A cég 750 Ft-ig veszi a részvényeket az olyanoktól, mint Te, aki ennyit lát a cégben. Ez így rendjén is van, a vásárláshoz eladók is kellenek. Ki fogja 750 Ft fölé vinni? Ki fogja fölötte venni? Minél többen zárják ki a 750 Ft fölötti árfolyam lehetőségét, annál nagyobb vákuum alakul ki 750 Ft fölött, és adott esetben tevődik fel majd a kérdés, hogy ki fog 750 fölött eladni, ha ott is lesz vevő (már 750 alatt kiszálltak, akik nem bíztak). Plotinusban is lehetetlennek tűnt a 6000 fölötti tartomány, Enefiben a 250 Ft volt a határ. Csak hogy két olyan céget említsek, ahol nagymértékű srv zajlott le.
A Pannergy most azt az időszakát éli, amikor a részvényeit veszi. Gyanítom, hogy a járványt kihasználva döntöttek úgy, hogy az osztalékra szánt pénzt is inkább srv-re költik + hozták le a küszöböt 750-re, jelezve, hogy meddig kell kiszállnia a bizonytalankodóknak. A közkéz 10-15%-át veszik meg egy év alatt. A tényleges közkézben ez inkább 20% fölötti szám lehet. Én továbbra se látom semmi jelét annak, hogy ki kellene szálljak.
Egy kisebb cég kockázatosabb, így sokkal nagyobb árfolyammozgásokra képes. És nem a mutyi miatt, egyszerűen majd minden kockázati tényező erősebb egy kis cég esetében, mint egy nagynál. Pl. egy kisebb cég nehezebben érvényesítheti azt, ami neki jó lehet, mint egy nagy cég. Ha a Blue-k adta "biztonságot" várod, akkor a döntést neked kell meghoznod, lecserélni a részvényeidet Blue-kra.
És még valami: a blue chip-ek esetén egy-egy projekt indítását sokkal-sokkal bonyolultabb döntési mechanizmus elôzi meg, és a mutyi lehetősége is kisebb.
Az, hogy milyen projekt kerül elindításra, tisztán a menedzsment döntése, ahhoz még kgy sem kell, hiszen az a mindennapi operatív tevékenység része. Pont itt látom a problémát, hisz a menedzsment - ha jól tudom - a panny esetén eljátszotta már egyszer-kétszer. Vagyis ez nem gond számukra; és meg is teszik, ebben biztos vagyok, csak idő kérdése. Ennek fényében az srv csupán akkor lesz biztosan értékteremtő számunkra is, ha elérjük, hogy a céghez visszakerült rv-ek egy része, időről-időre mindig bevonásra kerüljön.
Nyilvánvalóan csak olyan projektet szabad elindítani, amely a részvényesi érték növekedését eredményezi. Azok a konkrét kételyek, amelyeket felhozol, minden cégnél jelen vannak, csak a Pannynál többszöröse számban. Egy blue chip üzleti modellje sokkal bonyolultabb, és ilyen kérdések tucatszám merülnek fel.
Egy későbbi projektben történő felhasználás esetén a részvényszám nem csökken, és így az egy részvényre eső érték sem feltétlenül növekszik - az már a projekttől függ. Ha pedig a projekt túlárazott, amint erre itt volt már példa a menedzsment részéről - akkor bizony számunkra az srv projektben való felhasználása nem feltétlenül értékteremtő.
Amennyiben a megvásárolt srv egy része tényleg bevonásra kerül, és nem jelenik meg valahol máshol (pl. akvizíció fizetőeszközeként, vagy vrop-ként), úgy igazad van: az srv valóban értékteremtő. De csak ekkor. . Az srv hatása jelen esetben max. 750 HUF/rv-ig történő emelkedés, mert ez a felső határ az srv-re, és mivel a menedzsment nem játszik fair módon, e fölött nem is nagyon fogják venni a rv-t befektetők, legfeljebb speka felhúzásban.
A részvényár felnyomása nem a management feladata. Az srv-nek egyébként ez a hatása. Az összes részvényesnek pedig az az érdeke, hogy a társaság a saját részvényeket minél olcsóbban vegye meg. MInél több saját részvényt tud venni, minél alacsonyabb áron, annál kevesebb részvényre fog esni a későbbi eredmény és vagyon.
Addig OK, csak a részvényeseknek is juttassanak osztalék formájában, vagy nyomják fel a részvényárat a különböző célárakig. Egyik sem tűnik nagy kérésnek, különösen az első egész könnyedén megvalósítható lenne - csak szándék kell hozzá a nagytulajok részéről.
A többi részvény a BÉT-en azért korántsem áll ilyen jól, vagyis kp a cégben zsákszámra! Így azokban egyszerűbb megválaszolni a kérdéseket, mert sok esetben ilyen kérdések fel sem merülnek. :-)
PANNERGY