitel fizetés felfuggesztesevel? Vagy hogy? Ez az 5000 soknak tűnik így első blikkre. 
Placi82 2021. 08. 22. 23:40
Előzmény: #129765  tihamer
#129770
Az hát .illuzio az van. De még mekkora!
Placi82 2021. 08. 22. 23:37
Előzmény: #129768  berlini
#129769
3 pontból 2 nek be kell következni szerintem. Tényt nem akartam írni hanem 3 feltételt vagy pontot. Így jó? Ez kekeckedes. Szarul fogalmazok, ebben sose voltam jó. Aki akarja érti. :) 
berlini
berlini 2021. 08. 22. 23:30
Előzmény: #129763  Placi82
#129768
Hadd kötöcködjek.
Azt irod hogy 3 tényből 2-nek be kell következni.
Ha valami tény akkor az már bekövetkezett.
Amit felsorolsz, az a te 3 várakozásod.
Ebből az első: 
"1. Jelzálog és banki hitelkamatok növekedése. "
A váarkozások tényleg meg vannak. Mindenki arra számit, hogy lassanként nőnek a hitelkamatok.
Éppen ezért hozza most előre a hitelképesek egy része a vásárlásait.
Ki lehet találni hogy mi lesz a következmény.
(Mellesleg a hitelkihelyezések növekedése az utolsó hónapokban tényleg tény.)
"2. Moratórium vége. Bár Viktor ahogy elnezem meg 2022 ben is folytatná, ami szerintem a morál hazard csúcsa világbajnok szinten."
Itt magad leirtad, hogy a várakozásod tulajdonképpen az, hogy a moratórium még fennmarad.
Mi lesz ennek a hatása az ingatlanárakra?
"3. A világgazdasági recesszió, válság."
Az hogy mi kis szereplők vagyunk a világgazdaságban az tény.
Az hogy a válság bekövetkezik a közeljövőben (2-4 évben) az a Te várakozásod.
Az én várakozásom az, hogy a tavalyi nagy gazdasági visszaesés után egy újabbra még várhatunk pár évet. (Nem kizárt a 10 év)
Az viszont biztos, hogy ez sem tény.
Ez igy tények szempontjából elég vérszegény.
tihamer
tihamer 2021. 08. 22. 23:22
Előzmény: #129765  tihamer
#129766
És működik ❗❗❗
tihamer
tihamer 2021. 08. 22. 23:21
Előzmény: #129764  lohran
#129765
"amig a plebs el nem zavarja a pénzhigitó kormányt "
Miért zavarná el.
Folyamatos a béremelés.
Igaz így meg ár-bér spirál van.
Magyarul illúzió ❗😆
lohran 2021. 08. 22. 23:10
Előzmény: #129762  lohran
#129764
Ez addig fogja az infla spirált növelni amig a plebs el nem zavarja a pénzhigitó kormányt ( ennek szinte zéró az esélye ) illetve a populista kormány hűtegetni nem kezdi a folyamatokat ( ezt most ugatja a kormány de egyelűre csak ugatja )
Placi82 2021. 08. 22. 23:07
Előzmény: #129754  J0hnnyEnglish
#129763
Szerintem a budapesti ingatlanpiac ár csokkeneshez 3 tenybol 2 nek be kell következni. 
1. Jelzálog és banki hitelkamatok növekedése. 
2. Moratórium vége. Bár Viktor ahogy elnezem meg 2022 ben is folytatná, ami szerintem a morál hazard csúcsa világbajnok szinten. 
3. A világgazdasági recesszió, válság. Bár szeretjük azt hinni hogy globális szinten Magyarországnak van gazdasági sulya. De nincs. Szóval mi egy papir sárkány vagyunk a globális gazdasági szélben amit ide-oda reptér az aktuális szeljaras. 10 éve felfelé reptet:)
lohran 2021. 08. 22. 23:00
Előzmény: #129760  Placi82
#129762
Semmire.
De jól hangzott.
Itt az állami ingyenpénz és az olcsó hitel dominál semmi más.
Ki mit tud felkaparíntani ez nyomja a lufit,párdon az árakat.
Second Wave 2021. 08. 22. 22:52
Előzmény: #129745  Murdoch
#129761
Létezik még olyan eladó, aki nem tudatosan föléárazza az ingatlanát, és ezzel teszteli a piacot? Mire a com kijön egy "elemzéssel", és tudományosan megállapítja, hogy az eladók előbb föléárazzák a portékát, hogy teszteljék az árat, majd csökkentenek rajta. Az úri közönség pedig ezen csámcsog (már jönnek a zöld nyilak, ma is jött két zöld nyíl, holnap még több zöld nyíl fog jönni tesó, stb.). Közben a zöld nyíl pont annyit jelent, mint a dinnye leárazása a piacon: semmit.
Mondjuk a miheztartás kedvéért én kéthetente emeltem az áron egy fél százalékot :-) El is vitték az ingatlant, mivel látta a vevő hogy két hét múlva drágább lesz.
Felit se éri a forint az 5 évvel ezelőttinek.
Emelek is a bérleti díjon, ha kijön megint valami pénzosztás. Meg kell az ilyesmin osztozni testvériesen.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók