Jó, hogy írtad ezt. Engem az adóigazolás ugyan nem érint, mert minden TBSZ-en van náluk, de ha már van ilyen, hogy javítanak, megnéztem az Ex-Post költség kimutatásokat újra, és ott is van változás. Itt a topicban a 11095-ös hozzászólásban írtam, hogy milyen gondok voltak az eredetive, és ezek nagyrészt mostanra megjavultak. Most már helyes forintosított értékek vannak a 2020-as TBSZ-es riportomban, és már van kimutatás a 2019-es TBSZ-emre is, ami eredetileg hiányzott. Ezen mondjuk sikerült 1000 forintra kiszámolniuk a folyamatos költségeket (minden más 0, és az úgy jó is), de ez az ezres gyanúsan kerek, viszont a 2020-assal arányosítva nagyságrendileg helyesnek tűnik.
Hasonló egyébként a kettő. A Randomnál van fizikai és jogi egyenleg (ha eladsz valamit, annak az ellenértéke két napig csak a jogi egyenlegen van, aztán kerül át a fizikaira), az OTP-nél meg a rendes folyószámla és az értékpapírszámla közt van egy technikai bankszámla. Ha a Randomnál használt fogalmakat használjuk, akkor amíg csak jogi egyenlegként van jelen az összeg, addig ezen a technikai számlán tartják nyilván a pénzt, amikor pedig megtörténik az elszámolás, akkor kerül át a rendes folyószámlára. Ha idő közben történik új kötés, akkor elsődlegesen erről a technikai számláról veszik le a fedezetet, és ilyen esetben nem kerül ki a folyószámlára a pénz.
A szolgáltató év végi kimutatása a mértékadó.valami miatt azonban a RC módosította az első kimutatást,a NAV tervezetében ez nem jelent meg.Nem nagy a difi,de érdemes ránézni a végleges /módosított/ adóigaz olásra.Nálam ez +100 000 Ft eltérés volt végelszámolásban.Le kell hajolni minden fillérért.Még önellenőrzés formában is.Persze ezekkel nem az utolsó napon kellene foglalkozni,a NAV adótervezete már februárban elkészült,márciusban kiküldték.
Érdekes dolog az értelmezés! Volt már olyan NAV-os ügyem más területen, amikor kifogásoltam az ő értelmezésüket, és a végén belementek hogy igazam is lehet. Maradt pár százezer a zsebemben...
Ha jól tudom az OTP vissza is utalja a bankszámládra 1-1 eladás után az összeget (legalábbis HUF részvény eladások után ez történt régebben), amit ugye a T+2 napon tud csak megtenni. Míg a Randomnál ilyen nincs, végig a Random-os számládon van a pénzed. Lehet ezért van az eltérés a elszámolásban. De egyetértek célszerű a brókercéged/bankod által számolt igazolásoknak megfelelően eljárni.
A NAV úgy fogalmaz az SZJA kitöltési útmutatójában, hogy "kiadás esetében a teljesítés időpontjában" és "bevétel esetében a bevételszerzés időpontjában" érvényes MNB-s napi árfolyamon kell átszámítani forintra. Ezt az OTP T+2 napnak értelmezi, a Random pedig ugyanazon a tőzsdén ezek szerint a T napinak. Valamelyikőjük valószínűleg téved, de talán csak annyit vonhatunk le ebből, hogy a NAV nem vizsgálja az adatok pontosságát, és akkor járunk el helyesen, ha az igazolásnak megfelelő összeget írjuk a bevallásba, mert akkor kisebb a valószínűsége, hogy elővesznek, és nem kell bizonygatni, hogy a saját nyilvántartásunk a helyes, nem a szolgáltatóé.
Ebben a +2 napi MNB átfolyamban én nem lennék biztos. Eddig én mindig az eladás/vétel napján lévő MNB árfolyammal számoltam. Ahogy eddig láttam a Random is azzal számol a letölthető adóigazolásban, és az ESZJA-ban is a Random adataival kiszámolt összeget látom.
igen igazad van, a forintosított eredményt csökkented a brókerdíjjal ez lesz az adóalap. Nekem az osztrák bank összegezve megküld mindent, szóval nem kell a tételes elszámolás (ETÜ esetén) mint az árfolyamnyereség számításakor (Revolut és társai).
Annyi pontosítással, hogy nem aznapi MNB árfolyammal kell számolni, hanem az elszámolás napján érvényes árfolyammal (T+2-es elszámolás esetén ez két munkanappal későbbi MNB árfolyamot jelent), és a devizában jelentkező brókerdíjat is ezzel az árfolyammal kell forintra váltani.
igen, így van. Adóalap= ((vételi darabszám X arfolyam X aznapi devizaarfolyam)-broker dij) - ((eladási darabszám X arfolyam X aznapi devizaarfolyam)-brokerdíj)
Sziasztok! Egy kis értelmezési segítséget kérnék USD részvény tranzakciók elszámolásában. Hogyan számolom át forintra a nyereséget? A vétel napján kiszámolom az aznapi MNB árfolyammal forintra a részvény értékét valamint a kötés költségének értékét, eladáskor pedig az eladás napján érvényes MNB árfolyammal? Ennyi? Vagy van benne valami csavar?
Kedves fórumozók! Van egy TBSZ számlám a randomnál, amit meg szeretnék szüntetni, még 3 éven belül van. Sehol nem találom a leírásaikban, hogyan van a megszüntetés? Csak simán átutalom róla a pénzt a rendes számlámra és ezzel meg is szűnik?
random capital
megnéztem az oldalukat, nekem jobban tetszik, mint az equitas.
más is gondolkodik váltáson? szerintetek érdemes?