Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Gaguse
Gaguse 2020. 06. 02. 15:25
Előzmény: #74339  Murdoch
#74340
lóf@sz lesz itt nem félár ;) lassult a piac, de már az élénkülés jeleit mutatja. Több ingatlanos ismerősöm is mondta, hogy az utolsó 2-4 hétben beindult a piac...
Murdoch 2020. 06. 02. 15:17
Előzmény: törölt hozzászólás
#74339
Fél - egy év múlva nem fognak röhögni, amikor annyira megnő a kínálat, hogy féláron sem lesz rá vevő.
Mollly 2020. 06. 02. 15:16
Előzmény: #74335  Törölt felhasználó
#74338
Most eladhatatlanok, de még jók lehetnek. Mi konkrétan együtt lakunk az anyósommal 20 éve, és épp egy ilyet keresünk, ahol azért szem előtt van, de külön. Nem gondolnám, hogy egyedül volnánk a problémával, mivel az öregotthonokban hosszú várakozási idő van, és ahogy bánnak a páciensekkel, azt az ellenségemnek sem kívánnám, nem hogy a férjem anyjának, vagy - urambocsá! - a saját szüleimnek.
Mollly 2020. 06. 02. 15:10
Előzmény: #74334  sakal83
#74337
Ahol most lakunk, az társas. De ugyanúgy ház, van teteje, alapja, több, mint száz éves fala, mint egy családinak.
Zolibacsi3 2020. 06. 02. 15:09
#74336
Pont ezert irtam be Parizst,Londont,Pragat es Pozsonyt.A londoni ingatlan egyebkent  leasehold,tehat nem is teljesen a tied,olvass utana,azonkivul van onkormanyzati ado,s a kozos kts.,service charge potom 3850£ /ev,a parizsi ingatlannal 2200 euro ugyanez.Pragaval es Pozsonnyal sztem nem ordogtol valo osszehasonlitani Budapestet,azok hasonlo aruak ,sot vmivel dragabbak is.Sztem egyebkent Budapest mindkettonel jobb hely,de ez szubjektiv.Ezt egy blogrol szedtem,brutto 2018-as londoni atlagberek,kb.stimmel:Foglalkozások/bruttó éves átlagfizetések Londonban:- Adminisztratív asszisztens: £21.000- Bár menedzser: £19.841- Biztonsági őr: £20.498- Buszsofőr: £24.840- Építész: £44.506- Hegesztő: £24.449- Kozmetikus: £21.294- Könyvelő: £42.053- Könyvtáros: £33.797- Logisztikai menedzser: £45.088- Nővér: £25.820- Orvos (általános): £47.535- Orvos (háziorvos): £65.814- Orvos (idegsebész): £100.000- Pénztáros: £17.000- Pénzügyi tanácsadó: £40.600- Pilóta: £55.825- Pincér/pincérnő: £16.000 (borravaló nélkül)- Raktári munkás: £20.000- Recepciós: £19.759- Riporter: £26.195- Sales: £40.447- Segédtanár (Teaching Assistant): £17.617- Séf: £20.150- Szoftverfejlesztő: £43.645- Tanár: £30.000- Targoncás: £20.300- Tervezőgrafikus: £29.695- Titkár/titkárnő: £27.400- Tűzoltó: £28.779- Ügyvéd: £67.616- Villanyszerelő: £28.420- Vízvezeték- és gázszerelő: £26.380.
Lehet szamolgatni,hogy az 1,700,000£-os ingatlant,mondjuk egy raktari munkas mikor veszi meg,ugy ,hogy melette meg elni is kell.Ne szamolgass:soha!De,ha van pl. egy recepcios felesege,a valasz akkor is:soha!
Törölt felhasználó 2020. 06. 02. 15:08
Előzmény: #74327  CyrusTheGreat
#74335

Jó, akkor létezik ilyen konstrukció is, de hogy ebbe épeszű ember csak közeli családtag esetén megy bele, az is biztos és csak akkor ha nagyon muszáj. Egyébként meg egyedülálló rokont inkább bíztatnék arra, hogy vásárolja be magát idősotthonba, bár tudom, most a covid miatt ez. Még ismerősnél se vállalnám az ápolás fizetését, mert én magam biztos nem tudnám ápolni, nejemre meg ilyent nem terhelek.
Az anyagi része meg tényleg a csillagos égig is elmehet és nagyon rossz üzlet lehet ez a fajta eltartási. A legrosszabb, hogy a költségek kiszámíthatatlanok.
Ha ágyban fekvő és a sz.rát kell alóla almolni, azt pesten nem biztos, hogy 300e-ért elvállalják, zsebbe persze, "tisztán". Ha egyáltalán elvállalja az ilyen típusú ápolást bárki is. Főleg, ha még erőszakra hajlamos is  az idős. Olyanról már hallottam, hogy amikor öreget bevittek faluról városba lakni a gyerekei, megvadult és agresszív lett. Na és olyankor mit lehet kezdeni a helyzettel? Pech és tűrés van évekig.
A több generációs házak épültek ebben a szellemben, hogy az öregek beszálltak a pénzükkel és ellátták őket, cserébe a teljes ház rászállt a gyerekeikre utána.
Aztán manapság meg már eladhatatlanok ezek a korszerűtlen hodályok.
sakal83 2020. 06. 02. 15:08
Előzmény: #74332  Mollly
#74334
Tarsas vagy csaladi? Nagyon nem mindegy...
szíriuszthelow 2020. 06. 02. 15:02
Törölt hozzászólás
#74333
Mollly 2020. 06. 02. 15:01
Előzmény: #74316  sakal83
#74332
Inkább egy régebbi, stabil, jó statikájú ház, mint egy Kádár-kocka. Ha a teteje, alapja jó, akkor ugyan milyen baja lehet a kőnek, téglának? Jó, hát szigeteltetni kell, de azt egy későbbi házat is simán. Most egy 1910-ben épült társasházban élünk, semmi baja az égvilágon. 
Placi82 2020. 06. 02. 14:56
Előzmény: #74322  Zolibacsi3
#74331
Tessék visszajonni ide a fórumra, úgy november vége, december közepe felé. És beszéljünk, újra erről az eszmefutattasrol, én itt leszek. 😉
Murdoch 2020. 06. 02. 14:35
Előzmény: #74329  Swixx
#74330
Ne is maradjanak. Legalábbis úgy ne, hogy több tízmillió forinttal 30 évre el kelljen adósodni a lakhatás miatt. 
Swixx 2020. 06. 02. 14:25
Előzmény: #74328  Swixx
#74329
Természetesen tudom, hogy már most is romokban az egész rendszer, csak még pár fanatikus miatt nem omlott minden össze. De ők jellemzően idősek, saját ingatlannal. Majd mikor a következő generációknak már nem lesz igazi otthona sem, akkor ők mi a francért akarnának itt maradni meg a semmiért robotolni?
Swixx 2020. 06. 02. 14:23
Előzmény: #74322  Zolibacsi3
#74328

Lehet, hogy más országokban is végleg tönkrementek a dolgok, de azért ez nem indokolja azt, hogy itt is minden szar legyen. Amíg a valóban hasznos és nélkülözhetetlen munkát végző embereknek nem biztosítunk normális lakhatást (stresszmentes, kiszámítható jövőt), addig csak a problémák fognak gyűlni.
-
Nem hiszem, hogy az a megoldás, hogy akkor innen is húzzon el mindenki, itt se legyen elég orvos, nővér, XY munkás, hanem importáljunk mi is milliónyi arabot, indiait, stb, mert náluk is van gond, de az ottani népesség egy része ide átcsoportosítható.
-
A rossz lakhatási helyzet, a folyamatos létbizonytalanság az egyik fő oka, hogy durván fogynak az EU-s nemzetek. Engem nem vigasztal, hogy bezzeg Nigériában született 200 gyerek, mire ezt a hozzászólást leírtam.
CyrusTheGreat 2020. 06. 02. 14:19
Előzmény: #74326  Törölt felhasználó
#74327
https://drujvary.hu/hogyan-kossunk-eltartasi-szerzodest-kockazatok-hasznos-tanacsok/
"[...] 
Fontos tudni, hogy az eltartási szerződés egy köznyelvben használatos fogalom, a jog tartási és életjáradéki szerződéseket különböztet meg. A tartási szerződés lényege a személyes gondoskodás az eltartottról oly mértékben, hogy az megfeleljen a szükségleteinek és körülményeinek. A jogszabály a gondozás, ellátás körébe a lakhatás biztosítását, az élelemmel és ruházattal való ellátást, gondozást, betegápolást és gyógyíttatást, illetve halál esetén az illő eltemettetést sorolja a tartási kötelezettségek körébe. Mivel a tartási szerződés egy bizalmi viszonyon alapul, ezért fontos a személyhez kötöttség. Minthogy az eltartottnak nem mindegy, hogy ki gondoskodik róla, ezért nem köteles a más által nyújtott tartás elfogadására. Ezért általában nincs lehetőség arra, hogy az eltartó mást bízzon meg a feladattal. 
Az eltartási szerződések másik formája az életjáradéki szerződés, amelynek lényege annyi, hogy az eltartásra igényt tartó személy valamilyen vagyontárgyát (általában ingatlanát) ajánlja fel, cserébe pedig havi pénzbeli juttatást (járadékot) kap. Sokszor találkozhatunk különböző reklámokban azzal, hogy egyes cégek az idősek lakásáért cserébe nagy összegű havi járadék juttatását vállalják – mivel ilyen szerződéseknél nincs személyes teljesítési kötelezettség, nincs akadálya annak, hogy az életjáradékot egy jogi személy folyósítsa.
[...]"
Törölt felhasználó 2020. 06. 02. 14:14
Előzmény: #74319  CyrusTheGreat
#74326

Én ezt nem nagyon értem, miről beszéltek. Eddig csak olyan életjáradékos szerződésről hallottam, amikor egy összegben kér(nek) az idős ember(ek) a kégli árának jellemzően a felét és utána meg havi x forintot kell perkálni neki(k), amíg él(nek).
Milyen gondozási felelősség van ilyenkor? Kap pénzt és oldja meg.
Fiatal koromban volt a családunknak lehetősége ilyenre a 90-es évek elején. Apám ismerőse volt, régi tanára, 70 év feletti, családja vidéken, szinte soha nem látogatták és mindig örült, ha mentünk. Némi zsebpénzért eljártam neki rendszeresen bevásárolni, ő meg segített matekot tanulni, ami jól jött nekem. Ő ajánlotta fel, szinte már kérte a szüleimet, hogy menjenek bele az eltartásiba, de nem voltak hajlandóak, mert más halálára nem spekulálunk. Ehelyett megvette tőle apám jó áron a kéglit, haszonélvezete maradt neki, meg a felújítást is vállaltuk. Aztán a fia, ahogy megtudta, hogy van pénze, befogadta magához vidékre és ott is halt meg 6 év múlva. Soha nem is merült fel, hogy ápoljuk vagy ápolót fogadjunk. Nem is tudták volna a szüleim kifizetni azt is, meg idejük se lett volna rá.
Én még olyan eltartási szerződésről nem hallottam, hogy ápolni kell az öreget. Mondjuk olyant meg aztán végképpen nem kötnék senkivel, még a sima pénzt adok se igazán tetszik nekem morális okokból és csak nagyon kedvező ajánlat esetén és csak rokon vagy közeli ismerős esetében mennék bele.
