Kft-be is lehet fektetni. Persze nem pár klikk egy mobilappban, hanem új társasági szerződést kell írni a meglévő tulajdonosok hozzájárulásával, de nem lehetetlen. És a geoakku.com -on olvasható szöveg arra enged következtetni hogy keresnek befektetőket. De a kommentem mondanivalója nem ez volt igazából, hanem az, hogy mivel EPDUFERR részvényed van, így nem hagyhatod figyelmen kívül az alaptevékenységet, ha az amúgy az egész céget képes bedönteni. (A GeoAkku 50%-a van ÉPDUFERR tulajdonban, de gondolom ezt tudod.)
Ez teljesen érthető, és ha képes lenne erre a cég akkor jó befektetés lehetne. A 12 éves fennállása során azonban mindösszesen 300 millió forint üzemi veszteséget generált eddig azon a területen, amihez elvileg értenek is. Ugyanakkor a legtöbb generálkivitelező tavaly is képes volt profitábilis maradni, még ha szűkültek is a marginok és romlott az árbevétel. Képesek fenntartani magukat, az EPDUFERR viszont csak kaparóssorsjegy-értékesítésből tartja fenn magát.
A WABERERS 2020-ban is EBITDA pozitív volt, tudta fedezni készpénzből a rövid lejáratú hiteleit, és nem voltak lejárt kötelezettségei. Ezek egyike sem igaz az EPDUFERR-re.
A kapitalizáció jelenleg 3 milliárd forint. A cég saját tőkéje 2 milliárd forint. A saját tőkéből a GeoAkku részesedés 1.3 milliárd forint. Tehát a veszteséges legacy bizniszek kb 700 millió forint könyv szerinti értékkel rendelkeznek. A 3 milliárdos kapitalizáció az pusztán a 700 millió forintos legacy biznisz miatt van vagy az 1.3 milliárd forintos GeoAkku is már vastagon be van árazva ebbe?
Világos. A sztorival kapcsolatvan viszont van két kritérium. Egyrészt a sztorinak valósnak kell lennie. Nem láttam még olyan beírást itt, hogy valaki megnézte volna a szabadalmat, megbecsülte volna hogy minimum milyen vízbontó eljárás és üzemanyagcellára van szükség ahhoz, hogy ritkaföldfémmentes 50-55%-os hatékonyságot tudjon elérni a teljes rendszer. Vagy hogy 6 MWh energiának megfelelő hidrogént és oxigént milyen mélyen milyen űrtartalmú tárolóban lehet elhelyezni. Ezek nem nagyon bonyolult számítások, nem kell fizika PhD hozzá, szerintem a négyjegyű függvénytáblázatban benne van minden szükséges képlet. Másrészt ha működik a sztori, akkor is meg kell várni a végét. Az kevés hogy egy embrió fejlődik az ÉPDUFERR méhében, az ÉPDUFERR-nek életben kell maradnia addig amíg meg nem születik, fel nem nő és kezd el dolgozni. Egészen addig az ÉPDUFERR-nek kell eltartania magát is, és a GeoAkkut is. Az OTP felé van a cégnek 400 millió forint idén törlesztendő hitele. Az MBH felé 600 millió forint idén törlesztendő hitele. A beszállítói felé 400 millió lejárt esedékességű tartozása van. Ezeket kellene tudnia rendezni millió forint készpénzből, valamint abból a pénzből amit a generálkivitelező, az építőanyagkereskedő és az acélkereskedő bizniszek hoznak. A generálkivitelező 3 milliárd forint árbevételből 523 millió forint veszteséget csinált, az építőanyagkereskedő 400 millió forint árbevételből 100 millió forint veszteséget, az acélkereskedő pedig 400 millió forint árbevételből 400 millió forint veszteséget. Egyetlen beszállítónak kell megunnia a várakozást és elindítania a végrehajtást a legjárt tartozások miatt.
Kétfajta kommented szokott lenni itt. Az egyik a tőkepiacok és a környező szabályzások nagyon logikus és informatív kommunikációja. Nagyon szeretem őket, és időről időre megnézem a kommentfolyamodban hogy írtál-e ilyesmit olyan topikba amit amúgy nem látogatok, mert nagyon hasznosnak találom őket. A másik fajtát az ORBÁN TAKARODJ topikba szoktad írni, ezek érzelem alapú, érdemi érvelést és diskurzust nélkülöző, a másikat lehengerelni szándékozó kommentek. Valami tévedés folytán most ide kerültek az ORBÁN TAKARODJ kommentjeid, amit nagyon sajnálok, mert biztos vagyok abban, hogy egyébként nagyon sok tudással rendelkezel a releváns témákban, de sajnos ahelyett hogy ezeket hasznosítanád, arról spekulálsz hogy én mit csinálok és mit nem.
Köszi a hosszú választ, viszont igazat megvallva nem találtam meg benne az én feléd intézett kérdéseimre a választ. Mennyit ér meg neked havidíjban az, hogy T+2 helyett azonnali záruljanak az értékpapír tranzakcióid? Gondolom ha ennyire fontosnak érzed hogy minden részvény eladása után azonnal ki tudd venni a pénzt, akkor annak van egy összegszerűsíthető értéke. Fizetnél +1000 forintot havonta ezért a szolgáltatásért? +100? +10000? . Arra sem találtam meg a választ, hogy úgy gondolod-e, a magyar kibocsátók számára dealbreaker az ha nincs realtime settlement vagy 24 órás kereskedés. . Helyette találtam egy csomó felém intézett viszontkérdést, megpróbálok ezekre válaszolni: - Nem tervezetem visszacsévélni az azonnali banki átutalást, és nem is akartam semmi ilyesmire utalni a kommentemben, én végig értékpapírtranzakciókról beszéltem. - Igen, nekem teljesen megfelel az hogy a részvényeim ellenértékéhez csak 2 nappal később férek hozzá. - Nem olvasok nyomtatott sajtót, nem tudom honnan van ez az információ. Azt meg tudom erősíteni, hogy szívesen olvasok "mi történt tegnap" híreket, bár nem tudom hogyan kapcsolódik a témához, vagy ezt miből találtad ki. De rendszeres forgatója vagyok az Arcanum és a Hungaricana digitális archívumjainak, az nyomtatott sajtónak minősül? - Nem gondolom hogy a BÉT-nek "trendeket" kellene követnie. Azt gondolom, hogy az EU-s szabályozást kellene követnie. Az USA T+1-re átállásnak is az volt az egyik legnagyobb hátulütője, hogy más piacokkal kiesett a szinkronból. - Nem használok telefaxot, soha nem is használtam, ezt honnan vetted? - Továbbra sem akarok senkit meggyőzni arról hogy az azonnali átutalás helyett vissza kellene állni egy korábbi rendszerre. Mással kapcsolatban sem sugalltam hogy vissza kellene bármilyen régi rendszert állítani, és nem igazán örülök annak hogy úgy csinálsz mintha tettem volna ilyet.
BÉT Nyrt. topicban a BÉT-ből indulok ki. A BÉT-en jegyzett kibocsátók hány százalékáról látod azt, hogy amint valahol realtime elszámolás lesz, azonnal átlistázza magát? A következő 500 millió forintos tőkéjű Zrt egyből a Nasdaqra listázza magát xtend helyett, hogy napi 24 órában lehessen az 1% közkézzel kereskedni? A trade-jeim 1%-nál kisebb részét érintette az, hogy T+2 elszámolás van. Az érintett trade-ek nagy részét a T+1 is érintette volna, és ha realtime lenne, akkor is csak kis anyagi előnnyel járt volna számomra. Te havonta mennyit fizetnél azért, hogy T+2 helyett realtime elszámolású kötéseid legyenek? Az AI asszisztensem 9 és 17 óraközötti T+2 elszámolású tőzsdén éppúgy tud kereskedni mint 24/7 realtime piacokon. És egyik sincs a tőkejövedelmemre különösebb hatással. A blokklánc alapu nyilvántartás mostmár bármelyik évtizedben bejöhet, már csak meg kell találni a problémát amit megold az, hogy egy lassú és nagy tárigényű adatbázist használunk a meglévő megoldások helyett. Nem akarok luddita lenni, de nem látom hogy ezek a dolgok milyen nagy áttörést hoznának a tőkepiacok értékteremtési képességében.
Elfogadásra került az egyedi éves jelentés, így jövö hét eleje táján várható, hogy visszaengedik a tőzsdére. Meg lett szavazva 100 forint osztalék, az időpontról később dönt az igazgatóság, de várhatóan év vége, jövő év eleje lesz, a szokásos okok miatt.
Két lehetősége volt. Vagy hülyét csinál magából azzal, hogy az esést végigvásárolva és énekelve kivárja a csődöt, és mindenki kiröhögi, vagy végigvásárolja és énekli az esést, majd OTC-n megszabadul "nyerőben" a csomagjától és mindenki utálja miatta. Így legalább maradt belőle valamennyi pénze.
A 24 órás kereskedéssel kapcsolatban elég szkeptikus vagyok. A legtöbb részvénnyel a BÉT-en abban a pár órában sem kereskednek amíg nyitva van, és a blue chipeknél is gyakran a nyitó és záró aukcióban zajlik a forgalom jelentős része.
Két éve azért nyitottam IBKR számlát, mert kiszámoltam hogy ha átviszem a KBC-s (mostmár KH-s) számláimat, az évi pár százezer forint megtakarítást jelentene. De elég sokba került eddig az IBKR olcsósága, így a mostani letétkezelői díj bevezetésével azt a keveset amit náluk tartottam is vissza fogom vinni a KH-hoz: már sem számlavezetésben sem forgalmi díjakban nem olcsóbb, cserébe folyamatosan az ügyfélszolgálattal kell heteken át veszekedni teljesen normálisnak gondolt dolgokkal kapcsolatban is. KH/KBC esetén kizárólag rendkívüli dolgokkal kapcsolatban kellett ügyfélszolgálathoz fordulnom (mert a normális dolgok normálisan történnek), és mindig gyorsan és hatékonyan intézkedtek.
Ezek közül egyiket sem tartok IBKR számlán, de volt olyan részvény ami májusban fizetett osztalékot, az július végére várható hogy megérkezik a számlámra (másik szolgáltatónál aznap megérkezett). Elég visszásnak találom hogy a letétkezelő díját áthárítják rám, de a nekem járó készpénzt a letétkezelőnél parkoltatják hónapokon keresztül.
Kft-be is lehet fektetni. Persze nem pár klikk egy mobilappban, hanem új társasági szerződést kell írni a meglévő tulajdonosok hozzájárulásával, de nem lehetetlen. És a geoakku.com -on olvasható szöveg arra enged következtetni hogy keresnek befektetőket.
De a kommentem mondanivalója nem ez volt igazából, hanem az, hogy mivel EPDUFERR részvényed van, így nem hagyhatod figyelmen kívül az alaptevékenységet, ha az amúgy az egész céget képes bedönteni. (A GeoAkku 50%-a van ÉPDUFERR tulajdonban, de gondolom ezt tudod.)