Topiknyitó: Tibi0002 2015. 04. 29. 12:41

Value Investing  

Minden létező gondolatra van már fórum, erre a kb. 80 éves stratégiára pedig még nincs... a value investor a részvényt annak tekinti, ami valójában: üzletrésznek. Eszerint értékeli azt, és diszkontáron vásárol belőle.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2017. 01. 15. 15:37
Előzmény: #1737  pomperj
#1740
+++++

Na ha akartam sem tudtam volna ilyen szepen megfogalmazni es a hsz-bol latszik, hogy pomperj mar at elt ill. latta mire kepes az uranium piac ill. ara es a reszvenyek mire kepesek ebben a szektorban...

Befektetesben ill. kereskedesben a leghasznosabb eszkoz amit az ember hasznalhat az a tapasztalat...

Emlekeztetoul ezek a lehetosegek nem ma vagy holnap fordulhatnak elo es garancia nincs ra...,de akar megtortenhet a jovoben

Szoval nem befektetesi tanacskent irtam a cegekrol csak mint temat emlitettem...
Az hogy ki, mikor, mennyi ideig es a penzevel mit csinal az mindenkinek a magan ugye es sajat felelosege!!!

Mindenesetre a szektor extrem elmozdulasokra kepes!!!

Pomperjnek pedig koszonet az infoert mert csodalatosan osszefoglalta a lenyeget....
(a hazit pedig mindenkinek maganak kell elvegeznie)...
Törölt felhasználó 2017. 01. 15. 15:23
Előzmény: #1734  felcsorgok
#1739
Szia,

Bocs de a hsz-om elveszett mert a windows csinalt 1 upgrade-t...

A lenyeg mivel a piac zart, es mindenfele szabalyokkal, eloirasokkal es export tilalommal ellatott igy az arfolyam es a trend extrem elmozdulasokra kepes....

Te is tudod, hogy a nuklearis energia nagysagrendileg hatekonyabb mint barmelyik jelenleg felhasznalt energia forras....
Nuklearis energia eloallitasa soran hasznalt uranium ara kevesbe befolyasolja a koltsegeket mint mas energia hordozoknal; a fo koltseg a nuklearis energianal az eromu epitese es biztonsagos uzemeltetese, nem az uranium ara, mert ez nagyon alacsony %-ban befolyasolja a koltsegeket...
Szoval hogy 30,40$-ert vagy 60-80$-ert esetleg 100-150$-ert vasaroljak az uraniumot koltseg szinten a nuklearis energianal ez nem tul szamott tevo....

A legtobb orszag ill. Nuklearis eromu hosszabb szerzodeseket kot, hogy biztositani tudja a megfelelo mennyisegu uraniumot ami nelkulozhetetlen a nuklearis energiahoz, nyilvan lehet szabalyozni hogy mennyi energiat allitson elo,de nem lehet csak ugy lekapcsolni mint a villanyt...
Iden meg nem vizsgaltam meg,de ha jol emlekszem tavalyrol a legolcsobban termelo cegek 25-35$ kozott kepesek termelni, az ar pedig hetekkel ezelott beesett 20$ ala...
Ha jol emlekszem a kereslet kinalat es az ehez tartozo arra akkor ugy 40-45$ korul kepesek termelni az uranium cegek azt a mennyiseget amit jelenleg a vilagon fogyasztunk...
Japanban is folyamatosan kezdik vissza allitani az energia termelest a nuklearis eromuvekben....India, Kina pedig folyamatosan epitgeti az ujabb es ujabb eromuveket...
Igy konyen elofordulhat, hogy nehany even belul mar nem tudnak majd 40-45$-ert megfelelo mennyisegu uraniumot termelni...
(Szoval 3-5 even belul valoszinuleg eloallhat 1 kisebb ar sokk) amikor is az orszagok ill. Eromuvek egymast tul licitalva fognak uraniumert "harcolni"...
Szoval az ar konyeden 40-60$-os szintrol elszaladhat akar 60,80$-ra esetleg meg tobbre, nem tudom hogy kepes lesz-e uj csucsra menni az arfolyam,de ezt sem zarhatom ki teljesen...

Ha pedig ez elofordulna akkor az uranium banyaszcegek rv arfolyama tobbszorozodni fog...
Lesznek ill. Lehetnek cegek melyeknek az arfolyama 3,4,5-szorozni fog es lehetnek cegek amiknek az arfolyama 10,20 esetleg 30-szorozodni fog (de nem tudom mikor es azt sem melyek lesznek ezek a cegek)...
Az is lehet hogy eppen a Paladin (PDN arfolyama fog 30-szorozodni) amin eredetileg en 0,4%-os kockazatot vallaltam,de mivel nem mozog osszhangban a szektor tarsaival igy 2 reszletben elkezdtem realizalni a veszteseget, jelenlegi 0,12%-os reszaranyt kepvisrl a portfoliomon belul...

De remenykedek, hogy ERA; CCJ, DNN ara is sokszorozodni fog a kovetkezo evekben...

ERA peldaul 0,33-0,35$-rol nehany het alatt elszaladt 0,71-re es 0,655$-on zart (AUD)...
Nem allitom hogy az ERA arfolyama vissza maszik a 10 evvel ezelotti 20-26$-os arra;de elmeletileg az ar a kovetkezo 5 evben 1-1,5$-rol akar 3,4,5 esetleg 10$-ra is emelkedhet (extrem jo esetben)...
Nekem van tobb szamlan is 0,33; 0,35 es fentebbi szintekrol is, mert mint irtam ahogy az arfolyam emelkedik en megyek utana...
A napokban irtam egyebkent hogy bovitek ill. Bovitettem...
Persze lesz korrekcio elobb-utobb es idoben is el fog tartani 1 darabig....
Szoval 3$-nal mar lesz olyan poziciom ahol 9-szeres penzt, kockazatot keresek meg, ennel magasabb arak pedig csak hab a tortan....
Tibi0002 2017. 01. 15. 15:18
Előzmény: #1736  McDee
#1738
Köszi az észrevételeket. Az emelkedést én is észleltem, és ezért veszek csak akkorát, hogy utána még költségátlagolással vásároljak, ha indokolt. Sok éves időtávon azonban a mostani szint is igen mélyen áll. Összességében nem szánok rá túl sokat, nem ezzel akarok bankot robbantani.
Igen, tudom, hogy nem commodity, és rá is néztem néhány cégre.
pomperj
pomperj 2017. 01. 15. 15:16
Előzmény: #1734  felcsorgok
#1737
Uran:
1)Van 460 atomeromu, es Fukushima ota egyreszt leallitottak beloluk Japanban es EU-ban joparat. Masreszt alig epultek mar 5 eve ujak; nepszerutlen mar 10 eve, es most divat a zold energia, abba ment a penz.
Igy aztan a kereslet 10 eve esik. Olyannyira, hogy USA-ban a sivatagban az Urandoxid dusitot, ujrafeldolgozot is leallitottak 3 eve, es rozsda eszi.

2)Most viszont mar epul ujabb 60 eromu, es a 30 Japan eromuvet sorban ujra inditjak. Es van betervezve 10 even belul ujabb 300 korul, nagyreszt persze Azsiaban, Kina es India.
Ennyi eromu egyebkent nem lesz eleg, ha az e-autokat ejszaka kell tolteni; akkor majdnem ketszer ennyi kell 15-20 ev tavlatban.

3)Az uranoxid ara elenyeszoen kicsi, de nelkulozhetetlen anyag az atom-eromuben. Az aram aran meg se latszik, ha mondjuk az Uran ara 10x-re megy fel. Szoval: extremen erzekeny uranoxid ara a kereslet valtozasra; ez a legrugalmatlanabb aru ami letezik.
Ha abbol hiany van, akkor erte barmekkora arat megadnak, de menjen az eromu.

4)Az uran banyaszat 50% Kazahsztanban van. Canada es Australia 15-10%, a tobbi helyen sokkal kevesebb van. Igy konnyu a dominans termeloknek felnyomni az arat. Es ha termeles 90%-at mondjuk 8 termelo hozza, akkor nem lesz nagy arverseny...kiveve a lemeno idoszakokat. Igen: idovel a Kazah pasztor fogja atvenni a Dubai pasztor eletmodjat.

Ne hidd, hogy mar sokat emelkedett az uranbanyasz: eppenseggel meg a legelejen jar a URA rally. Tud konnyeden 10x lenni 5 ev alatt.

McDee 2017. 01. 15. 14:49
Előzmény: #1735  Tibi0002
#1736
Pont most, hogy 2 hét alatt 30%-t emelkedett?
Azt ugye tudod, hogy ez nem commodity, hanem uránbányász ETF. Van benne 24 cég

Cameco 30.02%, Nexgen Energy Ltd 22.56%
Uranium Participation Cor 12.69%, Denison Mines 10.79%, Fission Uranium 7.53%

Ez egy kis ETF AUM:136mio

Az átlagforgalom 3x-t produkálva emelkedett a napokban. Talán mégiscsak tudnal valamit.
Tibi0002 2017. 01. 15. 13:36
Előzmény: #1732  Törölt felhasználó
#1735
Holnap veszek egy URA etf csomagot, azzal, hogy ha esni kezd, tudok még rávenni 1-2-t. Ezt is, mint a török etf-et, időkorlát nélkül elrakom a spájzba.
felcsorgok
felcsorgok 2017. 01. 15. 13:30
Előzmény: #1732  Törölt felhasználó
#1734
Szia,

Érdekelne, hogy fundamentálisan miért ilyen alacsony az uránium ára? 10 éve lényegében folyamatosan esik (2011-ben volt egy kis felpattanás), szóval valami komoly ok lehet emögött. Azt vágom, hogy nem úgy működik, mint a többi nyersanyag, a nyílt piacokon nem is lehet vele kereskedni.
De hogy mégis minek köszönhető ez a jelentős árcsökkenés az évek folyamán?

Köszi.
Törölt felhasználó 2017. 01. 15. 13:17
Előzmény: #1732  Törölt felhasználó
#1733
Törölt felhasználó 2017. 01. 15. 13:12
Előzmény: #1731  Tibi0002
#1732
ROE persze hogy rossz az egyre csokkeno uranium arhoz kepest...eppen ezert van a rv arfolyama ott ahol...
Kb. olyan ez mintha Toyota rv-t akarnal venni az autoszektorban gazdasagi valsag kozepette amikor is a globalis ertekesitesek a melyponton...
Nem mondom, hogy az uranium ara kepes lesz a kovetkezo par evben visszaterni a 100-150$-os arra,de 18$-ert ki fog termelni???
de mi van ha az ar a tuladott allapotbol a kovetkezo evekben (3-5) csak vissza kozelit az atlaghoz mondjuk 60-80$-ra???
Na akkor milyen ROE-t fog produkalni a CCJ???
es mennyit fog erte fizetni 1 value investor???

Egyebkent ezzel kapcsolatban is tevedtem mert mar tavaly augusztusban elkezdtem vasarolgatni es kozel 3-4 honapig tartott mire a pozicio nyereseget kezdett mutatni...
(de hobibol es hogy kereskedesi reflexeim ki ne jojjenek a gyakorlatbol azert figyelgetem) es ahogy kezd a pozicio nyereseget mutatni megyek utana, majd a CFD poziciokat zarom ( ezzel a kulonbozo brokerszamlakon poziciok bekerulesi ara csokken) a CFD-re fizetett kamatkoltsegekkel pedig csokkenteni tudom az adot amit az allamnak fizetek...

A tenyekhez hozza tartozik hogy PDN-m is van es azon kozel 30-40%-os vesztesegem van,de mar csak 1/3-nyi poziciom van mert nem tetszik a mozgasa, extremly spekulativ es amikor a szektor bullish a rv nem ugy viselkedik ahogy illene....
Szerencsere a szokasos 0,6%-os kezdo pozicio helyet az rv extrem spekulativ volta miatt csak 0,4%-al kezdtem...

CCJ-bol, ERA-bol, DNN-bol pedig mar tobbszor bovitettem ezek kozul barmelyik pozicion levo lebego profit mar most tobbszorose annak amit a PDN-n maximalisan veszthetek...
es hol van ezeknek a kereskedeseknek a vege...
;)
Tibi0002 2017. 01. 15. 11:54
Előzmény: #1730  Törölt felhasználó
#1731
Dacára az egyedi részvényekről szóló témának, urániumból commodity etf-et, vagy company etf-et vennék (URA). Commodity etf létezik egyáltalán urániumból?
Nézem a cameco-t, az utóbbi évek roe-i nem túl meggyőzőek a p/b-hez képest, de nem zárom ki ezt sem.
Törölt felhasználó 2017. 01. 15. 11:39
Előzmény: #1728  Tibi0002
#1730
Szia,

Korabban volt rola szo, hogy az elmult evekben tapasztalhato folyamatok miatt a kisebb ill. kevesbe nepszeru rv-kben megnott a volatilitas ill. egyre kevesbe likvidek, amig a masik oldalon a legnepszerubb rv-ek ill. etf-k forgalma megnott...
Ez nyilvan nem okoz gondot amig a piac ujabb es ujabb magasagokba emelkedik...
Ha azonban a trend megfordul sok befektetot ill. kereskedot erdekes meglepetes erhet....
Talan 10-15 eve olvastam Buffet-tol, hogy ot nem erdekli ha 1 ceg rv-nek arfolyamat nehany napig nem jegyzik a tozsden, amibol korabban vett....

Na engem nem erdekel, ha a korabban vasarolt befektetesemen ill. kereskedesi pozicion nehany napig ill. hetig 20-30%-os veszteseg mutatkozik; mert megfeelo kockazat kezelessel, megfelelo pozicio merettel ez kitunoen kezelheto...

Abban tokeletesen igazad van hogy egy ilyen mesterseges, gepies rendszerben konnyebb felre arazasokat talalni...

Lasd peldaul az uranium szektort, atlagosan 40-60$ korul kepesek hosszutavon megfelelo mennyisegu uraniumot banyaszni...az uranium hataridos ara azonban kepes volt 18$-ra esni ahol szinte egyetlen 1 uranium banyasz ceg sem kepes nyeresegesen mukodni....

Ha megnezed mi tortent iden (milyen lehetoseget teremtet ez akkor lathatod igen is lehet erteket es lehetoseget talalni meg 1 ilyen extremly mestersegesen manipulalt piacon is):

a teljesitmenyek (AUD-ban) az elso 2 hetet vizsgalva:
Dax 0,3%
S&P500 1,2%
GDXJ 9,1%
URA 26,6%
CCJ 27,8%
DNN 47,7%
gold 4,2%
silver 5,3%
pomperj
pomperj 2017. 01. 15. 11:28
Előzmény: #1728  Tibi0002
#1729
Egyetertek.
10 eve elkezdodott, es azota egyre nepszerubb a passziv investing. Akkoriban az SP500 cegekben a passziv penz reszaranya 5% alatt volt; most sokkal tobb. Es a csapbol is ez a filozofia folyik.
(Mi is a teendo ilyenkor?;-)

Igen, az: eppen emiatt egyre konnyebb lesz a klasszikus value- es growth investing modszerekkel sokkal jobbakat talalni mint az atlagos invesztor a passziv modszerrel kepes.

Raadasul: a korneyezet segiti akar a value, akar a growth strategiak sikeret. A kamatok folfele kapaszkodnak...ilyen idokben elvben a growth-cegek nagyobb premiumot erdemelnek, es novekszik a "value-trap" eselye.
(Plane mondjuk Europaban)

Szoval, hogy konkret legyek;
nekem 2017re tetszik pl. AMAT, az uj felvezeto-forradalom beszallito-kiralya, aztan az OLED, mint az uj generacios display gyarto az uj mobiltelefonokba, es mondjuk HXL, a carbon-szalas repulogep-alkatreszek beszallitoja Airbus es Boeing szamara.

Tibi0002 2017. 01. 15. 09:40
#1728
link

A cikkben az olvasható, hogy az etf-ek elképesztő mértékben terjednek, az egyedi részvények pedig háttérbe szorultak. Ez érthető, a passzív stratégiák gyakran jobban teljesítenek az aktívakénál.

De mégis, tekintve, hogy általában a fő áramlattól eltérő stratégiákkal lehet jól keresni, lehetséges, hogy a value investing kilátásai is javulnak ezzel. Az etf-ek gépies rendszerében talán könnyebben lehet majd félreárazásokat találni.
Törölt felhasználó 2017. 01. 12. 08:37
Előzmény: #1694  Törölt felhasználó
#1727
Nagyot mentek az uranium banyaszattal foglalkozo cegek az elmult 1-1,5 honapban....
CCJ, DNN, NXE, ERA es URA arfolyama is jelentosen emelkedett...
Ha lenne 1 arrobanas mint kb. 10 evvel ezelott, ezekkel komoly penzt lehet keresni.....
McDee 2017. 01. 10. 19:53
#1726
Osztalékrali BKE-ben.
Ma még vehető 1 dollár osztalékszelvénnyel.Jelenlegi árfolyamon a renkívüli osztalékkal együtt 7,3% osztalékhozamot tud.
McDee 2017. 01. 09. 19:19
Előzmény: #1724  felcsorgok
#1725
Korábban érdeklődtem irántuk és rákerestem, de megrettentem tőle és lemondtam.
Tessék:
link
link
felcsorgok
felcsorgok 2017. 01. 09. 19:01
Előzmény: #1723  McDee
#1724
Szia,

Tudnál részletesebben is írni az LP-k szerkezetéről? Milyen iparágakban fordul elő leginkább, mik az előnyei, hátrányai?

Számomra nagyon hasznos lenne.

Köszi.
McDee 2017. 01. 09. 18:40
Előzmény: #1721  eurocent
#1723
Legyen így. Arra azér felhívom a figyelmet, hogy Moody's B3 osztályzatot adott neki. Tavaly október 27-n megfelezték az osztalékot, mire összeszakadt az árfolyam és osztalékfronton nincs változás. Sőt a mostani árfolyamon még mindig 12% körül van, ami valószínűleg fenntarthatatlan. Payout ratio-ról ne is beszéljünk. A fundamentumok gyalázatosak.
Van még (legalább) egy aspektus amit érdemes észben tartani. Ez pedig a Limited Partnership adózása. Komoly meglepetéseket okozhat a gyanútlan befektetőnek.
pomperj
pomperj 2017. 01. 09. 18:17
Előzmény: #1721  eurocent
#1722
Nem lehet, hogy ez meg csak a dead-cat-bounce?
eurocent 2017. 01. 09. 17:11
Előzmény: #1576  eurocent
#1721
Elérkezettnek látom az időt, hogy STON 50-70%-ot emelkedjen. Véleményem szerint egy 10-10,1 visszateszt után északnak veheti az irányt.

Topik gazda

Tibi0002
3 5 5

aktív fórumozók


friss hírek További hírek