Murdoch 2020. 06. 02. 14:14
Előzmény: #74322  Zolibacsi3
#74325
Kár, hogy Monaco-t kihagytad, remélem sejted, hogy nem a top városokkal kellene Budapestet összehasonlítani. És akkor most légyszíves az átlagbérekkel tedd meg ugyanezt. 
TiKej 2020. 06. 02. 14:09
Előzmény: #74316  sakal83
#74324
Köszönöm a tanácsokat!
Valòszìnűleg túl nyakatekert módon fogalmaztam, de a 35M-et már az alkudott árra èrtettem, tehát ahogy Olaf is tanácsolta, 40M irányár körül vadásznèk.
Jól értem, hogy azt mondjátok, hogy ha 35-ert tudok venni egy házat 18/14/22. ker vmelyikèben, akkor az vagy hatalmas szerencse, vagy arra még rá kell költenem jò pár milliòt.
Zolibacsi3 2020. 06. 02. 14:08
#74322
Udv!Kigyujtottem par ingatlant Europabol,probaltam almat almaval osszehasonlitani,belvarosi ,felujitott lakasok,regi ,de viszonylag jo allapotu hazakban.Eleg random modon kerestem ra,de az aranyok kitunoen latszanak igy is.
https://ingatlan.com/v-ker/elado+lakas/tegla-epitesu-lakas/budapest+5+kerulet+szent+istvan+korut/28182800 76nm 93M
https://www.residences-immobilier.com/en/75/annonce-vente-appartement-paris-6eme-2129595.html?fromRecherche=1Parizs 72 nm  1,260,000E=441M
https://www.douglasandgordon.com/buy/property-details/60204/queens-gate-terrace-sw7/
London 73nm,1,800,000£=698M https://www.expats.cz/praguerealestate/for-sale/apartments/193028-3-plus-1-2-bedrooms-in-prague
Praga 82nm ,11,990,000 czk=155M
https://www.real-estate-slovakia.com/two-bedroom-apartment-panska-sale-bratislava-stare-mesto-slovaki-537617 Pozsony 70nm,283000Euro=98M
Ezeknel van dragabb es olcsobb is kint es itthon is,de kb igy allunk.Az ingatlanarak most vannak a helyukon europai viszonylatban ,nehany eve voltak nagyon olcsok,de meg mindig nem dragak.A keresetek viszonylataban sem,a berleti dijak ugyanigy.Lehet ,hogy az atlagber torzit,de az csak az adozokat szamolja bele.Amikor egy vizes egy napi munkaert elker 80 e-t ,egy wc csereert 50 e-t(ami kb 20 perc max.)szamla nelkul,egy villanyszerelo 3 napi munkaert 300e-t ,konyhafelujitas ,1 het/600e,be nem valott lakaskiadasok,s meg sorolhatnam,akkor mindenki gondolkodjon el az atlagkereseteken.
Nem a bolti arupakolo fogja megvenni ezeket a lakasokat ,kint sem ,de itt sem.Akinek az szuleinek nincs semmije kint,annak ugyanolyan problema a lakasvetel,foleg egyszeru alkalmazottkent.Az berel,kint is ,itt is es el honaprol -honapra.
Mindig lesznek olyanok,akiknek vmiert surgos az eladas,lehet alkudozni valamennyit,de akik itt 50%-os eseseket varnak,csalodniuk kell majd.A vagyalmukat fogalmazzak meg.
Ha itt 50%-os esesek lesznek,akkor vagy nemzeti vagy vilagkatasztrofa tortent,globalis gazdasagi meltdown,de nagyon hosszu idore.De akkor mar az 50%-os arra sem lesz penz.
Murdoch 2020. 06. 02. 14:00
Előzmény: #74320  OlafGrof
#74321
Saját tapasztalat, hogy amikor már kezdek megbarátkozni az árral, kisebb-nagyobb problémákkal, akkor jön elő még egy, de inkább két súlyos hiba (tulajdoni lapon haszonélvezeti, google mapsen szolgalmi út/nyeles telek, könnyűszerkezetes valójában stb.).

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók