Topikgazda: 2007. 08. 17. 09:53

MOLly tulajok topikja  

Hi!



Ha az Otisoknak is van gyűjtőtopikja, ne aprózódjanak el apró témákba a Mollysok se.


Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2013. 11. 09. 21:37
Előzmény: #88519  detto71
#88520
Habár a zágrábi kormány álláspontja szerint a horvát állam elővásárlási joggal rendelkezik az INA olajcég Mol Nyrt. által birtokolt részvényeire, "üzleti kalandorság" lenne a több milliárd eurós pakett felvásárlása - jelentette ki Zoran Milanovic horvát miniszterelnök szombaton.
detto71
detto71 2013. 11. 09. 20:44
Előzmény: #88518  p-b
#88519
nem fogják megvenni.
p-b 2013. 11. 09. 20:40
Előzmény: #88516  Szabi2280
#88518
Hát valszínű igyekeztek úgy fogalmazni, hogy még véletlenül se legyen egyértelmű. Mert így nem az...
Gondolom eddig nem szerepelt a kormánymegbízásban az adás-vétel opció. Valószínű a vétellel kapcsolatos döntést fogják meghozni hogyan miből vegyék meg.
Pl. EBRD hitel felvétel, majd azt követően privatizálhatják lakossági + hazai/nk pü befektetői körökben. Így még a saját 44%-os tulajdoni hányadukat is lecsökkenthetik. Ugyanis szükségük van minden petákra, mivel hamarosan IMF hitelért is kuncsorognak....
detto71
detto71 2013. 11. 09. 20:26
Előzmény: #88516  Szabi2280
#88517
Egyértlemű semmi jót, nacionalista hozzáállást.

Szeptemberben a mol-ina tárgyalás után adták ki az elfogatót hernádi ellen ha jól emlékszem, hát ilyen a tárgyalási hozzáálássuk.

Egyébbként kicsit off téma, de a II. világháburú idején a német SS legények megrökönyödtek az usztasák(horvát nácik) kegyetlenkedéseiken, amit a saját népük ellen követtek el.

Veszélyes terület a balkán mindenszemponból. Ha a mol eladja az ina részét, akkor hernádi ellen érvényben marad az elfogató ha megegyeznek, hangsúlyozom ez csak a mol nagy engedményének lesz köszönhető, akkor visszafogják vonni a körözést.
Szabi2280
Szabi2280 2013. 11. 09. 20:16
Előzmény: #88514  Szabi2280
#88516
"Mol döntése olyan helyzetet teremtett, amelyben a horvát kormány - a nemzeti érdekek védelmére - valószínűleg módosítani kényszerül azon a tárgyalási pozícióján, amelyet idén augusztus elsején fogadott el az INA két legnagyobb részvényese közötti viszony rendezésére."

Ez mit jelent?
detto71
detto71 2013. 11. 09. 20:16
Előzmény: #88514  Szabi2280
#88515
Én inkább a balkáni mentalitást érzem belőle. Nem fognak engedni belőle.
Én úgy gondolom ez az ügy inkább politikai dolog horvát részről, amit az ottani politikai vezetés robbantott ki belpolitikai okok miatt. Ugyanazt csinálják mint itthoni a vezetés a külföldi cégek egyrészével. Nem számít a gazdasági racionalítás sokkal fontosabb a politikai győzelem, majd utána lesz valami.
Ha megegyeznek akkor a MOL fogja hozni a nagyobb áldozatot vagy engedményt, de esetleg még így is jobban jár mintha eladná.

De ha ki akar baszni a horvátoknak eladja az oroszoknak, persze ilyen alapon nem szabad ilyen horderejű döntést hozni és nem is fog.

Ha eladja lezárja maga előtt a balkánt ha nem is véglegesen de nagyon hosszú időre, csökkentve ezzel a nemzetközi színtéren a befolyását. Ez lenne a nagyobb kár.
Szabi2280
Szabi2280 2013. 11. 09. 20:00
Előzmény: #88513  p-b
#88514
Akkor most ez mit jelent valójban? beszartak vagy nem?
p-b 2013. 11. 09. 19:38
Előzmény: #88512  p-b
#88513
"A horvát elnök szerint az INA olajipari vállalat tulajdonosi szerkezetének a horvát nemzeti érdekeket kell tükröznie. Ivo Josipovic erről szombaton Zárában beszélt, a horvát állam és a Mol Nyrt. közös tulajdonában lévő céggel kapcsolatos nézeteltéréseket firtató újságírói kérdésekre válaszolva. Kifejezte meggyőződését, hogy a kormány megtalálja a legjobb megoldást és tudni fogja, hogyan védje meg a horvát nemzeti érdekeket."
link
p-b 2013. 11. 09. 19:33
Előzmény: #88508  kukutyinbenko
#88512
Persze, hogy nem lehet eladási árnak tekinteni a piaci kapitalizációt, de ezt oda is írtam >>>> "Persze az más kérdés, hogy a piac a jelenlegi körülmények figyelembevétele mellett mennyit hajlandó kifizetni, mely lehet akár kevesebb, de több is."

Amúgy a MOL-nak sem ~5 mrd€ piaci kapitalizációja a valós értéke, amiért ma piacra lehetne dobni. Erre legalább 50% prémiumot lehetne rakni/kérni a jelen körülmények között is sztem.
A horvát nyomás miatt nyilván az eladó (MOL) van kiszolgáltatottabb helyzetben az INA eladásával kapcsolatban.
Szabi2280
Szabi2280 2013. 11. 09. 19:16
Előzmény: #88510  detto71
#88511
Ha akkora gáz lenne és oly sötét lenne a jövő szerintem már az összes nagy kutya kitárazott volna. nem hiszem, hogy utolsóként hagynák el azt a bizonyos.. hajót..
detto71
detto71 2013. 11. 09. 19:06
Előzmény: #88508  kukutyinbenko
#88510
Én attól tartok, hogy a mol árából el kezdik kiárazni az ina részt, mert akkor igen mélyre megyünk. Elég ha a hírre el kezdik adni, ha mégsem adják el nem fog visszaugrani erre a szintre.

Ezen rágódok már egy napja, hogy hétfőn dobjam-e vagy sem. Nem lenne nagy bukó főleg ahhoz képest ha véletlenül 13K környékét megnézzük.
Törölt felhasználó 2013. 11. 09. 19:02
Előzmény: #88508  kukutyinbenko
#88509
Nem adnak el semmit, egy ideig még zuhan aztán lehet longolni is akár tőkeáttétellel.
kukutyinbenko 2013. 11. 09. 18:56
Előzmény: #88504  p-b
#88508
Az INA árát a tőzsdei árából levezetni elég aggályos szerintem, mivel szinte 0 közkézhányad mellett minimális likviditással bír.
Szerintem a pakett az ismert okok miatt, csak jókora diszkonttal lenne értékesíthető.
p-b 2013. 11. 09. 16:25
Előzmény: #88506  Törölt felhasználó
#88507
Bocsi, ez a jó ralativ chart, az előző elcsúszott/hiányos kicsit :) link

Törölt felhasználó 2013. 11. 09. 15:28
Előzmény: #88505  p-b
#88506
Kszi az összefoglalót (kb. én is így látom) és chartokat, a 3. relatív összehasonlító volt igazán érdekes nekem.

Egy is kurdisztáni helyzetelemzés, bár új infó nincs benne: link
p-b 2013. 11. 09. 13:43
Előzmény: #88504  p-b
#88505
MOL_napos_log_chart link
MOL_hetes_log_chart link
bluek relatív teljesítménye 2013-ban link
p-b 2013. 11. 09. 12:11
#88504
Nyilván a MOL részvényesi érték megtartása/növelése érdekében mindenféle opciót meg kell vizsgálnia a menedzsmentnek. Ezek közé tartozhat természetesen , mint végső megoldás, az értékesítés lehetősége is. Egyáltalán milyen igény/lehetőség van a piacon a jelenlegi (horvát) feltételekkel való 49,1%-os csomag értékesítésre. Természetesen a megegyezés lenne a legüdvözítőbb megoldás, de nem minden áron. Feltéve, ha az INA profitabilitásának fenntartása, illetve növelése lenne nem csak a MOL, hanem a horvát állam érdeke is.
A horvát fél részéről viszont nem ezt lehet a legfontosabb cél, hanem elsősorban a nacionalista érdekeket , mint pl. foglakoztatás, finomítók felújítása és további üzemeltetése, stb mellett teszi le a voksát. A MOL érdeke pedig a piaci kihívásoknak megfelelő konszolidálás , racionális üzemeltetés, költségcsökkentések, amibe benne van a felesleges finomítói kapacitás leépítése, bezárása, mely nyilván elbocsátásokkal is járhat. Tehát itt van a legnagyobb ütközés/ellentét az INA fő részvényesei között. Persze, ha behódol a MOL a horvát érdekek előtt, akkor az INA ezzel bizonyára veszteséget fog termelni, mely feltételezhetően a horvátokat különösképpen nem érdekelné.
Az eladás lehetőséget meglebegteni már azért is érdemes volt hogy a horvátok visszavegyenek a nemzeti túlbuzgóságukból. Remélem ez az eladási lehetőség nem csak egy rögtönzött bejelentés volt a MOL igazgatósága részéről, hanem tisztában vannak az ilyen irányú lehetőségeikkel is, azaz, már utánajártak és körvonalazódott bennük eme piaci lehetőségeik is, illetve az INA ellenértékének a cégbe való visszaforgatási formái is.
Persze, ha még konszenzusra is jutnak a vitás felek az irányvonalban, azaz a főbb kérdésekben, attól még a későbbiekben az is bekövetkezhet, (hazai példákból kiindulva), hogy unortodox elvonásokkal kifacsarja a MOL-t mint egy citromot. Szóval nem egyszerű feladat előtt áll a MOL vezetése.

Mekkora is a két cég piaci (kapitalizációs) értéke?
Az INA-nak 10 mill.db kibocsájtott részvénye van. A horvát tőzsdén link tegnap 3.970 Kn volt a záóára, mellyel számolva 37,9 mrdHRK a kapitalizációja. Ez a tegnapi 38,93-as HRKHUF árfolyamon 1.546 mrdHUF-ot ér. Ebből a MOL (saját 47,5% +opciós 1,6%) részesedése 49,1%-ot tesz ki,melynek piaci értéke a mai napon 759 mrdHUF értéket képvisel.
Ezzel szemben a MOL tegnapi piaci értéke (kapitalizációja) 14.700-as záróval és a 104,5 mill.db részvénnyel számolva 1.536 mrdHUF értéket képvisel. Tehát ezen számok alapján az INA össz. piaci értéke azonos nagyságúnak mondható a MOL piaci értékével. Tehát, ha ennyiért eladná az részvényenként kb. 7.260 HUF-ot jelentene egy részvényre levetítve. Tehát ezzel a leegyszerúsített számolással a MOL és leányvállalatai (slovnaft, tvk, stb) 14.700-7.260 = "csak" 7.440 HUF-ot érne ma !? Persze az más kérdés, hogy a piac a jelenlegi körülmények figyelembevétele mellett mennyit hajlandó kifizetni, mely lehet akár kevesebb, de több is. Másik fő kérdés, hogy mit lehet/tud kezdeni ennyi cash-el a MOL , hogy lehetőleg értéket is növeljen vele.
Törölt felhasználó 2013. 11. 09. 11:30
Előzmény: #88502  Szabi2280
#88503
Ebben a helyzetben a MOL tutira nem veheti magát! Ez nem csak politikailag lenne inkorrekt, hanem matematikailag is és ugy bőven van sajátrészvénye is.
Mindemellett egy esetleges INA eladast kovetoen eleg magas kockazat mellett tudna csak hasonlo beruhazast vegezni, ugyhogy egy egyszer 3-4ezer forintos osztalékot nyugodtan kifizethetne, aminek valoszinu a költségvetés is tudna örülni, bár lehet hogy csak a INA eladás pozitivumairol probalok abrandozni...
Szabi2280
Szabi2280 2013. 11. 09. 08:17
#88502
Nem tudom mi a véleményetek? De szerintem, mondom szerintem, ha a Mol biztos a dolgában és a háttében a megeggyezésre játszik, akkor ezen az árfolyamon elkezdhetné már venni saját magát... (Richternek nem egyszer bejött, most meg röhög a markába..) De valjuk be a Magyar Államnak sem ártana egy kis higítás ugye bár.. Csak lehet el kéne halasztani egy két Stadion építést..! Megérné!?!
Szabi2280
Szabi2280 2013. 11. 09. 08:07
#88501
Nem tudom mi a véleményetek de szerintem,mondom szerintem, ha a Mol és a magyar kormány nem gondolja komolyan a háttérben az INA eladást, és úgyis a megegyezésre játszanak, akkor ezen az árfolyamon igazán elkezdhetné venni magát a Mol, (Richter nem egyszer vette saját magát, most meg röhög a markába..) jaa és szerintem az államnak sem jönne rosszul egy kis árfolyam higítás...Max el kéne tolni egy két stadion építést , mondjuk egy évvel..

friss hírek További hírek