Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Borsodi_Bivaly 2020. 04. 15. 16:25
Törölt hozzászólás
#67820
berlini
berlini 2020. 04. 15. 16:23
Előzmény: törölt hozzászólás
#67819
Ti ezt Ózdon már gyakoroljátok 10 éve.
Munka nincsen, csak közmunka.
Most ugyanezt máshol is kipróbálják pár hónapig.
Most annyi a különbség, hogy ha valaki hitelre vette a lakását nem kell hogy törlesszen , egyenlőre az év végéig. De ha tovább tart a virus recesszió, akkor azt meghosszabbitják. Ebben biztos vagyok.
teglaherceg 2020. 04. 15. 16:22
Törölt hozzászólás
#67818
teglaherceg 2020. 04. 15. 16:19
Törölt hozzászólás
#67817
berlini
berlini 2020. 04. 15. 16:19
Előzmény: #67798  impudent
#67816
Gondoltam, hogy ebben az ámokfutásban egyszer csak eljutsz odáig, hogy kimond, az ingatlanok:
"nem érnek semmit vagy mínusz ( rendbetétel stb. ) az értékük"
hogy mindenki akinek ingatlana van:
"rabló buborékok"
Ezt már egyszer kimondták 1946-ban. Volt is lakás elkobzás. Jó esetben társbérletet is kapott a már nem saját lakásában, de sokaknak még nagyobb szerencséjük volt ingyenesen elkocsikáztatták családostul vidékre a friislevegőre. (kitelepités)
Borsodi_Bivaly 2020. 04. 15. 16:19
Törölt hozzászólás
#67815
Zsolt90 2020. 04. 15. 16:17
Előzmény: törölt hozzászólás
#67814
Moratórium van, azért ezt érdemes szem előtt tartani. Lesz olyan, akinek el kell adnia, vagy éhen fog halni ez tény. De sokan fognak élni a moratóriummal. Sajnos a helyzet az, hogy az emberek többségének az egyetlen vagyontárgya, a biztos pont. Nem tudja fizetni a hitelt eladja a lakást és mit ér vele? megy albérletbe? Ahleyett hogy moratóriummal élni? Nehezen tudom elképzelni. inkább él a moratóriummal és minimumra veszi a költségeit, míg munkát keres.A moratórium lejárta -gazdaság úja(nem?)indulása már érdekesebb kérdés.
roland75
roland75 2020. 04. 15. 16:15
Előzmény: törölt hozzászólás
#67813
Nem értelmetlen!Hasonlóképp látom én is a helyzetet.Nem lesz itt V fordulat,sokkal inkább olyan nike pipa szerűre gondolok.S a V-nek se vagyunk az alján,ingatlanügyekben semmiképp.A szükség nagy úr,ha el kell adni,el is lesz adva,PIACI áron az ingatlan.
Borsodi_Bivaly 2020. 04. 15. 16:15
Törölt hozzászólás
#67812
CyrusTheGreat 2020. 04. 15. 16:13
Előzmény: törölt hozzászólás
#67811
Ugyanazt tudom mondani, mint elemerorsosnak: nem találtam 2014 előtti nettó átlagbéreket Budapestre. Ha van, küldd át a linket, megcsinálom.
hellforceone 2020. 04. 15. 16:12
Előzmény: #67787  elemerorsos
#67810

na latod ezzel a hozzaszolasoddal egyetertek :o)
"Ez nem részvény, ahol darab=darab. Lehet ma eladom egy lakásom, és nem tudok hasonlót venni (adott környék, szép ház, jó elosztású és adottságú lakás) a következő 2-3 évben. Van 3 olyan lakásom, amit nem adnék el akkor sem, ha a piaci ár fölött kínálnának 20-30%-ot. Ha az okot nem érted, akkor nem érted az ingatlanpiacot sem."
teglaherceg 2020. 04. 15. 16:12
Törölt hozzászólás
#67809
berlini
berlini 2020. 04. 15. 16:12
Előzmény: #67801  elemerorsos
#67808
Most egyértelműen európai ETF-ek.
CyrusTheGreat 2020. 04. 15. 16:12
Előzmény: törölt hozzászólás
#67807
Azért erre a belefullad a hiteleibe dologra szerintem ne készülj, ha tényleg baj lesz, vígan megy még 2021-ben is a moratórium, max a bankok nem adnak új lakáshitelt, sag schon.
Borsodi_Bivaly 2020. 04. 15. 16:10
Törölt hozzászólás
#67806
berlini
berlini 2020. 04. 15. 16:10
Előzmény: törölt hozzászólás
#67805
A remény(ed) hal meg utoljára.
Sweex 2020. 04. 15. 16:08
Törölt hozzászólás
#67804
Törölt felhasználó 2020. 04. 15. 16:05
Előzmény: #67787  elemerorsos
#67803

Akkor te nagyon tapasztalatlan vagy az ingatlan piacon. Nekem többször volt olyan szituáció az életemben, amikor ingatlan és egyéb befektetés között kellett döntenem és utólag kiértékelve mindig az lett volna a jobb megoldás, ha nem ingatlanba rakom a pénzt akkor, hanem megforgatom a pénzecskét.
Ezek azok a döntő pontok, amikor az ingatlan árak tetőznek. Ez már többször megtörtént és meg fog történni újra és újra és újra, csak ostobák vagyunk nem észrevenni vagy tehetetlenek nem meglépni.
Én is, el is akartam adni tavaly meg nem is. Most így az arbitrázzsal azért elégedett vagyok nagyon, de a matek könnyen lehet, hogy azt mondaná, hogy jobban megérte volna eladni tavaly.
Azt az ostobaságot meg hagyjuk, hogy nem kapnék hasonló lakást. Befektetési lakás vásárlásnál nincs időkeret, bármeddig kereshetek és biztosan találnék is olyan kéglit ami hasonlóan jó elhelyezkedésű és biztosan olcsóbban meg tudnám venni. A befektetési logika miatt akarok csak panelt venni, mert azokban nagyobb ármozdulás várható és kiadásra akarom venni.
Az hogy amikor az árak tetőznek és hogy utána ne tudjon valaki olcsóbban venni hasonló lakást, egy ostobaság, pontosabban akkor ostobaság, ha nem muszáj venned gyorsan. Ha muszáj gyorsan venned, az egy másik történet, akkor igazad lehet, hogy nem érdemes ugrálni nagyon.
Két példa az én életemből:
2008-ban a nejemmel sokat vitatkoztunk azon, hogy a lakást sikerült jó érzékkel eladnom még a vihar előtt mert már terveztük egy ideje az aglós családi házat és nekem volt egy megérzésem akkor, hogy most vagy soha, ugye azért már sokan látták előre, usákokból is jöttek a hírek, ezek így összeadódtak bennem és az eladást megbeszéltük, de én azt szerettem volna, hogy inkább béreljünk a kamatokból pár évig. Találtam is olyan kis házat az aglóban, amit jóval az akkori kamatszint alatt lehetett volna bérelni. Nejem nem ment bele, sajnos így utólag.
A pesti lakásoknál is gyorsabb áresés volt az aglós családi házak között. Egyszerűen eltűntek a vevők és a vállakozók, májszterek sírtak ríttak már 2009 végén, 2010 után meg évekig szinte szó szerint térden állva könyörögtek munkáért. Hogy aztán elküldjenek a halál f.szára mostanában, amikor hívom őket, de megjegyeztem nekik ezt.
2003-ban is volt egy megérzésem, volt 3 mihályom végkielégítésből meg megtakarításból amire nem is volt szükségem, tehermentes kéglim is volt, igaz nem nagy, de mindegy és mollyba akartam rakni de a család nyomására kéglibe vándorolt a pénz. Megint tetőztek a zingatlan árak akkoriban, megint az lett volna a jó döntés, hogy egyéb módon befektetni a pénzecskét. A molly pár éven belül ötszörözött, persze csak a trendet lehetett előre látni a mértékét nem, de kitermelte volna csak a 3 mihály egymaga egy lakás árát. Ez is utólag jól látható. Most egyébként ugyanezt várom, vettem egy méretes molly pakkot 1570 átlagáron és arra ráülök, tbsz-en amúgy is 3 év múlva érdemes először feltörni és a várakozásaim szerint ki fogja termelni ez a pakk egy lakás árát addig. Jó lenne még egy újabb mélypont, akkor vennék újabb pakkokat, de az már csak bónusz lenne.
Összefoglalva, ha nincs kedved elolvasni az egészet, amikor a zingatlan árak tetőznek, akkor már többször is azt volt a minta, hogy inkább meg kell forgatni a pénzecskét és kivárni. Eddig még mindig azzal jártam volna jobban. Szerintem most is ugyanez a helyzet, a zingatlan árak tetőznek, csak sokan ostobák és nem veszik ezt észre, most jön az az idő, amikor nem ingatlanban kell(ene) megforgatni a pénzecskét pár évig.
CyrusTheGreat 2020. 04. 15. 16:03
Előzmény: #67800  elemerorsos
#67802
Nincs elérhető nettó budapesti átlagbér 2014 előtt, ha küldesz linket, megcsinálom.
elemerorsos 2020. 04. 15. 16:00
#67801
És ha már befektetői fórum: ki mibe tenné a pénzét, mondjuk 1 és 5 éves időtávon?

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek