Topiknyitó: Törölt felhasználó 2013. 04. 04. 12:05

Matolcsy egy zseni!!  

Magyarországon a vállalati hitelek állománya 2008 vége óta folyamatosan csökken. Ez a jelenség különösen hátrányosan érinti a kis- és középvállalkozásokat, mivel őket a hitelkínálati korlátok is jobban sújtják, illetve nehezebben találnak maguknak alternatív finanszírozást. A jelenlegi makrogazdasági környezetben - törvényi felhatalmazás alapján - lehetőség van arra, hogy az MNB a hitelintézetek együttműködésével egy célzott hitelprogrammal - az árstabilitás veszélyeztetése nélkül - a fenntartható gazdasági növekedést támogassa.



A Növekedési Hitel Program alapvető célja, hogy kedvezményes jegybanki finanszírozás segítségével a kis és középvállalatok finanszírozási helyzetén segítsen, mert az kiemelten fontos a termelőkapacitások, valamint a munkahelyek megőrzése és gyarapítása céljából. A kedvezményes kamatláb a hitellel rendelkező vállalatok számára az alacsonyabb törlesztő részleteken keresztül alacsonyabb költségeket eredményez, melynek mind jövedelmezőségi, mind likviditási szempontból pozitív a hatása. A mérséklődő adósságszolgálati terhek miatt csökken a hitelállomány minőségének romlása, így végső soron a banki portfólió-minőségre is pozitív hatással lehet. Mindezek mellett a program a bankok mérlegpozícióján keresztül a hitelezési képességet is javíthatja.



A lakossági hitelezés és a devizahitelek problémájának kezelésére számos kormányzati program áll rendelkezésre, ezért a jegybank nem tervezi hasonló program kidolgozását a lakosság számára.

A Növekedési Hitel Program része továbbá a gazdaság külső sérülékenységének a mérséklése, ami egyben lehetővé teszi a jegybanki kamatkiadások csökkentését is. A kedvezményes kamatozású jegybanki refinanszírozás nyújtása, amely a kkv hitelezés ösztönzését célozza, növeli az MNB mérlegfőösszegét és ezen belül a forrásoldalon a 2 hetes kötvény állományát, így a GDP ma már 1%-ához közelítő kamatkiadásokat. A kéthetes kötvényállomány felépülése jórészt az államadósságon belül a devizaadósság aránya növekedésének, illetve az ország válság előtt és alatt nyilvánvalóvá vált pénzügyi sérülékenységéből kiinduló devizatartalék emelkedésnek volt egyenes következménye, amely jelenleg az MNB forrásoldalának legnagyobb tétele. Ennek költsége - amely beavatkozás nélkül tovább emelkedne a kedvezményes jegybanki finanszírozás forrásköltségével - azonban mérsékelhető az ország sérülékenységének csökkentésével.



Kedvezményes jegybanki refinanszírozás forint alapú kkv hitelek folyósítására



Az MNB a hitelintézetek bevonásával Növekedési Hitel Programot kezdeményez, melynek során átmeneti jelleggel, korlátozott mennyiségben, kedvezményes kamatozású refinanszírozási hitelt nyújt kereskedelmi bankok számára. A program keretösszege 250 milliárd forint, a jegybanki hitel kamata 0%.

A programban részt venni kívánó hitelintézeteknek a kedvezményes kamatozású jegybanki hitelt fix feláron kell a kkv-k számára tovább adni. Szándékaink szerint ez a felár nem lesz nagyobb 2 százalékpontnál, így a vállalati hitel kamata maximum 2% lehet. Ennek eléréséhez szükség lehet garanciaprogramok igénybevételére is. Erről és a program további részleteiről az MNB tárgyalást kezdeményez a hitelintézetekkel.



A tárgyalások során a jegybank számít az üzleti szféra képviselőinek együttműködésére is a kedvezményes hitelek megfelelő célzottságának kialakításában azzal a céllal, hogy a kedvezményes hitelek kizárólag azokban az ágazatokban és azokat a kis- és középvállalati adósokat érjék el, amelyek egészséges üzleti modellel rendelkeznek és növekedni szeretnének. Becsléseink szerint a hitelszűke nem egyformán érinti a vállalati szektor szereplőit. Különösen hátrányosan sújtják a szigorú hitelkínálati korlátok a kis- és középvállalkozásokat, ugyanakkor a számukra a banki finanszírozásnak nincs valódi alternatívája. Iparági megoszlás szerint vizsgálva a hitelkínálatot azt tapasztaltuk, hogy a hitelezési feltételek olyan ágazatokban is jelentősen szigorodtak, amelyek a potenciális növekedés szempontjából kulcsfontosságúak lehetnek. Ezzel szemben más, tartós értékesítési problémákkal küszködő iparágakban kényszerhitelezésre, vagyis a tartósan rossz hitelképességű vállalatok mesterséges életben tartására utaló jeleket látunk.



Mindezek miatt indokolt lehet a kedvezményes hitel ágazat és vállalatméret alapján célzott felhasználása.

A program hatására a jegybank mérlegfőösszeg megnő. Eszközeinek állománya teljes kihasználtság esetén a 250 milliárd forintos refinanszírozó hitellel emelkedik, miközben forrásoldala is ugyanennyivel bővül. A többlet sterilizációs állományra fizetett kamat az MNB közvetlen hozzájárulása a hitelezés ösztönzéséhez, ugyanis ezzel szemben eszközoldalon kamatmentes hitel jelenik meg. Ezt a költséget azonban ellensúlyozza a program további eleme.

A hitelintézetek programhoz való hozzájárulása a velük való megállapodás alapján úgy valósulna meg, hogy egy átlagos kkv-t jellemző hitelkockázati szintnek megfelelő felár helyett csak - a hitelintézetekkel folytatandó tárgyalás kiindulópontját képező - 2%-ot építenek be a hitelkamatokba. Az alacsonyabb felár miatt kieső jövedelmet azonban kompenzálhatja az adósok javuló fizetési képessége, ami a jóval a piac alatti kamattehertől remélhető.



A jegybank a hitelprogrammal nem vállal fel vállalati hitelkockázatot. Ennek a kockázatnak a felmérése és kezelése továbbra is a bankrendszer feladata. A program tehát azon túl, hogy a kisebb vállalatokat célozza, és esetleg ágazati preferenciákat is fog tartalmazni, a források allokálásában alapvetően a kereskedelmi bankok hitelezési döntéseire támaszkodik.



A jegybanki hitelprogram célzottságánál, méreténél és egyszeri jellegénél fogva nem befolyásolja a kamatpolitika vitelét és hatékonyságát, azaz nem jön létre "kettős kamatláb". A kamatpolitika továbbra is óvatos és kiszámítható marad. A program célzottsága biztosítja, hogy a kedvezményes finanszírozás az üzleti aktivitást élénkítse, és ne befolyásolja a pénzügyi eszközárakat. A program keretében kihelyezhető, alacsony kamatozású refinanszírozás maximális mennyisége pedig korlátozott, a hazai bankok teljes vállalati hitelállományának mindössze 4%-a, a kkv hitelállomány 7%-a.



A hitelösztönzés ezen formája nem veszélyezteti az MNB elsődleges célját, az árstabilitás fenntartását. A jelenlegi, tartós kereslethiánnyal jellemezhető makrogazdasági környezetben az infláció tartósan a cél alatt maradhat. A célzott hitelösztönzés hozzájárulhat a potenciális növekedés erődítéséhez azáltal, hogy nem hagyja leépülni a termelőkapacitásokat. Tekintettel arra, hogy a program középtávon a potenciális kibocsátásra is hat, az ebből fakadó középtávú inflációs nyomás elhanyagolható, így az elsődleges cél szempontjából nem befolyásolja érdemben a kamatpolitikát.



Kedvezményes jegybanki refinanszírozás KKV devizahitelek forintra váltására



Az MNB - szintén a hitelintézetek bevonásával - átmeneti jelleggel, korlátozott mennyiségű, kedvezményes refinanszírozási hitelt kíván folyósítani kkv adósok fennálló devizahiteleinek forintra konvertálásához. A program keretösszege 250 milliárd forint, a jegybanki hitel kamata 0%. A program további feltételei - felár nagysága és célzottsága tekintetében - is megegyeznek az előző programpontéval. A program keretében kihelyezhető, alacsony kamatozású refinanszírozás maximális mennyisége itt is korlátozott: a hazai bankok kkv devizahitel-állományának legfeljebb a 15%-a.



A forinthitelekhez való nehéz hozzáférés mellett a kkv-szektor másik nagy problémája a kintlévő devizahitelek magas aránya. A kkv-hitelállomány közel fele deviza alapú, melynek összege 1860 milliárd forint (állomány 54%-a), 15000 vállalathoz kapcsolódóan. Ezeknek a hiteleknek a devizaneme nagyrészt euró (86 százalék), kisebb részt svájci frank (14 százalék). A svájci frank alapú devizahitelekkel rendelkező kkv-knak (257 milliárd forint) feltételezhetően nincs természetes vagy mesterséges fedezete, így ezek a cégek jelentős árfolyamkockázatnak vannak kitéve. A kkv-devizahitelek forintra váltását célzó program javítja az érintett vállalatok hitelképességét, és kiszámítható gazdálkodást tesz lehetővé számukra.



Annak érdekében, hogy az érintett devizahitelek forintra konvertálása ne okozzon volatilitást a forint árfolyamában, a jegybank a végtörlesztés esetén már sikerrel alkalmazott eljárást követi: a hitelek devizakonverziójához a hitelintézetek számára devizát bocsát rendelkezésre piaci áron a devizatartalék terhére annak feltételével, hogy a hitelintézetek vállalják, hogy abból a rövid lejáratú külföldi forrásaikat fizetik vissza. Így az ország rövid devizatartozásai és devizatartaléka ugyanolyan mértékben csökkennek, vagyis Magyarország devizatartalék-megfelelése változatlan marad.



A kétéves likviditást nyújtó hiteltender felfüggesztése



Figyelembe véve a tartósan kedvező külső pénz- és tőkepiaci környezetet, valamint a bankok tartósan stabil likviditási helyzetét, az MNB a kétéves fedezett hiteltendert határozatlan időre felfüggeszti. Pénzpiaci turbulencia esetén az eszköz reaktiválásával lehetőség van a likviditási sokkok kezelésére és annak biztosítására, hogy a hosszú források hiánya ne legyen gátja a vállalati hitelezésnek.



A gazdaság sérülékenységének és az ezzel együtt járó kamatkiadások csökkentése



Az MNB a Kormánnyal és a hitelintézetekkel közösen programot dolgoz ki a gazdaság sérülékenységének csökkentésére. A program az ország rövid külső adósságának 1000 milliárd forintos csökkenését célozza meg, ami - az eddig is alkalmazott szabályoknak megfelelő módon - mérsékli a jegybank devizatartalék-igényét. Ezzel párhuzamosan a kéthetes MNB-kötvény állománya - a jegybank elsődleges célja és a pénzügyi stabilitás veszélyeztetése nélkül - 3600 milliárd forintra csökken. A program során a tartalék-megfelelést az biztosítja, hogy az MNB devizaeszközének felhasználása és az egy éven belül lejáró külföldi adósság azonos mértékben csökken. A devizatartalékok legfeljebb egy tizedének a felhasználása (annak a sebezhetőségi forrásnak a mérséklésére, amely miatt a tartalék megképzésre került) teljesen összhangban van a jegybanki tartalékolás - a pénzügyi piacok által eddig is - elfogadott alapelveivel. A program során egyúttal az ország bruttó külső adóssága is mérséklődne.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Stiv
Stiv 2021. 03. 18. 09:29
Előzmény: #7219  Stiv
#7220
Ausztria utolérésének szükségességét a politikai vezetők nem fogadják el, bár földrajzilag és történelmileg is kézenfekvő cél volna ez. 
.
Világosan látszik,hogy nem az eu a fő irány, már Ázsia, Dél-Amerika, Afrika az új mérce. 
Stiv
Stiv 2021. 03. 18. 08:59
Előzmény: #7218  geza77
#7219
Már a Balkán is erős kihívás ezeknek, nem hogy az EU top 5 országába kerülni.
geza77
geza77 2021. 03. 17. 23:22
#7218

Matolcsy ismét kritizált, szerinte a románok sokkal jobb teljesítményt értek el, mint a magyarok
https://hang.hu/belfold/2021/02/01/matolcsy-ismet-kritizalt-szerinte-a-romanok-sokkal-jobb-teljesitmenyt-ertek-el-mint-a-magyarok/
Leveletkaptamlife
Leveletkaptamlife 2021. 03. 17. 19:13
Előzmény: törölt hozzászólás
#7217
Miért, nem az a cél?
Törölt felhasználó 2021. 03. 17. 18:50
Törölt hozzászólás
#7216
Stiv
Stiv 2021. 03. 17. 14:44
Előzmény: #7214  Leveletkaptamlife
#7215
Hihetetlen egy hozzáértő brigád, már mindenhol rally van de a forint gallyon.
Vehetnének még egy - kettő Konok Tamás-képet...
Leveletkaptamlife
Leveletkaptamlife 2021. 03. 17. 13:34
Előzmény: #7213  Stiv
#7214
Az lesz a fontos válaszút hogy milyen műkincseket és ingatlanokat vegyenek az árfolyamnyereségükön.
Stiv
Stiv 2021. 03. 17. 13:24
Előzmény: #7212  Stiv
#7213
Még nem drámai a helyzet a kötvénypiacon, de az MNB válaszúthoz érhet 370 feletti eurónál.
.
Az amerikai gazdaság idén várható nominális növekedése alapján a jelenlegi 1,6 százalékos tízéves hozamszint egyáltalán nem drámai – mondta a Portfolionak Móricz Dániel, a Hold Alapkezelő befektetési igazgatója az elmúlt hetek piaci folyamataival kapcsolatban. A szakember szerint a jegybankok megpróbálják majd kihúzni a mostani helyzetet szigorítás nélkül, itthon viszont az MNB-nek problémát okozhat az, hogy a forint történelmi mélypontja körül jár, 370 felett fontos válaszúthoz érhetnek.
.
https://www.portfolio.hu/befektetes/20210317/meg-nem-dramai-a-helyzet-a-kotvenypiacon-de-az-mnb-valaszuthoz-erhet-370-feletti-euronal-474252
Stiv
Stiv 2021. 03. 17. 13:20
Előzmény: #7211  Stiv
#7212
A féktelen pénzszórás után kivi leszek,hogy mi lesz ?
 Több mint valószínű,hogy elmozdulnak ezek is a hosszú futamidő felé... 
 .
Valahol már 100 évben gondolkodnak.
.
Az elmúlt években a nemzetközi kötvénypiaci környezet is elmozdult a hosszabb, néha extrém hosszú futamidő felé. A világon elsőként Mexikó, majd Argentína bocsátott ki 100 éves kötvényt, majd 2017-ben Ausztria első európai országként ugyanerre az útra lépett. Nyugati szomszédunk előbb 3,5 milliárd euró értékben adott el ezekből az extrém hosszú papírokból 2,1%-os hozam mellett, majd tavaly nyáron még egymilliárd euró értékben vettek belőle a befektetők, akkor már csak 1,17%-os hozam mellett..
Csehországnak még a lengyeleknél is hosszabb, 2057-es lejáratú papírja van, amit már 2007-ben elkezdett értékesíteni.Akkor még 50 éves kötvénynek számított, ma ez 37 évesnek minősül, de most is tartanak belőle aukciókat.

Kurali Zoltán decemberben a Portfolio-nak adott interjúban nyilatkozott:
Ez egy folyamatos építkezés, ezért nem 50 éves, az majd esetleg egy következő lépés lehet.
.
https://www.portfolio.hu/befektetes/20200115/ilyen-sem-volt-meg-holnap-ujabb-nagy-lepest-tesz-magyarorszag-412443
Stiv
Stiv 2021. 03. 17. 10:51
#7211
Haderő-fejlesztés Magyarországon: 130 milliárdos hitelt kapunk hozzá
.
A haderő speciális beszerzésének 85 százalékát fedezi az exporthitel igénybevétele, amely az állam számára igen kedvező, hozzávetőlegesen megegyezik a devizakötvény-kibocsátás feltételeivel. A futamidő a teljes összeg lehívásától számított nyolc és fél év - közölte a Pénzügyminisztérium.
.
A tárca közleménye szerint a finanszírozási mód illeszkedik az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) stratégiájába. Egyrészt hozzájárul ahhoz, hogy Magyarország több lábon álljon a hitelfelvételek szempontjából. Másrészt az ügylettel hosszabbodik az államadósság átlagos hátralevő futamideje is.
.
https://mfor.hu/cikkek/makro/hadero-fejlesztes-magyarorszagon-130-milliardos-hitelt-kapunk-hozza.html
Stiv
Stiv 2021. 03. 17. 10:42
#7210

Nagy nudli, ez ma se tud talpra állni. 
.367.57 
Stiv
Stiv 2021. 03. 15. 13:30
Előzmény: #7208  geza77
#7209
Komolyan elhitte Orbánnak, hogy 2030-ra utolérjük Ausztriát?
.
A matolcsyzmusnak köszönhetően 2030-ra nem csak utolérjük, de egyenesen lehagyjuk Ausztriát – jelentette ki Orbán Viktor 2017 szeptemberében, a Fidesz velencei frakcióülésén. Rossz hírünk van mindenkinek, aki esetleg hitt a miniszterelnöknek. Ugyanis nemhogy közelítenénk Ausztriához, de az életszínvonalat tekintve egyre messzebb kerülünk tőlük – idézi a hvg.hu a GKI elemzését.
.
Az elemzők különböző hosszú távú növekedési trendek alapján arra jutottak, hogy vásárlóerő-paritáson az osztrák szint 58,2 százalékára juthatunk el 2030-ra.
.
https://168.hu/penz/komolyan-elhitte-orbannak-hogy-2030-ra-utolerjuk-ausztriat-161272
geza77
geza77 2021. 03. 15. 13:07
Előzmény: #7207  Stiv
#7208

Nemhogy 5 év kevés volt 10 is

*


Tíz éve hirdette meg Matolcsy György, hogy az EU élére törünk
*

A kormány akkor hirdette meg az összefogást az államadósság ellen, a közmunkaprogramot, de a rezsi befagyasztását is.
*
A cél nagyra törő volt: az évtized közepére az EU éllovasa lesz Magyarország.

*
Megnéztük, mi jött össze ebből. Első ránézésre nem tűnhet túlságosan fontosnak, hogy a tervnek ez a része kudarcot vallott, pedig nagyon jól mutatja, hogy most miért nem válságálló a gazdaságunk.
*
https://hvg.hu/gazdasag/20210301_szell_kalman_terv_matolcsy_10ev?fbclid=IwAR3dX2I8EPYApRvvvTjQeChuRwdt_NHJB2kZSXxFol6v8wZFjsNOqUcxcUk
Stiv
Stiv 2021. 03. 15. 12:49
#7207
Matolcsy György: Célok és eszközök
.
Miért is ne kutatnánk és idézhetnénk fel az elmúlt 30, 100 és 500 év magyar jövőképeit annak érdekében, hogy világosan lássuk a kudarcok és a félbe maradt sikerek okait?
.
1990-ben úgy léptünk be a szabadság világába, hogy rendelkeztünk egy világos képpel az elérendő jövőről.
.
Az 1990 és 2010 közötti átmeneti húsz évben valójában nem volt igazi jövőképünk. Az uniós integráció és a NATO tagság a gazdasági felzárkózás és a nemzeti felemelkedés eszközeivé váltak volna, ha lett volna ilyen jövőkép. Egy jövőképnek négy nélkülözhetetlen eleme van – célok, határidők, ezek elérhetősége és mérése – de ezek egyikével sem rendelkeztünk.
.
https://novekedes.hu/mag/matolcsy-gyorgy-celok-es-eszkozok
Stiv
Stiv 2021. 03. 15. 12:46
Előzmény: #7205  Stiv
#7206
"a magyar jövőkép Ázsia követhető mintáira épülhet"
.
367,28
Stiv
Stiv 2021. 03. 15. 11:39
Előzmény: #7202  rockmaster
#7205
Olyan döntéseket kell hozni amiben mindenki érdekelt. 
Ezeknek nem fontos,hogy olcsó legyen a lakhatás.
lohran 2021. 03. 15. 11:25
Előzmény: #7202  rockmaster
#7204
a szemét politikusok kitalálták ezt a pénznyomdát a népnek de valójában maguknak találták ki.
egy halandó 30 millió hiteleket kénytelen felvenni egy lakás vásárláshoz ami abszurd hiába romlott a forint.
szartak ezek a bérlakásépítésbe mindent elloptak és átterheltek a népre.
A nép egy része még mindig hiszi milyen jó a populista Orbán és a társai a világban.
Nemzetépítők akik a nemzet egy pici hányadának biztosítottak abszolút jólétet a többi meg fizeti ezek jólétét és egyesek még most is tapsolnak.
Stiv
Stiv 2021. 03. 15. 11:19
Előzmény: #7201  Stiv
#7203
Rekordnagyságúra hízott a vízfej, soha ilyen sok állami vezető nem volt még Magyarországon
.
A koronavírus-járvány és a gazdasági válság sem tudja megállítani az állami vezetők számának folyamatos növekedését: 2020 végére rekordnagyságúra hízott az állami vízfej - számolt be a Blikk.
.
https://www.napi.hu/magyar_gazdasag/rekordnagysagura_hizott_a_vizfej_soha_ilyen_sok_allami_vezeto_nem_volt_meg_magyarorszagon.720203.html
rockmaster 2021. 03. 15. 11:09
Előzmény: #7198  lohran
#7202
Teljesen elfelejtettek bérlakást építeni!
Annak idején az átkosban (fiatalabbaknak: 1990 előtt) jelentős volt a bérlakásépítés, ahova emberi viszonyok közé, teljesen megfizethető áron tudtak fiatal családok, fiatal párok költözni. Ez mára teljesen eltűnt! Öreg hiba volt!
Stiv
Stiv 2021. 03. 15. 11:05
Előzmény: #7200  geza77
#7201
Ha nem ilyen korlátolt kormányok lennének akkor nem itt tartana az ország.
 Az is szégyen ahogyan kinéznek a települések 2021-ben, a modern tömegközlekedést is csak képeken látni.  
.
06:20 Erős forintról álmodsz? Többé már nem jön el! 
.
A még sehol lévő Grúzoknál is előbb lesz euró, mint itt.  

Topik gazda

kublaj1
4 3 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek