De a többi se gyenge, dax pl 10 dax-pont, eurusd vmi 25 pipnek megfelelő spread, stb stb...
És akkor a mqgyar részvényes certik horror spreadjeit ne is említsük.
De cserébe legalább gyakran nincs árjegyző, és 5 után alapban sem férsz hozzá. Mint egy kocsi, amiben az út kétharmadában nem működik a fék.
A (magyar) erstés certi maga a mwgtestesült rablás. Ha jót akarsz magadnak, vagy menj át cfd-re, vagy legalább német certikkel kereskedj, ne ertsés magyarral.
Évekig kereskedtem mindkettővel, de nem tudok semmilyen paramétert mondani, amiben a certi jobb lenne, mint a cfd.
Mindenesetre kösz a jó tanácsokat,még jó hogy szóltatok.Most pl long olajcertim van és felfelé várom holnap.Remélem az árjegyzés 1800-1900-s sávig felmegy és akkor a pénteki vételeimet nyerővel adom el.
:-)
Ezt a linket csak regisztált felhasználók érhetik el a privátbankár.hu oldalon.Íme a cikk:
Certifikátok: akinek nincs pénze, így is spekulálhat
Eidenpenz József, 2016. július 07., 08:11
Privátbankár
Cimkék BÉT , arany , OTP , hozam , tőzsde , olaj , kisbefektetők , certifikát , kockázat , tőkeáttételes kereskedés , indexek
A kispénzű befektetők egyik kedvenc eszköze a certifikát, amely viszonylag kis tőkebefektetéssel is megvásárolható, és olyan termékek válnak általa elérhetővé, amelyek nincsenek a hazai tőzsdén. A tőkeáttételes formáikkal megtöbbszörözhető a befektető
„Akinek sok pénze van, annak lehet spekulálni, akinek kevés a pénze, annak nem szabad spekulálni, akinek pedig egyáltalán nincs pénze, annak muszáj spekulálni” – idézik sokszor a magyar származású tőzsdeguru, André Kosztolany mondását. A kisbefektetők valóban sokszor tőkehiányban szenvednek, és mégis többet szeretnének keresni, ezért valamiféle hitellel vagy tőkeáttétellel szeretnék kiegészíteni a lehetőségeiket.
Így például százezer forintnyi befektetéssel több százezer forint értékű részvény-, index-, árupiaci vagy devizapozíciót is fel tudnak venni tőkeáttételes certifikátokon keresztül. Így, ha jó irányba fogadtak, a nyereség is többszörös lehet, ám ha rossz irányba, akkor a veszteséget is megtöbbszörözik.
Kisebb kockázattal is lehet
De nem csak tőkeáttételes certifikát létezik. Az úgynevezett befektetési certifikátok nem tartalmaznak ilyen tőkeáttételt, nem kiugró a kockázatuk. Leginkább talán a különböző részvény-, kötvény- vagy árupiaci befektetési alapokhoz hasonlóan hűen követik egy-egy befektetés árfolyamát.
Általában a legfőbb előnyük, hogy közvetve olyan termékekhez is hozzáférést engednek, amelyek egyébként nem szerepelnek az adott tőzsdén, mint például Brent típusú kőolaj, arany, vagy egyes részvényindexek. (A befektetési certifikátoknak külföldön más formái is elterjedtek, mint a bónusz vagy a diszkont certifikátok.)
Előny, hogy forintban vannak
A certifikátokat általában nagybankok bocsátják ki, a kibocsátási tájékoztatóban leírt feltételek mellett. A Budapesti Értéktőzsdén jelenleg az Erste Group Bank AG és a Raiffeisen Centrobank AG által kibocsátott certifikátok kaphatók, az előbbi pár befektetési és nagy számban tőkeáttételes certifikátokat, az utóbbi néhány befektetési certifikátot vezetett be a hazai tőzsdére. (A teljes lista itt látható.) A nagy többségüket forintban jegyzik, de a német DAX indexre van pár eurós sorozat is.
Így spekulálhatsz OTP-re
A nálunk nagyobb népszerűségnek örvendő tőkeáttételes certifikátokat szokták turbó certifikátnak, újabban warrantnak is nevezni. Az egyik legfőbb paraméterük a tőkeáttétel, azaz az, hogy a befektetett összeg hányszorosát kitevő befektetéshez jutunk általa.
Például jelen pillanatban van a tőzsdén egy EBOTPTL17 jelzésű certifikát. Az első két betű a kibocsátó Erste Group Bankra, az OTP az OTP-részvényekre utal, a TL a „turbo long”, a 17 pedig egy sorozatszám. Ez azt jelenti, hogy ennek megvásárlásával OTP-részvényeket vásárolunk, tőkeáttételes long pozíciónk lesz OTP-ből, tehát a részvény emelkedéséből profitálhatunk.
Ez a különbség, ha tőkeáttételt használsz
Az árjegyző Erste Befektetési Zrt. oldaláról az is kiderül, hogy a certifikát tőkeáttétele a jelenlegi árfolyamok mellett 2,6. Ez azt jelenti, hogy ha most százezer forintot fektetnénk ebbe az értékpapírba, akkor ezáltal egy 260 ezer forintos piaci értékű részvénycsomag birtokosai lennénk. (Ám nem szokványos értelemben vett részvénytulajdonosok, a certifikát nem maga a részvény, nem lehet vele például szavazni.)
Ha ezután a részvény ára felmenne tíz százalékot, akkor 26 ezer forinttal, az eredeti százezres befektetésünkre számítva mintegy 26 százalékkal nőne a certifikátunk értéke. Ha viszont a részvény ára esik tíz százalékot, akkor a 100 ezer forintért vett certifikátunkat már csak 74 ezer forint körüli áron tudjuk eladni, tehát a veszteségünk is 2,6-szerese lesz annak, mintha nem lenne tőkeáttétel. (Ha csak simán vettünk volna százezerért OTP-t.)
Nem jó sokáig tartogatni
Hasonló ez a konstrukció, mintha hitelt vettünk volna fel 160 ezer forintnyi részvényre. Valójában tényleg valami hasonló történik, a bank megveszi a teljes részvénycsomagot, és – a tőzsdei árjegyzésen keresztül – kamatot számol fel a certifikát tulajdonosa felé. Emiatt túl hosszú távú tartásra a certifikátok nem túl kedvezőek, inkább rövidebb, néhány napos, hetes vagy hónapos távra szokták ezeket venni. (A kisbefektetők sokszor egyébként is hajlamosak rövid távon gondolkodni.)
Amikor jön a k. o.
A „turbó certiknek” vagy warrantoknak egy másik gyakori tulajdonsága, hogy egy bizonyos árfolyam elérése után kiütődnek, van egy korlátár vagy knock out, amelynél értéktelenné válnak. A példaként említett EBOTPTL17 esetében ez 4176 forint, ha idáig esik a részvény árfolyama, akkor a certifikát megszűnik. Az eredeti befektetésünk vagy nullát ér, vagy némi töredékárat (úgynevezett maradványértéket) kapunk vissza. Ez bizony nem egy kellemes dolog, de még mindig jobb, mint a szintén népszerű CFD-k (Contact For Difference), vagy a határidős üzletek.
Kibocsátó és árjegyző
Jobb, mert az utóbbi a származékos termékeknél egy bizonyos árszint felett vagy alatt még a margin call is bejön, vagyis pótbefizetési kötelezettsége keletkezhet a befektetőknek. A certfikátoknál viszont csak a befektetett összeget veszíthetjük el, többet nem.
További kockázat, hogy a certifikátok likviditását általában árjegyző biztosítja. Ha ez valamiért kiesik, akkor nehéz lesz eladni a papírunkat, bár ez ritka eset. Az árjegyzés során egyébként pedig a brókerjutalékon, az említett kamaton kívül a vételi és eladási árfolyamok közötti különbséget (marzsot) is meg kell fizetni. Ez egy-két ezreléktől több százalékig is terjedhet.
A befektető a kibocsátó kockázatát is futja, ami azt jelenti, hogy a kibocsátó bank csődje esetén is elveszhet a pénz. Ez nagy nemzetközi bankházak esetén ugyan nagyon ritka dolog, de nem lehetetlen, amint azt például a Lehman Brothers 2008-as esete is mutatja.nyeresége, de rossz esetben a vesztesége is.
Itt lesz csak igazán tanulópénz, aztán ne mondd hogy nem szóltunk, Kozi is csak erre mutatott rá ;)
Ez turbo dolog sok sebből vérzik, hogy mást ne mondjak, valszeg sejted hogy nem azért találta ki az Erszte hogy te megszedd magad ;)
pl.: az eurhuf a kedvencem a 10-15% spreaddel :D
És még egy megjegyzés.Végre shortolni is tudok és így mind a két irányba tudok kereskedni.Csak a kiütési árra kell figyelni,de arra nagyon.Pénteken ha nem lettem volna bexari akkor a gáz TL39 certit nem adom el 40-57 közötti sávban.Volt belőle 6000 db-om.Ki-be ugrálással "csak" 40 K-t sikerült összehoznom.Féltem,hogy beverik és akkor kiütik és ugrott a befektetett cash is.Szóval nem árt észnél lenni.A többi pedig mély lélektan,kockázatvállalással fűszerezve.Részemről ennyit arról miért a certi.
Én OTP Direkt Brókeren keresztül certizgetek.Nekem 100 db TL64certi megvétele tized annyiba kerül mintha 100 db MOL részvényt vennék.És ez már nem a magyar tőzsde! Itt nem egy-két nagy szórakozik a többiekkel.Volt már DAX long és short certim is.Illetve gáz long certim is.Nekem eddig nagyon nyerők a tapasztalataim!Ráadásul nem full cashban nyomom,csak kb 1/3 résszel.Nekem kimondottan jó ez a befektetési lehetőség.Csak azt sajnálom,hogy nem kezdtem el hamarabb ezzel foglalkozni.De hát a tanulópénzt meg kellett fizetnem.Sok sikert Nektek többieknek,minél több nyerővel!
:-)
én azzal kereskedtem, nagyon szépen, nagyon fog hiányozni, átláttam, éreztem, értettem, kellően mozgott is, sajnálom nagyon, kár érte és nem lesz helyette új...
Há mi legyen, CFD? ETF?
Ott meg konverziós kőtség van, esetleg az árfolyam eltérése is..
Nem olyan rossz az a certi, csak tőkeáttételes verzió beteg egy kicsit ;)
Erről jut eszembe hétfőn véget ér a EBWTI2016DEC, az is hozhatott szépen alkalmasint.
Miért certiben kötitek ezeket a dolgokat?
- Árjegyző+kötésdíj
- 5óra után nincs lehetőség zárni
- néha az árjegyző is elszáll
- még csak stopolni sem lehet jól.
Lehet,hogy még olcsóbban is tudsz venni,mint én.Az olaj 43.13-n zárt.Valószínű,hogy hétfőn már az OPEC és a FED kerül újból fókuszba az amcsi elnökválasztás után.
Olaj és Gáz
Ugyanakkor elég jó kis forgalom megy bennük, certiben is és forexen is és jók a lehetőségek is benne (nyerni is és veszteni is.) :)
Lehet a kutya sem jön be, meg látjuk.