"Palko Tamás, Hátában Madár Istvánnal ismét belerúgott a deviza hitelesekbe. Azt állítják, hogy a portfólió romlás, a nemfizető hitelek arányának a növekedése, a deviza hiteles csomagok, illetve az ehhez kapcsolódó várakozások miatt alakult ki."
Ez nem "belerúgás", hanem nagyjából tény. Az MNB másfél hete megjelent stabilitási jelentésében egy felmérésről ír, melyben az árfolyamgátba be nem lépett hiteleseket kérdezik az igénybe nem vétel okáról. 25% nyilatkozta azt, hogy jobb lehetőségre vár...
Csak egy rettenetesen ostoba ember vagy elvalult Fideszes gondolja azt, hogy az évek óta folyamatos bankellenes hergelésnek, a bankok elleni - olykor piacidegen - lépéseknek és a kampányszerűen hirdetett megmentősdinek nincsen fizetési morált romboló hatása. Dehogynem van. (én ezt már az első verbális támadások idején 3-4 éve megírtam, hogy ez lesz).
Más bloggok is felfigyeltek erre a botrányos cikre (Adósok Érdekvédelmi Szervezete), íme:
Az állami "mentőcsomagok" is jók valamire?
Szerző: Bálint Zoltán :: Megjelent: 2013. november 15., péntek
01-mammon
Erre: Háromból egy hitelt nem a szerződés szerint törlesztenek Magyarországon, a Portfolio szerint.
“A magasabb törlesztőrészlet legyűrhette tehát az ingatlan elvesztése miatti félelmet.”- állapítja meg a világraszóló skandallum tényét az írás.
Vészesen emelkedett azok száma is, ahol a tartozás mértéke már meghaladja az ingatlan értékét, és mégsem félnek már annyira, hogy fizessenek. Botrány!
Érthető az üzenet, ugye, emberek? Ne várjuk prudens bankjainktól, hogy ennél magyarabbul üzenjék meg, miért tart még mindig ez a rémálom: mert FÉLÜNK!
Ki-ki vonja le a maga következtetését!. Szerintem már sokan levonták, de még mindig nem elegen. Ezért fizeti az uzsorát még mindig háromból kettő adós:
“18,5% a nem teljesítő hitelek aránya a lakossági hitelek körében, 15,4% pedig a 90 napon belül késedelmeseké – derül ki az MNB pénteken közzétett, szeptember végére vonatkozó adataiból. Előbbi, vagyis a lakossági NPL-ráta soha nem volt ilyen magas, az év első felében még “csak” 18,0%-on tartózkodott.”
Cikkünk kitér a korábbi “adósmentő csomagok” folytán átstrukturált hitelekre is. Itt sem túl rózsás a helyzet:
“Vessünk egy pillantást a bankok által már átstrukturált hitelekre is, hiszen ezek mutatják a banki adóskönnyítések sikerességét. Sajnálatos módon romlott a sikerességi arány: az átstrukturált hitelek mindössze 28%-a teljesített szerződés szerint szeptember végéig, 48%-a viszont már 90 napon túl késedelmes, holott ez az arány egy éve még “csak” 32,6% volt.”
Vagyis nem igazán jött be az árfolyamgát sem. Ezekkel a gátakkal mindig csak a probléma van, megmondta ezt már Pelikán elvtárs is, pedig akkor még a nemzetközi helyzet is egyre fokozódott.
Bár az fokozódik most is…
Bizony, bizony, Mammon eretnekeinek száma növekszik, papjai pedig kongatják a vészharangot. Különösen most, hogy nem túl jól muzsikál a követelésértékesítési piac sem, vagyis a bedőlt tartozásokat sem igen akarják megvásárolni.
Mi lesz itt, jaj, mi lesz…Mammon apokalipszis? Magyarországon már a hiénáknak sem kell a konc?
Olyan hamar véget érne ez az egész, ha végre mindenki észbe kapna, és ahelyett, hogy a csillogó üveg-beton templomokba lapátolná vég nélkül a keservesen megkeresett pénzét, azt mondaná:
“Elmentek ti a jó fenébe, gyerekek!”
Aztán fogná magát, és családostul elmenne inkább a Karib-szigetekre nyaralni. A bankok, és nagyokos birkanyájuk szerint úgyis erre vettük fel a pénzt.
Legalább ebben hadd legyen igazuk, ha már másban nincs nekik. Mi meg élvezzük egy kicsit.
A hivatkozott cikk az alábbi linken érhető el: link
Talán érdemes végiggondolnunk, hogy a végtörlesztésen kívül (ami keretein belül a politikusok magukat mentették ki) milyen konkrét érdemi intézkedések születtek, amik a nemfizető adósoknak érdemi segítséget jelentett volna?
Az eszközkezelő, vagy az árfolyamgát?
Mindkét megoldás katasztrofális. Az egyik esetében a költségvetés korlátai miatt marginális szerepet játszik, az árfolyamgát, pedig egy olyan időzített bomba, amely az egész nemzetgazdaság felett ott ketyeg, ráadásul végleges megoldást, az adósoknak nem teremt!
A FIDESZ lépéseit elemezve, a novemberi szégyenletes visszavonulásuk után, más nehéz végkövetkeztetésre jutni, hogy érdemi az adós társadalom védelmében radikális döntésekre az Orbán rezsimtől nem várhatunk!
Tehát az újságíró cikke hamis végkövetkeztetése, semmilyen más célzatot nem hordott magában, mint hogy a döntéshozók, illetve a deviza károsultak ellen hangolja az olvasókat.
Szégyen! Amíg ilyen cikkek jelennek meg heti rendszerességgel, nem várható hazánk erkölcsi megújulása!
Törölt felhasználó2013. 11. 16. 09:07
#246
Palko Tamás, Hátában Madár Istvánnal ismét belerúgott a deviza hitelesekbe. Azt állítják, hogy a portfólió romlás, a nemfizető hitelek arányának a növekedése, a deviza hiteles csomagok, illetve az ehhez kapcsolódó várakozások miatt alakult ki.
A cikknek a burkolt végkövetkeztetése az, hogy a deviza hiteladósok fizetőképessége attól javulna, ha nem lennének mentő csomagok, vagy legalább ehhez kapcsolódó remények.
Sorozatosan az újságíró etikát alapjaiban megsértő cikkeket olvasva, csak egy kérdést tehet fel magának az ember, vajon hova tűnt Magyarországról a tisztesség, hova tűnt hazánkból a jóérzés?!
Úgy is feltehetném a kérdést, meddig tud süllyedni a szakújságírás?!
A cikk hamisan azt sugallja, hogy a deviza adósok jövedelmüket, bevételeiket el tudja rejteni a bank elöl.
A banki adósok jó részénél éppen az a probléma, hogy elveszítették munkahelyüket, tehát jövedelmük nincs. Azok akik dolgoznak, döntő többségben nem feketén kapják a fizetésüket! Tehát a bank ezekhez sajnos hozzá tud férni.
Palko úr állításával egyúttal azt is sugallja, hogy a deviza mentő csomagok miatt, az adócsalók száma is nő az országban. (Nyilván ha a bank elől elrejtik a jövedelmüket, az állam elöl is el kell rejteni.)A portfólió tágabban szemlélve kriminalizálja a társadalmat azt állítva, hogy az egyszerű ember ügyeskedik, és hasonlóan tisztességtelenül csak a saját hasznát nézik, mint a bankok (és a köréjük gyűrűző média bérencek)!
Nemzetközi piacok