36 napirendi pont! Általában egy alkalommal jó ha 10 pontot tudnak tárgyalni a közgyűlés felfüggesztéséig és elnapolásáig. Érdemes a részvényeseknek a kehidakustányi fürdőbe bérletet váltani, mert minden hétvégén ott lesznek az év végéig.
Pár dolgot viszont nem értek. Azt mondod, hogy nem szabad hosszú időre ilyen papírban maradni, vagy azt hogy nem jó a rövidlátó gondolkodás?Az a véleményed, hogy “biztatók a folyamatok a cégnél. Jó az éves eredmény, az akvizíciós bizottság, Vitán, MRP mind pozitív fejlemények [...] jó akvi kell, lehetőleg még az idén, és akkor jöhetnek a jó idők.”, és azt várod, hogy kiszórhasd 25 fölött a nagy részét, hogy az a szerencsés aki megvette élvezhesse ezen folyamatok gyümölcsét?
Igen, azokban a cégekben, amelyekből a tőke "szivárog", nem lehet hosszú távon nyereségre számítani befektetőként. 2 éve a Nutex saját tőkéje 5300 millió forint volt, nagyrészt likvid értékpapírban és a KVT Invest Zrtben. Az azóta eltelt 2 évben az értékpapírok termeltek 447 + 563 = 1010 millió forintot (elég jót ment az OTP). A saját tőke ma 5000 millió forint. Tehát a két év alatt termelt 1 milliárd arra volt elegendő hogy csökkenjen a tőke 300 millióval. Hova ment az 1300 millió? Jutott belőle Hubernek 340 millió, a javadalmazási politika osztott belőle az igazgatóságnak az elmúlt évek kiemelkedő munkájáért, és a KVT is jó helyre került.
30 évre vetítve igen, sajnos igazad van, ez a legtöbb kispapír átka. Ezért kell óvatosnak lenni a kispapírokkal, beleértve a Nutex-et is. Sok pénzt nem szabad tenni ezekbe, csak annyit ami nem fáj nagyon, ha leesik. Viszont a Nutex-szel az utóbbi években azért lehetett keresni. 2 éve 8 ft volt, 1 éve 14 ft volt most 20 körül van. Kispapírban egyébként sem ülnek 5 éveket az emberek, aki ennyit ül Nutex-ben, Amixában, Nordban, Enefiben, vagy ilyen szintű részvényben, annak érdemes elgondolkodni, hogy mit is csinál...ezekben tartja hosszú távon a pénzét? nem nyerő stratégia. Szvsz hosszú távra inkább blue chipeket szabad csak venni, kicsiket max pár évre, vagy kisebb felkörre érdemes venni. Én is adtam el 22 fölött valamennyit, és ha 25 fölé megy lehet, hogy a nagyját kiszórom.
Érdekes, hogy az Autowallist, a Deltát és az Amixát említed példaként. Miért nem azokat az akvizíciókat említed amiket a Nutex csinált? Néhány példa találomra: Organic Mission Ltd, Reanal Finomvegyszergyár Zrt, Enerex Botanical Ltd, Megoldás Patika Kft, Health Connections Ltd, Phoenix Nutraceuticals Ltd, KVT Invest Zrt. Szerinted melyik lett ezek közül Autowallis és melyik Amixa ?
30 év tőzsdei jelenlét alatt évi -18%-os hozamot produkált. Szerintem erre ki lehet jelenteni, hogy teljesíti a "ha egy cég vezetése nem tetszik a befektetőknek, akkor a részvényeit el fogják adni és lemegy az ára" konklúziódat. De ugye minden alkalommal amikor egy kiábrándult befektető eladja, akkor valaki megveszi. Valaki, aki hisz az akviziciókban, akinek Vitán Wallisos múltja bíztató, aki felismeri hogy 21 forintért vesz 30 forintnyi készpénzt, OTP részvényt és állampapírt. Valaki, akinek debepe szavaival élve "kitömte a buksiját" Csereklei.
Ha minden évben tudnak csinálni kb. 400-500 millió eredményt, akkor is kb 10 évig tartana, hogy elérjék a 10 milliárdos méretet. Ha viszont berakják a meglévő vagyont egy akviba és kibocsátanak még 400-600 millió új részvényt, akkor lehet, hogy meg tudnak venni egy kb 20-25 milliárdos céget. Lásd Autowallis, vagy Delta. Persze ezzel is van kockázat, nehogy Amixa legyen a vége.
Az Organic Mission ügyesen volt megcsinálva. Angliában kibocsátottak vállalati kötvényeket, amiket illegális lett volna kisbefektetőknek értékesíteni Angliában. Ezért Magyarországon értékesítették őket, ami szintén illegális lett volna ha magyarországi kibocsátó csinálja. (Bróker Marcsi, a Hungária Értékpapír Zrt és a Quaestor ezt csinálta rosszul). Ha angliai kibocsátású értékpapírt árulsz magyaroknak, sem az angol, sem a magyar szervek nem tudnak fogást találni rajtad. Csereklei zseni és végletekig korrekt ember.
NUTEX mindenkinek