Topiknyitó: pampa 2009. 12. 18. 10:58

VÁLASZTÁS 2010  

Lassan aktuális lesz.



Egy kis olvasnivaló:



Vasban nehéz MSZP-snek lenni



A jelenlegi adatok azonban nem támasztják alá a szocialisták optimizmusát. A közvélemény-kutatások a júniusi EP-választásoknál is rosszabb eredményeket prognosztizálnak. Számításaink szerint ebben a helyzetben nem zárható ki az sem, hogy az ország három-négy kisebb megyéjében, Vasban, Zalában, Tolnában, esetleg Nógrádban nem lesz a pártnak sem egyéni, sem listás mandátuma.



A legrosszabb pozícióból a Vas megyei jelöltek vágnak neki a kampánynak. A megyeszékhely, Szombathely ugyan a mai napig MSZP-s polgármester vezetése alatt áll, a közgyűlési többség azonban már rég áttolódott a jobboldalra. A párt Vasban hagyományosan rosszabbul teljesít az országos átlagnál, a 2006-os győztes országgyűlési választáson is csak harminchat százalékot kapott a Fidesz ötvenhárom százalékával szemben, és egyéni körzetet már akkor sem sikerült elhozniuk. Az EP-választáson az egyik legrosszabb szocialista eredmény született ebben a megyében, alig haladta meg a 13,3 százalékot.



Ha az MSZP akár csak egyetlen százalékkal rontott támogatottságán az utóbbi hat hónap alatt, akkor egy mostani választáson kalkulációink szerint a párt megyei listájának nem jutna parlamenti hely. (A számítás természetesen hipotetikus, hiszen két különböző időpontban zajlott választás adatain alapszik, és a végeredményt 2010-ben a párt népszerűségi adatai mellett a riválisok támogatottsága, illetve a részvételi arányok is befolyásolhatják.)



Vas megyében négy mandátumot osztanak ki a területi listán. 2006-ban kettő jutott a Fidesznek, és az úgynevezett kétharmados szabály miatt az MSZP-nek is kettő.

Hogyan születik a listás mandátum?



Az MSZP szorult helyzetének megértéséhez érdemes felidézni, hogyan szabályozza a választási törvény a területi listás mandátumok kiosztását. A választás első fordulójában a pártlistára leadott szavazatokat elosztják a kiosztható mandátumok száma +1-gyel, azaz Vas megyében öttel. Az osztás eredménye adja meg azt a számot, ami egy mandátumot ér. Vasban 2006-ban 147 980 szavazatot adtak le, ebből adódóan 29 596 szavazat után kapott egy-egy párt egy parlamenti helyet.



A fideszes szavazatokból bőven kijött két mandátum, a szocialistáknál viszont nem. Náluk a kétharmados szabályt alkalmazták, azaz ha egy pártnak van annyi fel nem használt szavazata, amennyi kiteszi a mandátumhoz szükséges szám kétharmadát, még egy jelöltje bejut. Ekkor viszont az így felhasznált szavazatok és az egy mandátum elnyeréséhez szükséges szavazatok közti különbséget levonják az országos listára átvitt szavazatokból. Vas megyében az utolsó listás képviselői posztot 19 730 szavazattal szerezték meg, amihez az EP-választásival azonos, 13,3 százalékos eredményt kell teljesíteni.



Az MSZP listáját Ipkovich György, szombathelyi polgármester vezeti, a második helyet Nemény András megyei elnök kapta, ő a párt országos listáján is rajta van, a harmincharmadik.

Zalában jobb MSZP-snek lenni, de nem sokkal



Kissé jobbak a zalai szocialisták kilátásai. Zalában az uniós választást 14,6 százalékkal zárta a párt, és a 2006-os adatok alapján számításunk szerint 11,1 százalékos listás eredmény is elég egy megyei listás parlamenti helyhez. A megyében 2006-ban az öt egyéni körzetből egyet, Göndör Istvánét sikerült megnyerniük, kettőben a Fidesz–KDNP első fordulós győzelmet aratott. A 2006-os harminchét százalékos listás eredmény két helyre volt elég, a Fidesznek itt három mandátuma lett.



Az előrejelzést azonban megzavarhatja az is, hogy a térségben mindkét nagy párt – belső konfrontációi miatt – nagy cseréket hajtott végre. Göndör nem indul egyéniben, és a területi listán sem kapott helyet. A lista élén Baracskai József megyei elnök áll, őt a Göndört váltó Fodor Csaba követi.

A Jobbik bekavarhat



Tolna megyében, ahol négy országgyűlési hely vár listás kiosztásra, 15,3 százalékos teljesítményt hoztak júniusban a szocialisták, a 2006-os adatok alapján számolva legalább 13,3 százalék kell ahhoz, hogy a helyi listavezető bekerüljön a parlamentbe. Ha ez meglesz, akkor Harangozó Tamás megyei elnök, a volt EP-képviselő öccse, a Mozaik Klub egykori tagja szerezhet mandátumot.



Nógrád lélekszámban az ország legkisebb megyéje négy egyéni és négy megyei listás mandátummal. 2002-ben és 2006-ban a pásztói és a salgótarjáni kerületben az MSZP jelöltje nyert, a szécsényi és a balassagyarmati kerületekben a Fidesz–KDNP győzött. A megye nem teljesen reménytelen a szocialistáknak, hiszen az EP-választás is az országos átlag feletti támogatottságot jelzett, itt 17,7 százalékot értek el, és a 2006-os választáson 13,3 százalék elég volt egy listás hely megszerzéséhez. De nyáron a Jobbik nagyobb támogatottságot kapott, 18,7 százaléka egy teljes százalékot vert a szocialistákra. Így az új választáson egészen más szituáció állhat elő, mint 2006-ban, amikor még Boldvai Lászlónak és a jelenleg titokminiszterként működő Juhász Gábornak is sikerült egyéni mandátumot nyernie.link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2010. 01. 16. 21:06
Előzmény: #99  Törölt felhasználó
#100
Kifelejtettem az indokot: Azért lette (lesznek) kevesebben, mert az akkori táborbol sokan nem elégé- és mások túlságosan radikálisnak tartják. Pontosat nem tudnék mondani de 200-800k közé tenném a számukat. Mindemellett természetesen a kormánypárt is sok szavazót veszített . A kérdés hogy sehov, máshova, vagy visszaállnak az adott naon. És azt se feledjük hogy az szdsz táborának szavazói is lógnak a levegőben, de valószerűtlen a jobbra-át juk.
Törölt felhasználó 2010. 01. 16. 20:54
Előzmény: #98  pampa
#99
Csak emékeztetőül: Soha nem tudott a fidesz 2,5 mill szavazatot összehozni nincs ennél több szavazója 100% részvételnél sem! Jelenleg a biztos választókon belül magas a fidesz aránya de mennyi a teljes lakosságban? Én max 2M re teszem ezt a számot ez kb 25%a a 8M szavazónak. ami 65 % részvételnél ez 700000-el kevesebb az 50 %-nál.
Adatok :
1990 65% Résztvevő M 535 k
F 439,5 k
1994 68,9% M 1690 k
F 416 k
1998 56,2% M 1446 k
F 1264 k
2002 70,5% M 2362 k
F 2307 k
2006 67,8% M 2337 k
F 2273 k
pampa 2010. 01. 16. 20:21
Előzmény: #95  Törölt felhasználó
#98
Lehet,hogy neked van igazad.
De én akkor lepődnék meg,ha 10 körzetnél többen veszítene a Fidesz. A listán 50 % fölötti eredményt várok. Részvételben pedig 65% fölöttit.
Törölt felhasználó 2010. 01. 16. 19:58
Előzmény: #96  Törölt felhasználó
#97
Mindezt még belevariálhatnánk valóban, én ezt le se mertem írni! :-)) Többször okozott már felháborodást demokraták körében.
De az életkorhoz ragaszkodnék!
Törölt felhasználó 2010. 01. 16. 19:14
Előzmény: #95  Törölt felhasználó
#96
"Jó lenne a szavazati jogot/ nagykorúságot valahogy ahoz az életkorhoz köttni amikor már nem az iskolapadban ül a kortársak nagyrésze (pl.:22-23év)"

lósz*rt! Iskolázottsághoz: érettségi alatt senkinek nincs, ezzel kiesnének a gyerekgyártásból élők. Plusz 70 fölött is senkinek se... de lehetne 65 is...
Törölt felhasználó 2010. 01. 16. 19:02
Előzmény: #92  pampa
#95
Tisztelt Pampa!
Végigolvasva topicodat úgy érzem nagyon meglepődnél, ha a választások kimenetele nem egy jelentős vereséget hoznának a jelen kormánypártnak.Pedig bármi lehetséges!
Szerintem (és még többek szerint is) az embereket komoly meglepetések érhetik a választás alkalmával (akár engem is). Ahogy a jobbik előretört egy minimális részvételü szavazáson és a fidesznek is szép arányu győzelmi vannak a 20-30% részvételü szavavazásokon , mindez jelentősen borulhat a ha az adott napon többen, vagy annál is többen mennek voksolni.
Decemberben volt 70% fölötti voksolás is és bizony ott a fidesz jelöltje 3-ból a 3. lett!
Nem ismerlek, csak gyanítom hogy a fidesz kormányzás alatt még nem önnálló háztartásban saját pénzől éltél. Így könyű elhinni az állitásaikat.
Jó lenne a szavazati jogot/ nagykorúságot valahogy ahoz az életkorhoz köttni amikor már nem az iskolapadban ül a kortársak nagyrésze (pl.:22-23év). Volt rá példa nálunk is csak kicsit régebben.Más államokban működő módszer.
Személy szerint én örülnék, ha mindkét oldalon rendelkeznének olyan tipusu személyekkel akik a nagyvilág szakértői előtt is megálják a helyüket mind jogban, mind gazdaságtanban és nem csak valamelyik tipus lenne egyikben, másikban. Persze nem feltétlenül nagy koalícióra gondolnék. Ami ma van az bohózat mindkét oldalon. Egy 3. variáció érdekelne de nem olyan aki nevében is hibásan magyar.( jobbik értelmezhetetlen hiszen 1 van ! )
Még rengeteg idő van, a végerdmény kérdéses.
Lesz meglepetés, meglepődés!
Üdv.:
meghíz-ok
pampa 2010. 01. 16. 10:49
Előzmény: #93  Törölt felhasználó
#94
Remélem,hogy a választók is elutasítják ezt az alkalmi koalíciót.

"MNO - KN
A Centrum Párt országos elnöksége megdöbbenéssel fogadja, hogy a Magyar Demokrata Fórum a Centrum nevének elbitorlásával próbál új szövetségeseket és szavazó bázist szerezni – olvasható a Centrum Összefogás Magyarországért Párt elnökének szombati közleményében.
A Centrum Párt középen álló politikai erő, amely ragaszkodik a nevéhez, a Centrumhoz és tiltakozik minden olyan szerveződés ellen, amely a Centrum Párt szeplőtlen nevének felhasználásával téveszti meg a magyar választókat – áll a közleményben. Dávid Ibolya újabb túlélést szolgáló ravaszkodása nem más, mint a régi, ismert arcok visszacsempészése a parlamentbe – állítja Papp János. „A Centrum Párt figyelmezteti Dávid Ibolyát, hogy hiába bújik a róka a nyúl bőrébe, attól még róka marad!” – fejtette ki.

Mint kifejtette: a választóknak elegük van már a hamis politikusokból! „A Centrum Párt politikájának középpontjában az ember áll, tenni akarunk azért, hogy minden magyar állampolgár számára megnyíljon a boldogulás lehetősége és egyéni célja eléréséhez támogató közösséget tudhasson maga mellett” – áll a közleményben. A Centrum olyan országgyűlési képviselő-jelöltekkel indul a 2010-es parlamenti választáson, akik nem mocskolódtak be az elmúlt évek hatalmi játékaiban – állítják.

(MNO)

még -- 84 -- nap
Törölt felhasználó 2010. 01. 15. 11:23
#93

MDF+SZDSZ=GITTEGYLET /ha bejutnak/akkor
MSZP+GITTEGYLET újra együtt!!!!!
pampa 2010. 01. 15. 11:17
Előzmény: #91  pampa
#92
Próbálnak egyéniben erősíteni?
Előszednek 176 népszerű embert és azokkal kikapartatják maguknak a gesztenyét....
Gondolom az országos listán ezek kapják a 3 számjegyű helyeket....

"25-35 választókerületre korlátozódik a remény

Úgy tűnik, nem csak költségekben és kommunikációban tér el az idei kampány a 2006-ostól, hanem választókerület-gondozási stratégiában is. Eddig az MSZP azoknak a körzeteknek, ahol hagyományosan befutottak a vörös jelöltek, csak alapszolgáltatást gyújtott, abban bízva, hogy azokat úgy is automatikusan nyeri. Az eleve vesztes körzeteket gyakorlatilag leírta, és az úgynevezett „billegő”, azaz vagy-vagy körzetekre fordított komoly energiákat. Most viszont van 56 úgynevezett kiemelt körzet, ebből 25-35-ben lát arra esélyt az MSZP, hogy talán nyerhető, a többit azért szuszakolták a kiemelt kategóriába, mert vagy erős országos politikus területe, és kellemetlen lenne számára, ha rosszul szerepelne, vagy a 2010-es vereség után az MSZP újjáépítésének bázisa lehet.

Nincs tuti, csak billegő

Mivel jelenleg nincsenek "majd maguktól is győznek" kerületek, az eddigi szocialista bástyákat kezelik billegő körzetekként a szocialisták, és koncentrálnak oda bónuszszolgáltatásokat (lásd: területre szabott kampánytanácsadás, többlet kampánypénz). Hivatalosan persze minden terület egyaránt nagyon fontos, hisz a töredékszavazatok tolják fel majd a parlamentbe az országos lista helyezettjeit, de a szocialisták már így is lemondtak vagy féltucat megyéről, ahonnan se egyéni, se országos listás befutót nem várnak. (Ilyen például Vas, Zala, Tolna, Győr-Moson-Sopron, és egyesek szerint Bács-Kiskun, illetve Hajdú-Bihar megy is.)
link
pampa 2010. 01. 15. 10:58
Előzmény: #90  Törölt felhasználó
#91


még -- 85 -- nap
Törölt felhasználó 2010. 01. 14. 15:38
Előzmény: #89  Törölt felhasználó
#90
Betolják a ..........k ez tuti /kell a mentelmi jog is!!!
Törölt felhasználó 2010. 01. 14. 15:33
Előzmény: #88  Törölt felhasználó
#89
Remélem ez a 2 szennybanda kihullik áprilisban, bármilyen kombót is találnak ki…
Törölt felhasználó 2010. 01. 14. 15:21
Előzmény: #86  mondoka
#88
hitvány ...........nem ragozom,gyülekezet
mondoka 2010. 01. 14. 15:09
Előzmény: #86  mondoka
#87
Még nem. De majdnem!
mondoka 2010. 01. 14. 15:08
Előzmény: #85  Törölt felhasználó
#86
-Gyúrcsók az MDF-ben???

Demokratikus Centrum lesz az egybeolvadt MDF-SZDSZ neve

Demokratikus Centrum néven indítana közös listát az országgyűlési választásokon az MDF és az SZDSZ. Az ATV úgy tudja: már csak az aláírás várat magára, a két párt a legfőbb kérdésekről megegyezett.
A megegyegyezés szerint Bokros Lajos vezetné a Centrum listáját, cserébe viszont a liberálisok nevezhetnék meg az önkormányzati választásokon a budapesti listavezetőt. A Népszabadság is úgy tudja, hogy a két párt gyakorlatilag már megegyezett.
A kormányközeli lap szerint azonban a paktum arról szól, hogy az MDF listáján kapna helyet néhány SZDSZ-es politikus. Alapvetően fővárosi liberálisokról lehet szó, mivel Demszky Gábor főpolgármester jobbkeze, Mesterházy Ernő milliárdos szállna be a kampányköltségekbe.
Az Index egyébként korábban arról írt: a kampányköltségekhez Gyurcsány Ferenc volt kormányfő és Kapolyi László, a szociáldemokrata párt elnöke is hozzájárulnak. Előbbi Debreczeni József jelöléséért, utóbbi pedig azért, mert a hatodik helyet kapná az MDF-listán.
(HírTV)
Törölt felhasználó 2010. 01. 14. 14:54
Előzmény: #84  Törölt felhasználó
#85
tozse
Törölt felhasználó 2010. 01. 14. 14:23
#84
szebb jövőt!!!
pampa 2010. 01. 14. 14:13
Előzmény: #82  Törölt felhasználó
#83
Érdekes lenne ez a társulás. Mennyire osztaná meg a szavazókat?

"Hogyan akadályozható meg a Fidesz kétharmados győzelme?
A Republikon Intézet legújabb elemzésében a 2010-es országgyűlési választásokon jelölteket állító pártok várható mandátumszerzését, a Fidesz kétharmados győzelmének esélyét elemzi. A liberális intézet megállapítása szerint csak az MSZP, SZDSZ, LMP és az MDF részleges, 30-50 egyéni kerületre korlátozódó közös jelöltállítása adhat esélyt arra, hogy Orbán Viktor pártja egyedül ne szerezzen alkotmánymódosításra is alkalmas parlamenti többséget.
Az intézet számításai szerint a Fidesz kétharmados győzelme reális forgatókönyv, ami egy, a mostani kutatásokban mértnél lényegesen gyengébb támogatottság esetén is könnyedén bekövetkezhet. Már 50 százalékos szavazatarány esetén is kaphat kétharmadot a Fidesz, 50 százalék felett esélye erre egyre nő, 60 százalékos országos támogatottság mellett pedig biztosra vehető. Nagyjából 30 egyéni kerület elvesztése azonban szinte bármilyen országos szavazataránynál kizárja a Fidesz kétharmados győzelmét.

A közös jelölés a megfelelő egyéni kerületben komoly esélyt ad a győzelemre a balliberális jelöltnek, mivel:

* A második fordulóba a Fidesz jelöltje mellett így a közös, balliberális jelölt és a Jobbik jut be, koncentrálva a Fidesz-ellenes szavazatokat, és megosztva a jobboldalt.

* A közös indulás bizonyos budapesti kerületekben első fordulós győzelemhez vezet, amelynek előnye, hogy még minimális stratégiai szavazást is megakadályoz a Jobbiktól a Fidesz felé. Első fordulós győzelemre csak közös jelölt képes – de a második fordulóra kényszerülő jelölt is azzal a lélektani előnnyel számolhat, amit az első fordulós első hely jelent.

A Republikon a közös jelöltállítás két további, fontos jellemzőjére is kitér elemzésében. Egyfelől felhívja a figyelmet a jól megválasztott kampánykommunikáció fontosságára, mellyel a választásokig hátra lévő időben az említett négy párt képes lehet azon üzenet kommunikálására, hogy egy, a Fidesz kétharmadának megakadályozásáért életre hívott választási együttműködés nem jelent tartós szövetséget és nem jelenti a partner pártok programjának vagy politikai üzeneteinek implicit elfogadását.

Másfelől pedig számításaival azt is bebizonyítja, hogy a közös jelöltállítás a résztvevő pártok mandátumait külön-külön is maximalizálná. A kisebb pártok számára esélyt adna az egyéni mandátumszerzésre, amire egyébként nem lennének képesek, az MSZP számára pedig – néhány jelölés feláldozásáért cserébe – akár többtucat mandátum megszerzését is jelenthetné, ami a kisebb pártokkal való együttműködés nélkül szinte lehetetlen volna.
Törölt felhasználó 2010. 01. 14. 13:57
Előzmény: #80  pampa
#82
Érdekes, hogy ebben az ZSDSZ-ben szinte csak milliárdosok vannak. Nahát...
pampa 2010. 01. 14. 12:18
Előzmény: #80  pampa
#81
A politikai hanyatlás tünetének tartja Tamás Gáspár Miklós azt, hogy SZDSZ-alapítók az MDF listáján indulnak a tavaszi országgyűlési választásokon. A filozófus szerint - aki az SZDSZ egyik alapítója volt - mára az összes parlamenti párt elvesztette a hitelét. A stratégia értelme ugyanakkor világos, és be is válhatnak az érintettek számításai - ismeri el.


1
Az összes parlamenti párt elveszítette a hitelét, olyannyira, hogy a baloldali beállítottságúaknak nem nagyon van kire szavazniuk - mondta az InfoRádióban Tamás Gáspár Miklós annak kapcsán, hogy az SZDSZ és az MDF politikusai közös listán indulnak a tavaszi országgyűlési választásokon.

Az, hogy az SZDSZ bizonyos tagjai az egykori nagy ellenfél listáján indulnak és megfordítva, a filozófus számára az mutatja, hogy Magyarországon egyszerűen kiüresedtek a politikai hagyományok.

A stratégia értelme persze világos: a politikusok így próbálják megakadályozni, hogy a Fidesz-KDNP pártszövetség kétharmados többséget szerezzen a következő Országgyűlésben. Tamás Gáspár Miklós szerint azonban nem lehet pusztán technikai trükkökkel és szavazótáborok mechanikus összeadásával politikai haladást elérni.

"Azt sem fogom fel - őszintén szólva -, hogy az SZDSZ képviselői, akik általában síkraszállnak a liberális demokrácia szabályai mellett, hogyan állhatnak össze egy olyan párttal, amelynek a jelenlegi formája a legelképesztőbb erőszakosságok, szabálytalanságok és törvénytelenségek révén alakult ki'" - jelentette ki a filozófus, megemlítve azt a kizárási hullámot, amelynek hatására az MDF jelenlegi fogmája létrejött.

"Az egészet kétségbeejtőnek tartom" - tette hozzá a filozófus, azt ugyanakkor elismeri: beválhatnak a számítások. Azok szavazhatnak majd erre a listára, akik nem kívánnak Orbán Viktornak kétharmados többséget biztosítani, mert nem bíznak benne, és akik ugyanakkor nem szívesen szavaznak az MSZP-re sem, mert az elmúlt rendszer utódpártjának tekintik.

Tamás Gáspár Miklós mindezt a politikai dekadencia egyik tünetének tartja.
Hanganyag: Sigmond Árpád

Topik gazda

pampa
3 5 4

aktív fórumozók


friss hírek További hírek