Topiknyitó: ujonc07 2010. 10. 23. 13:50

Tőzsdei ügyletből származó jövedelem (SZJA)  

Sziasztok!

Az idén kezdtem el tőzsdézgetni, most szerettem volna kiszámítani a tőzsdei ügyletekből származó jövedelmet, de teljesen belezavarodtam.

Ti ezt nyilvántartjátok valahogy? Amennyiben igen, tudnátok nekem küldeni valami módszertani útmutatót, vagy táblázatot?
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
czgyuszi
czgyuszi kedd, 08:52
#1919
Szervusztok , 
Kis segítséget szeretnék kérni tőletek. Biztos van aki jártasabb a témában. 2025-ben volt kiütött certim, 0 maradvány értékkel tudtommal, de már lehet ez se igaz. Nem adtam utána el de megint csak tudtommal ez automatikusan eladásra kerül ha lejár a kereskedési idő.De nem is ez a lényeg, keletkezett belőle egy kisebb veszteségem.CIB bankos adóigazolásomban nem találtam, így rákérdeztem a banknál.
Ezt a választ kaptam:
Önnek 2025. évben nem volt olyan ETÜ hatálya alá eső ügylete, ami mínuszos lett volna. Továbbá felhívjuk szíves figyelmét, hogy a Certifikát nullával történő kiütése nem tartozik az ETÜ hatálya alá. A Certificát kiütődés és az annak kapcsán a kibocsátó által fizetett összeg jogilag nem minősül ügylet kötésnek, erre tekintettel a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (Szja törvény) 67/A. §-a nem alkalmazható erre a bevételre. Ha az érintett ügyfelelet Certificát kiütődésből adódóan veszteség érte, akkor az nem tartozik bele az ETÜ eredménybe. 
Nem gondolnám hogy nem mondanak igazat, de nem hiszem el hogy nem lehet valahogy veszteségként feltüntetni az adóbevallásomban.
Illetve ha ez lehetséges akkor hova kell feltüntetnem és hogyan kell tudnom ezt később bizonyítani.
Itt is szívesen fogadom a segítséget, de az email címemre is:
 ifj.czegeny.gyula@gmail.com
tib hétfő, 11:05
Előzmény: #1915  gazmber
#1918
gondolom,de nem vagyik biztos benne.Pár forintért meg nem akarok berohangálni.
tib hétfő, 10:02
Előzmény: #1916  user01
#1917
Hello!Csak az értékpapírszámla számla díját szeretném plusszolni,mert az otp csak a vételi ill.eladási költségeket küldte el,vonták le.
user01
user01 hétfő, 05:33
Előzmény: #1913  dexter-atya
#1916
67/A. §
(3b) Értékpapírügylet és más, nem pénzügyi elszámolással lezárt (lejárt) ügylet esetén az ügylet eredménye (nyereség, veszteség) megegyezik az eladási árfolyamérték járulékos költségekkel csökkentett összegének (ügylet bevétele) a vételi árfolyamérték annak járulékos költségeivel növelt összegével (ügyleti ráfordítás) csökkentett értékével.
(3c) Pénzügyi elszámolással lezárt ügylet esetén az ügylet eredménye (nyereség, veszteség) megegyezik a lezárt pozíció eredményének az ügyletkötéshez közvetlenül kapcsolódó költséggel csökkentett értékével.
(3d) Az ügyletek eredményében figyelembe nem vett járulékos költségekként a beszerzéshez és az értékesítéshez illetve a pozíció nyitásához és zárásához közvetlenül nem kapcsolódó költségek vehetők figyelembe.
 
(4) Az e törvény és az adózás rendjéről szóló törvény szerint kifizetőnek minősülő befektetési szolgáltató az adóévet követő év január 31-éig – a magánszemély nevének, adóazonosító számának, külföldi illetőségének és az illetősége szerinti államnak a feltüntetésével – adatot szolgáltat az állami adó- és vámhatósághoz a magánszemély adóévben megvalósult ügyleteiben megszerzett bevételek összegéről, az ügyletek – üzletszabályzat vagy a magánszeméllyel kötött hasonló, az ügyletek elszámolási rendjét (ideértve különösen a pénzügyi eszköz megszerzésére fordított összeg figyelembevételének szabályait) szabályozó szerződés szerint megállapított – összesített eredménye (nyereség, veszteség) összegéről és az adóévben felmerült, az ügyletek eredményében figyelembe nem vett járulékos költségek összegéről a (3b)–(3d) bekezdésekben foglaltaknak megfelelően. Az ellenőrzött tőkepiaci ügylettel összefüggésben a befektetési szolgáltatót adó (adóelőleg)-levonási kötelezettség nem terheli.
 
(5a) Az állami adó- és vámhatóság a bevallási tervezetben ellenőrzött tőkepiaci ügyletből származó jövedelemként a (4) bekezdés szerinti adatszolgáltatások összesített eredményének (nyereség, veszteség) együttes összegét úgy tünteti fel, hogy a nyereség összegét csökkenti, a veszteség összegét növeli az ügyletek eredményében figyelembe nem vett járulékos költségek együttes összegével.
 
Azaz a tervezetben benne kellene legyen minden olyan költség is, ami a nyitás-zárási jutalékon túl elszámolható. Amit te írsz, mint elszámolható költség, az csak a (3b), a (3d)-re meg azt mondod, hogy az nem elszámolható, holott az SZJA tv. külön rendelkezik arról, hogy az is elszámolható, csak a kimutatásban közvetlenül nem kerül beszámításra a nettósított eredménybe. A brókercég ezt (3d) külön mutatja ki (4) szerint, az (5a) meg levonásba helyezi. 
Azaz max az lehet, hogy a brókercég adott ki olyan igazolást (és küldött meg a NAV felé olyan kimutatást), ami nem tartalmazza a (3d) -be sorolt tételeket. Illetve még az lehet, hogy a kérdező akarna olyan tételt is elszámolni, ami még oda se sorolható be, amit persze jogtalan lenne elszámolni költségként.
gazmber vasárnap, 23:03
Előzmény: #1912  tib
#1915

más bróki igazolása tartalmazza és korrigálja is a nyereséget a számlavezetési költségekkel...
a nav nem csak figyelmeztetésként jelzi az eltérést? mert akkor túl lehet lépni rajta...voltak évek amikor alapból minden nyereségre rátette a szochot is...amit persze - ha ellenőztött tökepiaci nyereség volt - le lehet ett szedni, hiába 'figyelmeztetett' rá...?? szvsz  
tib vasárnap, 22:10
Előzmény: #1913  dexter-atya
#1914
köszi valahol sejtettem,kapják be.
dexter-atya
dexter-atya vasárnap, 16:13
#1913
Röviden a lényeg:
Az értékpapírszámla-vezetési díjat jelenleg NEM tudod külön elszámolni az SZJA-ban úgy, mint régen a 172-es sor környékén.
Mi változott? Régebben volt külön “költség” oszlop → ide lehetett pakolni:
számlavezetési díjállományi díj egyéb bróker költségek Ma már nincs ilyen általános levonási lehetőség.
Mit fogad el most a NAV? A Nemzeti Adó- és Vámhivatal jelenlegi logikája:
Elszámolható: vételi áreladási ártranzakciós költségek (jutalék, díj közvetlenül az ügylethez kötve) Nem elszámolható külön: számlavezetési díjhavi/éves díjcustody / állományi díj
Ezeket a NAV nem tekinti közvetlen ügyleti költségnek. Miért kapsz hibát?
A NAV tervezete:  csak az adatközlőktől (pl. OTP Bank) kapott adatokat látja ezek általában nem tartalmazzák a számlavezetési díjat
Ha te: levonod az adóalapból akkor:→ eltérés lesz→ jön a hiba: “nekünk más adatunk van”   Mit tudsz csinálni?1. (Realista verzió – ezt csinálja a többség)
Nem számolod el a számladíjat csak a NAV által ismert adatokat hagyod elfogadod a tervezetet vagy minimálisan módosítod. Ez a legbiztonságosabb.  Ha komolyabban tolod:   TBSZ számla → adómentességbróker választás → alacsony fix díjak
tib vasárnap, 14:12
#1912
Hello!Segítsetek kérlek eszja-nál hogyan tudom elszámólni az értékpapírszámla díjakat?(Nav csak a tranzakciós díjakat vonta)Elvileg 172.-sorban volt régebben most nincs b.oszlop ami a költségek néven futott.Ha az adóalapból vonom ki és úgy írom be hibát jelez,hogy nekik más adatuk van.(nyilván otp nem külste el a számlavezetésit)Köszii
kockaveto1 2025. 05. 28. 12:56
Előzmény: #1910  kockaveto1
#1911
bocsi, most látom, ez egy éve volt? :)) napra pontosan idekeveredtem. 
kockaveto1 2025. 05. 28. 12:55
Előzmény: #1909  betesharcos
#1910
tudtommal csak az MNB felügyelete alá tartozó szolgáltatóknál keletkezett nyereséget-veszteséget lehet szembeállítani egymással. szóval vsz nem tudod visszaigényelni. Amúgy igen, vissza lehetne kapni utólag a befizetett adót.(én már kaptam vissza befizetett adót utólag a  következő veszteséges év miatt)
betesharcos 2024. 05. 28. 21:13
#1909

Sziasztok!
Ha xtb-n (tehát nem tbsz) az idei évben 5 millió forintos veszteségem keletkezett és tegyük fel ez így is marad, a tavalyi 4 millió nyereség után viszont befizettem idén a 600 ezer forint SZJA-t, akkor 2025-ben ezt a 600 ezret visszaigényelhetem a NAV-tól?
Kellett volna hozzá egyebet csináljak, minthogy idén bevallottam és befizettem az adót?
Esetleg írna valaki, akinél már történt ilyen mostanában, hogy visszaigényelte és tényleg vissza is kapta a NAV-tól?
Köszi!
Donqatto
Donqatto 2024. 05. 21. 15:29
Előzmény: #1906  Amman
#1908
Minden más jövedelmem magyarországról származik (fizetés, kis osztalék részvény után és tőzsdei kereskedés) 
Donqatto
Donqatto 2024. 05. 21. 14:43
Előzmény: #1905  Amman
#1907
Igen tudom, figyelmeztetés hiba kóddal igazából...ami akkor valszeg nem hiba :)
Amman 2024. 05. 21. 14:43
Előzmény: #1903  Donqatto
#1906
287-be nekem szintén ez az USA osztalék brutto összege van beírva.
De hogy neked mit kellne pontosan,azt nem tudom.Súgót nyisd le ott és olvasd el,hogy vonatkozik-e rád esetleg más tétel is ,amit ide kéne beírni,mert ez a sor nem csak kizárólag osztalékból származó jövedelemre van.
Amman 2024. 05. 21. 14:40
Előzmény: #1902  Donqatto
#1905
Ha most a 182-es sorról beszélünk,akkor az adóhoz 0-át kell beírni,ha az osztalék utáni forrásadó,amit kint levontak 15%,vagy több.Ezt írja az ismertető is.Így neked is 0-át kellene oda beírnod.Ez nem lehet hiba.
Amman 2024. 05. 21. 14:36
Előzmény: #1901  Donqatto
#1904
Nem.Idén január 1-tő nincs.
Donqatto
Donqatto 2024. 05. 21. 14:13
#1903
Van még egy figyelmeztetés a 287 kitöltésére, azzal nem kell foglalkozni nem? :)
Donqatto
Donqatto 2024. 05. 21. 14:03
Előzmény: #1900  Amman
#1902
Úgy látom azzal van baja, hogy az adónál nulla van a jövedelem mellett, mindig oda ugrik amikor a hibára kattintok...Akkor azt hanyagolom
Donqatto
Donqatto 2024. 05. 21. 13:48
Előzmény: #1900  Amman
#1901
És tuti, hogy USÁ-val nem 2023 január 1-től szűnt meg a kettős adóztatás egyezményünk?
Amman 2024. 05. 21. 13:46
Előzmény: #1899  Donqatto
#1900
Akkor valszeg csak szimpla figyelmeztetés lesz,hogy biztosan jót írtál-e  jó helyre.Nekem is dobott többet,de attól még HIBA nem volt,és engedte rendben beadni.
Donqatto
Donqatto 2024. 05. 21. 13:38
Előzmény: #1897  Amman
#1899
Mindent jól töltöttem ki elvileg 
Amman 2024. 05. 21. 13:38
Előzmény: #1895  Donqatto
#1898
Esetleg ezt a vidit nézd meg,és eszerint próbáld kitölteni!Van benne egy hiba,amire  fel is hívtam Dóri figyelmét,ezért olvasd el a leírást is,ott szerepel,hogy mit mondott rosszul!
https://www.youtube.com/watch?v=EmCj5wqR2jY&t=739s&ab_channel=K%C3%A9kesiD%C3%B3ri
Amman 2024. 05. 21. 13:36
Előzmény: #1894  Donqatto
#1897
Ezekből én csak a 182- be írtam,oda biztos a külföldi oszti és adója kell.
Elég gyakran dob fel figyelmeztetést,ami csak figyelmeztetés,és attól még rendben beadható a bevallás.
De esetedben nem tudom,hogy pont miért visít.
Amman 2024. 05. 21. 13:33
Előzmény: #1895  Donqatto
#1896
Ezt így sajnos nem tudom.
Donqatto
Donqatto 2024. 05. 21. 12:26
Előzmény: #1894  Donqatto
#1895
Miért ír hibát?
Donqatto
Donqatto 2024. 05. 21. 12:25
Előzmény: #1893  Amman
#1894
Figyelmeztetés!HIBAKÓD: M943A 
181-185. sorokban a belföldön fizetendő adót szerepeltesse. (Hibakód=)
Amman 2024. 05. 21. 12:07
Előzmény: #1891  Donqatto
#1893
Persze ,hogy be kell.
Amman 2024. 05. 21. 12:06
Előzmény: #1887  Donqatto
#1892
Ha nyereséged ,vagy más adóköteles jövedelmed keletkezett,azt be kell vallani arra az évre vonatkozóan,amikor keletkezett.Osztaléknál amikor jóváírták a számládon.Ha eladsz részvényt ,akkor az az év számít ,amikor eladtad.
A krypto adózásával keverheted.
https://nav.gov.hu/print/ado/szja/A_kriptougyletek_jovedelmenek_bevallasa_kerdesek_es_valaszok_a_2022-es_szja-bevallashoz
Donqatto
Donqatto 2024. 05. 21. 12:02
Előzmény: #1889  Amman
#1891
USA, akkor 189, thx, már ha be kell vallani egyáltalán
Amman 2024. 05. 21. 12:01
Előzmény: #1885  Donqatto
#1890
189.sor jövedelemhez jön a brutto oszti összege.
adónak meg beírod amennyit levontak kint.
Amman 2024. 05. 21. 12:00
Előzmény: #1886  Donqatto
#1889
189-es sor ,amennyiben kettős adóztatást kizáró egyezmény van a forrásállammal.Tavaly még volt az USA-val ilyen.Idéntől már nem lesz egy ideig.
Amman 2024. 05. 21. 11:57
Előzmény: #1884  Pit_r
#1888
Sehol.Majd amikor eladod,a rákövetkező évben kell bevallani,ha nyereséged lett.
Vagy ha veszteséged és arra vonatkozóan majd adókiegyenlítést akarsz érvényesíteni.
Donqatto
Donqatto 2024. 05. 21. 10:51
#1887
Illetve ami még fontos lehet, hogy ez az összeg az Etoro "számlámra" érlkezett, nem itthoni számlaszámra vagy számlára...akkor is kell adózni? Csak mert olvastam olyat, hogy csak a visszautalás után kell adózni, attól függően mennyi lett a nyereség
Donqatto
Donqatto 2024. 05. 21. 10:48
Előzmény: #1885  Donqatto
#1886
Nekem a 190-es kell igaz?
Donqatto
Donqatto 2024. 05. 21. 10:46
Előzmény: #1880  Amman
#1885
Ezt a hibát dobja fel:
Ha külföldről származó osztalékjövedelmet szerzett (182. sor kitöltött), akkor az osztalékjövedelmet és a külföldön megfizetett adót a 189. vagy a 190. sorban fel kell tüntetnie! (Hibakód=)
Pit_r 2024. 05. 21. 10:16
#1884
Üdv!
Ebben az évben  xxx ezer Forint értékben vettem részvényt. Nem realizáltam, nincs nyereségem. Ebben az esetben hol kell feltüntetnem az SZJA-ban az eddig befizetett összeget?
copa 2024. 05. 21. 08:55
#1883
Ma éjfélig lehet beadni az adóbevallást.
Amman 2024. 05. 18. 15:43
Előzmény: #1877  Donqatto
#1881

Topik gazda

ujonc07
3 3 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek