Topiknyitó: Portfolio 2012. 03. 13. 08:04

Nyugdíj: menjek vagy maradjak a pénztárban?   

Ugrás a cikkhez
Rohamosan fogy az idő a magánnyugdíjpénztárban maradt 100 ezer tag számára, mivel a kormány által meghatározott - az állami tb-rendszerbe történő - visszalépési határidő a hónap végén lejár. Számos bizonytalanság nyomja most is a tagok hátát, több...

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=5&i=164186
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
tihamer
tihamer 2012. 03. 30. 22:48
Előzmény: #139  gilgalad
#140
Nekünk kell nyernünk és majd egymást segítenünk önzetlenül!
gilgalad 2012. 03. 30. 22:44
Előzmény: #137  tihamer
#139
Echelon, meg ilyenek? Messzire vezet ez...
gilgalad 2012. 03. 30. 22:30
Előzmény: #136  tihamer
#138
Szerintem önmagát fogja ledarálni, szétrohasztani ez a rendszer, aminek poraiból talán épül egy értelmesebb. De addig még sok keserű pirulát lenyelünk, drága és fájdalmas út vezet a megtisztulásig. Utóbbiba vízióm szerint sajna elég sötét dolgok is beleférnek. Lennénk már túl rajta! Én így látom, nincs más út...
tihamer
tihamer 2012. 03. 30. 22:23
Előzmény: #126  gilgalad
#137
Akkor már világkormány lesz, és nem lesz magántulajdon (illuminátusi pont)
tihamer
tihamer 2012. 03. 30. 22:06
Előzmény: #126  gilgalad
#136
Öngondoskodás -lehet, hogy igazad van, de ennyi jogszabály változás után szerinted?
tihamer
tihamer 2012. 03. 30. 22:03
Előzmény: #126  gilgalad
#135
Öngondoskodás... lehet, hogy igazad van, de ennyi jogszabályváltozás elbizonytalanítja a jómagyar embert: -30-ról 20 % adójóváírás,
-hozamfelvétel évente, aztán 3 évente (önkéntes).
stb., stb.
Sajnos a magántulajdon elvétele folyik (illuminátusi pont), csakúgy mint 1956-ban, csak agymosott módszerekkel a saját döntéseid által.
Törölt felhasználó 2012. 03. 30. 17:55
Előzmény: #129  szivacs
#134
Szia Szivacs!

"Egy rohadt forinttal nem fizettél többet a kötelezőnél csak éppen továbbutalta az állam a manyupba, a pénz az OK,"

Igen a kötelezőt fizették a maradók (is), bár én pl.: önként léptem be.
De talán nem véletlen, hogy a maradó 3% fizette be kötelezően a vagyon 10%-át.

Én is kaptam nemrég olyan állásajánlatot, hogy bruttó X ft, de nettó ennek a kétszerese!
Törölt felhasználó 2012. 03. 30. 17:47
Előzmény: #117  szivacs
#133
Szia Szivacs!

"Akinek van nyugdíjas a családjában és azt szeretné, hogy legyen fedezet a nyugdíjára, az visszalép az államiba, akit nem érdekel, hogy a nyugdíjasok nyugdíjára miből lesz forrás, az nem. :-)"

Nálunk van nyugdíjas a családban.

Az MNYP nem a jövendő társadalomra terheli a leendő és múltbeli - és járulékot rendesen fizető - tagokra terheli az éppen aktuális nyugdíjasok nyugdíjának gondját.

Nekünk öt keresőre egyetlen nyugdíjas van a családban. Az ő jelenlegi nyugdíját a páromtól - és munkáltatójától levont nyugdíj akármik (mert nem csak az a 10% van) simán fedezi, tehát 4-en nettó befizetők vagyunk. Az eljövendő 20 esztendőben senki nem megy közülünk nyugdíjba. Sőt valószínűleg a család gyerekei is belépnek a nyugdíjjárulékot fizetők körébe!

Inkább azon kéne elgondolkodnia a visszalépőknek:
- mióta nem nyugdíjjárulékot fizetünk, nem terheli semmilyen kötelezettség az államot -, tehát senki sem lehet biztos abban, hogy mi alapján fog majdan nyugdíjat kapni,
- a korábbi ígéretekkel ellentétben, nincs még mindig nyilvántartva, ki, mikor mennyit fizetett be, (Te viheted hozzájuk a papírokat a kifizető helyekről...)
- kb. 10 év múlva (és utána sokáig) rengeteg olyan ember fog nyugdíjba menni, aki minimális nyugdíj befizetéssel rendelkezik. (Az,hogy kb. 75%-uk valójában nem ennyit keresett, és nem tett a többletből félre, nem érdekel senkit). Mivel ők sokan vannak, ezért nagy választói erőt képviselnek, tehát változtatni kell a kifizetések rendszerén. Mivel a mai minimál nyugdíjból nem lehet pl.: egy átlagos panel rezsijét sem -, amiben az emberek 20%-a él kifizetni.

Konzekvencia:
- jelentősen növelni fogják a minimál nyugdíjat, viszont emiatt a magasabb nyugdíjak (, hogy ne szaladjon el a kifizetés), a mai viszonyokhoz képest csökkenni fognak,
- teljesen mindegy, ki mennyit fizet be, kb. ugyanannyi állami nyugdíjat fog mindenki kapni.
szivacs
szivacs 2012. 03. 30. 16:53
Előzmény: #131  David78
#132
Na akkor pontosítsuk:
Manyupos, nem manyupos ugyanannyi járulékot fizetett.
A manyupostól kötelezően beszedett járulék egy részét áttették egy manyuphoz.
Ez hiányt okozott az állami nyugdíjkasszában.
Ha itt az ügy megáll, akkor ugyanennyivel csökkenteni kell a nyugdíjkifizetéseket (vagy a nyugdíjakat vagy a nyugdíjasok számát) és nincs hiány. Nincs hitelfelvétel sem.
(Ekkor persze a csökkentett nyugdíjasok nekiestek volna a manyuposoknak meg a politikusoknak, hogy hogy képzelik, hogy ők részben kiszállnak a nyugdíjfinanszírozásból és abból vagyont kezdenek felhalmozni, miközben nekik már csirkefarhát sem jut!)

Na ezért a nyugdíjkassza hiányának pótlására kötelezték a (deficites) költségvetést. Ahol persze nem volt rá forrás, hitelt kellett felvenni.
Vagyis a manyup 13 éve alatt átirányított kb. 2900 milliárd ugyanennyi hitelt + annak kamatait generálta a költségvetésben. Ez fenntarthatatlanná vált és nyugdíj/államcsődöt okozott volna sokkal hamarabb, minthogy a manyupok nyugdíjakat kezdtek volna fizatni tömegesen.
Ezt kellett (volna) és még kellene kinullázni a manyupokból.
Azzal én sem értek egyet, hogy nem a teljes összeget fordították államadósság csökkentésre - az egészet kellett volna - mint ahogy azzal sem, hogy nem az összes tőkét és hozamot irányították vissza a nyugdíjkasszába.
A nyugdíjkasszát zártan kellett volna kezelni amióta csak létrehozták de legalább a manyup rendszer bevezetésének napjától mindenképp és deklarálni kellett volna, hogy ez egy nyugdíjközösség, egymás rovására lehet csak növelni/csökkenteni/átcsoportosítani bármit nem pedig a költségvetésen keresztül az összes adófizető kontójára. Persze ehhez pl. a nyugdíjbiztosító korábban ellopott vagyonát is vissza kellett volna adni neki, ami hozamot terelhetett volna a folyó befizetéseken túli forrásként.
David78 2012. 03. 30. 16:26
Előzmény: #129  szivacs
#131
"továbbutalta a manyupa" -> nekem, a számlámra.
"a költségvetési lyuk" semmivel sem másabb (színre, ízre, formára), mint bármilyen adócsökkentés által ütött lyuk -> pl. 16%-os egykulcsos lázálom.
Honnan tudod, hogy a pénzt az állam a "felmenőim nyugíjára" költötte a lóvét? Rá volt írva a csekkre amit kaptak, hogy manyup pénzből van?
Én inkább úgy látom, hogy egy év alatt
- elbaszták MOL-ra (nagyi régi vágya volt),
- 16%-os adócsökkentésre (köszönöm, félreteszem a nyugdíjamra, lehetleg devizában),
- haver cégére írt "köz"beszerzésre (az meg megy a pártkasszába),
- EU és IMF elleni "szabadságharcra", mivel hiteltelenség=gyenge forint=növekvő államadósság

Köszönöm, erre szavaztunk.
David78 2012. 03. 30. 16:16
Előzmény: #128  szivacs
#130
Más probléma is van ezzel az egész Manyup témával.
Teljesen másképp állnék a dologhoz, ha azt látnám, hogy a kormányunk mindent megtesz, hogy rendberakja a gazdaságot és utolsó-utáni eszközként esetleg hozzányúl a manyup-hoz, mundjuk mert már az IMF pénze sem elég.
Jelenleg viszont a helyzet a következő: a manyup pénzt matolcsy ámokfutására költik, szétszórják a szélben, miközben ordas hazugságokat vágnak az arcunkba és tovább barmolják az amúgy is padlón lévő gazdaságot, a felelősséget pedig kenik mindenkire akit érnek.
szivacs
szivacs 2012. 03. 30. 16:08
Előzmény: #127  David78
#129
Ettől a baromságodtól valóban lehet!
Egy rohadt forinttal nem fizettél többet a kötelezőnél csak éppen továbbutalta az állam a manyupba, a pénz az OK, de az amiatt ütött lyukat tömje be más, a felmenőid nyugdíját meg persze ne csökkentsék, te ugyan kiszálltál belőle de más azért csak tolja rá tovább a lóvét helyetted is!
Na ez a rohadt egoista duma!
szivacs
szivacs 2012. 03. 30. 16:03
Előzmény: #123  bet4more
#128
Nem érted.
A folyó befizetések mennek oda, igen.
Viszont az manyupokba áttett (és még ott lévő) felhalmozott tőke és az annak keletkezésekor emiatt a költségvetésbe áttett hiányra felvett hitelek még megvannak és annak a kamatait fizetni, a hiteleket megújítani kell mindaddig, amíg a tőke esetleg vissza nem kerül az államiba és így ugyanannyi hitelt ki lehet futtatni.
David78 2012. 03. 30. 15:58
Előzmény: #119  szivacs
#127
"A manyupokba átirányított kötelező járulékok az államiban okoztak hiányt, amit a törvény szerint a költségvetésnek kellett pótolnia 13 éven át. " - Nem bírom ezt a szemellenzős dumát.
A manyupot fogd fel olyan adócsökkentésként, amikor köteleznek, hogy az adóból elengedett részt öngondoskodásra használd fel. De ettől még a Te pénzed.
Ja hogy az adócsökkentésre nincs fedezet? De kérem szépen a 16%-os egykulcsos adóra sem volt, márpedig azt klasszisokkal nagyobb hibának tartom a válság közepén, mint anno a Manyup létrehozást. Még "szerencse", hogy az elkúrt egykulcsos adó miatt kiesett bevételt nem tőlem kérik vissza utólag (én "jól" jártam vele), hanem az alacsony kersetűektől és a vállalkozásoktól veszik el (nehogy már nőljön a foglalkoztatás). Mennyivel szebb ez így, ugye?
Na megyek haza.
Hányni.
gilgalad 2012. 03. 30. 15:54
Előzmény: #121  tihamer
#126
Szia,

szerintem ott a tévedés nagy kockázata nálad, hogy a jelenlegi rendszert 30 évre vetíted ki. Jó ha 6 évig így marad, után a megint jön majd egy újabb rendszer, mely majd az előgondoskodás lábait növeszti ki, ismét.
David78 2012. 03. 30. 15:52
Előzmény: #124  tihamer
#125
"Lesz állami nyugdíj, mert nem fognak több százezren nyugdíba vonulni, csak pár százan, ugyanis a 70 évet nem fogja megélni a többség"

Nekem ez is az Mnyp-ben maradás melletti érv, ugyanis ha feldobom a pracskert nyugdíj előtt, akkor a gyerkőcök legalább az Mnyp-t megöröklik.
tihamer
tihamer 2012. 03. 30. 15:37
Előzmény: törölt hozzászólás
#124
Lesz állami nyugdíj, mert nem fonak több százezren nyugdíba vonulni, csak pár százan, ugyanis a 70 évet nem fogja megélni a többség. Ezért mondom, hogy a legjobb befektetés az egészségünk.+a jókedv.
bet4more 2012. 03. 30. 15:36
Előzmény: #119  szivacs
#123
Erre irtam azt, hogy ez már a múlt, hiszen ma már semmilyen pénz nem megy az MNYP-be, minden az államnak megy, az MNYP-sektöl is.

Tehát, mi, MNYP-sek is már aktuális nyugdijasokat fizetjük. Mi kellene még ezen felül?
Bekre_Pal 2012. 03. 30. 15:29
Törölt hozzászólás
#122
tihamer
tihamer 2012. 03. 30. 15:15
Előzmény: törölt hozzászólás
#121
Én visszalépek az államiba, mert:
-ING-be havi 500 huf + évi 4000 huf minimum. Ezt, ha rakom 30 évig 5-6% kamattal=832000huf. Inflációkövetős befizetésekkel meg majdnem a duplája.
-Tavaly sikerült minusz 1%-ot összehozniuk úgy, hogy 2011 06 16-án növekedési portfólióból átléptem klasszikusba (kimaradtam az őszi részvényesésből.) Én minimum 5-6%-ot összehoztam volna.
-Mivel visszalépek az államiba nem 90 %-ot kapok, hanem 100 % állami nyugdíjat.
-Ezek a "portfóliókezelők" meg elinflálják a pénzemet...

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek