Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
siemens 2022. 10. 17. 11:34
Előzmény: #181144  Törölt felhasználó
#181160
Ez nem tanács, hanem ez az alap! 
Törölt felhasználó 2022. 10. 17. 11:33
Előzmény: #181150  egynapod
#181159
Lehetséges de nem maximális bérleti díjon pörögnek a lakásaim jellemzően piaci ár alatt van 10-15 % al hogy "jó kedvvel" fizessék.   De egy nyaraló kiadás válságos időkben még körülményesebb.. ha magas az infláció jobban emelkednek a bérek is  igaz valószínűleg nem annyival mint az infla lesz reál bér csökkenés , de ha több a fizu több lehet a bérleti díj is a bérekhez  igazodik a bérleti díj is..
A lakás ár lehet befagy elképzelhet pár évre de  ettől még a bérleti díj mehet fel miért? 
mert bérleti díjat az emberek könnyebben kifizetik ( létszükséglet) mint egy 40 millás lakást
Előbb nem lesz 40 millás lakásra pénzt mint bérleti díjra . Mondok még valamit: 
Ha nincs pénz lakásra  sokan a béleti oldalra "szorulnak" . mit eredményez ez? Bérleti díj emelkedést mert nem vesz az illető lakást most nem veszek nem éri meg inkább bérlek felkiáltással. Ezért megy majd fel a bérleti díj még ilyenkor is.
Sőt tovább megyek   a megfizethető árkategóriás olcsóbb lakások ára még lehet megy is majd fel   ( 30-40 MFT  kategória) ami jobban befagy az a magas kategóriás 60-100 vagy még magasabb milliós kategória
Bár majd meglátjuk.. 
Paja1975 2022. 10. 17. 11:31
Előzmény: #181152  Törölt felhasználó
#181158
Eleg szar ingatlanos videokat nezhettel. Pontosan a covid is lockdown idejen nagyon sokan koltoztek spanyolba, es a homeiffice nak koszonhetoen, a folyamat mindig tart 
Törölt felhasználó 2022. 10. 17. 11:30
#181157
akinek esze van az megvesz felujit elad. Bohockodjon berlokkel akinek ket anyja van
Törölt felhasználó 2022. 10. 17. 11:29
#181156
ott kell venni lakast bufire ahol munka van nem ilyen udulohelyeken meg vilagvegi kulfoldi varosokban 
Törölt felhasználó 2022. 10. 17. 11:29
Előzmény: #181149  Paja1975
#181155
beindult de mi marad?    nekem nem jött ki a matek lásd lentebb 
Törölt felhasználó 2022. 10. 17. 11:28
Előzmény: #181148  kukor-ica
#181154
HÁt igen az átb@szási faktorral pénz lenyúlási faktorral még nem is számoltam mikor megjelensz egy idegen országba látják tele vagy pénzzel ezt jól meg lehet fejni...  
Törölt felhasználó 2022. 10. 17. 11:26
Előzmény: #181146  mr_bob
#181153
Az államkincstár az árfolyam állampapír árfolyam csökkenés és a fix kamatból  és ennek a kamatos kamatát figyelembe véve számolja ki a 12 % os éves hozamot utána számoltam! 
Törölt felhasználó 2022. 10. 17. 11:25
#181152
NÉztem külföldi videósok beszámolóit Covid idején a Kanári szigetek ingatlan piacáról
Beomló 0 bevételt hozó üresen pangó piac volt akkoriban..  A Pesti lakásaim viszont akkor is köszönték szépen jól elvoltak szépen termelték a pénzt bérleti díj visszacsökkentésre sem volt szükség. A gazdasági válság se tesz jót a nyaraló piacnak az első amit egy család vissza fog a nyaralás.   
Paja1975 2022. 10. 17. 11:24
Előzmény: #181140  Törölt felhasználó
#181151
Igazad van, 50 mill , a Costa blancan mar szep lakast veszel kozel a tengerparthoz. Alicante es torravieja kornyeke tele van magyarokkal, tobb magyar ingatlaniroda is van kint 
egynapod 2022. 10. 17. 11:23
Előzmény: #181146  mr_bob
#181150
recesszióban nem csak emelni nem tud a bérleti díjon, de bérlő is kevesebb lesz. ergo hosszabb üresen állás, rosszabb bérlő, csökkenő bérleti díj. 
Paja1975 2022. 10. 17. 11:22
Előzmény: #181145  Törölt felhasználó
#181149
Hidd el , hogy Alicante mar most is tele van magyarokkal, nem is egy magyar ingatlaniroda van kint, akiknek nyugodtan megbizhatsz kezelik a kiadasaid, hirdeteseid. Az adozasi resze, reszlet kerdes. Szoval ez mar beindult, mukodik 
kukor-ica 2022. 10. 17. 11:21
Előzmény: #181140  Törölt felhasználó
#181148
Ismered az ottani piaci viszonyokat?
Tudsz jó kinti ügyvédet?
Tisztában vagy az ottani ingalanjoggal? Közös képviseleti szabályokkal?
Ismered az adózási szabályokat?
Beszéled a nyelvet?
Stb.
Ha a fenti kérdések döntő többségere igen a válasz, akkor jó teszed.
Ha nem, akkor ne tedd.
Az ingatlan vásárlás itthon, tehát komfort zónában is szopás, hát még ahol te vagy az idegen...
kukor-ica 2022. 10. 17. 11:18
Előzmény: #181135  Törölt felhasználó
#181147
Aki hosszú távon tervez tartani 1 adott ingatlant, amit felújított, jó adottságú, jól kiadható, ismeri a lakókat, jóban van a közös képviselővel, stb., az nyilván ne ugorjon ki-be 2-3 változó évért.
Vannak számszerűen nehezen kifejezhető szempontok (szopás faktor).
 Viszont aki most venne befektetési céllal, az inkább ne tegye. 
Vagy csak akkor tegye, ha hipefinflációban "bízik".
mr_bob
mr_bob 2022. 10. 17. 11:17
Előzmény: #181135  Törölt felhasználó
#181146
"Legjobb fixált államapír évente 12 % ot hoz ( nem kamatos kamat! )"
-
miért? ki akadályoz meg benne, hogy a kifizetett kamatot visszaforgasd? a 6.5%-ot sokallom egyébként. azt meg majd megnézem, hogy fogsz recesszióban egy infláció követő 15-20%-ot emelni a bérleti díjon. valószínűnek tartom, hogy majd elmennek máshova, ahol olcsóbb. külvárosi panel darab darab. az, hogy te megfogtad az isten lábát pár éve az ingatlanjaiddal nem jelenti azt, hogy jelenleg is ez a tuti.
Törölt felhasználó 2022. 10. 17. 11:17
Előzmény: #181134  Paja1975
#181145
tegnerparti ház kiadás menedzseléséhez sok sikert itthonról.. Persze ha kiktöltözöl más tészta.
De ha kint veszel házat befeketetésre ( sokszor eljátszottam a gondolattal) egy hátrány van:
Nem tudod menedzselni itthonról meg kell bízni egy céget  aki akár 2-3 % al is lenyúlhat..
Nézegettem 6-7-8 % okat hoznának Airbnb vel egy tergerparti ház. ebből a takarító és a lakás kezelő legalább leszedne 2-3 % ot maradna 4 sem.. Pesti hosszu távon kiadott lakásaim csinálnak ilyen 5,5-6 % ot legalábbb (  külső kerületi panel )  TEHÁT  vesztek vele ha kimentem ráadásul az illetékekkel külföldi adókkal ami magasabb ( lásd Kanári szigetek  Görögország magsabb jellemzően 20-25 % körül alakul - Máltán is ) 
Ami azt eredményezi még kevesebb haszon van sőt ingatlan adó is van kint. 
REngeteget töprrengtem menni kéne ki de mivel ide vagyok még jó ideig kötve az országhoz ( CSOK ) és kint a megélhetési kötlség ( kaja ) is sokkal több 3 gyerekre ezért maradunk nincs értelme drágább helyre menni
Ráadásul ha uniós pénzt megkapjuk a forint vissza is erősödhet 380 ra ami instant bukó legalább 10 % innen nézve..  jópár lakás felszámolása átforgatása külföldre extra bukót eredményezhet.
Persze itthon is lehet bukó ki tudja de ha viszed ki  megbízol külső céget aki lelejmol a kiadással  fizetsz magas adókat a kiadásra   újra  illetéket esetleg még ingatlan adót is akkor akár 15-20 % bukó is lehet számításom szerint.   VAlamint azt se felejtsük el covid esetén járványok esetén a nyaraló kiadás behal sőt válság esetén is behal az egész! miért? mert  az embereknek ha kevés van kenyérre napi megélhetésre nem fog tengerpartra szaladozni a nyaraló válság esetén bukta.  Ami jó az a napi szükséges elengedhetetlen dolog vagyis a lakhatás kielégítése a munka mellet ( nagyvárosban lakást kiadni )  élelem lakhatás  fedél a fej felé elengedhetetlen ezt minden körülmények között ki kell fizetni . Tegnerparti házakkal érném el Airbnb vel a 6-7 % os hozamot amit mondom a külvárosi lakások hoznak Magyarországon itthon. ha hosszu távra adsz ki egy Máltai vagy egy Kanári ingatlant akkor lecsökken 4 % körülire a hozam  Smafu  és ráadásul ahogy fentebb említettem a lakás kiadás miatt is magasabb adó vár mint itthon. Szerintem nem éri meg kimenni de ez csak az én véleményem... Hétvégi kirohanásom miatt elnézést kérek nem akartam senkit se megsérteni. Peace ! 
Törölt felhasználó 2022. 10. 17. 11:16
Előzmény: #181119  siemens
#181144
remek tanacsok igy csak 2 ev kitenni ha mindezek megvannak
slash 2022. 10. 17. 11:16
Előzmény: #181134  Paja1975
#181143
Mint tengerparti (is) ingatlantulaj azt kell mondani hogy meg kell itt venni "északon" a büdös nagyvárosban is a lakást mert itt a munka. Pont.  A tengerparton most csicsika van köv nyárig. Nekünk is ott alszik a nyaraló bezárva. Ott nincs munka legalábbis nekem nincs. Ha lenne ott lennék. 
kukor-ica 2022. 10. 17. 11:13
Előzmény: #181134  Paja1975
#181142
Nem nagyon fognak feljebb menni az árak, nem írtam én ilyet. Csak az átlag ember nem érti a reál- és a nomál ár közti különbséget. Ahogy egy tegnapi cikk fogalmazott: az ingatlan piaci lufi nem pukkad ki, csak leereszt: ha mondjuk maradunk 2 éves távnál, és egyszerűsítésként elfogadjuk, hogy a következő években infláció = kamatok = 15%, akkor a korábbi évek 30%-os áremelkedését a nominál érték szinte maradása visszaszívja. 
Hozzáteszem ismét, hogy kb kordában tartott infláció mellett igaz mindez. (Meg azt hogy "átlagban", tehát erős szórás mellett, már ami az egyedi árakat illeti)
Btw nem fog Magyaroszág kiürülni, aki akart és tudott, már elment. (És többségében jól tette). Aki maradt, ez nem fog panel helyett görög tengerpartot választani, mert fel sem merül benne, mert nem beszéli a nyelvet, nincs ott munkája, stb. De ez itt OFF.
Törölt felhasználó 2022. 10. 17. 11:13
Előzmény: #181135  Törölt felhasználó
#181141
aztan jon egy nemfizeto berlo es borul a matek

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek