"A Fiat valuták mögött ott áll a kibocsájó ország, aminek ugye van értékteremtő teljesítménye.
A kripto mögött van egy program, meg az elfogyasztott áram, meg persze a meggazdagodási vágy."
Nagyon nagyon rossz összehasonlítás.
Mondok egy reálisabbat.
A Fiat valuták mögött áll egy ország gazdasági teljesítménye, meg egy jegybanki ígéret. Az utóbbit éppen pitcairn félék által láthatjuk, hogy mennyit ér: a pénzmennyiség növelésével reál értékteleníthetnek. Maga a pénz pedig ugyanúgy egy értéktelen valami, hiszen egy papírcetli önmagában semmit nem ér. Tehát csak a törvényi garancia és monopólium (ez az ország fizetőeszköze és csak ez a hivatalos pénz és ezt kötelező elfogadni) ad értéket neki, meg a bizalom a gazdasági teljesítményben
A kriptopénzeknél ott van egy mindenféle szabályozó hatóságtól, jegybanktól való teljes függetlenség. Ott van egy olyan algoritmus, ami pl. a bitcoinnál garantálja annak a végességét, azaz a pénzmennyiség növelési lehetőségének (azaz a mesterséges értéktelenítés) teljes kizárását (miután elérte a maxot). A mögöttes érték tekintetében pedig az elterjedtsége és globalitása potenciálisan a teljes világgazdaság teljesítményét jelenti.
Vegyük észre, hogy egy ország pénzének értékét is az abba vetett hit adja, meg a criptopénzekét is. Csak az előbbinél ott van egy rakás politikai, szabályozási kockázat, az utóbbinál pedig nincs. Az előbbit kizárólag a törvényi kötelezőség és kizárólagosság tart életben. Ha egy országban szabad pénzkibocsátási lehetőség lenne, ugyanígy lennének különféle helyi pénzek, amik egymással versenyeznek. A criptopénzek pontosan ezt teszik, csak egyrészt náluk a globális pénzpiac a szintér az nemzeti helyett, másrészt pedig az új algoritmusok, technológiák forradalmi innovatív versenyelőnyt adnak nekik a hagyományos pénzekhez képest.
Csak idő kérdése, hogy a Bitcoin elsöpri a pénzügyi rendszert?
Ugrás a cikkheza teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=2&i=188046