Topiknyitó: Portfolio 2010. 10. 13. 18:18

Megdöbbent a pénztárszövetség Orbán javaslatán  

Ugrás a cikkhez
Megdöbbenéssel fogadta a Stabilitás Pénztárszövetség Orbán Viktor miniszterelnök mai bejelentését, amely szerint novembertől 2011. december 31-ig felfüggesztik a magánnyugdíjpénztári kifizetéseket, majd pedig kidolgozzák a törvényi feltételeit annak...

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=2&i=139853
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2010. 10. 14. 17:34
Előzmény: #316  Törölt felhasználó
#320
penznyelo,

Minden adóemelés a növekedés ellen hat, de nem minden adócsökkentés hat a növekedés irányába. Ha az adócsökkentés átgondolt, igazságos, fenntartható, és a lényeg: ezzel az államháztartási kiadások is csökkennek, akkor az jó eséllyel pozitívan hat a piacgazdaság növekedésére, a gazdasági stabilitásra, ez pedig visszahathat az állam bevételnövekedésére. Mert valódi bevétele az államnak csakis a piacgazdaság teljesítményéből, bevételnövekedés pedig a piacgazdaság növekedéséből származhat.

A baj csupán az, hogy az állam türelmetlen, nem bírja kivárni, amíg a gazdaság, a piacgazdaság emelkedésnek indul az állam jó előre szeretné elkölteni azt a pénzt is, amelyet a gazdaság még meg sem termelt részére.
Törölt felhasználó 2010. 10. 14. 17:33
Előzmény: #315  Törölt felhasználó
#319
Nem arról volt szó, hogy létezik vagy sem, hanem arról, hogy annak változtatása, változtathatósága csökkenti-e a kiszámíthatóságot, létbiztonságot!!!

Mi is 0%-os?
Törölt felhasználó 2010. 10. 14. 17:30
Előzmény: #316  Törölt felhasználó
#318
Ez az az eset, amikor multi ára közelít a kisebb kiskereskedelmi egységek áraihoz, romlik a kiszolgálás (és az áru) szinvonala, és ha mindeközben a lakossági jövedelemszint nő, elpártolnak a multiktól a vevők.
(Én sem járok már a közelembe levő multiba fizetés-környékén, mert nem vettek fel újabb pénztárosokat (2006-2009 közötti forgalomcsökkenés miatt leépítettek sokakat), s így fullasztó a tömeg a pénztáraknál. Kb. 8%-ot bukot a "kisboltban" a hétvégi bevásárláskor, de ennek a fele vissztérül az üzemanyagköltségen, így elviselhető...)

S mivel kiszámítható a rendszer, nem fog kockáztatni az okosabb multi...
Törölt felhasználó 2010. 10. 14. 17:25
Előzmény: #312  Törölt felhasználó
#317
Egyébként meg akkor kell sok eladó, ha tele a bolt, ha üres, akkor fölösleges!

Amelyik étteremben tömeg van, fel lehet venni újabb pincéreket, de ha üres az étterem, csődbe mennek, ha megtartják a pincéreket...
De ha tömeg van, de nincs pincér, hamarosan másik étteremben lesz tömeg és a nagy tömeg és a kevés picér ellenére (ami a maga idején és helyén a fennmaradást, a hasznot szolgálja, de rosszul alkalmazva) példánk szerint éttermünk a Kánaánban is tönkre megy!

Arról meg ne is beszéljünk, ha egy étterem állandóan tele van, akkor is árat emel, ha egyébként tiszteséggel nyereséges!!! Persze lassan és óvatosan, hogy ne nagyon legyen negatív lélektani hatása...
Törölt felhasználó 2010. 10. 14. 17:21
Előzmény: #308  Törölt felhasználó
#316
Ez az, amit még egy érvvel sem sikerült cáfolnod:

"Ha a multi a különadóját az árakba építi be, akkor a fogyasztók fizetik, ha költségoldalon gazdálkodja ki, akkor a munkavállalók, beszállítók, üzleti partnerek. Ez bizony mind a növekedésre, mind a foglalkoztatásra bizonyosan negatívan hat."
Törölt felhasználó 2010. 10. 14. 17:18
Előzmény: #313  Törölt felhasználó
#315
"Akkor jogbiztonság szempontából az is kritikus, ha ÁFÁ-t emeklnek, szja-t emelnek"

Csak egy pártkatona vagy egy agyatlan mondhat ilyen hülyeséget. Az ÁFA LÉTEZIK, 20 éve és minden fejlett országban mégrégebb óta. Az, hogy ez 25, vagy mondjuk 28%, az egy változás. Nem tesz jót az sem, ha ezt évente változtatgatják, ez igaz. De az, hogy valami 20 éve 0, fejlett országban nincs ilyen, nincs előzménye, referenciája, nem volt semennyire várható, tervezhető, majd 0-ról 60 milliárd lesz egy szektor esetében (tehát még diszkriminatív jellegű is, nem általános), nos az maga a jogbizonytalanság és kiszámíthatatlanság.

Ennek belátására elég, ha elfelejted a párttagkönyvedet és/vagy leveszed a szemellenződet.
Törölt felhasználó 2010. 10. 14. 17:12
Előzmény: #312  Törölt felhasználó
#314
Szerintem éppen megtettem... ...az előző hsz.-ban (hacsak nem másra gondolsz, mint a "leépítés a multiknál"...)
Törölt felhasználó 2010. 10. 14. 17:10
Előzmény: #308  Törölt felhasználó
#313
Akkor jogbiztonság szempontából az is kritikus, ha ÁFÁ-t emeklnek, szja-t emelnek... De ha minden kritikus jogbiztonság és kiszámíthatóság szempontjából, akkor ezt a szempontot törölni is lehet.
Radásul nem hazai jelenség a különadó, bár igaz a bankadóban elsők között vagyunk...

A multi eleve olcsóbban kapja a terméket, mint más kiskereskedelmi egység, a multi olcsóbban szolgál ki egy vásárlót, mint egy kisebb kiskereskedelmi egység, azaz, ha a multi drgát, elveszti árelőnyét, ha még olcsóbban vesz át terméket a beszállító keres más megoldást, miközben a kisebb üzletekben az egy vevőre eső alkalmazott több (ezért is drágább most), azaz ha a multi még több nyereséget akar, akkor javul a kisebb kiskereskedelmi egységek versenyképessége, azaz csökkenthetik árakat, növelhetik az eladóterük arányát, növelhetik a foglalkoztatottságot.

Persze mindkét odalt árnyalni kell, de a két végállás ez, az igazság meg valahol közpén van.

S azt se feledjük el, ha a fogyasztás (a vásárlóképesség) csökken (adóemelés, ÁFA-emelés), akkor kevesebb lesz a vavő, kevesebb lesz a haszon, csődbe mennek a kisebb kiskereskedelmi egységek és a multik is leépítenek, kiszorítják a minőségi beszállítókat és még az adóbevétel is csökken...!!!
Törölt felhasználó 2010. 10. 14. 17:10
Előzmény: #310  Törölt felhasználó
#312
Ezt az egy mondatszerkezetet tanították?

Cáfold meg, ÉRVEKKEL, hogy amit lejjebb írtam, nem igaz. (növekedésre és foglalkoztatásra gyakorolt hatás). Várom.
Törölt felhasználó 2010. 10. 14. 17:07
Előzmény: #307  jumbo2
#311
Drop:

"Ha svéd modell lesz, akkor nem mindegy, hogy privát számlán az állam vagy MNYP vezeti?"

"HA" - ez egy nagyon erős feltételezés. Ugye nem gondolsz komoly érvnek egy erősen feltételes jövőbeli eseményt?

Ilyen alapon a 16% adó bruttó 15 millió alatt nem volt előrelépés pláne a lenyúlt 8%-al, mert az jövőre Fidesz nélkül is 17% lett volna és abban még "ha" sincs csak a szokásos állami kiszámíthatatlansági faktor. A tiédben ezen túl még egy nagy adag teljesen megalapozatlan (vágyakat tartalmazó) feltételezés is volt.
Törölt felhasználó 2010. 10. 14. 17:01
Előzmény: #305  Törölt felhasználó
#310
Igen, arra válaszoltam is!
Ami az előző hozzászólásban szereplet az arra a kérdésre lett volna indoklás, hogy "csökkenti-e", mint írtam is!

- a foglalkoztatottságot csökkenti?
--- önmagában nem; de közvetve csökkentheti, ha nem emelnek árat de (tovább) csökkentik a multik a kiszolgálás minőségét és elmarad a gazdasági növekedés (nem emiatt, de elmarad) és nem lesz igény az igényességre.
Törölt felhasználó 2010. 10. 14. 17:00
Előzmény: #306  Törölt felhasználó
#309
Te kampányolsz itt. Tényleg aktivista vagy (vagy vmelyik kiskaliberű pártkatona).
Törölt felhasználó 2010. 10. 14. 16:58
Előzmény: #300  Törölt felhasználó
#308
"Na, melyik válaszommal nem értesz egyet maradéktalanul?"

Ezen pont akkorát nevettem, mint rajtad:)
Bem maradéktalanul nem értek egyet a válaszaiddal, hanem egyáltalán nem.

Az hogy jogbiztonság meg kiszámíthatóság szempontjából gáz-e a hasraütött, ad hoc különadó, az nem kérdés. Ezt egy értelmesebb jobbos szavazónak eszében sincs vitatni (pl. tokos). Ezt szemellenzős fogyatékosok, meg aktivisták próbálják meg max. vitatni. Persze sikertelenül.

Ha a multi a különadóját az árakba építi be, akkor a fogyasztók fizetik, ha költségoldalon gazdálkodja ki, akkor a munkavállalók, beszállítók, üzleti partnerek. Ez bizony mind a növekedésre, mind a foglalkoztatásra bizonyosan negatívan hat. Magyarázhatod, ahogy akarod.
jumbo2 2010. 10. 14. 16:51
Előzmény: #236  Törölt felhasználó
#307
Ha svéd modell lesz, akkor nem mindegy, hogy privát számlán az állam vagy MNYP vezeti?

Remélem ez fog történni.

Egyébként pedig a szocikat basztassátok, akik tarthatatlan magasságokba emelték az államadósságot.
Törölt felhasználó 2010. 10. 14. 16:51
#306
Köszi!
Törölt felhasználó 2010. 10. 14. 16:50
Előzmény: #300  Törölt felhasználó
#305
Volt olyan kérdésem, hogy növeli-e a foglalkoztatottságot. Ha valami nem növeli, akkor legfeljebb szinten tartja ugyebár.

Ezek szerint a copy-paste-elt válaszolgatás közben meg se nézted, mire válaszolsz. Mondjuk, ez látszott a válaszok színvonalán.
Törölt felhasználó 2010. 10. 14. 16:50
Előzmény: törölt hozzászólás
#304
Úgy szeretnék válaszolni a korábban feltett kérdéseidre, mert nagyon könnyűek, csak nem találom azokat!
Kérlek segíts, kedves "elrettentő példa"!
Törölt felhasználó 2010. 10. 14. 16:49
Előzmény: #298  Törölt felhasználó
#303
Nem írtam azt, hogy ez az egyetlen hiteles lépés, illetve azt sem, hogy ezt nem kell majd követni újabb átalakításoknak.
Csak azt írtam, hogy ezek a lépések hitelesebbé teszik a kormányt és az országot, amiben Te sem találtál kivetni valót...!

Mert nem jó lépés a drasztikus beavatkozás, amikor lehet úgyis átalakítani, hogy közben kevésbé fájjon (a kevesebb van kevésbé fáj a nincsnél, ráadául egy azonnal fúnyíróelv-szerű közszféra-leépítés nem vezet jóra, mint az olyan pénzelvonásos megszorítások sem, ami nem csökkentik a költségeket, csak forrást nem ad rá...)!

Semmivel sem lenne jobb, ha most drasztikus megszorításokat (ÁFA-emelés, adóemelés, brutális leépítés a közszférában) vezettek volna be és maradna a multiknál az extra-profit, s majd két év múlva kiderült, hogy fel kell tőkésíteni a rendszert, mert az eladósodott.
Az átalakítás időigényesebb, de megbízhatóbb és tartósabb, ráadásul Magyarországon 2006 nyara óta megszorítanak és még mindig nincs eredménye!
Törölt felhasználó 2010. 10. 14. 16:40
Előzmény: törölt hozzászólás
#302
Én is visszakerestem, de ezt a két kérdést, ebben a formában nem tetted fel...
Keresővel kerestem, azaz ha más szavakkal kérdezted, akkor lehet, hogy feltetted, de olyan mélységeiben nem vizsgáltam, ha választ szeretél ezekre, akkor úgyis megírod, hogy hanyadik hsz.-ben tetted fel nekem ezeket a kérdéseket...

S ha van még kérdés, ami tisztázatlan, nyugodtan írd meg, melyik hsz.-ben tetted fel, válaszolok...!
Törölt felhasználó 2010. 10. 14. 16:40
Előzmény: #298  Törölt felhasználó
#301
Özönvíz. Meg választások.

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek