Topiknyitó: Portfolio 2010. 11. 10. 12:13

Hogy lesz így nyugdíj? - Pokoli teher az állam vállán  

Ugrás a cikkhez
Már nem csak a kijelentések szintjén jelenik meg az 1 millió fős foglalkoztatottság bővítés, hiszen a legfrissebb 2011-es költségvetési javaslathoz tartozó nyugdíjrendszert érintő 50 éves előrejelzés ezzel a nagyon kockázatos előfeltevéssel élt. A...

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=2&i=141172
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2010. 11. 17. 15:17
Törölt hozzászólás
#120
Törölt felhasználó 2010. 11. 17. 15:12
Előzmény: #114  Törölt felhasználó
#119
...egyébként, akira, te melyik nyugat-európai mintát gondolod követendőnek? Vagy esetleg nem nyugat-EU-i mintát tartasz jónak, hanem valami mást? Melyiket?

Te hogyan kezelnéd azt, hogy a befizetett járulék fedezze a kiadásokat? Egyáltalán létfontosságú az, hogy 100%-ban fedezze a kiadásokat? Az állami témogatásokra, segélyekre jutó részt miért is ne lehessen fizenti a költségvetésből, bár igaz, hogy a felbruttósítás jobban nézne ki...
(S ha lehet, akkor "HA" nélkül, mert pénznyelő ugrik a "ha"-ra...)

Törölt felhasználó 2010. 11. 17. 15:10
Előzmény: #117  Törölt felhasználó
#118
Már leírtam többször. Azon belül is többször kifejezetten neked. Nem fogom leírni újra csak azért, hogy reakció gyanánt megint bemásolgathasd a kampányanyagaidat. Te nem azért vagy itt, hogy megvitassuk egymás személyes véleményét, te kampányt folytatsz és baromira nem érdekel a másik véleménye. Ebben pedig nem veszek részt.
Törölt felhasználó 2010. 11. 17. 15:07
Előzmény: #111  Törölt felhasználó
#117
Ha eleve úgy állunk hozzá, hogy úgysem sikerül, akkor fogadjuk el a tisztán állami rendszert azzal a kitétellel, hogy 100%-ot fizetünk oda és csak 25% várunk majd el abból. Elveileg ez teljesen azonos a MNYP-i rendszerrel, ha feltételezzük, hogy a tendenciákon nem tudunk, nem akarunk változtatni, de legalább az elinflálódástól nem kell tartani!!!

- - -

Egyébként, pénznyelő, te melyik nyugat-európai mintát gondolod követendőnek? Vagy esetleg nem nyugat-EU-i mintát tartasz jónak, hanem valami mást? Melyiket?

Jó lenne tudni, hogy te mit tartasz követendő mintának, hiszen az új nyugdíjrendszer felé támasztott elvárásod a jelenlegi környezetben csak jelentős járulékemeléssel teljesíthető, hiszen csak azáltal biztosítható, hogy a befizetett járulék fedezze a kifizetéseket és még maradjon 8% a MNYP-ba is... Vagy nam más javaslatod?
Az öngondoskodás (adózott pénzből, önkéntes megtakarításokat) alternatíváját teljesen elveted?
Törölt felhasználó 2010. 11. 17. 14:08
Előzmény: #114  Törölt felhasználó
#116
Akira:

"Mit gondolsz, miért nem vették el egycsapásra, miért megy a porhintés?"

Hol írtam azt, hogy egycsapásra meglépik. Pont azt írtam, mint te, hogy ezt nyilván nem teszik meg egy lépésre. Az első lépés az MNYP befizetés elvonás volt 14 hónapig, a 2. lépés a kommunikációs lejárató kampány az MNYP-k ellen, a 3. a szabad visszalépés, a 4. az AB korlátozás. Ezzel jelenleg a LEHETŐSÉG adott az erőből elvételre. Természetesen nem fogják meglépni.
- folytatódik a lejáratás;
- mint írtam kitalálhatnak valami jól hangzó (de semmit nem jelentő) fiktív egyéni számlás valamit;
- ill. nézik mennyi a visszalépő.

Ezek után és ezek függvényében lépnek tovább. Ezt írtam én is. Persze, hogy nem hülyék. Ha azonnal elvették volna az MNYP-s pénzeket, akkor annak nagy nemzetközi visszhangja lett volna, meg itthon is jelentős támogatottságveszteséggel járna. Apró lépések és rettentő ideológiai hadjárat kell. Én annyit írtam, hogy BIZTOS vagyok benne, hogy 2 éven belül a teljes (vagy közel teljes) MNYP-s pénz az államnál lesz. Ilyen vagy olyan úton.
Törölt felhasználó 2010. 11. 17. 13:00
Előzmény: #114  Törölt felhasználó
#115
link

:)))
Törölt felhasználó 2010. 11. 17. 12:47
Előzmény: #110  Törölt felhasználó
#114
pénznyelő,

"De megfogják oldani úgy, hogy egyrészt ő is odafogja adni magától. Ha mégsem, akkor már arra is van lehetőségük."

De ha ezt így megcsinálnák, akkor valóban jelentős tömegek vonulnának az utcára, hogy orbán takarodj! Többek közt még a drop-félék is, akik érzelmileg ugyan kurmánypártiak lennének, de azt azért mégsem viselik el, ha elvesznek tőlük...

A kurmánypártiak is azért lettek kurmánypártiak, mert azt hallották sokat, hogy az előző kurmány folyamatosan elvett tőlük mindenüket, adókat és járulékokat emelt, visszavonta az tizenixedik havi nyugdíjat meg a "szokásos" nyugdíjemelést...

Most meg majd azt fogják érezni, hogy lenyúlták, vagy le akarják nyúlni a megtakarításukat. Nem ma, de holnap biztosan... Pláne, ha mindezt az alkotmánnyal ellentétesen, az AB véleményével szembemenve, erőből tennék meg...

Mit gondolsz, miért nem vették el egycsapásra, miért megy a porhintés? Mert ők is látják, hogy nem egyszerű dolog ez, tényleg megvan a veszélye annak, hogy utcára vonuljanak az emberek...
szivacs
szivacs 2010. 11. 17. 12:35
Előzmény: törölt hozzászólás
#113
"Viktoréval,Csányivéval,vagy az árvízlárosultakkal?" - nekünk, egymással.

Lassan ideje volna már észrevenni, hogy a valós érdekkülönbségek nem a szándékosan ál-jobb/bal oldali táborokra bontott emberek, hanem azok között vannak, akikre a törvények vonatkoznak és akik úgy gondolják, hogy rájuk nem, csak meghozzák azokat.

Én a földön vagyok, te viszont úgy tűnik még a neked szánt virtuális világban.
Törölt felhasználó 2010. 11. 17. 12:27
Előzmény: #107  Törölt felhasználó
#112
"Leírtam ezerszer már: teljesen mindegy, hogy a 100% befizetésre fizet ki az állam 100%-ot, vagy a 75%-ra 75%-ot"

Nem ennyire egyszerű a dolog. Ha az államnak adóból nem kellene hozzátennie semmit, akkor igaz lenne. Ha viszont hozzá kell - mint ma - akkor a magánnál a 25% kiegészítését megspórolhatja.

"A jelen helyzet azért rosszabb a fent vátzoltnál, hiszen az állam jelenleg 75%-ra 100%-ot fizet ki. Ez a 25% hiányzik, vitathatatlanul és kimutathatóan!"

Ez így van, és ez a hiány növekedne is mindaddig, amíg az MNYP/nem MNYP járulékfizetők aránya magasabb, mint a magánnyugdíjasok és tisztán állami nyugdíjasok aránya. Ezt követően fokozatosan csökkenne, és akkor szűnne meg, amikor már minden nyugdíjas MNYP-tag lenne.
Ezt 1997-ben finanszírozhatónak látta minden képviselő, aki megszavazta. (Gondolom. Vagy csak azt mondták neki, hogy így kell szavazni.) Biztos álmukban sem gondolták, hogy ilyen jó kis kormányok jönnek később. Most az a kérdés, hogy ezt a hiányt ki fedezze. Menjen az adóból, mint eddig, vagy vannak fontosabb célok, mint például az X millión felüli jövedelmek adókulcsának csökkentése. Úgy látszik, ez a fontosabb. Olyannyira, hogy ennek érdekében hosszútávú megállapodásokat rúgunk fel, alkotmányos alapjogokat tiprunk lábbal. Különadókat vetünk ki visszamenőleg, aztán majd pislogunk, hogy nem jön a külföldi tőke munkahelyet teremteni se közvetlenül, se beszállítókon keresztül. (Mert ezek a külföldiek már csak ilyenek, aljas módon ki akarják vinni az országból a befektetett tőkéjük hozamát. Másként be sem jönnek. Nem szeretnek bennünket, csak a pénzünk kell nekik. Pfuj!)
Törölt felhasználó 2010. 11. 17. 10:54
Előzmény: #107  Törölt felhasználó
#111
"Ugyanakkor, ha a demográfiai helyzetet sikerül megfordítani és a foglalkoztatottságot sikerül növelni, akkor rengeteg tartalék van még Magyarországon"

Igen. HA. HA. HA.

A mostani vegyes rendszer viszont a jövőben ezek nélkül a HA-k nélkül is fenntarthatóbb. Ha meg teljesülnek ezek a nem kicsit nehéz feltételek, akkor is jobb mint az állami.
Törölt felhasználó 2010. 11. 17. 10:52
Előzmény: #106  Törölt felhasználó
#110
"Látod, drop is meglehetősen kurmánypárti, magától mégsem adná a mnyp-i számláját orbánnak... :)"

Nem hát. De megfogják oldani úgy, hogy egyrészt ő is odafogja adni magától. Ha mégsem, akkor már arra is van lehetőségük.
Törölt felhasználó 2010. 11. 17. 10:31
Előzmény: #108  jumbo2
#109
A nagy gond az államadósság.

Orbán Viktor mondta:

"Olyan helyzetben vagyunk, mint az a fuvaros, aki hitelből vásárolt teherautóval szállít, és ebből próbál megélni. Hiába lennének megrendelései, már a benzinpénzt is az adósság törlesztésére kell költenie. Vagyis lassan, de biztosan az egész vállalkozása értelmetlenné válik. Ha ebből a helyzetből nem tud kitörni, jön a hitelező, elviszik tőle a járművét, nincstelenné válik, esélye sem marad a talpra állásra. Ma ott tartunk, hogy államadósságunk meghaladta a húszezermilliárd forintot. Vagyis minden magyar állampolgár – az aggastyántól a ma megszületett újszülöttig – fejenként kétmillió forint terhet visel a hátán. A költségvetés nyelvén szólva 2010-ben mintegy 1200 milliárd forintot meghaladó összeget fordítottunk adósságkezelésre. Adósságszolgálat és adósságtörlesztés nélkül az Önök előtt fekvő 2011-es költségvetés nem 3 %-os hiányt, hanem 0,8 %-os többletet mutatna."

Ezek szerint egy 4 tagú család-ra 8 millió forint jut. Minél több gyereked van, annál magsabb ez a szám. Így tényleg érdemes gyereket vállalni...
jumbo2 2010. 11. 17. 10:24
Előzmény: #107  Törölt felhasználó
#108
Ha elolvasod a portfolio eredeti cikkét a topikban, akkor láthatod, hogy nem akkora a gond a nyugdíjrendszerrel, mint azt gondolhatnánk elsőre. Olvasd el.
Törölt felhasználó 2010. 11. 17. 09:50
#107
_áthozat_
Leírtam ezerszer már: teljesen mindegy, hogy a 100% befizetésre fizet ki az állam 100%-ot, vagy a 75%-ra 75%-ot, ha a rendszer ezen a szinten is fenntarthatatlan marad, akkor a 25% úgysem lesz elég semmire!
Kérdezd meg a mai nyugdíjasokat, mit érne, ha holnaptól csak a nyugdíjuk 25%-át kapnák!!!

A jelen helyzet azért rosszabb a fent vátzoltnál, hiszen az állam jelenleg 75%-ra 100%-ot fizet ki. Ez a 25% hiányzik, vitathatatlanul és kimutathatóan!

Jelenleg már(!) nem a MNYP-i rendszer felszámolásáról van szó (arról a Bajnai kormány alatt volt szó!), hanem arról, hogy a 2009 végén már megadott rendkívüli visszalépési lehetőséget (pont ugyanazon okokból eredően) mindenki számára lehetővé teszik!

Aki ki tudja számítani életesélyeit, várható megtakarítása összegét, illetve MNYP-a eddigi teljesítményét össze tudja hasonlítani a saját teljesítményével (aktuális megtakarításának összege szembeállítva az aktuális bruttó bére 8%-nak és a MNYP-i hónapjainak számának szorzatával), valamint átlag feletti bruttó bérrel rendelkezik, az jó döntést tud majd hozni; aki meg nem tudja ezeket kiszámítani, akkor jár jobban, ha visszalép...

Azt is leírtam, ha ez a mostani körvonalaiban ismert változtatás maga a cél, akkor abból baj lehet 10-15 év múlva megint, ahogyan lenne a 1997-es nyugdíjreformból is 2013 után, ha változatlan maradna! Ha ez egy eszköz és ezt követi egy fenntarthatóbb nyugdírendszer kialakítása, akkor ez első lépésnek jó, különösen a 2010-re kialakult államháztartási helyzetben, kényszerpályán! Fontos az is, hogy az sem lenne jó döntés, ha a most átirányított 14 havi nyugdíjjárulék ellentételezés nélkül maradna, még akkor is, ha egy teljes életpélya esetén ez nem több, mint a várható megtakarítás ~2,5%-a.
(Természetesen az sem lenne szerencsés, ha a járulékküszöb eltörlése együtt járna a korlátlan nyugdíj-összeggel. A nyugdíj maximum meghatározás elengedhetetlen, hiszen ma is vannak olyanok, akik érdemtelenül 600 ezres nyugdíjakat kapnak!!!)

Tudjuk azt is, hogy az államnak számos lehetősége van a nyugdíjak kifizetésének korlátozására, amely eszközökkel a közelmúltban élt is (nyugdíjszámítás módjának kedvezőlten változtatása, nyugdíjkorhatár kitolása), azaz aki teheti ne hagyatkozzék kizárólagosan az állami kötelező nyugdíjrendszerre, akár egy-, akár két pilléres is, használja a további két pillért is, mert lehet, hogy mire 60 éves lesz, már nem tud majd dolgozni, de csak 70 éves korától remélhet nyugdíjat.

Ugyanakkor, ha a demográfiai helyzetet sikerül megfordítani és a foglalkoztatottságot sikerül növelni, akkor rengeteg tartalék van még Magyarországon, de a következő 20-30 évben e két eszköz alá kell rendelmi minden mást!!!

S azt se feledjük, hogy az állam több, mint egy Zrt.! Nem lehet kirúgni a rosszul teljesítőket és el kell tartani a gyermekeket, miközben az öregeket is gondozni kell!!!
Törölt felhasználó 2010. 11. 17. 07:49
Előzmény: #104  Törölt felhasználó
#106
penznyelo,

Én nem látom ilyen sötéten a helyzetet, ahogy írtam, nem ugyanaz megszerezni a "jónép" szavazatát és kiénekelni a szájából a sajtot, azaz az egyéni megtakarítását beönteni az állam feneketlen kútjába...

Látod, drop is meglehetősen kurmánypárti, magától mégsem adná a mnyp-i számláját orbánnak... :)
Törölt felhasználó 2010. 11. 17. 00:34
Előzmény: #104  Törölt felhasználó
#105
A MNYP-okat is lehet öngondoskodás eszközeként használni, azaz a 8% feletti befizetésekkel ott is lehet az öregkorra készülni, akinek fontos az öngondoskodás és nem csak az állam által kötelezett 8%-os megtakarítás fontos számára...
Törölt felhasználó 2010. 11. 16. 22:57
Előzmény: #103  Törölt felhasználó
#104
Akira, ez mind jó, amit írsz, csakhogy a kezükben gyakorlatilag bármilyen lehetőség ott van, hogy megszerezzék az MNYP-s pénzeket.

Ennek előkészülete volt az MNYP-s befizetések elvétele 14 hónapig. Ill. az AB hatáskörének szűkítése. Nyilván nem akarnak erőszakkal államosítani (jelen helyzetben jogilag megtehetik, bár alkotmányellenes lenne, de az AB nem tehetne ellene semmit). Ezt nem fogják megtenni, max. végső esetben, mert ez már erős visszhangot váltana ki külföldön, meg itthon se lenne olyan népszerű, mint a különadó.

Viszont azt pl. megtehetik, hogy azt mondják, SOHA TÖBBET nem utal az állam az MNYP-kbe. Ezt minden további nélkül megtehetik. Innentől viszont egy olyan rendszerben marad a pénzed 10-20-30-40 évig, aminek NINCSEN új bevétele, nincsen növekvő állománya, ezáltal fajlagosan csökkenő működési költsége, hanem mindennek a fordítottja igaz. Ha ezt meglépik, mindjárt sokkal többen jönnek vissza, és minél többen jönnek vissza, annál inkább racionális lesz mindenki számára elhagyni a fogyó MNYP-s rendszert, ami a fogyó vagyon és 0 új bevétel miatt fajlagosan egyre drágábban tudna csak működni. És ha még ez se lenne elég, kitalálhatnak olyan fiktív egyéni számlás állami valamit, ami jól hangzik, de semmit nem fog érni, mert pont annyit ér, mint a magyar állam szava, ami láthatjuk, hogy aktuális kormányfüggő, hogy éppen micsoda, ilyen körülmények között 1-2 év is kiszámíthatatlan, nem 20-30-40.

Jól kitalálták ezt. Teljesen biztos vagyok benne, hogy 2-3 éven belül a teljes (vagy legalábbis meghatározó része) 2800 mrd-os MNYP-s vagyon az államé lesz. Ilyen vagy olyan úton. (és ezt nem valamiféle Orbánfóbia mondatja velem, drop nem véletlenül nem válaszol nekem pont erre a kérdésemre hetek óta, mert ő, mint megrögzött Fideszes is pontosan tudja, hogy ez lesz).
Törölt felhasználó 2010. 11. 16. 21:14
#103
link

Szerintem a kurmány elszámolta magát, nem lesz annyi visszalépő, mint amire számít.

A szavazatok nagyobb részét még csak-csak meg tudta szerezni a fidesz, de a mnyp-i megtakarítások zöme a pénztárakban marad - szerintem...

Mi sem vagyunk hülyébbek a szlovákoknál... :)
Törölt felhasználó 2010. 11. 16. 17:30
Törölt hozzászólás
#102
Törölt felhasználó 2010. 11. 16. 17:13
Előzmény: #99  Törölt felhasználó
#101
Látom OTTER visszajöttél a szabidról. Pedig már azt hittem, kirúgtak a pártirodából.

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók