A legfontosabb: moderált topik; a trollkodós, témához nem kötödő hozzászólások törölve lesznek!
Elsősorban az EURHUF a téma, de bármilyen forintbefektetés, pl. állampapír is lehet téma! Minden, amin tudunk pénzt keresni. :)
Mivel van jónéhány hozzáértő a témában (az EUR/HUF topikban ez ki is tűnt), remélem sok hasznos dolgot össze tudunk hozni itt.
Tudom, hogy a politika is része a forintnak, de csak annyit politizáljunk, ami a forint jövőbeli mozgását meghatározhatja!
Abszolut egyetértek ezzel, napok óta rágom a kefét, hogy vegyek/ne vegyek, de eddig nem szántam el magamat. (kapzsiság és félelem harca ugyebár, mert azért csak jó lenne az a 18% kockázatmentes hozam) Vannak törvényszerűségek. Attól tartok, hogy amikor megindul a visszaváltási roham 2025 elején, akkor az fog történni, ami a kínálat megnövekedésekor szokott, ha valamit sokan el akarnak adni. Le fog menni az árfolyama. Vagy szigorítanak. Vagy az állam kiáll a vételi oldalról. Semmi sem kötelezi, hogy visszavásárolja lejárat előtt. Vagy tartja ugyan az 1%-os visszavásárlási ígéretét, de csak mondjuk névérték mínusz 1%. Az pedig, tekintve, hogy a PMÁP most kb. 105%-on vásárolható meg, olyan 6%-os buktát jelentene a 18%-os hozamból. Nekem az is gyanús, hogy megemelték a keretet tegnap és jó szélesre tárták a kapukat az istenadta nép előtt, hogy jöjjön és vegye a papírt. Nekem kicsit a 2011-es nyugdijpénztári szituációra hajaz a dolog, amikor a kivehető hozamért és az egyéni nyugdíjszámla ígéretért cserébe a jónép lemondott magáról a nyugdíjkasszában összegyűjtött pénze rendelkezési jogáról. Be is nyelte a pénzt a költségvetés szépen. Ne így legyen most..
Masik: írtad h vigyazni kell majd a pmap visszavaltassal. Jomagam biztos nem varom meg a bummot. Az mnb mar puhatolozik a fogyasztoi tudatrol szokasrol visszavaltasi hajlandosagrol a webkincstarban. Nincs olyan h ne szigoritaanak a visszavaltason a pmap eseten.
Erste Euró Bázis egy év alatt kb. 800m Euró. Nyilván van benne nem csak lakosság, de akkor is. Lassan de biztosan Zsidaynak igaza lesz. Kb. 1000 mrd a lakossagi állampapír növekedés az 2,5Mrd Euró. Az MNB legutolsó általam ismert száma 78-22. Azaz a lakosság 22% nyi devizát tart. A növekedés brutális az előző evhez képest.
Aki akarta már rég felépítette a PMAP portfólióját. Nem most fogja. A PMAP és a lakossági állampapír kinyírva jövőre. A jelenlegi állomány nagyresze balnák kezében van. A PMAP egy hot potato lesz 1-1,5 év múlva. A költségvetés nagyon nagy bajba lesz jövőre. Valószínűleg tovább fog folytatódni a deviza eladósodás. Valamelyik topikban az egész rendszert a Kádár rendszerhez kezdték hasonlítani. Van alapja. Jövőre a kamat költség kb. 4,5 ezer milliárd forint. Lehet ízlelgetni.
Már belinkelték ma 1x. Ha végigolvasod, 2 dolgot kell leszűrni belőle. 1.5 év után fizet, vagyis CSAK 2025-ben, az első kamatfizetés fix 9,9% /év (így jön ki a 13,8%) Ezt követően, 2026-tól már infla+kamatprémium, a táblázat szerint. Egyértelmű üzenet, hogy 2024-ben bazi nagy kamatkiadás lesz már így is, emiatt tolják át 2025-re, amit csak lehet. Gyakorlatilag aki nov 29-ig nem veszi meg a régi 8 vagy 10 éveset, az lemarad az idei 17-18%-os kamatról. (és helyette kap 9%-ot), mivel a régiek értékesítése az új megérkezésekor megszűnnek. Egyértelmű üzenet v2: "nincs gond".
Szigorítani akkor érné meg matematikailag, ha nagyon durván ismételten elszállnának a kamatok. De valójában ott sem járnak rosszul ha visszaváltod, mert: - egyrészt leszednek névérték egy százalékot, boldogok - kell nekik az új forrás és az, hogy ennek egy kisebb része régiből jön igazából nem tétel - látják, hogy a magyar ember azért kevéssé tudatos, lásd még mindig van 1ezer milliárd MÁP+, pedig 2,5szeresét kapod kamatban jó ideje - plusz azért az emberek nagy része nem napi kereskedésre veszi a PMÁP-ot, pont az a lényege, hogy hosszú ideig tartsd. - kevéssé pénzügyileg tudatosak meg (akiket az utóbbi tizeniksz év jól kinevelt) pánikolnának is, miközben pl. a kereskedelmi bankok többségénél sose 1% volt a visszaváltás (Erste talán 1-2 éve tőlem 2,5%-ot akart levenni) A visszaváltási korlátnál szerintem sokkal nagyobb probléma amit a vásárlási korláttal csinálnak, ez a trükközve szolgáltatónként 25millás nyitogatás teljesen elmebeteg (már főleg az a része, hogy trükközéssel tudsz több szolgáltatónál 25ösével venni), mert az újrabefektetés tervezését kb ellehetetleníti
Mindenképpen megfontom ezeket, miután a leírtak alapján elgondolkodtam a jelenlegi kamatkörnyezeten és a piacok értékeltségén. Nálam úgy néz ki a portfólió, hogy kb 50% DKJ-ban ( Q1-es vásárlás, december végi kifutással, tehát még relatíve jó a hozam rajta), a másik cirka 50% traderszámlákon EUR és USD devizában spekulatív forex ill. részvényügyletekre, nem annyira az osztalékra fókuszálva. (én magam kezelem jó ideje az ügyleteimet, az alapkezelőkre a kezdeti időszakban támaszkodtam 12-15 éve) Tanulságos volt a portfóliód ismertetése, nem árt, ha megismer az ember más megközelítéseket is. Köszi szépen.
Persze a te döntésed, de én átgondolnám a helyedben. A PMÁP-ok 2024. február és 2025. február között kb 18%-ot fognak neked kamatozni. Mindezt akkor, amikor a részvénypiacon nagyon magas a túlárazottság, még a magas kamatkörnyezetben is rallizunk. Plusz legyen bármilyen jó az ember, normál kereskedésben egyszerűen nem tudsz 18%-os profitot csinálni. Saját példám, hogy jelenleg kb 70% PMÁP, 10% részvény, 10% kp (ez azért alacsony mert a PMÁP úgyis likvid ha több kell) és 10%-ot tőkeáttételes devizára használok. Az én javaslatom mindenképpen az lenne, hogy 2025. februárig arasd csak a kamatokat, ha pedig nagyon részvényezni akarsz akkor nyomás egy alapkezelőhöz és bízd rájuk. Nézd csak meg amit TheSnake írt, én pont ugyan ebben vagyok: jelentős Volkswagen pakk (stabil, osztalék, minden stimm) aztán mégis mínuszban. Bayer-ről már ne is beszéljünk :)
EURHUF és minden más
Elsősorban az EURHUF a téma, de bármilyen forintbefektetés, pl. állampapír is lehet téma! Minden, amin tudunk pénzt keresni. :)
Mivel van jónéhány hozzáértő a témában (az EUR/HUF topikban ez ki is tűnt), remélem sok hasznos dolgot össze tudunk hozni itt.
Tudom, hogy a politika is része a forintnak, de csak annyit politizáljunk, ami a forint jövőbeli mozgását meghatározhatja!