Topiknyitó: tigus7313 2007. 11. 17. 13:00

Rába elemzések, elmélkedések  

Topikindító.



Véleményem szerint elérkezett az idő, hogy a Rába topik szétváljon.



Ebben a topikban szeretném, ha kizárólag szakmai elemzések hozzászólások és beszélgetések szerepelnének, mivel ezek a láma topikban, a hsz-ek növekedése miatt eltűnnek, illetve nagyon sok időráfordítással találhatóak meg.



A láma topik tökéletes helye a piac rezzenéseinek reakcióira, az árfolyam alakulások okainak találgatására, technikai elemzésre, stb.

Hasonló jellegű hsz-eimet én is oda írogatom.



Ha ez megvalósulna, viszonylag kevés időráfordítással mindenki az érdeklődésének megfelelő információt tudná megkapni a társaságról.



Lehet, hogy ez a kezdeményezés elhal, vagy nem működik, de egy próbát mindenképpen megér.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
tigus7313 2007. 11. 29. 05:48
Előzmény: #119  zborde
#120
Viszont ha ki akar szállni, jól jön neki a megemelt célár...
zborde
zborde 2007. 11. 29. 00:18
Előzmény: #118  Törölt felhasználó
#119
A Vadvirág verziójában a Trigon valakinek gyűjtöget.
Tehát a Trigonnak egy ilyen megemelt céláras elemzés nem érdeke, mert magasabb áron kellene tovább gyűjtögetnie.
A Trigonnak pont jól jön ha nincsennek nagytulajok, mivel gyorsabban össze tudja szedni a papírokat. A tőkeáttétes remegő kezű kisspekik a legjobbak (neki).

HA a hírek igazak 1500-ig gyűjtögetett, de gondolom feljebb is vettek.
Törölt felhasználó 2007. 11. 28. 22:32
Előzmény: #111  Törölt felhasználó
#118
Nagyjabol engem is a mai cd-s elemzes foglalkoztat a leginkabb. Eloszor arra gondoltam, hogy valami Trigon megrendelesre keszult elemzest olvashatunk.
Aztan olvastam VADVIRAG hsz-jat, es kicsit zavartabb lett a kep,mivel nem neveznem alaptalannak amit VADVIRAG felvet a cd-s ugyfeli kor erdekeltsegevel kapcsolatban.

Ugyanakkor mivel csak cd-s ugyfeli koron belul marad a folvetes,ezert tovabbra sem zarom ki a Trigon szerepet a mai cd-s elemzesbol. Tudja valaki, hogy mi a beszaloja a Trigonnak ? Mivel elso gyanum az volt, hogy legszivesebben tuladnanak a pakkon.
Amikor beleptek , meg mas volt a tulaji szerkezet. Azota a fejetetejere allt minden. Nem vagyok meggyozodve rola,hogy tetszene nekik ami itt tortenik,azzal egyutt, hogy ma remekul kapaszkodott a befektetesuk folfele.
tigus7313 2007. 11. 28. 22:25
Előzmény: #116  Törölt felhasználó
#117
Pontosan, a vezetés jegyzi le névértéken, a vezetés becsengeti a casht, aztán megkapja a részvényt.
Tehát nem ingyen kapják az opciós részvényeket, meg kell venniük. Ez nagy különbség.
A 2. trance-t 1000 Ft, a harmadikat 1500 Ft-ért!!

Ez a lényeg: a menedzsmentenek be kell tennie a pénzt, csak akkor kapnak részvényt.
Nem ingyen ebéd!!!!
Törölt felhasználó 2007. 11. 28. 22:08
Előzmény: #115  tigus7313
#116
Tigus!

levezetnél elméletben egy tőkeemelést, hogy is nézne ki?

Új részvény zártkörben (a RÁBA NYRt!!!)kibocsát milyen névértéken? 1000 HUF Ki jegyzi le? a vezetés. Ki teszi be a névérték ellenértékét?????, azaz mi lesz a tőkeemelés fedezete a társaság oldaláról??? és itt a kérdőjel mert abban ugye egyetértünk, hogy valaminek lennie kell mert üresbe nem bocsáthat ki papírt......tehát cash (ki adja) vagy tőkén felüli vagyon (???)

Most azokat a körülményket, hogy a vezetésnek mi jó és mi jó a részvényesnek hagyjuk csak elméletben modellezünk hogy Te mit gondolsz. Szóval???
tigus7313 2007. 11. 28. 21:26
Előzmény: #114  Törölt felhasználó
#115
Srv vs. Tőkeemelés

Még egyszer összefoglalásként.
Az opciók lehívása miatt részvényre lesz szüksége a Rábának. A már megnyílt 1. tranche-re megvan a fedezet, 2008 elején megnyíló 2.-nak a fedezetére két lehetőség van: srv vagy tőkeemelés (ugyanez igaz a 3.-ra is 1 év múlva). A harmadik a kettő kombinációja, ezt nem vizsgálom.
Nézzük az előnyöket és a hátrányokat.

Egyiknek sincs jelentős hatása az eredményre (csak szja fizetési kötelezettség piaci ár alatti juttatás miatt). Ebben egyeznek.

Srv esetén jelentős (?) kereslet jelentkezhet (nem feltétlen, mert 2011-ig hívhatók le, nem kell azonnal), rövidtávon ezért pozitív hatása lehet az árfolyamra. A 600 ezer részvény a jelenlegi forgalmi adatokhoz képest nem feltétlenül jelentős és nem is kell gyorsan megszerezni…..
További előnye, hogy nem nő a részvényszám, nincs hígítás. Így EV/EBIDTA-ra nem hat (esetleg a továbbiakban az EBIDTA kisebb mértékben nő)
Előnyös lehet a kisbefektetőknek, azoknak akik rövidtávú árfolyamnövekedésre spekulálnak. Esetleg a piacnak üzenet (szomorú lennék, ha ezzel kellene üzeni, ezt hagyjuk meg a Synergonnak és Pannonplastnak).
Hátrányos, mert forráskivonást jelent, nehézséget okoz a stratégiai célok megvalósításában, plusz hitelfelvételt okozhat, a jövőbeni eredmény kisebb mértékű emelkedését (fejlesztések elmaradása) okozva.
(Utánanézhettek, amikor a Wallis 2850 Ft körüli áron vásároltatta vissza a részvényeket, meg osztalék ágon csapolta a céget, hogy hová vezetett)

A közgyűlés ilyen döntése esetén egyébként a menedzsmentet ismerve elhúzva, és elosztva a likviditás veszélyeztetése nélkül fognak vásárolni. Nem fogják felhúzni az árfolyamot. (2011-ig ráérnek)

Tőkeemelés (ne hagyjuk figyelmen kívül, a nagyoknak nem biztos, hogy előnytelen)

Beleillik a stratégiába, több pénz marad a fejlesztésre (+1,2 milliárd), melynek hozama éves szinten akár 400 millió is lehet, tehát javítja az EBIDTÁT és a fedezeti hányadot (hosszútávon is). A menedzsment szerintem ezt támogatja.
Ezzel szemben hígítja a részvényszámot, valamelyest rontja az EV/EBIDTÁt (ellensúlyozza, hogy az EBIDTA jobban fog nőni!).
Hosszabb távon (már 2-3 év) jobb hatású, jobb mérlegszerkezetet, nagyobb eredménytermelőképességet okoz. Ezáltal drágábban adható el a cég! Ha jelenleg nem a jövőbeni leendő tulajdonosé a részvény, vajon a nagy tulajoknak a rövidtávú árfolyamemelkedés, melyet nem tudnak kihasználni, vagy a felvásárlási ár maximalizálása a célja.
A közgyűlésen a szavazás eredményéből megismerhetjük a tényleges tulajdonosi érdekeket, mely fontos információt hordoz a jövőre nézve.
Törölt felhasználó 2007. 11. 28. 21:18
Előzmény: #112  zborde
#114
Nem szálltam ki és nem is fogok.

Azt gondolom középtávon látom a végét lehet, hogy tévedek majd meglátjuk..... Nem ugrálok, megvárom a Q4-t meg a 2008 közgyűlést, vagy a +2500 árat. Azon meg nem idegesítem magam, hogy lehetett volna olcsóbban is venni, mert ha bejön a számításom örülök. Ezen a szinten meg veszek, veszek.

De ennek nincs súlya, mert ha rám hallgatok mindenki azt csinálja amit gondol.......ez lehet 1700 és 2800 között pár hónapon belül bármi. NA ez igazán bölcs volt.
Noir 2007. 11. 28. 21:06
#113
Nem tudjátok a portfolio milyen cégeket használt az EV\EBITDA benchmarkhoz? Jelenleg egyébként 10.3 körülre néztem az EV\EBITDA mutatóját, ami azért elég magas, ok viszonylag alacsony EBITDA mellett. A concord célára ha valóban EV-EBITDA alapú akkor nálam is marad a magas eredményvárakozás. Azt viszont nem hinném hogy a menedzsment várakozásait meghaladja az eredmény. Szerintem a Rába esetében nem érdemes egyébként EV-EBITDA benchmarkokkal érvelni, az ingatlaneladások és a növekedés és a felvásárlási sztori eléggé nagy befolyással bir az árfolyamra.
zborde
zborde 2007. 11. 28. 20:54
Előzmény: #111  Törölt felhasználó
#112
Vadvirág,

te kiszálltál?
Törölt felhasználó 2007. 11. 28. 20:20
Előzmény: #109  tigus7313
#111
Csak azzal lehet szórakozni aki hagyja!……. Mi pedig hagytuk magunkat mint a birkák lemészárolni.

Ezek tanári módon kiütötték tegnap a határidős pozikat összesen 8 db 20 MHUF összegű ügylettel, majd bevásároltak gazdagon, de szerintem (tegnap is írtam) túlhúzták. Azért mai produkció is szép volt, amikor a limites szünet után pár ügylettel és összesen 2500db-bal visszatették a végét jóval 1900 alá. Nehogy már elbízza magát valaki.

Ha akár tegnap reggel, akár ma záráskor lett volna (NEM VOLT) összesen 10M HUF összegű vétel akkor ezt a bohócságot nem lehetne csinálni. Itt tényleg mindenki ilyen BAMBA???? Kíváncsi vagyok vajon holnap a mai nap után tovább tudják szívatni a népet, vagy végre győz a racionalitás és lesz vevői oldal.

A Concorde elemzésről annyit, hogy már nem lehetett mit csinálni valamit mondani kellett…..ezt sikerült. A Concorde nem csinált mást (amúgy tele van papírral az ügyfélköre), mint levédte a saját fenekét egy év múlva mindenki arra fog emlékezni, hogy ők az esésben is megmondták és mekkora szakértők, hiszen a piacot újraélesztették! Arra senki nem emlékszik, hogy mi mást csináltak az esésben és az előtte lévő két hónapban, mert a kötéslisták nem nyilvánosak.

Amúgy szerintem a célár visszafogott, nem túl optimista , (ennél több sem lenne meglepő.....) és nem árazta a kb 10% saját részvény vásárlást (hagyjuk, hogy majd tőkeemeléssel lesz megoldva, baromság…) és a felvásárlási diszkontot (ez még szerintem mindig van, és jövő májusig úgyis kiderül) sem.
tigus7313 2007. 11. 28. 20:13
Előzmény: #109  tigus7313
#110
EV/EBIDTA

Jelenleg főként ezzel a mutatóval történik a célárfolyam meghatározása. De mit is jelent ez?
Tulajdonképpen egy megtérülés számolási formula, azt mutatja, hogy az értékelt társaság hány év alatt tudja kitermelni a saját tőke (részvények) piaci értékét, illetve a pénzeszközzel csökkentett hitelállományt (egyszerűsítve ez a vállalat finaszírozási szerkezete, egyebektől eltekint). Természetesen a kitermelni a készpénzteremtő képességet jelenti, azaz pénzben számolt megtérülés.
Általában a P/E helyett használják azoknál az üzletágaknál, ahol nagy az eszközigény, ezáltal magas az értékcsökkenés összege, mely jelentősen rontja és torzítja (illetve elszámolási gyorsaságának változtatásával jelentősen lehet befolyásolni) az eredményt, az EPS-t és a P/E-t is.

Így már könnyebb mindenkinek megfogalmazni, hogy milyen EV/EBIDTA szám a megfelelő számára.
Ugye a Concord-é jelenleg 6, azaz 6 év. Nemzetközi összehasonlításban (by Portfolio) 8-8,5.
Egyébként a 6,3 milliárdos EBIDTA ebben az összehasonlításban 3250 körüli árfolyamot adna.
tigus7313 2007. 11. 28. 19:37
Előzmény: #108  zborde
#109
Concorde-ról

Hát ezt is megértük (úgy látszik az ügyfelek megteltek Rábával-Vadvirág erről többet tud mondani): céláremelés: 2322 (gondolom mindenki olvasta).
6 EV/EBIDTA, 8 milliárdos ingatlanvagyonnal (eddig 4,5-5 EV/EBIDTA , 6 milliárd ingatlanvagyonnal - valóban egyszerű célárat meghatározni, csak tologatni kell az összetevőket:-))))).
A lényeg, ami ebből következik (óvatos feltételezéssel, azaz nettó 15 milliárdos hitelállománnyal számolva), a Concorde 2008-as EBIDTA várakozása 6,38 milliárd!! körüli. Nem tisztem minősíteni az időzítést……………
zborde
zborde 2007. 11. 28. 14:51
#108
koistvan,

A rába olyan, mint a kábítószer: függőséget okoz.
Nehéz tőle szabadulni ... :-)

(Tudom nem erről szól a topik, elnézést)
Törölt felhasználó 2007. 11. 28. 14:23
Előzmény: #106  Törölt felhasználó
#107
részvénykönyvben,
novemberiben..
Törölt felhasználó 2007. 11. 28. 14:23
Előzmény: #105  Törölt felhasználó
#106
vadvirág! tudod mi ebben a szép?

hogy a tagnapi vételek a t+3 miatt csak a december végi résvénykönyvben látszanak, a novemeriben nem:-)
Törölt felhasználó 2007. 11. 27. 22:42
Előzmény: #101  Törölt felhasználó
#105
az a baj, hogy amilyen gyorsan vette,
pont olyan gyorsan adta is valaki
nagyon relytélyesnek tűnik
Törölt felhasználó 2007. 11. 27. 22:40
Előzmény: #101  Törölt felhasználó
#104
nos... kicsivel tobb, mint 1 evig tartottam a rabat.. maig. tudom, remego kezu vagyok, de nekem a meghatarozott szint 1850 volt. delelott 1800 felett sikerult eladni az utolso csomagot is. most mit mondjak? hogy banom?
.
a raba jo ceg. a hangulat viszont rossz. sajnos, ha valaki megakarja venni, az meg is tudja.. jelenleg kb. 2000-2500ert (?).
.
pozitiv korrekcio lehet, de hogy az "almok" teljesuljenek.....
az is lehet, ujra kell almodni oket
.
szebb napokat a mainal
.
ui: ha megnyugodna a hangulat... mely reszvenyek fognak elsokent emelkedni?
Törölt felhasználó 2007. 11. 27. 22:36
Előzmény: #101  Törölt felhasználó
#103
Hallgatunk VADVIRAG. Veszteségeinket short ügyletekkel igyekszünk kompenzálni, más papírokkal, legalábbis én
Törölt felhasználó 2007. 11. 27. 22:33
Előzmény: #101  Törölt felhasználó
#102
En nem tudom Vadvirag,es ne haragudj, hogy Te mit lattal ebben gyongyorut, de nekem meg most sem tetszik ,hogy ebbe belemerjek nyulni,azzal egyutt,hogy a Raba, akar lehet egy aranybanya is.
1600 folott semmikeppen sem teszek bele egy forintot sem - ez most torveny !

Ezt a papirt ma folyamatosan adtak...nezza forgalomra, es a chartra; volt itt likvidalas, stop loss,tdt, dt, egyszeru buktaban szoras, disztribucio...egyszoval minden. A gyujtogetot max ugy irhatjuk le: vegig vette az esest. De ezt komolyabbak nalam ,csak kirohognek; meghogy vegig venni egy esest. De lenyegeben az egesz napot az ontes es az ontes jellemezte. Ezt a papirt eppenhogy a zaras mentette meg attol, hogy ne verjek felfuggesztesig.

Amikor igy zuhan egy rv, hat nem tudom, de ketelkedem abban, hogy van ertelme vevot-eladot keresni benne.Egy ilyen chart mint a mai, no meg az eves historikus.......azt inkabb a jelen tokepiaci szituval hasonlitanam ossze.

A folvasarshoz meg annyit toldanek meg hozza; ha egy vallalat reszvenyet a piac "igy" arazza,a folvasarlo-ajanlattevo,a piacot nem fogja "ugy" dijazni !
Törölt felhasználó 2007. 11. 27. 22:10
Előzmény: #99  watson
#101
Hahó emberek éltek még? MA tanári módon kicsapták a határidős pozikat….. Ma az első mínusz 75 forintos esést pár darabos, összesen kb.20 M HUF (IGEN JÓL LÁTJÁTOK) tétellel érték el, azaz kevesebb, mint 20 M HUFfal leverték stop szintre az árfolyamot, hogy kezdődjenek a likvidálások. Világbajnokok, ilyen kicsi összeggel a tőkepiac történetében még nem térítettek árfolyamot! Ekkor még a többi papír amúgy állt a lábán, tehát semmi köze az ügynek az általános helyzethez.(meg lehet nézni az időpontokat) Aki kibírta az első menetet 2800-2000re (így utólag hiba volt) az ma elvérzett….szerintem nem is maradt kisbüfiknél komoly mennyiség mert a többi papír esése az alapletéteket is leárazta ergo fedezethiányos lett mindenki.

Komoly fogadásom van, hogy az ERSTés Portfolio Kft. volt ma a market maker. Tudja valaki, hogy ki volt a vevői oldalon.(csak nem a Cncrd?) Ezen a gépen nem tudok most utána nézni?

A mai napon kényszer eladók voltak, holnap mi lesz? Ha végre elfogynának a túlvállalt spekik, meg a remegő kezűek lenne itt szembe menet gyorsan. Jegyzem meg szerintem ma túl húzták, mert akit ma nem a brókercég vágott ki az talán már benne marad és nem fordul ki jelentős mínusszal….. és vár.

Ilyen szint alatt már kevesen vannak bent olyanok, akik magasról tartják a papírt. Azok bírják mert profik. Aki meg már ült évekig 1000 alatti árban az nem szarik be ettől. Ezen a szinten valaki (alapok, nagytőkések, nagyspekik, kisspekik, szakmai befektetők, mindeki) csak rá jön, hogy venni kell végre. Valakik még mindig veszik, hiszen a mai papírokat is megvette valaki ráadásul elég gyorsan, de kinek?

Topik gazda

tigus7313
3 4 4

aktív fórumozók


friss hírek További hírek