Topiknyitó: Törölt felhasználó 2013. 04. 04. 12:05

Matolcsy egy zseni!!  

Magyarországon a vállalati hitelek állománya 2008 vége óta folyamatosan csökken. Ez a jelenség különösen hátrányosan érinti a kis- és középvállalkozásokat, mivel őket a hitelkínálati korlátok is jobban sújtják, illetve nehezebben találnak maguknak alternatív finanszírozást. A jelenlegi makrogazdasági környezetben - törvényi felhatalmazás alapján - lehetőség van arra, hogy az MNB a hitelintézetek együttműködésével egy célzott hitelprogrammal - az árstabilitás veszélyeztetése nélkül - a fenntartható gazdasági növekedést támogassa.



A Növekedési Hitel Program alapvető célja, hogy kedvezményes jegybanki finanszírozás segítségével a kis és középvállalatok finanszírozási helyzetén segítsen, mert az kiemelten fontos a termelőkapacitások, valamint a munkahelyek megőrzése és gyarapítása céljából. A kedvezményes kamatláb a hitellel rendelkező vállalatok számára az alacsonyabb törlesztő részleteken keresztül alacsonyabb költségeket eredményez, melynek mind jövedelmezőségi, mind likviditási szempontból pozitív a hatása. A mérséklődő adósságszolgálati terhek miatt csökken a hitelállomány minőségének romlása, így végső soron a banki portfólió-minőségre is pozitív hatással lehet. Mindezek mellett a program a bankok mérlegpozícióján keresztül a hitelezési képességet is javíthatja.



A lakossági hitelezés és a devizahitelek problémájának kezelésére számos kormányzati program áll rendelkezésre, ezért a jegybank nem tervezi hasonló program kidolgozását a lakosság számára.

A Növekedési Hitel Program része továbbá a gazdaság külső sérülékenységének a mérséklése, ami egyben lehetővé teszi a jegybanki kamatkiadások csökkentését is. A kedvezményes kamatozású jegybanki refinanszírozás nyújtása, amely a kkv hitelezés ösztönzését célozza, növeli az MNB mérlegfőösszegét és ezen belül a forrásoldalon a 2 hetes kötvény állományát, így a GDP ma már 1%-ához közelítő kamatkiadásokat. A kéthetes kötvényállomány felépülése jórészt az államadósságon belül a devizaadósság aránya növekedésének, illetve az ország válság előtt és alatt nyilvánvalóvá vált pénzügyi sérülékenységéből kiinduló devizatartalék emelkedésnek volt egyenes következménye, amely jelenleg az MNB forrásoldalának legnagyobb tétele. Ennek költsége - amely beavatkozás nélkül tovább emelkedne a kedvezményes jegybanki finanszírozás forrásköltségével - azonban mérsékelhető az ország sérülékenységének csökkentésével.



Kedvezményes jegybanki refinanszírozás forint alapú kkv hitelek folyósítására



Az MNB a hitelintézetek bevonásával Növekedési Hitel Programot kezdeményez, melynek során átmeneti jelleggel, korlátozott mennyiségben, kedvezményes kamatozású refinanszírozási hitelt nyújt kereskedelmi bankok számára. A program keretösszege 250 milliárd forint, a jegybanki hitel kamata 0%.

A programban részt venni kívánó hitelintézeteknek a kedvezményes kamatozású jegybanki hitelt fix feláron kell a kkv-k számára tovább adni. Szándékaink szerint ez a felár nem lesz nagyobb 2 százalékpontnál, így a vállalati hitel kamata maximum 2% lehet. Ennek eléréséhez szükség lehet garanciaprogramok igénybevételére is. Erről és a program további részleteiről az MNB tárgyalást kezdeményez a hitelintézetekkel.



A tárgyalások során a jegybank számít az üzleti szféra képviselőinek együttműködésére is a kedvezményes hitelek megfelelő célzottságának kialakításában azzal a céllal, hogy a kedvezményes hitelek kizárólag azokban az ágazatokban és azokat a kis- és középvállalati adósokat érjék el, amelyek egészséges üzleti modellel rendelkeznek és növekedni szeretnének. Becsléseink szerint a hitelszűke nem egyformán érinti a vállalati szektor szereplőit. Különösen hátrányosan sújtják a szigorú hitelkínálati korlátok a kis- és középvállalkozásokat, ugyanakkor a számukra a banki finanszírozásnak nincs valódi alternatívája. Iparági megoszlás szerint vizsgálva a hitelkínálatot azt tapasztaltuk, hogy a hitelezési feltételek olyan ágazatokban is jelentősen szigorodtak, amelyek a potenciális növekedés szempontjából kulcsfontosságúak lehetnek. Ezzel szemben más, tartós értékesítési problémákkal küszködő iparágakban kényszerhitelezésre, vagyis a tartósan rossz hitelképességű vállalatok mesterséges életben tartására utaló jeleket látunk.



Mindezek miatt indokolt lehet a kedvezményes hitel ágazat és vállalatméret alapján célzott felhasználása.

A program hatására a jegybank mérlegfőösszeg megnő. Eszközeinek állománya teljes kihasználtság esetén a 250 milliárd forintos refinanszírozó hitellel emelkedik, miközben forrásoldala is ugyanennyivel bővül. A többlet sterilizációs állományra fizetett kamat az MNB közvetlen hozzájárulása a hitelezés ösztönzéséhez, ugyanis ezzel szemben eszközoldalon kamatmentes hitel jelenik meg. Ezt a költséget azonban ellensúlyozza a program további eleme.

A hitelintézetek programhoz való hozzájárulása a velük való megállapodás alapján úgy valósulna meg, hogy egy átlagos kkv-t jellemző hitelkockázati szintnek megfelelő felár helyett csak - a hitelintézetekkel folytatandó tárgyalás kiindulópontját képező - 2%-ot építenek be a hitelkamatokba. Az alacsonyabb felár miatt kieső jövedelmet azonban kompenzálhatja az adósok javuló fizetési képessége, ami a jóval a piac alatti kamattehertől remélhető.



A jegybank a hitelprogrammal nem vállal fel vállalati hitelkockázatot. Ennek a kockázatnak a felmérése és kezelése továbbra is a bankrendszer feladata. A program tehát azon túl, hogy a kisebb vállalatokat célozza, és esetleg ágazati preferenciákat is fog tartalmazni, a források allokálásában alapvetően a kereskedelmi bankok hitelezési döntéseire támaszkodik.



A jegybanki hitelprogram célzottságánál, méreténél és egyszeri jellegénél fogva nem befolyásolja a kamatpolitika vitelét és hatékonyságát, azaz nem jön létre "kettős kamatláb". A kamatpolitika továbbra is óvatos és kiszámítható marad. A program célzottsága biztosítja, hogy a kedvezményes finanszírozás az üzleti aktivitást élénkítse, és ne befolyásolja a pénzügyi eszközárakat. A program keretében kihelyezhető, alacsony kamatozású refinanszírozás maximális mennyisége pedig korlátozott, a hazai bankok teljes vállalati hitelállományának mindössze 4%-a, a kkv hitelállomány 7%-a.



A hitelösztönzés ezen formája nem veszélyezteti az MNB elsődleges célját, az árstabilitás fenntartását. A jelenlegi, tartós kereslethiánnyal jellemezhető makrogazdasági környezetben az infláció tartósan a cél alatt maradhat. A célzott hitelösztönzés hozzájárulhat a potenciális növekedés erődítéséhez azáltal, hogy nem hagyja leépülni a termelőkapacitásokat. Tekintettel arra, hogy a program középtávon a potenciális kibocsátásra is hat, az ebből fakadó középtávú inflációs nyomás elhanyagolható, így az elsődleges cél szempontjából nem befolyásolja érdemben a kamatpolitikát.



Kedvezményes jegybanki refinanszírozás KKV devizahitelek forintra váltására



Az MNB - szintén a hitelintézetek bevonásával - átmeneti jelleggel, korlátozott mennyiségű, kedvezményes refinanszírozási hitelt kíván folyósítani kkv adósok fennálló devizahiteleinek forintra konvertálásához. A program keretösszege 250 milliárd forint, a jegybanki hitel kamata 0%. A program további feltételei - felár nagysága és célzottsága tekintetében - is megegyeznek az előző programpontéval. A program keretében kihelyezhető, alacsony kamatozású refinanszírozás maximális mennyisége itt is korlátozott: a hazai bankok kkv devizahitel-állományának legfeljebb a 15%-a.



A forinthitelekhez való nehéz hozzáférés mellett a kkv-szektor másik nagy problémája a kintlévő devizahitelek magas aránya. A kkv-hitelállomány közel fele deviza alapú, melynek összege 1860 milliárd forint (állomány 54%-a), 15000 vállalathoz kapcsolódóan. Ezeknek a hiteleknek a devizaneme nagyrészt euró (86 százalék), kisebb részt svájci frank (14 százalék). A svájci frank alapú devizahitelekkel rendelkező kkv-knak (257 milliárd forint) feltételezhetően nincs természetes vagy mesterséges fedezete, így ezek a cégek jelentős árfolyamkockázatnak vannak kitéve. A kkv-devizahitelek forintra váltását célzó program javítja az érintett vállalatok hitelképességét, és kiszámítható gazdálkodást tesz lehetővé számukra.



Annak érdekében, hogy az érintett devizahitelek forintra konvertálása ne okozzon volatilitást a forint árfolyamában, a jegybank a végtörlesztés esetén már sikerrel alkalmazott eljárást követi: a hitelek devizakonverziójához a hitelintézetek számára devizát bocsát rendelkezésre piaci áron a devizatartalék terhére annak feltételével, hogy a hitelintézetek vállalják, hogy abból a rövid lejáratú külföldi forrásaikat fizetik vissza. Így az ország rövid devizatartozásai és devizatartaléka ugyanolyan mértékben csökkennek, vagyis Magyarország devizatartalék-megfelelése változatlan marad.



A kétéves likviditást nyújtó hiteltender felfüggesztése



Figyelembe véve a tartósan kedvező külső pénz- és tőkepiaci környezetet, valamint a bankok tartósan stabil likviditási helyzetét, az MNB a kétéves fedezett hiteltendert határozatlan időre felfüggeszti. Pénzpiaci turbulencia esetén az eszköz reaktiválásával lehetőség van a likviditási sokkok kezelésére és annak biztosítására, hogy a hosszú források hiánya ne legyen gátja a vállalati hitelezésnek.



A gazdaság sérülékenységének és az ezzel együtt járó kamatkiadások csökkentése



Az MNB a Kormánnyal és a hitelintézetekkel közösen programot dolgoz ki a gazdaság sérülékenységének csökkentésére. A program az ország rövid külső adósságának 1000 milliárd forintos csökkenését célozza meg, ami - az eddig is alkalmazott szabályoknak megfelelő módon - mérsékli a jegybank devizatartalék-igényét. Ezzel párhuzamosan a kéthetes MNB-kötvény állománya - a jegybank elsődleges célja és a pénzügyi stabilitás veszélyeztetése nélkül - 3600 milliárd forintra csökken. A program során a tartalék-megfelelést az biztosítja, hogy az MNB devizaeszközének felhasználása és az egy éven belül lejáró külföldi adósság azonos mértékben csökken. A devizatartalékok legfeljebb egy tizedének a felhasználása (annak a sebezhetőségi forrásnak a mérséklésére, amely miatt a tartalék megképzésre került) teljesen összhangban van a jegybanki tartalékolás - a pénzügyi piacok által eddig is - elfogadott alapelveivel. A program során egyúttal az ország bruttó külső adóssága is mérséklődne.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Hegyesi2
Hegyesi2 2016. 04. 13. 14:36
Előzmény: #3378  Bekre_Pal
#3380
Nem örömködök,csak a nagyokosok 325 re várták!
Törölt felhasználó 2016. 04. 13. 14:19
Előzmény: #3378  Bekre_Pal
#3379
Ő már csak ilyen! )
Bekre_Pal
Bekre_Pal 2016. 04. 13. 14:00
Előzmény: #3377  Hegyesi2
#3378
te most tényeg a 310,5-nek örömködsz?
Hegyesi2
Hegyesi2 2016. 04. 13. 13:53
Előzmény: törölt hozzászólás
#3377
Piac dönt,325 helyett 310! :)
real 310.50
andare 2016. 04. 07. 10:52
Törölt hozzászólás
#3376
andare 2016. 04. 07. 10:44
Törölt hozzászólás
#3375
Törölt felhasználó 2016. 04. 07. 10:43
Előzmény: törölt hozzászólás
#3374
pont ellenkezőleg!
minél magasabb áron akarják a eurót retolcseee

andare 2016. 04. 07. 10:38
Törölt hozzászólás
#3373
Törölt felhasználó 2016. 04. 07. 10:29
Előzmény: #3371  Törölt felhasználó
#3372
Deviza/kötvény » Deviza
Nagy Márton: a gyengébb forint segíthet
2016. április 7. 08:28 english version
nyomtatás

A gyengébb forint segíthet abban, hogy az infláció visszatérjen a kívánt szintre - mondta Nagy Márton, az MNB alelnöke a Heti Válasznak adott interjúban.

Alfa Trader - több mint devizakereskedés. Átlátható, közvetlen. Kérje demószámláját még ma!

A Reuters idézi a csütörtöki Heti Válaszban megjelent interjút, melyben Nagy Márton azzal érvel, hogy a gyengébb forint az importtermékek árán keresztül be tud gyűrűzni az inflációba. A hírügynökség megjegyzi, hogy a magyar inflációs ráta több mint két éve nulla százalék körül ingadozik még úgy is, hogy a jegybank 1,2 százalékra vágta az alapkamatot.

Nagy Márton azt emelte ki, hogy az inflációs várakozások első alkalommal estek 3 százalék alá, ami több okból is kritikus. Szerinte a jelenlegi környezetben nehéz inflációt gerjeszteni úgy, hogy közben külföldről deflációs környezetet importálunk.

Az interjúban az MNB alelnöke nem beszélt kívánatos euró-forint árfolyamról, hangsúlyozta, hogy a jegybanknak nincs árfolyamcélja, viszont a gyengébb forint emelhetné az inflációt és élénkíthetné a növekedést, ezért "figyelembe kell vennünk" ezt is. Emellett hozzátette, hogy az exportőrök bevételét emelné a gyengébb forintárfolyam.

Nagy Márton nem először kommentálta a forint árfolyamát, nagyjából egy hónapja a Reuters kérdésére ennél is konkrétabban fogalmazott.

ébresztő !!!
Törölt felhasználó 2016. 04. 07. 10:26
Előzmény: #3369  Törölt felhasználó
#3371
Nyomoznak az MNB alapítványainak ügyében
2016. április 7. 09:24
nyomtatás

Közérdekű adattal való visszaélés gyanúja miatt nyomoz az V. kerületi rendőrkapitányság a Magyar Nemzeti Bank (MNB) által létrehozott Pallas Athéné-alapítványokkal összefüggésben - írja a Világgazdaság a lap munkatársa által korábban megnyert per "utózöngéjeként".

A lap munkatársa tavaly december 8-án jogerősen megnyerte az alapítványokkal szemben a közérdekű információkért indított pert, azonban a kért adatokat másfél hónappal később sem kapta meg. Noha az alapítványok jogi képviselője elismerte, hogy a döntés végrehajtásának nincs halasztó hatálya, arra hivatkozott, azért nem adják ki az adatokat, mert kérték a Kúriát, függessze fel az ítélet végrehajtását.

Lényeges, hogy az alapítványok február 10-én kiadták a közérdekű adatokat a Világgazdaság újságírójának, ennek jogszerűségét a Kúria március 30-ai ítéletében megerősítette.

A cikk emlékeztet arra, hogy az MNB jogi lépéssel fenyegette meg a Magyar Tudományos Akadémiát amiatt, mert a Közgazdaságtudományi Bizottság erősen kifogásolta az MNB-s alapítványok aktív felsőoktatási tevékenységét. Ez a jogi lépés azonban mégsem következett be, mert állítólag az MTA megígérte, hogy leveszi ezt az állásfoglalást az oldaláról. A cikk azonban azt jegyzi meg, hogy ez az állásfoglalás még mindig elérhető az Akadémia honlapján.
Hegyesi2
Hegyesi2 2016. 04. 07. 10:21
Előzmény: #3356  Hegyesi2
#3370
Mikor lesz az EUR/HUF 325 ? ÐÐ
Törölt felhasználó 2016. 04. 07. 10:00
Előzmény: #3368  Törölt felhasználó
#3369
Makrogazdaság
Ízekre szedi az EKB Matolcsyékat
2016. április 7. 09:42
nyomtatás

Az MNB-nek biztosítania kellene, hogy az alapítványainak adott összeg ne szolgálja az állam finanszírozását - olvasható az EKB csütörtökön megjelent éves jelentésében. A frankfurti jegybank a Budapesti Értéktőzsde megvételével kapcsolatban is aggodalmát fejezte ki.

Az EKB éves jelentésének fő megállapításai:
Félő, hogy az alapítványoknak juttatott forrás tiltott monetáris finanszírozásnak minősül. Ez azt jelenti, hogy a jegybank szerint nem szabadna az MNB-alapítványoknak állampapírokat vásárolnia.
A Budapesti Értéktőzsde megvásárlása is a monetáris finanszírozás kockázatát veti fel. Az MNB tavaly novemberben részvényenként 3550 forintért, összesen 13,2 milliárd forintért vette meg az osztrák nagytulajdonosok (CEESEG, Österreichische Kontrollbank) összesen 68,8 százaléknyi részvénycsomagját, ezzel az MNB a BÉT 75 százalékos tulajdonosa lett.
A Magyar Nemzeti Bank monetáris politikai eszközeinek több változtatásáról is döntött önfinanszírozási programja támogatása érdekében. Tekintettel az ebből fakadó ösztönzőkre, hogy a bankok forintban denominált állampapírokat vásároljanak, a változtatások némelyike együtt véve tekinthető a Szerződés 124. cikke szerinti kiváltságos hozzáférés tilalma megkerülésének eszközeként. Az EKB felkéri a Magyar Nemzeti Bankot e műveletek gondos felülvizsgálatára a monetáris finanszírozás és a kiváltságos hozzáférés tilalmával való bármely ellentmondás elkerülése céljából
.

Az EKB 2014-es Éves jelentésében felvetett aggodalmakat nyomon követve az EKB
továbbra is figyelemmel kísért a Magyar Nemzeti Bank által 2014-ben indított több
programot, amelyek nem kötődtek a monetáris politikához, és amelyek felfoghatóak
úgy is, hogy potenciálisan ellentétben állnak a monetáris finanszírozás tilalmával,
amennyiben úgy tekinthető, hogy az MNB állami feladatokat vállal át, vagy más
módon pénzügyi előnyöket nyújt az államnak

olvasható a jelentésben.

A programok magukban foglaltak ingatlanvásárlásokat, egy pénzügyi ismereteket támogató, hat alapítványból álló hálózat révén működtetett programot, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete korábbi alkalmazottai jegybank általi átvételének programját, valamint egy magyar műalkotások és kulturális vagyontárgyak vásárlását célzó programot. Mivel az EKB aggodalmait 2015-ben nem oszlatták el, az EKB továbbra is szoros figyelemmel fogja követni ezeket a műveleteket annak biztosítása céljából, hogy végrehajtásuk ne kerüljön ellentmondásba a monetáris finanszírozás tilalmával - állapítja meg az európai jegybank.
Törölt felhasználó 2016. 03. 29. 14:42
Előzmény: #3367  Törölt felhasználó
#3368
14:17 | Váratlan húzás az ÁKK-tól: csökken a prémium állampapír kamata
Törölt felhasználó 2016. 03. 24. 14:47
Előzmény: #3364  bigyula
#3367
14:24 | Kikövezte az utat az MNB a 325-ös euróig
link
re zseni
Törölt felhasználó 2016. 03. 19. 14:07
Előzmény: #3364  bigyula
#3366
Az SZDSZ sohasem létezett! Magyar Bálint, Fodor Gábor és néhány kulturális és (NÉP)oktatási államtitkár áldásos tevékenysége következtében örökölte a fidesz a felesleges diplomásokat, akik megtehették, hogy 12 év tanulás után sem tudták megszerezni a diplomájukat!
Törölt felhasználó 2016. 03. 19. 13:58
Előzmény: #3359  bigyula
#3365
Ebből az egy hozzászólásodból látszik, hogy gagyi az ismereted az államadósságról is!
bigyula 2016. 03. 19. 13:05
Előzmény: #3363  Hegyesi2
#3364
"!Orbán akarja visszahozni a duális képzést..."

Persze, most. De az első ciklusa alatt a diplomások felduzzasztása volt a prioritás...
Hegyesi2
Hegyesi2 2016. 03. 19. 13:02
Előzmény: #3362  Oszo
#3363
Dolgozok azért nem tudtam válaszolni a hsz.-ra,csak most futólag.
A90-es években kifejezetten jól képzett munkaerő volt!
Ez szó szerint igaz,hiába utáltam a kádár rendszert,a szakképzés jó volt,amit az okos liberálisok baxtak el amennyire csak lehetett!Orbán akarja visszahozni a duális képzést/ezért is támadják/ ami nélkül nincs és nem is lehet használható szakembereket nevelni! 20 éven keresztül a szakmunkás és a szakközépiskolai képzést is elcseszték olyan szinten,hogy az iskolákból/ami volt egyáltalán/ használhatatlan szakemberek kerültek ki!Felsőoktatásról most nem beszélnék,csak annyit,hogy az sok esetben felesleges!Azok már a termelő szektorokban nem hajlandók dolgozni,vezető pedig nem kell ezrével!
Oszo 2016. 03. 19. 11:21
Előzmény: #3357  Hegyesi2
#3362
Azt nem tudom, de azt igen, hogy a 90-es években kifejezetten a képzett munkaerő volt az egyik vonzerő, ami idehozta a nagy nyugati cégeket!
Oszo 2016. 03. 19. 11:19
Előzmény: törölt hozzászólás
#3361
Például utazott valaki mostanában az M7-en vagy az M1-esen?

Ilyen szar állapotban már nagyon rég nem voltak ezek az autópályák!

Topik gazda

kublaj1
4 3 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek