Topiknyitó: tigus7313 2007. 11. 17. 13:00

Rába elemzések, elmélkedések  

Topikindító.



Véleményem szerint elérkezett az idő, hogy a Rába topik szétváljon.



Ebben a topikban szeretném, ha kizárólag szakmai elemzések hozzászólások és beszélgetések szerepelnének, mivel ezek a láma topikban, a hsz-ek növekedése miatt eltűnnek, illetve nagyon sok időráfordítással találhatóak meg.



A láma topik tökéletes helye a piac rezzenéseinek reakcióira, az árfolyam alakulások okainak találgatására, technikai elemzésre, stb.

Hasonló jellegű hsz-eimet én is oda írogatom.



Ha ez megvalósulna, viszonylag kevés időráfordítással mindenki az érdeklődésének megfelelő információt tudná megkapni a társaságról.



Lehet, hogy ez a kezdeményezés elhal, vagy nem működik, de egy próbát mindenképpen megér.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
zborde
zborde 2007. 11. 26. 09:49
Előzmény: #99  watson
#100
Watson,
nem iagzán Csányiról szólt a beírásom, szerintem hagyjátok figyelmen kívül azt a részt.
Viszont érdekelne a véleményetek, hogy nem túlzás 15%-ot adni a vezetők kezébe ösztönzésként?

watson
watson 2007. 11. 26. 08:35
Előzmény: #97  Törölt felhasználó
#99
Csak Csányi legalább a cég 2-3%-át lenyúlta személyesen. Most is van neki több mint 1%-a. Na meg Pick Szeged, Délhús (Pécs), Mizo Baranyatej (Pécs), Sole (Szeged), Boly Rt. több 10ezer hektáron gazdálkodva (Baranya megye/ M6 :), Villányi borgazdasága, tobb mint ,5mrd MOLja...
És ha nézed az 50 vezetőt akkor azok szétlopkodták az OTP-t (igaz volt miből... az államot is rendesen lehúzták)
tigus7313 2007. 11. 26. 08:29
Előzmény: #94  Törölt felhasználó
#98
Sem eredményről, sem EBIDTA-ról nem beszéltem, csak a rendelkezésre álló pénzt hasonlítottam össze a két esetben, amit fejlesztésre és hiteltörlesztésre lehetne fordítani.

E szempontból rosszabb a saját részvényvásárlás, és nem illik bele a bemutatott stratégiai célokba.
Eredmény, EBIDTA szempontjából több pénz-több beruházást jelent, és a jelenlegi beruházási gyakorlat szerint (kb. 3éves megtérülés) komoly eredménybővűlést okozhat.

Amennyiben saját részvényvásárlás lesz (és az magas áron), úgy Watsonnak igaza lesz, hogy miért nem kezdték előbb!! alacsonyabb árfolyamon a bevásárlást.

Nem egyszerű döntés, főleg ha nő az árfolyam.

Apropó, ebből az következne, hogy minél alacsonyabb árfolyam lenne jó a menedzsmentnek a lehívásig, utána nőhet.
Törölt felhasználó 2007. 11. 26. 08:23
Előzmény: #96  zborde
#97
nyugodj meg a csányiék megkapták:-)))
zborde
zborde 2007. 11. 26. 00:37
#96
Nekem elég abszurdbak tűnik, hogy a management részvény opciós programja miatt zártkörű részvénykibocsájtás legyen. (Zwacknál volt valami hasonló, de az sem ilyen mértékű.)

Az is túlzás, hogy a cég 15%-a a vezetők kezébe kerüljön ösztönzés címszó alatt.
Csányiék miért nem kapták még meg az OTP 15%-át?
Szerintem max. 5% részvényopció lenne a reális és azt is sajátrészvény vásárlásokkal.

Törölt felhasználó 2007. 11. 25. 23:49
Előzmény: #94  Törölt felhasználó
#95
ja. szerintem a sajátrészvények vásárlása nem csökkenti az ebitda-t, így az egy részvényre jutó ebitda-t sem. a tőkeemelés viszont igen. ha már ebitda alapon árazunk, akkor ez bizony számít a részvényárfolyamban, ez pedig számít a részvényeseknek is.
Törölt felhasználó 2007. 11. 25. 19:51
Előzmény: #93  watson
#94
nem értek egyet tigussal a tőkeemelés kérdésében. a sajátrészvény vásárlás nem lenne eredményromboló hatású. A tőkeemelés alacsony árfolyamon - a tőzsdei ár felén - viszont rossz üzenet a részvényeseknek, ezt egyik részvényes sem szeretné, így szerintem a menedzsment sem. ha a cashflow elegendő a sajátrészvény vásárlásra, nosza rajta. ez azt is jelenthetnné, üzenet szinten:

1. a cég bízik a részvényben
2. a mostani árfolyam tényleg a reális érték alsó határán helyezkedik el (by RÁBA Pintér)
3.hogy ne kelljen egyszerre sok pénzt költeni, lehet valami combó is.
watson
watson 2007. 11. 25. 16:46
Előzmény: #92  tigus7313
#93
Ha ez a döntés várat magára még áprilisig, akkor...
van idő ismét konszolidálódni úgy 2500 körül (esetleg a mikulás is besegíthet) és lesz egy Q4 februárban, ami okot adhat a döntéstől függetlenül az emelkedésre,
valamint a Ruukki is előrukkolhat még valamivel (by IP) :)
vagy mások akik ezt megneszelik :)

Csalódnélk ha az alapok nem állnának ki itt is mint a Linamarban.
tigus7313 2007. 11. 25. 16:18
Előzmény: #91  watson
#92
Nos ezért is volt szerintem eredetileg az a forgatókönyv, hogy zártkörű tőkeemelés.
Ezt alapozzák meg a bejelentett priorítások: hitelcsökkenés, beruházások általi növekedés, javuló cash-flow.
A stratégiából kitűnik, hogy nem számítottak ilyen árfolyamra, ami nem azt jelenti, hogy magukban nem hittek, hanem nem gondolták, hogy a piac ilyen gyorsan reagál.

Most már a részvényesek kezébe adták a döntés, de szerintem az igazgatóság a zártkörű tőkeemelést fogja javasolni. (csalódnékha nem, az előbb leírtak miatt: így 1,2 milliárddal több forrás marad beruházásra és hiteltörlesztésre)
watson
watson 2007. 11. 25. 14:39
Előzmény: #90  tigus7313
#91
tigus, szerintem egyértelműen mutatja a menedzsment pancserságát...
... a semmit szétosztogatták maguknak és több száz milliós kárt okoztak ezzel a társaságnak.
Mennyivel szebb lett volna ha az eredményt osztogatják nem? De még nincs kizáva, hogy ismét görgetik az opció lehívást és azt mondják, hogy 2008-ban lesz 3 mrd nettó adózott és abból 1mrd elmegy az opciók buktájának finanszírozására.

Persze mondhatjuk hogy húú a részvényárfolyam, meg egyebek, de azt lássuk be hogy a részvényárfolyam és a tzulajdonosokon elvert bukta az ő pancserságuknak volt betudható.
Elég hülyén hangzik úgy általában hogy kedves tulajdonosok, elbuktuk a pénzetek felét-harmadát, ezért adjátok ide a cég 14%-át hogy tovább ne bukjatok miattunk...

Ha már osztogattak maguknak hozomra, legalább fedezték volna. Abból hogy nem fedezték a szükséges papírmennyiséget, arra is gondolhatnék, hogy nem is hittek magukban.

Miután látom a cégben rejlő potenciált, és látszanak a talpraállás jelei, ezért csak bízni tudok benne, hogy a fentiek ellenére nem tudják elrontani a májusi 3500-ös árfolyamot :))
tigus7313 2007. 11. 25. 09:17
Előzmény: #88  Törölt felhasználó
#90
A 2. tranche teljesítése a nagy kérdés. Milyen módon történik majd?
Eddig azt gondoltam zártkörű tőkeemelés lesz.
Azonban PI nyilatkozatból az tűnt ki, hogy a menedzsment teszteli a tulajdonosi struktúrát, hiszen azt mondta: valószínűleg a következő közgyűlésen a tulajdonosok fognak dönteni erről.

Aki rövid távon gondolkodik egyértelműen a saját részvény vásáslásra szavaz, hiszen jót tesz az árfolyamanak. Azonban nem tesz jót a cégnek, hiszen a 2000 körüli áron vett részvényeket 1000-en adja oda a menedzsmentnek. Eredmény: 600 millió Ft-tal csökken a Rába cashflow-ja, a beruházásra, vagy hiteltörlesztésre fordítható összeg.
Aki hosszútávon gondolkodik, annak jobb a zártkörű kibocsátás, ugyan ezzel hígul a részvényállomány, de 600 millió friss tőke is keletkezik, melyet potlólagos beruházásra és fejlesztésre lehet fordítni. Tehát ekkor az előző változathoz képest 1,2 milliárddal több forrása lenne a cégnek.

Azt gondolom, a döntés jól mutatná milyen kezek birtokolják a társaságot.

Felvásárlás szempontjából egyértelműen jobb lenne a menedzsmentnek, ha saját részvény vásárlásról döntenének a tulajdonosok (persze akkorra ők is azok lesznek már), hiszen nagyobb tulajdoni részesedést jelentenének az opciós részvények.
zborde
zborde 2007. 11. 25. 02:37
Előzmény: #88  Törölt felhasználó
#89
Megnézve a gyorsban leírt tulajdonosi struktúrát az alapján úgy tűnik, hogy egy felvásárlási forgatókönyv elég reménytelennek tűnik jelentős felár nélkül.

A Trigonon kívül a DRB-HICOM BERHAD-nek is nagyon jól jönne a Rába. Korányiékat se felejtsük el, akik eléggé otthon vannak a tőzsdén.
Ráadásul belföldi intézményieknél (Wamsler nélkül) is van 3.400.000db (kb25%)

Ha a Trigon valóban egy cégnek gyűjtöget, akkor az 1.500.000db meglehetősen kevésnek tűnik, a gyorsban még 1.294.771db volt tehát a különbség 200.000db,( ami 400M FT) ez nagyon szerény úgy hogy közben a Wamsler 5% alá ment és a GYőri önkormányzat is megvált a 986.850 darabjától.

Egy 2.800-as lokális csúcs után legalább 3.000Ft körül árat kellen megajánlaniuk, hogy sikeres legyen ...

Törölt felhasználó 2007. 11. 24. 22:46
Előzmény: #87  tigus7313
#88
de igen.
ez azt jelenti, hogy a lehívási tilalom mesgszűnte után, ha a 2. tranche is megnyílhat, kb 1,2 millió részvényre lesz opciója a menedzsmentnek (kb 40-50 ezret lehívtak már a távozott vezetők).
a trigon infoim szerint 1,5 millió darabnál jár (kérlek ne kérdezd honnan van az info)
ez így februárban már 2,7 millió darab részvényt jelent, ami kevés a sikerhez, ha vadvirág verziója az igaz úgyhogy vagy vesznek még, vagy megkeresnek más nagytulajdonost is.

meglátjuk
tigus7313 2007. 11. 24. 21:31
Előzmény: #86  Törölt felhasználó
#87
50 vezetőnek 1,9 millió részvényt oszthatnak ki 3 év alatt. (630 ezer db/év)
Csak nem az új tulajdonosi szerkezeten gondolkodsz?
Törölt felhasználó 2007. 11. 24. 21:16
Előzmény: #85  tigus7313
#86
tigus! nem idéznéd fel ha emléksel, hogy mennyi opciós papperja van a menedzsmentnek?? én emlékeim szerint kb 600 ezer darabot kaphatnak évente. tévedek?
tigus7313 2007. 11. 24. 20:59
Előzmény: #84  tigus7313
#85
2009-2010 EV/EBIDTA (technicisták és swingerek ha lehetséges, ezt már ne olvassák el:-))))

Feltételek:
Elvárt EV/EBIDTA 8.
10% árbevétel arányos EBIDTA 2010-re (ld. menedzsment tájékoztató).
14 millió részvényszám.
Ha 2008-ban tényleg 61 milliárd körüli a bevétel, a további évekre 4(!)%-os növekedéssel 2010-re 66 milliárd bevétel várható, azaz 6,6 milliárd EBIDTA. A hitelállomány 10 milliárd alá csökken (by PI).
2010-ben a sáv meghatározáskor már mindenképpen érdemes ingatlanértékkel is kalkulálni.
Amennyiben 5 milliárdon számolom az ingatlant 3414 Ft, ha 10 milliárdon számolom 3771 Ft részvényárfolyam adódik. Felvásárlás esetén prémium……

Tudom, jelen pillanatban lényegtelen, csak a tények kedvéért, meg később is elő lehessen venni:-))
tigus7313 2007. 11. 24. 20:07
Előzmény: #83  Törölt felhasználó
#84
A szkeptikus köszöni, talán ezért is hozta létre a külön topikot:-))
Törölt felhasználó 2007. 11. 24. 14:29
Előzmény: #82  Törölt felhasználó
#83
amúgy vadvirág koncepciója alapján innen már nagy eséstől nem kell tartani, mert ha kilikvidálnák a pozikat és az ár nagyot zakkanna, akkor veszélybe kerülhetne a jövő éves tranche megnyílása is. ezt pedig egy olyan felvásárlásnál ahol a menedzsment támogatására is szükség van, nem lehet megkockáztatni.
Törölt felhasználó 2007. 11. 24. 14:16
Előzmény: #81  -bubu-
#82
hát akkor mutatnék nektek valamit, főleg neked szkeptikus tigus:
a trigonról ezt is illik tudni:

link

igen aktív az M&A tevékenységben a régióban és ügyfelei között régóta ott van a ruukki nevű finn cég:

link

namost ez a cég annyi ebitda-t csinál egy évben, amiből minden évben 5 Rábát tudna venni. de akar is, hiszen nézd csak meg ezt:

link

a prezentáció 25 oldalát érdemes megnézni,

itt kifejezetten arról beszél a CFO, hogy akvizíciókat terveznek. CEE stratégiai terület és termékportfólióba nagyon jól el lehetne helyezni a Rábát.

ezen nem árt egy kicsit rágódni.

Szerintem a trigon nekik vásárolja a Rábát. most olcsóbban, mint két hónapja, s ebben ha vadvirágnak igaza van, akkor a RÁBAPintérnek hatalmas szerepe lehetett.
-bubu-
-bubu- 2007. 11. 23. 22:00
Előzmény: #80  csibe74
#81

Topik gazda

tigus7313
3 4 4

aktív fórumozók


friss hírek További hírek