Topiknyitó: harlem 2020. 01. 25. 23:26

CoronaVirus  

Az alábbi linken olvasható bejegyzések alapján komoly egészségügyi problémával néz szembe a Világ, ami rövidesen jelentős hatással lehet a világgazdaságra is
https://mobile.twitter.com/hashtag/Wuhan?f=live
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
dmz 2020. 09. 05. 00:23
Előzmény: #19514  apocca
#19520
Semmi egyéb teendőd nincs, mint hívd fel az orvosi kamarát és mondd el nekik, hogy nem jól tudják, te tudod jól. Aztán beszélj a magyartanároddal, hogy két szó lehet-e mondat. És azt is kérdezd meg, hogy a feltételes értelmű mondat az a mondat nyelvtani értelemben vett modalitását jelenti, vagy pedig valami mást. 
Törölt felhasználó 2020. 09. 05. 00:22
Előzmény: #19516  dmz
#19519
Nézzük az elsőt.
Hatalmas katasztrófához vezetNE, ha ezeket a túltöltött tartályokat támadás érNÉ, vagy tűznek, illetve magas hőmérsékletnek lennének kitéve...
Ez valóban feltételes mód.
PusztaPutyin
PusztaPutyin 2020. 09. 05. 00:21
Előzmény: #19517  dmz
#19518
Ja elnézést elmulasztottalak emlékeztetni hogy ezt nem azért írtam hogy párbeszédet kezdeményezzek, már másnak is feltűnt hogy nem vagy vitaképes, én is szem előtt tartom ezt. Csak közöltem valamit. Szóval akkor magadra is hagylak pajtás.
dmz 2020. 09. 05. 00:16
Előzmény: #19515  PusztaPutyin
#19517
Srácok, a száznyolcvanas IQ-jú pontozások érdekelnek. Ha ezt az értéket hárman hozzátok össze, az már kevésébé. Értelmesebb és tényszerűbb tartalmat írtam ebbe a topikba, mint te. Ha nem tetszik, nem olvasod. 
dmz 2020. 09. 05. 00:13
Előzmény: #19513  Törölt felhasználó
#19516
Nem igazán. A köznyelvben ezeket senki nem használja, mert a katasztrófával fenyegető már önmagában hordozza a biztonytalanságot. 
Tessék öt cikk, tényszerűen hány cikk állítja ezek közül, hogy a címben szereplő esemény bizonyosan be fog következni? 
1. https://www.napi.hu/nemzetkozi_gazdasag/ujabb-a-bejrutihoz-hasonlo-katasztrofa-fenyeget-a-tersegben.711392.html
2. https://hvg.hu/zhvg/20200716_jemen_tartalyhajo_lazadok
3. https://www.agrarszektor.hu/allat/katasztrofa-fenyeget-tomegesen-pusztulnak-a-rovarok.17677.html
4. https://nepszava.hu/1029278_humanitarius-katasztrofa-fenyeget
5. https://kronikaonline.ro/erdelyi-hirek/katasztrofa_fenyeget
PusztaPutyin
PusztaPutyin 2020. 09. 05. 00:09
Előzmény: #19511  dmz
#19515
Már páran megfogalmaztuk hogy tele van a faszunk azzal amit művelsz, hát persze, ez nyilván a mi bizonyítványunk, nem a tiéd, szóval ne, nehogy elgondolkozz hogy hátha valamit változtatnod kellene. Mellesleg úgy nézem, hogy van ahol már mínusz ötnél jársz, akkor nem csak mi vagyunk így vele akik kifejeztük írásban hanem mások is, mert én például nem pontoztalak le, bár ha ragaszkodsz hozzá hogy lásd az értéket növekedni hogy tudd nem hazudtam, szívesen megteszem csak neked, csak a kedvedért. Hihetetlenül arrogánsan nyomod, nem tudom, hogy mit képzelsz, nyilván hogy te fingtad a passzátszelet, de kicsit próbálj lejönni a földre.
apocca
apocca 2020. 09. 05. 00:09
Előzmény: #19511  dmz
#19514

továbbra is olyan türelmes vagyok veled, mint apa a ...gyerekével:)
Szerinted kihez kell magyar tanár?
Te: "Katasztrófával fenyeget.. ez pedig feltételes értelmű mondat" (két szó mondat)
Nálam: az alábbi mondat kijelentő módban íródott, nem feltételes módban:
"Legmélyebb szakmai meggyőződésünk szerint az újabb, katasztrófával fenyegető második hullám indulását jelző legújabb számok ismeretében a Kormány hatékony és azonnali intézkedéseire van szükség."
Az pedig, hogy egy mondat milyen módban íródott azt nem benne lévő két szó határozza meg önmagában, és főleg nem, hogy azt milyen értelműnek gondolja valaki.
Törölt felhasználó 2020. 09. 05. 00:06
Előzmény: #19511  dmz
#19513
Katasztrófával fenyegetHET vagy fenyegetNE az feltételes mód. A katasztrófával fenyeget annyit jelent, hogy a sorok írója szerint változatlan körülmények esetén a katasztrófa bekövetkezik, így ennek elhárítására szólít fel és kifejti, hogy mit tart kívánatosnak ennek érdekében. Annyiban feltételes, hogy (szerinte) az esetben elkerülhető, ha az általa leírtak teljesülnek. 
A magyarban a feltételes módhoz a -na, -ne, -ná, -né, -hat, -het ragok társulnak. 
A fenyeget kijelentő mód.
infin 2020. 09. 04. 23:46
Előzmény: #19448  maxwax
#19512
A kérdés, hogy mekkora távolságtartás kell mégis. Úgy, hogy lehetőleg az ne befolyásoljon semmit komolyan társadalmilag-gazdaságilag. A maszkviselés az ok, az nem befolyásol mást nagyon
dmz 2020. 09. 04. 23:39
Előzmény: #19509  apocca
#19511
Katasztrófával fenyeget az egy rövid alakja annak, hogy egy adott helyzetben pl valamilyen katasztrófa eshetősége fenyeget, katasztrófa beállta fenyeget, stb. Ez pedig feltételes értelmű mondat. További konzultációt kérlek hogy ne velem, hanem az ált. iskola hatodik osztályos magyartanároddal folytasd le erről légy szíves, mert az ő feladat lett volna ezt elmondani. Kicsit sem hat meg, ha három ember nekiáll lepontozni a hozzászólásaimat, ez nem az én bizonyítványom, hanem a tiétek. 
infin 2020. 09. 04. 23:36
Előzmény: #19489  pitcairn2
#19510

Hát igen, ez a hozzászólásod mutatja h nemcsak matek a járvány, vagy legalábbis nagyon, nagyon, nagyon sok adat nincsen belevéve a matekba. (A gazdasági tényezőkön túl)
apocca
apocca 2020. 09. 04. 23:29
Előzmény: #19507  dmz
#19509

gyors egymásutánban akkor kénytelen vagyok harmadik emberként azt mondani ritka módon nem vagy forumképes.Viszont én ritka türelmes ember vagyok, ezért beteszem újra az egész mondatot, kérd meg valakinek a segítségét, hogy magyarázza el, az kijelentő módban, nem feltételes módban íródott.
"Legmélyebb szakmai meggyőződésünk szerint az újabb, katasztrófával fenyegető második hullám indulását jelző legújabb számok ismeretében a Kormány hatékony és azonnali intézkedéseire van szükség."
infin 2020. 09. 04. 23:27
Előzmény: #19493  upgrayeddAKS
#19508

Az én családomban sajnos nem vette minden idősebb komolyan....nekem kellett tavasszal többször is erősködni, hogy maradjanak már otthon, a múltkor meg elutaztak Bécsbe meg Győrbe meg mittomén hova. (Ennyit arról az elméletről, hogy azért nem fertőződnek most az idősek, mert megijedtek és otthon maradtak egész nyáron.) Én csak remélni tudom, hogy enyhébb halálozás lesz igaz a mostani járványra, de tavasszal akkor is ledöbbentett ez. A többiek akik idősebbek a családban mind önkéntes karanténba vonultak már rég, amikor őket még győzködnöm kellett, hogy maradjanak otthon és hadd vásárolhassaak be én nekik.... Azért az szürreális érzés volt, amikor egyszer elindultam hozzájuk, és az utcába érve összefutottam egyikükkel, mert épp kislisszolt reggel bevásárolni..... Szürreális mert én éreztem magam a felnőttnek, őket meg rossz engedetlen gyerekeknek : dd
Na de amúgy erről az arizonai dologról van linked? Rákerestem és nem találtam semmit eddig. Köszi előre is!!
dmz 2020. 09. 04. 23:05
Előzmény: #19502  apocca
#19507
Ne rajtam kérd számon, pláne ne ebben a stílusban, ha te nem beszélsz magyarul. A katasztrófával fenyeget az bizony feltételes mód.
signal2
signal2 2020. 09. 04. 22:54
Előzmény: #19505  signal2
#19506
Bocs, nem ide szántam.
signal2
signal2 2020. 09. 04. 22:53
#19505
A szegedi egyetem rektora a központi épület zsúfolásig megtelt aulájában diákegységről tartott előadást, és az alábbiakra hívta fel hallgatósága figyelmét:
„Az, hogy magyar és keresztény, azt élni kell és nem kiabálni, mert hangoztatásuk által nemcsak tartalmukat vesztik, de hibás tartalmat is kapnak és a magyar nem a hazaszeretetet, hanem a mások gyűlöletét, a keresztény pedig a faji és vallási türelmetlenség színét kapja.”Az előadás 1941. február 27-én hangzott el.A rektort úgy hívták, hogy Szent-Györgyi Albert.
A központi épület lépcsőjéről lesétáló szobrát 2013 szeptemberében avatták.
infin 2020. 09. 04. 22:47
Előzmény: #19501  apocca
#19504

Beleírták: "Értve azt, hogy nem rendelhető teljesen alá a gazdasági érdek a járványügyi szempontoknak, véleményünk szerint a fenti intézkedések meghozatala halasztást nem tűr, és ebben kérjük döntéshozóink segítségét, valamint a lakosság együttműködését". Ez így egészen korrekt. Meg a felsorolt intézkedések többsége is teljesen olyan dolog, ami racionális és nem a gazdaság bezárásáról szól.
Amúgy ja, van aki lehet bepánikol az ilyen címektől az újságokban meg online oldalakon ahol idézik a katasztrófa kifejezést. De nem hiszem, hogy ez az orvosi kamara hibája. Valahogyan muszáj kommunikálniuk a kormánnyal. A kifejezés tényleg erős, de azt hiszem h azt már megszokták, hogy a kormánnyal nem lehet feltételes módban finomkodni :)
infin 2020. 09. 04. 22:40
Előzmény: #19460  Törölt felhasználó
#19503

Telítődni nem fognak az eü intézmények nálunk, ahhoz több milliónak kéne megfertőződnie egyszerre.
A maszkviselésről annyit, h aki hordja az is sokszor simán összevissza fogdossa azt a maszkot, úgyhogy annak úgy sok értelme nincs, én igyekszem nem ezt tenni
De ja, ha mindenki hord maszkot akkor még ha nem is a legjobb minőségű a maszk, plusz kezet is mos mindenki, az valamennyit biztosan segít.
apocca
apocca 2020. 09. 04. 22:37
Előzmény: #19500  dmz
#19502

direkt nem érted, vagy nem is akarod, vagy nem vagy képes rá? Egyértelműen a kamara nyilatkozatánál a "ha" amit hiányolok, a feltételes mód és következmény. Amit az általad idézetteknél mind ott szerepel.
Az meg ne haragudj, oltári butaság volt a részedről, hogy nem veszek fel maszkot, meg a többi. Miért nem gondolkodsz írásod közben?
apocca
apocca 2020. 09. 04. 22:19
Előzmény: #19498  apocca
#19501
és még valamit illene tudni bármely kamarának a tagjai érdeke szerint kell működnie, tevékenykednie, a tagok érdekeit kell képviselnie, nem egy tudományos grémium. Viszont nyilatkoznia annál megfontoltabban és felelőséggel kell, mert az általa képviselt szakterületen tevékenykedők egybehangzó véleményeként jelenik meg az.

Topik gazda

harlem
harlem
4 4 4

aktív fórumozók


friss hírek További hírek