Topiknyitó: Portfolio 2010. 10. 13. 18:18

Megdöbbent a pénztárszövetség Orbán javaslatán  

Ugrás a cikkhez
Megdöbbenéssel fogadta a Stabilitás Pénztárszövetség Orbán Viktor miniszterelnök mai bejelentését, amely szerint novembertől 2011. december 31-ig felfüggesztik a magánnyugdíjpénztári kifizetéseket, majd pedig kidolgozzák a törvényi feltételeit annak...

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=2&i=139853
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2010. 10. 18. 14:19
Előzmény: #677  tokos.
#680
tokos,

Persze, hoyg úgy kezdem...

De miért is nincs megszervezve a magán-egészségügy és a magánegészségbiztosítás?

Ja, mert az egészség nem üzlet! Meg ne a zemberekkel fizettessék meg... stb... emlékszel még?
McLain 2010. 10. 18. 14:19
Előzmény: #645  Törölt felhasználó
#679
a kockázatosságot arra értettem, hogy nyugdíjfizetési kötelezettség mellett
Törölt felhasználó 2010. 10. 18. 14:17
Előzmény: #674  Törölt felhasználó
#678
"Mellesleg elvben tandíjpárti lennék, egy normális országban."

nem lehet, hogy - többek közt - attól is lesz egy ország "normális", hogy tandíj is van?

Keress rá a google-on a magánegyetem szóra, és fogsz találni ezer és egy cikket, tanulmányt arról, hogy a nálunk "boldogabb" országokban milyen arányú az állam és a magántőke jelenléte a felsőoktatásban, de akár csak a szakképzésben is.

Japánban pl., ahol amúgy igen magas az állami szociális ellátás szintje, az egyetemek 87%-a magánkézben van, de a középfokú szakképzés 90%-a is magánkézben van. Ha az ipar szeretne képzett munkaerőt, majd ő kiképzi. Miért is az állam végezné?

Az állam egyébként a világon az egyik legmagasabb színvonalon képzi az alapoktatáshoz a pedagógusokat, ott pl. a tanár a társadalmi ranglétra csúcsához igen közel helyezkedik el. A fizetésük is az egyik legmagasabb állami bérezést jelent.

De meg is tanítják arra a nebulókat, hogy mi a munka becsülete...
tokos. 2010. 10. 18. 14:14
Előzmény: #675  Törölt felhasználó
#677
Akirám,

Úgy kezded, hogy ha lenne.

De nincs.

Az orvos egy példa volt. lehet tanár is, szerinted az átlagos tanári fizetésért ki venne felkölcsönt? menjenek a tanárok is külföldre?

"Ja, egyébként bármilyen szakmában kell legalább 5-10 év gyakorlat, amíg befut egy kezdő, és annyi tapasztalatot szerez, hogy valóban jól kezd el keresni."

Aha, addig meg a szar fizetéséből levonják a tandíjára felvett kölcsönének a törlesztéseit, kifizeti az albérletet, és megpróbál nem éhenhalni 10 évig.

Valódi perspektíva a jövő diplomásainak...

pampa 2010. 10. 18. 14:13
Előzmény: #671  pampa
#676
Egy ismerősöm pont ilyen településen él. Meséli a problémákat folyamatosan. Az anya" önkormányzat szerint éves szinten kb. 20 milla + keletkezik a csatolt területen . Az ott élők becslése szerint ez az összeg kb. 150 milla. Természetesen az anya" település épül,fejlődik míg a csatolt terület szép lassan teljesen lepusztul. Minden választás előtt a nagy pártok beigérnek minden szépet,jót majd jön a lassú haldoklás.
És közben az anya település összeszed némi hitelt kb. 2,5 MRD-ot....

És ez kinek jó?

Külön,külön mind két település tudna fejlődeni.
Törölt felhasználó 2010. 10. 18. 14:09
Előzmény: #647  tokos.
#675
tokos,

"Kezdő felsőfokú végzettségű, mondjuk Orvos keres bruttóban százegynéhányezer Ft-ot.

Ebből kifizeti az albérletet, meg a havi 50 ropit a korábbi oktatására, meg a rezsit, a kaját. Persze lakhat csőben is. Gyerek nyilván szóba sem fog kerülni, amire nem köhögte ki a részleteit."

Ha lenne a piaci egészségügynek törvényi kerete, nyilván nem csupán az állami katyvaszban lehetne egy kezdő orvosnak elhelyezkednie. Az pedig, hogy a szakvizsgáig gombokat keres, így van egy ügyvéd esetén is. Az egyetem nem csupán 5-6 év, utána van még 3-4 év szakmai gyakorlat is.

Tudomásul kell venni, hogy aki orvos akar lenni, az tíz évig befektet ebbe, majd csak utána lesz lehetősége jelentősebb jövedelmet is szerezni.

A múltkor elmentem egy magánrendelőbe a fülészetre és a bőrgyógyászatra. Időpontra mentem, két óra alatt végeztem, és 34 ezer Ft-ot fizettem. Ez volt a legolcsóbb beavatkozás, gyakorlatilag csupán egy általános vizit volt. (TB-kártyát nyilván elő sem vettem)
Szerinted ott is 120 ezret keres az orvos?

Ja, egyébként bármilyen szakmában kell legalább 5-10 év gyakorlat, amíg befut egy kezdő, és annyi tapasztalatot szerez, hogy valóban jól kezd el keresni.
Törölt felhasználó 2010. 10. 18. 14:06
Előzmény: #670  Törölt felhasználó
#674
Nem vagyok közgazdász, de én ilyen feltételekkel senkinek nem adnék hitelt. Nem hiszem, hogy ezen feltételekkel csökkenteni lehetne a kockázatokat, éppúgy emigrálhat az orvos, csak talán lesz rá esélye, hogy nem hagy örökül egy szép kis tartozást.
Mellesleg elvben tandíjpárti lennék, egy normális országban.
Törölt felhasználó 2010. 10. 18. 14:06
Előzmény: #671  pampa
#673
Viszont nem válaszoltál a másik topicban e témában feltett kérdésemre. (vagy én nem láttam - ha válaszoltál, csak elkerülte a figyelmem, akkor sorry)
Törölt felhasználó 2010. 10. 18. 14:03
Előzmény: #671  pampa
#672
Én kb. 2000 fő alatt összevonnék településeket.
pampa 2010. 10. 18. 14:01
Előzmény: #668  Törölt felhasználó
#671
"Vagy szerinted szükség van egy 300 lelkes faluba is PM-i hivatalra, képviselőkre és polgármesterre?

Hány főnél húznád meg a határt? Mert valami alapján dönteni kell.
Törölt felhasználó 2010. 10. 18. 13:58
Előzmény: #667  Törölt felhasználó
#670
Castorp, a lehetetlen állapotok nem stabilak. Biztos vagyok abban, hogy változni fog. Legrosszabb esetben a problémák rendeződéséig elmegy Londonba nagy lóvéért (és mi nem kötjük röghöz, mert nincs sem jogi sem morális alapunk). De mint mondtam, az én álmomban százalékos elvonás van, ami leginkább progresszív. Legyen mondjuk 10 %. Lássuk be, az 1000 Ft éppoly gyalázatos, mint a 900. Azt szeretném valahogy megértetni, hogy az orvosképzés nagy kötsége hitellel finanszírozva is az állam kockázata, de legalább azt a halmazt kiveszi a kockázatok közül, amikor a végzett orvosok (amúgy érthető módon) emigrálnak. Mert azt ugye jól sejtem, hogy az ő taníttatásuk nem térül nekünk.
exmnbs1 2010. 10. 18. 13:58
Előzmény: #667  Törölt felhasználó
#669
LMP-nek magánnyugdíjpénztárak kapcsán alkotmányossági aggályaik vannak
Törölt felhasználó 2010. 10. 18. 13:57
Előzmény: #633  McLain
#668
McLain,

"például az egészségügyből?
vagy az oktatásból?
vagy a közösségi közlekedés fenntartásából?

az államnak már nincsenek bevételei és és olyan eszközei sem, amelyek bevételt termelnek. nagyon észen kell lennie, szvsz"

Igen, pl. az egészségügyből. Teljesen felesleges az eltartó rétegeknek gyenge minőségű, az állam által egyáltalán nem hatékony szolgáltatást nyújtani. Az államnak egészségügyben a gyerekek és önmagukat eltartani sem képes helyzetben lévőket kell csak ellátni állami/adófizetői pénzből, az adófizetők részére csupán létre kellene hozni egy piaci egészségügy és egészségbiztosítás törvényi kereteit.
Meg az oktatásból is. Pl. egyetemi tandíj. De bármilyen szakképzésre költött milliárdok egy jelentős része is ablakon kidobott pénz, lásd a rengeteg pályaelhagyót. (Az alapképzésre kellene többet költeni, de azt is inkább hatékonyabban, mint csupán a pénz volumenét növelve... Erre viszont a közigazgatás maga sem képes, mert az is jórészt ingyenélő vízfejekből áll.
Meg a közösségi közlekedésből is. Vagy szerinted hatékonyan költik ott az adófizetők pénzét?
meg a nyugdíjakból. Vagy szerinted, minden fillér nyugdíj oda megy, ahova valóban szükség van? Az indokolatlan korkedvezményes vagy rokkantnyugdíjra gondolok itt.
Vagy szerinted szükség van egy 300 lelkes faluba is PM-i hivatalra, képviselőkre és polgármesterre?

Hány állami/önkormányzati szerevet említsek még, ahol százmilliárdokat lehetne még spórolni?

Igen, jól látod, mindenütt lehet és kell spórolni, az egészségügyben, a nyugdíjakban, az oktatásban a hivatalokban, és szinte mindenütt, amely költségvetési intézmény.

De a spórolásnak nem a fűnyíróelv szerint kell nekifogni, hanem ésszerűsíteni, hatékonyabbá tenni a működést...

És akkor még nem is beszéltem a szociális támogatások rendszeréről, vagy a segélyezésről....

Válság van, vagy nem? Akkor vajon miért is nem lehet az állam kiadásait is optimalizálni?
Törölt felhasználó 2010. 10. 18. 13:52
Előzmény: #657  Törölt felhasználó
#667
A képzési költség és a várható fizetés között jelenleg nincs kapcsolat. Ez valóban lehetetlen állapot.
Nemrég hangzott el hogy a szakorvosok minimális órabére 5000 ft kéne hogy legyen a jelenlegi 1000 alattival szemben. Erre vegyen fel a szerencsátlen 15 millió hitelt.
exmnbs1 2010. 10. 18. 13:51
Előzmény: #663  exmnbs1
#666
viktorkát pontozd, ő mondta
"aki mulat annak fizetnie kell"
Törölt felhasználó 2010. 10. 18. 13:50
Előzmény: #661  tokos.
#665
tokos, nem vagyok a téma szakértője. nem tudom, milyen egy adott egyetem színvonala, kivéve azokat a szakokat, amelyeken végzettekkel találkozom. nyilván az átlagos egyetemi színvonal romlott, amióta nem elitképzés folyik, de nem tartom kizártnak, hogy az elitegyetemeken nem romlott a színvonal, csak ma már nemcsak velük találkozunk, mint diplomásokkal, hanem olyanokkal is, akik nem olyan képzettek. Tekintsd őket érettségizetteknek.
tokos. 2010. 10. 18. 13:49
Előzmény: #652  Törölt felhasználó
#664
Akkor télleg nem csoda...
exmnbs1 2010. 10. 18. 13:48
Előzmény: #658  Törölt felhasználó
#663
"A józan ész mindig erősíti a közérdeket"
tokos. 2010. 10. 18. 13:47
Előzmény: #659  Törölt felhasználó
#662
Nem.
tokos. 2010. 10. 18. 13:47
Előzmény: #653  Törölt felhasználó
#661
Szeintem ragadjunk le a nem túl régmultnál. Emlékeid szerint mikor kezdett mélyrepülésbe a magyar felsőoktatás?

Szerintem akkor, mikor a Fidesz bevezette a önfinanszírozós képzést.

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek