Már tavaly sem volt igaz, de idén már igencsak rosszul számol az , aki az OTP-vel kapcsolatban csak a Magyarországi fejleményekkel (makroszintű és az anyabank üzleti eredményességét latolgatva) számol.
Jövőre - ha Orbánék nem térne észre- az anyabank teljesitménye (hitelkihelyezése) továbbra is visszaesik, a leánybankoktól összejöhet az éves adózott eredmény akár kétharmada is.
Számolgatva:
Orosz leánytól akár 80 milliárd, az ukrán-bolgár párostól pedig lehetséges lehet 30 milliárd.
Ezt lassan felfogják majd az elemzők is és igy jövőre az OTP megitélésénél már nem fog egy magyarországi makroszintű kockázat (ami úgy néz ki hogy sajnos tartós lesz,)a konkurens térségi bankokhoz viszonyitva 40-50%-os diszkontot okozni.
Mert sajnos most az OTP értékelése reálisan 3500Ft, miközben lengyel-cseh társai részvényei - ugyanilyen nyereségességi mutatókkal- dupla annyit érnek.
Magyarország tragédiája, hogy:
- egy pénzügyi szakember (aki pedig a számokra esküdött fel) vitte felelőtlen, megalapozatlan kiköltekezésbe,
- utána egy tanárnak tanult (akinek hivatása szerint őszintének kellett volna lennie)ember bizonyitotta be, hogy a politikusok szavahihetősége a nullával egyenlő,
- most már esélyünk sincs, mert egy zugügyvédet kaptunk, aki -miközben saját maga is bevallja, hogy nem ért a gazdasághoz- csalhatattlanságát hirdetve tovább folytatja elődei (kivéve Bajnai-Oszkó) áldatlan ámokfutását.
Ilyen körülmények között örüljunk annak, hogy a piac látszólag ezt a 3500ft-ot megadja. De igazából a forgalomból (ami a normális egytizede) is látszik, hogy az amerikai shortosokon kivűl itt már alig van külföldi befektető-spekuláns.
Ezt az árat a beragadt magyar befektetők reményei tartják fenn.
Ha egy szebb közeljövővel áltatom magam, akkor egy IMF megállapodásban bízva reménykedem abban, hogy akik (napi 30-70 milliárdos forgalommal) elbúcsúztak az OTP-től, azok utána visszatérnek. (A tripla bóvli minősitésünk is javulhat utána.) Ez a vételi erő (a short zárásokkal erősítve) megdobhatja majd az árfolyamot akár 5000ft fölé is.
Hat sok ujat nem mondott . Bar nekem az jot jelent hogy a 28 ezres celar pesszimista szamitassal kott ki. Olyat is mondott hogy a kovetkezo hetekben valoszinu kijonnek majd az elemzok ij celarakkal . Ami ogen nagy lokest adhat az arfolyamnak. Nem beszelve arrol hogy az usaban ha felpattanas jon akkor az minket is repit
Hat megnezem majd en is a podcastot csak még nem volt idom , habar ahogy irod a muki forditva ulhetett a lovom mert ezeket a hulye is megmondta volna . Mindenesetre az is jo ha a concorde ilyen elso fecske es jonnek a tobbiek is a celaremelessel.
Végig néztem a podcastot. A Concordos elemző mondott pár érdekes dolgot: - meglepte őt a tavalyi jó év, főleg a nagyon jó 4. negyedéves bevétel. Ugy látszik itt mindannyian zsenik vagyunkk, mert ezt mi már tavaly nyár óta tudtuk, a 4. negyedéves bevételt pedig mi is magasabbra vártuk mint az elemzők. - büszke volt arra, hogy eltalálta a 4. negyedéves nyereséget. Nos, csak azért sikerült, mert a céltartalékolásnál alaposan melléfogott, igy az ellensúlyozta az általa nem várt jó összbevételt. - elmondta, hogy idénre meglepték a menedzsment optimista előrejelzései. Itt már nyeritettem, úgy röhögtem. Optimista? Mik is voltak ezek az előrejelzések: 9%-os bevételi növekedés? Lesz az jóval több is. A tavalyinál magasabb költség/bevétel mutató? Ez szégyen lenne, mert az elmúlt évek egy országon belüli vételei (Szerb, bolgár, Szlovén) A leánybankok egybeolvasztásánál magasabb átmeneti költségek után most jönnek a szinergiahatások. Hogy ezt nem látják a menedzsmentben? Meg azt sem, hogy végre be is indult ez a költségcsökkenés 50%-ről, már 44% alá. Nem fog megállni. Már csak azért sem, mert a bevételek 10% felett fognak nőni, mig a bérköltségek nem sokkal az infláció felett, azaz 5-7% körül és a fokozódó digitalizálódott ügyfélkapcsolati rendszer is csökkenő munkatársszámot indukál. Egy ALDIs árurakodó biztosan jobban megérdemli a fél miliós nettó fizetését mint egy ilyen, aki nettő legalább 2 millát visz haza. És be kell vallanom, hogy igazságtalan vagyok. A Concorde még a jobbak közé tartozik. Emlékszem egy francia magánbanki elemzőre 2016 körül. Olvastam az elemzését. Az árfolyam kb 6 ezer volt, a nyereség erősen nőtt. Ő (egyedüliként) árfolyam felezést várt. Meg volt adva az emailcime igy megkérdeztem, hogy tudna-e adni pár sarokszámot, hogy miből vezette le a nyereségfeleződést. Nem válaszolt. Azóta tudom, hogy van az a pénz....
Kösz! Nekem ez a Luminoros történet érthetettlen. Több mint egy éve már, hogy a főtulajdonos vevőt keres rá Csányi célzgat rá, de a nevét nem mondja ki. Ennyi dő után valószinűtlen, hogy lesz belőle valami, de a legvalószinűbb hogy nem lesz eladva. Különben már hallottuk volna, hogy a legjobb ajánlattevőkkel tárgyalnának.
Nincs még kirakva a felvétel, de nem volt szó Afrikáról és más konkrét akvizícióról sem. Ugyan nem mondta ki a CFO, de ráhagyta a Citi-s kollégára, hogy a Luminor az valószínűleg nem lesz meg. - Sok meglepetés nem volt, van nekik 600 milliárd forint tartalékban akvizícióra ha szükség lesz rá, valamint 19 milliárd € nagyságú likviditás. Bulgáriában várnak növekedést 3-5 évig az euró bevezetése miatt, Ukrajna és Üzbegisztán húzhat még nagyobbat. Egyébként semmi erősebb piacmozgatót nem mondott. Srv lesz, de erről is inkább hallgatott. Szokásos konzervatív terelés, hogy legyen évközben tere a pozitív meglepetésnek.... Mi azt mondjuk, ha lesz béke Ukrajnában, akkor ezzel az osztalékkal az árfolyam 30.000 fölé kell menjen, sőt ez esetben a 40.000 sem zárható ki...
A
bevételi sor minden várakozást megvert 705 milliárd, az operatív
nyereség szintén 408 milliárd. Sajnos a rég meghalt dédszülők
nem létező hiteleit is céltartalékolták az Első Pesti
Takarékpénztár idejéből, így csak 249-205 milliárd lett a
profit. - Viszont
legalább vették a fáradtságot és leírták, hogy 964 vagyis 1000
forint a várható osztalék és a tőkeallokációról is írtak pár
sort (köszönjük). Tehát van némi kapaszkodó, de nem túl sok.
Vélhetően
még olcsón akarnak srv-t vásárolni és majd megvárják, hogy a
geopolitikai kockázatok csökkenésével a piac magától átárazza
a részvényt 8-10-es p/e szintre. Ez
van, lehet ebből még nyár előtt 30.000 feletti árfolyam, de
ezt elsősorban a béke megkötése fogja megalapozni (szerdán lesz
az első ukrán-USA tárgyalás az araboknál).
Erre
az osztalékra sok shortot nem érdemes nyitni...
A 92 milliárdos céltartalék képzés fő oka az volt, hogy a banknál lévő orosz állampapirokra (135 milliárd) plusz 15 milliárdot céltartalékoltak, az eddigi 85 milliárdot megnövelve. Az OTP lehet az egyedüli orosz államkötvénytulajdonos aki leirja annak háromnegyedét, miközben kapja a kamatokat.
Az elemzői eredmény várakozás jött sajnos csak be. 249 milliárd adózott nyereség. de az alapszámok jobbak lettek: elől az elemzői várakozás/ a jelentés: Bevétel: 678 / 706 (jobb mint az én 698 milliárdos várakozásom) Költség: 297 / 296 Céltartalék: 61 / 92 (és ezért lett csak az elemzői átlag az eredmény.) Tehát még az én pesszimista 80 milliárdos céltartalékolási becslésemnél is több lett. Ez a felesleges céltartaléktöbblet közel 100Ft-ot rontott a lehetséges 4200 Ft/részvény eredményből
egy-kezdő szokta mondani, hogy a gyj-nél fontosabb a sajtótájékotató és még fontosabb a conference call délután. Az utóbbin már többször elhangzott olyan infó ami hiányzott a gyj-ből (ill. az év zárójelentésből) De én azért nem vinném tulzásba a várakozásokat. Jön majd az óvatos, konzervativ duma. Nem fogjuk megtudni, hogy ténylegesen mire számithatunk idén: - tőkearányos nyereségként - hitelezési növekedésben - egyéb bevételek alakulásában - egy orosz-ukrán béke esetében a leányvállalatok vonatkozásában (fejlődés, céltartalékok felszabaditása stb.) Annyit mondanak majd ami alulmulja majd a legrosszindulativabb elemzői várakozást is. Jellemző erre a ROE mutatót illető várakozás. Rendszeresen 20 alatti menedzsment várakozás, amit a gyakorlatban 25 fölé teljesit a bank. Hiányzik egy tökösebb kiállás például az elemzői konszenzust illetően. Közel 20 elemző értékeli a bankot és abból a többség olyannyira nem találja el a banki eredményességet, hogy az már az alapvető számtani műveletek hiányára mutat rá. Ne felejtsük, az elemzők tavalyra átlagban már 1000 milliárd feletti nyereséget várnak, de a következő évekre még az infláció mértékében sem számitanak nyereségnövekedésre
Mit vártok holnapra? nem számok tekintetében ez már tudjuk nagyjából.... hanem egyéb információkat.... SRV? akvizíció? extra oszti? Mi jöhet: luminor igen / nem .... egyéb akvizíció igen / nem .... extra oszti igen / nem, illetve az előzőektől függően SRV emelt igen nem..... Nyilván luminor összejönne akkor is marad 1000 mrd akvizícióra szóval kisebbekre marad pénz, ha nem akkor 2 ezer mrd van csőben abból vagy még nagyobb bankot nézett ki a papi vagy ha nem és ez egy nagy HA , akkor kell kezdeni valamit a pénzzel. Itt jön képbe SRV vagy extra oszti. Kinek mi a várakozása? Holnap izgi lesz.
Összejöhet a 288 milliárd a Q4-re, de ahhoz nem 80, hanem 50 milliárdot kellene céltartalékolni. Ez leginkább csak döntés kérdése. Márcsak azért sem kellene most - az általam is jósolt - 80 milliárdot céltartalékolni, mert a béke esélye (lehet hogy az ukránokra nagyon hátrányos) nagyon megnőtt. Igy az orosz állampapirokra meg az orosz-ukrán hitelekre csökkenteni fogják majd az év folyamán a céltartalék állományt. Visszairások lesznek 100 milliárdos nygaságrendben. Akkor meg minek előtte emelten céltartalékolni?
Mennyit ér az OTP?
Jövőre - ha Orbánék nem térne észre- az anyabank teljesitménye (hitelkihelyezése) továbbra is visszaesik, a leánybankoktól összejöhet az éves adózott eredmény akár kétharmada is.
Számolgatva:
Orosz leánytól akár 80 milliárd, az ukrán-bolgár párostól pedig lehetséges lehet 30 milliárd.
Ezt lassan felfogják majd az elemzők is és igy jövőre az OTP megitélésénél már nem fog egy magyarországi makroszintű kockázat (ami úgy néz ki hogy sajnos tartós lesz,)a konkurens térségi bankokhoz viszonyitva 40-50%-os diszkontot okozni.
Mert sajnos most az OTP értékelése reálisan 3500Ft, miközben lengyel-cseh társai részvényei - ugyanilyen nyereségességi mutatókkal- dupla annyit érnek.
Magyarország tragédiája, hogy:
- egy pénzügyi szakember (aki pedig a számokra esküdött fel) vitte felelőtlen, megalapozatlan kiköltekezésbe,
- utána egy tanárnak tanult (akinek hivatása szerint őszintének kellett volna lennie)ember bizonyitotta be, hogy a politikusok szavahihetősége a nullával egyenlő,
- most már esélyünk sincs, mert egy zugügyvédet kaptunk, aki -miközben saját maga is bevallja, hogy nem ért a gazdasághoz- csalhatattlanságát hirdetve tovább folytatja elődei (kivéve Bajnai-Oszkó) áldatlan ámokfutását.
Ilyen körülmények között örüljunk annak, hogy a piac látszólag ezt a 3500ft-ot megadja. De igazából a forgalomból (ami a normális egytizede) is látszik, hogy az amerikai shortosokon kivűl itt már alig van külföldi befektető-spekuláns.
Ezt az árat a beragadt magyar befektetők reményei tartják fenn.
Ha egy szebb közeljövővel áltatom magam, akkor egy IMF megállapodásban bízva reménykedem abban, hogy akik (napi 30-70 milliárdos forgalommal) elbúcsúztak az OTP-től, azok utána visszatérnek. (A tripla bóvli minősitésünk is javulhat utána.) Ez a vételi erő (a short zárásokkal erősítve) megdobhatja majd az árfolyamot akár 5000ft fölé is.