Ha ugy termelsz áramot, hogy ZÉRÓ nyereséged van belőle, attól még az is jobb, ha egy villanydrótot melegítesz vele és vizet forralsz vagy bontasz. :) Lehet vele amúgy levegőt is sűríteni és később annak az energiáját leadni amikor meg hiány van. Anno a Toyota elnöke elmondta, hogy ők a tisztán elektromos világban egyáltalán nem hisznek és dolgoznak mindenféle más energiatárolási megoldáson, nem csak az akksin.
Meg mindannyian mások vagyunk. Most egyesek ábrándoznak, hogyha 1200 lesz eladják. Aztán ha valóban eléri, akkor beindul a komment cunami, hogy most fog kitörni, nem szabad eladni, mert pár nap és 1500 lesz. Aztán ha mégsem és netán vissza csorog, akkor újra őrlődnek, mindenkit hibáztatnak.
A napelemek által termelt "fölös" áramot használják fel valamire a keletkezés helyén! Akkor nem kell akkumlátorokban tárolni. Szerintem sokan gondolkodnak ebben az irányban is és előbb-utóbb találnak megoldást.
én is benn ülök 10 misivel, utálom az egészet, de legalább mi ne adjunk el most, mert még jobban összeomlik az ár. majd ha legközelebb lesz újra egy felfutás és vételi erő, likviditás
Mennyi áramot tudsz ezekből visszanyerni, és milyen költséggel tudod azt visszanyerni? Minden tárolás sokkal drágábbá teszi a komplett rendszert. És nagyon nem mindegy a hatásfok.
Energiát lehet tárolni ótvar egyszerűen is: 1. Az árammal felfűtöd a vizet és vagy forró vizet tárolsz vagy gőzt továbbítasz. 2. mechanikus energiává alakítod (pl energia tároló rugók, felszivattyúzott víz) Ezt az iparban már kb 100 éve használják. Nem feltétlen kell ide mindenképpen akkumulátor, ami drága és környezetromboló is. Csak úgy ezek az oldschool technológiák nem fancy-k és nem annyira hatékonyak. Ellenben sokkal robosztusabbak és olcsóbb karbantartani őket.
A legtöbb napelem Németország területén arányosan Bajorországban van, ahol még jelentős a mezőgazdaság. Ott a megtermelt energiát helyben is használják fel és nem táplálják be a rendszerbe.
Hát az ami Magyarországon történik többek között a napelemes energia termelés területén inkább nagyon szomorú, mintsem vicces. Pl. Németországban - ahol többszöröse a napelemek száma (+ szélerőművek) a magyarországinak - miért nincsen probléma a villamos hálózattal? Megmondom: ott nem lopta el a kormányfő, a rokonok és haverok az ország pénzét.
Ez a cég arra jött létre, hogy ne építsen semmit, hanem a tőkéjükből már elkészült, meglévő napelemparkokat - erőműveket - vásároljanak fel és üzemeltessenek. A túltermelés - mint probléma - csak később jelentkezett, amikor már sok háztartási és ipari napelemes rendszer üzemelt és a korszerűtlen magyarországi hálózat ezt nem tudta kezelni (sem tárolni, sem eladni). Ezeket a problémákat az államnak, az MVM-nek kellene megoldania, nem pedig a háztartásokkal és a cégekkel vásároltatni akkumulátorokat, amelyek bekerülési költségei magasak, élettartamuk, környezetre gyakorolt káros hatásuk bizonytalan.
Ha a napelemes cég a nap közben megtermelt fölös energiát helyben eltárolja és akkor küldi be a hálózatba, amikor igény van rá, akkor a mostani villamos hálózat is tökéletesen megfelelő. Ezért is vicc kategória, ami az elmúlt pár évben Magyarországon történt. Nagyon előreszaladt az ország a napelemek telepítésében, miközben még mindig nincs költséghatékony energiatárolás. De hát ilyen az, amikor egy előretekintő gazdaságpolitikát összehozó kormány helyett a maffia irányít egy országot.
Már 2022. novemberében, és azóta többször is írtam arról, hogy a napelemes áramtermelés üzleti modelljében van egy óriási nagy probléma. Vissza lehet nézni. Leírtam, hogy már akkor jelentkezett, hogy napos időben túltermelés van (ez akkor még nem volt azonnali probléma), és hogy a következő években ez brutálissá nőhet. És tettem fel a kérdést, hogy erre mi lesz a megoldás? Hozzátéve, hogy Orbánék tövig nyomják a gázt a napelemes piacon, hiába van az út végén a betonfal, amihez Magyarország kifejezetten közel volt már akkor is. Hogy miért tették? Mert a napelemek telepítésében voltak érdekeltek, abból szipkázták ki a tízmilliárdokat, és nem érdekelte őket, hogy ez a napelemek üzemeltetésének akár pár éven belüli ellehetetlenüléséhez vezethet. Mostanra, 1,5 évvel később már februárban jelentkeznek a napos időben a brutális túltermelési tüskék, GW-os szinten, úgy, hogy az egyik paksi blokk nem is üzemelt. Mi lesz itt májusban, júniusban? Amikor a napelemek heteken keresztül tolják majd ki az áramot, amire ki lesz a vevő? Már akkor is azt mondtam, hogy a KÁT-METÁR se fenntartható, és hogy előbb-utóbb jönni fog az egyik éjféli magyar közlöny, amiben.... Mostanra ott vagyunk, hogy még mindig nincs költséghatékony energiatárolási megoldás a piacon, de még mindig növekedik az időjárásfüggő kapacitások telepítése. Agymenés...
A napelemes cégeknél most jön el az az idő, amikor kiderül, hogy a napelemek telepítése csak a beruházási költségeik egy része volt. Eddig sokan úgy tekintettek rá, hogy telepítek X panelt, és az majd 25-30-50 éven keresztül fossa a pénzt, nincs más teendő. De nem, ez nagyon nem így van. Most jön az, hogy ezt az energiát el is kell tárolni, és akkor kell eladni, amikor igény van rá. És ennek megvalósítása nettó költség, amit még most kell majd kifizetni. És így lesz teljes a kép. De ez is csak max 2-3 nap átlagában ad életképes üzleti modellt, azaz ha heteken keresztül süt a nap, akkor ez a rendszer se fog teljes megoldást adni, viszont még több akksit telepíteni nem éri meg azért a pár tucat napért.
Szóval mi is jön most? Az, hogy a napelemtáblák mellé saját pénzből akksikat is kell telepíteni, ami nem plusz eredményt ad a cégnek, hanem ezzel válik "teljessé", kvázi működőképessé. Az eredménytermelő képesség megítélése szempontjából nézve ezzel a költséggel még számolni kell. Ez történik most.
Persze ez az én magánvéleményem, de egyelőre pont azon a pályán haladunk, amit 1,5 éve már leírtam.
És ez lehet az indok arra is, hogy a részvény toporog. Ez még csak egy félkész cég, még rengeteget kell arra költeni, hogy elkészüljön. Eddig élvezte azt a helyzetet, hogy energiatárolás nélkül is megvolt, nem kellett "raktárkészletre" termelni. Nem kellett "raktárat" fenntartani. Ha a "raktár" is elkészül, annak építési költsége, fenntartási költsége is beépül, akkor kell majd megnézni, hogy mire elég a bevétel, az eredmény.
Én már a 930-as megbízásom is visszavontam még a múlthéten. Pedig aki 1000 alatt vesz, az valószínűleg nem vállal nagy kockázatot. Csakhát ameddig ebben idegeskedik valaki, addig más részvénnyel pénzt tud keresni.
:D :D :D :D :D Full tőkével? Ebben??? És az App tulajdonosoknak osztod az észt? Nincs több kérdésem... Oszti, itt... Lesz, ne félj, csak várd ki szépen türelmesen... Már csak olyan 200-300 év... :D :D :D :D :D
NAP Nyrt.
https://bet.hu/newkibdata/128599130/NAP_InfoDok_jovahagyas.pdf