Topiknyitó: berlini 2012. 07. 28. 16:45

Mennyit ér az OTP?  

Már tavaly sem volt igaz, de idén már igencsak rosszul számol az , aki az OTP-vel kapcsolatban csak a Magyarországi fejleményekkel (makroszintű és az anyabank üzleti eredményességét latolgatva) számol.

Jövőre - ha Orbánék nem térne észre- az anyabank teljesitménye (hitelkihelyezése) továbbra is visszaesik, a leánybankoktól összejöhet az éves adózott eredmény akár kétharmada is.

Számolgatva:

Orosz leánytól akár 80 milliárd, az ukrán-bolgár párostól pedig lehetséges lehet 30 milliárd.

Ezt lassan felfogják majd az elemzők is és igy jövőre az OTP megitélésénél már nem fog egy magyarországi makroszintű kockázat (ami úgy néz ki hogy sajnos tartós lesz,)a konkurens térségi bankokhoz viszonyitva 40-50%-os diszkontot okozni.

Mert sajnos most az OTP értékelése reálisan 3500Ft, miközben lengyel-cseh társai részvényei - ugyanilyen nyereségességi mutatókkal- dupla annyit érnek.

Magyarország tragédiája, hogy:

- egy pénzügyi szakember (aki pedig a számokra esküdött fel) vitte felelőtlen, megalapozatlan kiköltekezésbe,

- utána egy tanárnak tanult (akinek hivatása szerint őszintének kellett volna lennie)ember bizonyitotta be, hogy a politikusok szavahihetősége a nullával egyenlő,

- most már esélyünk sincs, mert egy zugügyvédet kaptunk, aki -miközben saját maga is bevallja, hogy nem ért a gazdasághoz- csalhatattlanságát hirdetve tovább folytatja elődei (kivéve Bajnai-Oszkó) áldatlan ámokfutását.

Ilyen körülmények között örüljunk annak, hogy a piac látszólag ezt a 3500ft-ot megadja. De igazából a forgalomból (ami a normális egytizede) is látszik, hogy az amerikai shortosokon kivűl itt már alig van külföldi befektető-spekuláns.

Ezt az árat a beragadt magyar befektetők reményei tartják fenn.

Ha egy szebb közeljövővel áltatom magam, akkor egy IMF megállapodásban bízva reménykedem abban, hogy akik (napi 30-70 milliárdos forgalommal) elbúcsúztak az OTP-től, azok utána visszatérnek. (A tripla bóvli minősitésünk is javulhat utána.) Ez a vételi erő (a short zárásokkal erősítve) megdobhatja majd az árfolyamot akár 5000ft fölé is.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
berlini
berlini 2018. 08. 02. 18:13
Előzmény: #5599  philosopher
#5600
Az érdekes a dologban, hogy 3 hónappal ezelőtt még nem volt szó az Albán bankról. Most az is el lett adva a bolgár mellett.
De mi lett a Macedon, Moldáv, Szerb, montenegrói SocGen leánybankokkal?
1. verzió:
Ott vagy folynak még a tárgyalások (OTP-vel és/vagy más ajánlattevőkkel) 
2. verzió:
azokat a SocGen mégsem adja el.
1. verzió ellen szól, hogy a csoportból a bolgár a legnagyobb és legerősebb bank. Mi értelme annak, hogy a gyengébbeket hagyják leválasztani, eladják a legnagyobbat és külön tárgyalnak a kevésbé értékesek eladásáról? Ebben az esetben azonban lesz hir ezen bankok eladásának sikeréről.
2. verzió ellen meg az szól, hogy az eredeti csoport a bolgár bank nélkül tavaly csökkenő nyereséget termelt. (Európa nem EU-tag perifériás országairól van szó, ahol nagy fordulat nem is várható) Miért tartaná meg ezeket a SocGen amely a tőkehelyzetének megerősitése érdekében adja el a nem kulcspiaci leánybankjait?
Szerintem az OTP érdekében áll a szerb és a montenegrói piaci pozició megerősitéséhez (nyereséges méretnagyság eléréséhez,) a SocGen helyi leénybankjainak megvásárlása. Sokkal inkább mint Bulgáriában, ahol az OTP a 2. legnagyobb bank. (Montenegróban igaz hogy a legnagyobb az OTP, de ott az egész piac olyan pici, hogy - amennyiben a felügyelet megengedi - még szükséges lenne az erősités.)
Magyarország külgazdasági kapcsolatrendszerének rangsora is inkább a szerb piac megerősitését tenné logikussá. Most ehelyett Albániában megvenni az 5. legnagyobb bankot? Most éppen nyereséges, de a megtérülési mutatói rendkivül gyengék.
Érdeklődve várom a fejleményeket.
Már többször olvastam olyan aggódó hozzászólásokat, amelyek megkérdőlegezik a bankvételek hasznosságát
Tettszetősen, logikusan érvelnek. Pld:
1. ellenérv:
 az ilyen vétel több mint kockázatos, mert egyedül az eladó tudja, hogy ténylegesen milyen lehetőségek vannak az eladandó leánybankban. Igy a vétel több mint kockázatos.
2. ellenérv:
az OTP akviziciói pont az a kelet-európai régió, amely egy esetleges válságban a legnagyobb veszteséget tudja okozni az anyabanknak.
1. ellenérvre válaszom:
Pont ez a bizonytalanság, ami lenyomja az árat és meg lehet venni köny szerinti értéken vagy alacsonyabban bankokat attól függően, hogy a vásárlandó bank ROE= 10 vagy akár csupán ROE=5 nyereséget tudott eddig produkálni. Viszont van egy olyan szempont, ami egy vételt akkor is vonzóvá tesz, ha a leánybank önmagában képtelen volt eddig komolyan nyereségessé válni. Ha a vevő már jelen van a piacon, a gazdaságos méretnegyság elérésének leggyorsabb módja az akvizició. Ez a manapság divatos win-win szituáció. Az üzlet mind az eladónak mind a vevőnek eredményes.
2. ellenérvre válaszom:
az OTP bebizonyitotta 2006-ban, hogy hogyan lehet  több mint háromszoros könyszerinti áron megvenni egy bankot (igy komoly goodwillel) Ukrajnában, ami szinte azonnal veszteségbe fordult és az orosz-ukrán válság miatt több mint 100 milliárdos veszteséget okozott. Igy ez a kockázat - bizonyitottan - igenis valós. De ne  menjünk olyan messzire. az összes nyugateurópai bank összes nyeresége amit a válság előtt kaszáltak Magyarországon eluszott a válság alatt. Tudom, hogy nehezen hihető, de a Fidesz propaganda ellenére (csak az a jó helyzet, ha a magyar piacon a hazai bankok vannak többségben,) a válság bebizonyitotta, hogy ez bizony komoly előny is lehet. Szlovénia pld. szinte teljesen hazai (többslgében állami) tulajdonú bankrendszere miatt sokkal többet bukott a válságon a sorozatos bankmentések költségei miatt. az addigi alacsony államadósági szint többszörösére ugrott.
De térjünk vissza az OTP-re. 
A sokat szidott Kelet-Európa előnyeit éppen az OTP is bizonyitotta. A biztonságos nyugat-európai piacokon a válságban szinte az összes nagybank meggyengült. Komoly tőkeveszteséget szenvedett. (Az elmúlt 10 évben az OTP több mint duplázta a tőkéjét, mig a többi nagybank nyugaton folyamatosan részvénykibocsájtással emel tőkét, leánybankokat részlegetket ad el. Jelenlegi a nullkamatszintes helyzetben viszont olyan alacsony 2% körüli marzsokkal dolgoznak, ami mellett szinte lehetettlen nyereségesen dolgozni.) 
Az OTP piacain azonban a kamatmarzsok a válság éveiben 5-6%-osak voltak a bolgár és magyar piacon és az ukrán-orosz piacon elérték a 18-20%-ot. Az iszonyatosan magas céltartalékolást csak igy lehetett kitermelni és közben folyamatosan nyereséges maradni.
Ez kicsit hasonló a 18.-19. századi amerikához. Az ir paraszt eldönthette, hogy leragad otthon és kinlódik egy akkora földterületen ami éppen hogy eltart 100 juhot, vagy elad mindent kivándorol és egy kockázatosabb terepen (aminek mérete elérhette akár fél Irország méretét) vagyonos emberré válik. Az u.n. pénzügyi penetráció olyan alacsony kelet-Európában ami itt Vadkeleten sokkal nagyobb lehetőséget kinál a vllalkozóknak. Itt meglehet termelni a válság egyszeri veszteségei többszörösét, ha valaki ügyesen gazdálkodik és kis szerencséje is van. (Pld az Ukrán válság nem a szerencsés kategóriába sorolható.)
Meglátjuk.
A mai napon a bejelentés nem váltott ki lelkesedést. 10490-ről 60 ft-ot esett az árfolyam.
philosopher
philosopher 2018. 08. 02. 08:01
Előzmény: #5598  berlini
#5599

SocGen: albán és bolgár bank vétel tényleg csőben:
https://www.bet.hu/site/newkib/hu/2018.08./Rendkivuli_tajekoztatas_127471249
A többi országról egyelőre nincs hír. Lehet, hogy az albán-bolgár bank volt egy csomag?
berlini
berlini 2018. 08. 01. 15:03
Előzmény: #5597  berlini
#5598
Tehát, ha igaz a feltételezés, hogy SocGen a térségi balkán csoportját egyben adja el, az az OTP csoport ez évi eredményétjóval több mint 15%-kal növelhetné.
berlini
berlini 2018. 08. 01. 14:34
Előzmény: #5596  berlini
#5597
Az alábbi számok millió euróban értendők. Tehát az eladásra kerülő SocGen bankok tavalyi 147 milliós eredménye ft-ban:
47 milliárd ft (321f-os árfolyamon átszámitva)
Tehát messze nemcsak a bolgár SocGen leány vételéről van szó. A többi 4 bank együttesen több nyereséget ért el tavaly mint a bolgár.
berlini
berlini 2018. 08. 01. 14:30
Előzmény: #5588  berlini
#5596
A mai portfoliós cikk ujra felmelegiti a 3 hónap ezelőtti hirt.
Akkoriban megkerestem a SocGen 2017. évi beszámolóját és megpróbáltam megbecsülni az esetleges akvizició eredményényességét. 
Hogy ne kelljen utána keresni idemásolom:
Azt nem tudjuk mennyibe fog kerülni az esetleges akvizició a Balkánon (a Societe generale: bolgár, macedon, montenegrói szerb és moldáv leányvállalatai.)Amit tudunk a Societe generale tavalyi jelentéséből:
A Nyugateurópai, orosz , cseh és romániai tevékenységek külön vannak választva. Igy a maradék az éppen eladásra felkinált fenti 5 bank teljesitménye egy csoportba van kimutatva. A balkáni S.C csoport saját tőkéje: 1.109 millió euró. (Kb. 345 milliárd ft.) Ha a vétel a könyvszerinti értéken történik, akkor ez lesz az elmúlt évek legnagyobb akviziciója. Igy már érthető, hogy az 1. negyedévben nem emelt összegű osztalék lett elhatárolva. 
 
Milyen volt a csoport tavalyi eredménye?    Az alábbi táblázat szerint  
Az alábbi számok a következő sorrendben:    2016  2017Q1 2017Q2  2017Q3 2017Q4  2017
o.w. Other Europe International Banking
Net banking income/ össz.bevétel 758       177      156       152             155       640
Operating expenses/ működési költségek -483 -123       -31       -90             -107      -351
Gross operating income/ operativ nyereség 275  54      125        62                48       289
Net cost of risk/ kockázati költségek -80 -43      -15         -15               -25        -98
Operating income/  op.ny. a kock.  költségek után 195 11     110        47                23       191
korrekciós tételek      1 -1       -3         -1                  4           5
Net income from other assets/ egyéb bevételek    14 -1       -1         0                 -1          -3
Impairment losses on goodwill/ goodwill leirás      0  0        0         0                  0          0
Income tax/ adó    -35 -1      -26       -8                 -5       -40
Net income/ nyereség   175  8       86       38                21      153
O.w. non controlling interests/ nyereség korr.        7  3          0        2                  1          6
Group net income/ korrigált cs.szintű nyereség   168  5       86       36                20       147

Csökkentek a bevételek, de arányosan a költségek is, igy az operativ nyereség növekedett 2016-hoz képest.Az adózott korrigált csoportszintű nyereség csökkenésének oka a kockázati költségek növekedése volt. (2016: 80 millió euró, 2017: 98 millió euró.)
Nem találtam erre a csoportra külön kockázati fedezettségi mutatót, de a teljes csoportra tavaly ez 66%-os volt. Azt hiszem ez az oka az eladásnak. a S.C. megpróbálja felvinni a nemteljesitő hitelek csoportjaira az új EKB előirás szerinti céltartalékolást és emiatt megszabadul azoktól az érdekeltségeitől, amelyek olyan országokban működnek, ahol ezek nem értel el jelentős  piaci részesedést, ezért itt nem várható dinamikus nyereségnövekedés.
Miután a csoport nem csak bolgár, montenegrói ill. szerb bankokból áll, ahol az összeolvasztások fajlagos költségcsökkentéssel járnak illetve a nyereségesség megerősitését szolgálják jó lenne tudni, hogy hogyan teljesitenek az egyes bankok a fenti csoportból. Melyik hogyan veszi ki a részét a 147 millió eurós (kb. 46 milliárd forintos) nyereségből. 
 
A rossz hir, hogy a tavalyi eredmények csak a bolgár +moldáv leánynál vannak meg a neten. a többi banknál 2016 ill. 2015. évi éves beszámoló elérhetőek. 
 
Bolgár/2017:
http://www.sgeb.bg/web/files/richeditor/pdf/finansovi-otcheti/2017/societe-generale-expressbank-dr,-ar-ifrs-consolidated-fs-2017-eng.pdf
Itt a nyereség növekedett. 
 
Moldáv/ 2017:
https://mobiasbanca.md/files/reports/En%20raport%20+%20fin.pdf
Bevétel és nyereség csökkent 
 
Makedon/ 2016:
http://www.ohridskabanka.mk/content/Announcement%20Eng/OBSG-2015-Audit-Report-EY-2015.pdf 
 
De ha az ismert bolgár nyereség adatokat 2016-ban és 2017-ben levonjuk a balkán S.C csoport számaiból, akkor az alábbi számokat kapjuk: (milliárd ft)
az utolsó két éve                 2016        /    2017
teljes csoport nyereség:          53       /         47
bolgár nyereség:                     15       /         18
maradék csoport:                    38       /         29
Tehát tavaly a bolgár bankon kivül a többi együtt a korábbi nyereségességét 25%-kal csökkentette. Ez lehetett az év eleji döntés oka, eladni az egész csoportot. De ez a vevőnek is kockázat. Semmi garancia nincsen arra, hogy a bolgáron kivüli csoport tagok OTP zászló alatt jobban teljesitenek. Szerencsére az OTP Szerbiában és Montenegróban is jelen van, igy ott az összeolvasztott bankok együtt jobban teljesithetnek. Marad még a kockázat  Moldáviában és Macedóniában. A moldáv csökenő nyereség 4.4 milliárd ft volt tavaly, de ez még mindig 19%-os ROE volt!!! Igy ez jónak mondható
A teljes csoportszintű ROE 13,6% volt 2017-ben.
 
 
Összefoglalóan:


A vétel belekerülhet akár a könyvszerinti értéknél többe is, a nyereségességi mutató alapján akár 350-380 milliárd ft-ba is. Cserébe viszont a vétel már az első évben meglöki az OTP csoport nyereségét kb. 40-45 milliárd ft-tal. Később ez a szinergia hatások miatt ez elérheti  az 50-60 milliárdft-ot is. Tehát egyedül ezzel növekedhet a nyereség 10-20%-kal. A vétel ára az OTP tőkemegfelelőségnek csökkenése lenne, de miután ez még a 350-380 milliárd után is bőven a 2019- éves előirások fölött maradna, ez a vétel csupán azt eredményezné, hogy a meglévő tőke jobban hasznosuljon.
 
berlini 2018. 08. 01. 14:29
Törölt hozzászólás
#5595
berlini 2018. 08. 01. 14:28
Törölt hozzászólás
#5594
gyula1971
gyula1971 2018. 07. 25. 18:04
Előzmény: #5585  berlini
#5593
Ez egyszeri árrobanást okozna a papírban szerintem. Utána viszont stagnálna, illetve a M-TEL hez hasonló papír lenne belőle.
Arra azért kiváncsi vagyok, hogy mi lenne a bankcsoport értékeltségével, ha a papir hirtelen osztalék papirrá válna. 
Az biztos, hogy az értékeltségen ez a fejlemény javitana.
1000 Ft osztalékkal 10%-osdztalékhozam jönne ki jelenleg.
berlini
berlini 2018. 07. 25. 16:02
Előzmény: #5591  mage
#5592
Ez sajnos lehet! De ha gondosan jártak el, akkor erre ki kellett hogy térjenek a szerződésben. (A perek akkor már folytak.)
mage 2018. 07. 25. 13:34
Előzmény: #5590  berlini
#5591
Ott van viszont még a Splitska Bank és félek tőle, hogy nem volt megfelelő kitétel ilyen esetre az adásvételben.
berlini
berlini 2018. 07. 25. 13:17
Előzmény: #5589  mage
#5590
Csak becslés a részemről, ami azon alapul, hogy az OTP-ről azt olvastam pár évvel ezelőtt, hogy nem szállt be olyan mértékben a devizahitelezésbe Horvátországban mint a többi bank.
mage 2018. 07. 25. 13:07
Előzmény: #5585  berlini
#5589
Az honnan tudjuk, hogy a 430 milliárdos horvát visszatérítésből, csak 20 milliárd jut az otp-re? Piaci részesedés alapján nem inkább 50 milliárdos összeg adódik?
berlini
berlini 2018. 07. 25. 10:02
Előzmény: #5585  berlini
#5588
Mégegyszer az akviziciókról.
miután ez a téma már több éve fennforog és sikerült is több relációban eredményt elérni:
(Magyarországon, Horvátországban (2 bankot is)  és Szerbiában)
úgy érzem, hogy sokakban ezek folytatásának sikeressége döntőnek tűnik. Dönt arról, hogy a bankcsoport eredményessége tovább fog-e javulni,
Nos ha ez csak ettől függne, akkor az akvizicióknál az eladók mindig a vesztesek kategóriájába, mig a vevők autómatikusan a sikeres bankok közé kellene hogy tartozzanak. Ahogy ez sem igaz, úgy az sem, hogy az akvizició lenne az egyedüli mód a bankcsoport fejlődésére.
Az OTP maga is bizonyitotta, hogy ha van tőke, elképzelés és piac , akkor mindezek segitségével hihetetlenül eredményes lehet egy bank. Az oroszországi piacra lépés a válság kirobbanása előtt (nem szerencsés időpontban) történt. Ott 2 bank összeolvasztásával sem került be a bank a legnagyobb 30 bank közé. A piaci részesedés 1% alatti volt. Az OTP viszont bebizonyitotta, hogy egy pénzügyi tekintetben szörnyen alulfejlett piacon, új módszerek alkalmazásával is lehet eredményes a bank. Az OTP éveken keresztül benne volt az első 3 bankban, ami az áruhitelezés és hitelkártya kibocsájtásokat illeti. Hihetettlen magas marzsokkal (18-20%) és és ezáltal csúcs tőkemegtérüléssel dolgoztak egy olyan piacon, ahol a nemfizető hitelesek már a fellendülés szakaszában sem pár százalékosak voltak (inkább 20-30%) és ez a vadkeleti körülmény a külföldi bankok többségét elriasztott a piacról. Az hogy ez nem vált eddig egyértelmű sikertörténetté, annak oka az orosz-ukrán konfliktus, a  gazdasági visszaesés, szankciók stb. következtében bekövetkező komoly leirások miatt volt (Különösen Ukrajnában.) Viszont az elmúlt 2 év reményt ad, hogy ebben a 2 relációban a bank újra extraprofitot tud felmutatni. 2013-ban azt irtam, hogy pár év múlva a bankcsoport nyereségének többségét a leánybankok fogják adni. Ebben tévedtem. Most viszont újra esélyt látok arra, hogy a jelenlegi nyereségességi arány (MO: 60%, összes többi: 40%) 2-3 éven belül 40: 60%-ra változik. Ha ez sikerül, akkor ebben ennek a 2 országnak lesz komoly szerepe.
berlini
berlini 2018. 07. 25. 09:02
Előzmény: #5586  longforever
#5587
Bocs, hogy ilyen hosszúra sikerült!
longforever 2018. 07. 25. 02:59
Előzmény: #5585  berlini
#5586
Köszi Berlini!nagyon szépen összefoglaltad...:-))))
berlini
berlini 2018. 07. 25. 00:57
Előzmény: #5584  longforever
#5585
Én akkor szoktam beirni, ha új  mondanivalóm van, vagy a legutolsó beirásomon - a körülmények (fundamentumok) változása miatt - módositanom kell.

Köszönöm egyébként aggódásodat, hogy az OTP részvény feledésbe merül. (Célzás estleg egy a jelenlegi árfolyam töredékére esésre?)
 
Nos ha már meg lettem szólitva, akkor mégis leirom a véleményem.
Kicsit mosolygok az OTP-ről irt cikkeken. A legutolsó portfoliós például - miközben idézi a HSBC 84 milliárd ft-os 2018Q2 nyereségvárakozását - leszögezi, hogy ez már bizony be van árazva. (Nehogy már bárki is azt gondolja, hogy innen már inkább felfelé megy a papir, ha a 84 milliárdos várakozás bejön.)
De nézzük már meg, hogy az OTP piacain mi is történik már közel 2 éve és mi várható minimum még 2 évig.
Egy sor portfoliós cikk szól arról, hogy kelet -Európában a GDP arányos hitelállomány (mind vállalkozói mind a lakossági) egyrészt harmada a nyugateurópában tapasztaltaknak (ez mondjuk még magyarázható lenne a fejlődési különbözőségekkel) de elmarad a 2008 előtti szintektől is. Óvatosak persze erre megjegyezhetik, hogy talán nem is kell hogy cél legyen az akkori eladósodottság. 
Azt azonban mindenki tudja, hogy a sokszázezer családot letaglózó hitelválságnak fő oka a devizahitelezésben rejlik. Mindezek ellenére azt azonban tudnunk kell, hogy az akkori 130-150%-os hitel/betét arányokhoz képest a mai 60-80%-os arányok tényleg alacsonyak. Van hova fejlődni és az elmúlt 2 év is ezt bizonyitja. A régióban a hitelállományok negyedévente kb 2-3%-kal nőnek. Hitelexpanzió idején csökkenni szokott a költség / bevétel arány minden banknál és folyamatosan bővülő lakossági és vállalkozói jövedelmek mellett még egy ideig nem kell számolni a céltartalékolás növelésével sem. A kamatmarzsok csökkenése már Magyarországon is megállt (pedig szinte egyedül nálunk nem fog az alapkamat nőni 12 hónapon balül.)
Igy, ha egy bankcsoportnak éves szinten 10-12%-kal nő a bevétele, akkor az üzemi nyeresége valószinűleg ennél meredekebben fog nőni. Amennyiben a céltartalékolás szintje most még nem nő, akkor a nyereség növekedése ebben és a következő évben évi 15% körül fog emelkedni. tehát az ez évi nyereség:Q1: 65, Q2: 84, Q3:  86, Q4: 88 , tehát mindösszesen kb. 323 milliárd ft. 
Ez a közforgalomban lévő részvényállományra elosztva (kb 264 millió db):  1223ft/részvény lenne. 
Csodálkoznék, ha ez már be lenne árazva a mai árfolyamban. Ami egy előremutató P/E= 8,17 értéket mutatna.
Felhivom a figyelmet, hogy a jelenlegi még mindig alacsony alapkamatok mellett ez az értékeltség rekord alacsony lenne mind az OTP-nél hisztorikusan (az előremutató P/E értékek az elmúlt években 10 és 15 között mozogtak) mind a régiós konkurencia értékeltségéhez képest. (Ez a konkurenciánál 10-14 között mozog. Ha megnézünk egy tucat konkurens bankot, akkor abból 1-2 esetében látunk csupán 10 körüli előremutató P/E értékeltséget.)
Igy nem hiszem , hogy nagyot álmodnék, ha azt várom, hogy amennyiben a negyedéves gyj-k a fenti jövedelmezőségi javulást igazolják, akkor a jelenlegi árfolyaban egy minimum 20%-os emelkedési potenciál van még ebben az évben.
De legyünk azért realisták.

Mik a veszélyek?

1. Rengetegen ijesztgetnek már év eleje óta azzal, hogy az amerikai részvényeknél egy nagyobb körrekció indul be részben az alapkamat emelkedése miatt (részvények értékeltsége tényleg más kell hogy elegyen 3%-os alapkamatnál mint 1% alatt,) részben a kifulladó konjunktúra miatt. Az elmúlt 2 hét gyj-i Amerikában (de Európában is) arról győzik meg a kételkedőket, hogy a konjunktúra az alapkamatok óvatos emelése miatt valószinűleg nem (ill. nem most) fog ellaposodni. (Ma például az az OPEL lett végre nyereséges, aminek az utolsó nyereséges üzleti éve 1999-ben (!!!!) volt.) Igy én ezzel a veszéllyel még nem számolok 1-2 éven belül. (A kereskedelmi háború veszélye persze az újabb válság előrehozását hozhatja, de azt a kását nem főzik olyan forrón.)
2. Az emelkedő alapkamatok vonzóbbá teszik a fejlett országok kötvényeit és tőkekivonással fenyegetnek a fejlődő piacokon.
Nos ez már bekövetkezett. Egy fejlődő országbeli részvény értékeltsége egy ideig biztosan nem lesz az amerikai befektetők szemében P/E= 14 vagy 16, sőt az sem kizárt, hogy a 10-es értéket sem fogja a következő években eérni. Na de jelenleg 8-as értéknél állunk (ingadozunk). Erről a szintről azért (ha csak a 10-es értékeltséget célozzuk is meg) közel 25%-os árfolyamemelkedés is összejöhet. Viszont én is visszafogottabban várakozok mint januárban. Nem hiszem, hogy idén 13 ezer körüli árfolyamot fogunk látni, még akkor sem ha a fenti nyereségvárakozások összejönnek.
3. A térséget ujra sulythatja az ukrán -orosz válság esetleges kiujulása. A konfliktus nincs megoldva, oroszok elleni szankció érvényben vannak, de egyenlőre fagyasztva van. Amennyiben ujra fellángolnak a harcok az minden várakozást felül irhat. Ne feljtsük el, hogy az OTP ez évi eredményvárakozásában ez a 2 ország minimum 40-60 milliárd ft-tal szerepel. Nem lenne jó, ha ehelyett ujra veszteség leirás jönne.
Én azonban ezt nem várom. Láthatóan Trump ki akar egyezni az oroszokkal. Enyhülésre számitok. Krim és kelet-Ukrajna miatt az amerikaiak nem fognak még éveken keresztül szankciózni.
4.  OTP specifikus veszélyek: pld horvát devizahiteles veszteség leirások.
A Portfolió kiszámitotta, hogy az érintett 100 ezer horvát család akár 430 milliárd ft-nyi visszatéritést is kaphat a bankoktól. Ez bizony az OTP-t akár 20 milliárd ft feletti extra céltartalékolásra is kényszeritheti.
de mi a realitás ezzel kapcsolatban? A jelenlegi horvát jogi helyzetben a családoknak egyenként kell hogy az összes érintett bankot beperelni. Ha feltesszük hogy minden egyes perben a bankok vesztenek, akkor sem számitok arra, hogy a teljes 430 milliárdos tételt céltartalékolni kell még ebben az évben, illetve valószinűsiteni lehet, hogy tömeges megegyezések lesznek kidolgozva a felperesek és az alperesek között feltehetően jóval a számitott 430 milliárd ft-os össz kártérités alatti összeggel.
Hogy elhelyezhessük a 20 milliárdos Otp érintettséget. Az OTP (szerintem) ebben az évben kb 30 millirdos nyereséget várhat ebben az évben Horvátországból. De ne dugjuk a fejünket a homokba. Amennyiben a menedzsment úgy dönt hogy inkább azonnal céltartalékolja a teljes várható összeget, akkor ez önmagában lecsökkentheti az ez évi nyereséget a várt 323 milliárdról 300 milliárdos szintre. Igy a jelenlegi szintről az árfolyam emelkedés várakozásom is szerényebb lehetne.
De milyen pozitiv kockázatok vannak?
Akviziciók.
Nagy a hallgatás erről a SocGen -nel folyó tárgyalásokról semmit nem hallani. Se azt hogy nem jött össze se azt, hogy már a megegyezés kapujában állnának. Amennyiben ez ebben az évben összejön, az leginkább a következő évekre vonatkozóan növelhetné a nyereségnövekedési várakozásokat akár további 10-15%-kal.
De mi van ha nincs további akvizició? 
Akkor a bankcsoportnak a nehezebb utat kell választani és minden relációban organikusan kell növekedni. Ez időigényesebb, de nem biztos hogy a távolabbi jövőben nem fizetődik ki. A jövő egyre inkább az online bankolásé. Az akviziciók értéke sem a megszerzett fiókok számában van, henem a vevőállományban. Később a fiókok megszüntetése fog inkább fejtörést okozni. (különösen ott ahol a megvett bank és a jelenlegi fiókjai párhuzamos hálózatok igy a racionalizálás nem a távoli jövőben következik be.)
De van egy pozitiv következménye is a további akviziciókról való lemondásnak. A bankcsoport ez évi általam várt egy részvényre jutó nyeresége 1200ft feletti. Normális esetben ennek akár 80%-át is ki kellene osztani osztalék formájában. De a jelenlegi esetben a menedzsment is tudja, hogy a bank túl van tőkésitve és igy egy egyszeri akár 1000ft-os osztalék kifizetése is bekövetkezhet.Arra azért kiváncsi vagyok, hogy mi lenne a bankcsoport értékeltségével, ha a papir hirtelen osztalék papirrá válna. 
Az biztos, hogy az értékeltségen ez a fejlemény javitana.
longforever 2018. 07. 24. 21:16
Előzmény: #5583  gyula1971
#5584
Érdeklődés hiányában lassan a feledés homályába merült a topic..nehogy a papír is...
gyula1971
gyula1971 2018. 06. 21. 18:06
Előzmény: #5580  philosopher
#5581
Így van, a negatív hangulatban ez tartja a lelket a papírban.- Csányi szingapúri alapjának vételei.
E nélkül 9-ezer körül lenne ebben a nemzetközi hangulatban az OTP-
Ez miatt a Richtert shortolják most inkább.

Topik gazda

berlini
berlini
4 5 4

aktív fórumozók


friss hírek További hírek